Kategoriler

Tüp Bağlatma Ameliyatı Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?

Tüp Bağlatma Ameliyatı Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Yapılır?
  • Anne-Bebek
  • 25/01/2023 17:50 | Son Güncellenme: 02/03/2023 14:10
  • 0
  • 239

Tüp bağlatma ameliyatı, genellikle 35 yaşını tamamlamış ve ailesine yeni bir bebek katmak istemeyen kadınlara uygulanan, gebelikten koruma yöntemlerinden bir tanesidir.

Hamile kalınması sırasında önemli olan kanalların bağlanması ile gerçekleştirilen bu ameliyatta, aksi bir müdahale yapılmadığı sürece gebelikten korunmaktadır. Uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, son yıllarda daha gelişmiş teknikler ile bayanlara uygulanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda tüp bağlatma ameliyatı geçiren kadınların tekrar hamile kalmaları mümkün değilken, yapılan son çalışmaların ardından bu operasyonu geçiren kadınların %50 ile %70 oranla hamile kalmaları da sağlanmaktadır.

 

Aile planlaması ve doğum kontrol yöntemleri arasında çokça tercih edilmeye başlanan bu yöntemde, genel itibari ile 35 yaş üzerindeki bayanlara uygulandığı görülse de, tedavinin uygulanacağı kişilerde herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır. Fakat, tüp bağlatma ameliyatı yaptıracak kişiler ilerleyen dönemlerde tekrar hamile kalmak isteyecekse, kesinlikle doktorundan bilgi almalı ve özel teknikler ile mikro cerrahi yöntemlerinin kullanıldığı operasyonlar ile bu yöntem uygulanmalıdır. Aksi taktirde geri dönüşü olmayacak bir operasyon uygulanmış olacaktır.

Bu yöntem, yalnızca yeni bir çocuk sahibi olmak istemeyen aileler için değil, sağlık sorunları yaşayan ve gebe kalması kendi sağlığı için tehlikeli olacak kişilerde de uygulanmaktadır.

 

Tüp Bağlatma Ameliyatı Sonrası Gebelik

Tüp bağlatma ameliyatıuygulatan kadınlarımız, gelişen tıbbi uygulamalar sayesinde tekrar hamile kalabilme şansına sahiptir. Robotik sistemlerin uygulanması ile mümkün olan bu tedavide, tüp açma ameliyatı yapılmaktadır. Fakat, bu operasyondan önce, kadınlarımızın tüplerini tamamen bağlatma ameliyatına hızlıca karar vermemeleri gerekmektedir. Eğer ileride kararlarının değişeceği yani genç bir yaşta bu operasyonu yaptırmışlarsa, yalnızca mikro cerrahi ile ameliyatın yapılmış olması gerekmektedir. Yapılacak olan tüp açma ameliyatında başarılı olunabilmesi için doktorların dikkat edeceği faktörleri şu maddeler ile belirtmemiz doğru olacaktır.

  • Tüp bağlama işleminde kullanılan teknikler.
  • Tüp bağlama işleminin ne zaman yapıldığı. (Ne kadar süre geçtiği)
  • Tüp bağlama işleminin ardından geriye bırakılan tüpün uzunluğu.

Tüp Açma İşleminde Risk Var mı?

Tüp bağlatma ameliyatı sonrasında karar değiştiren ve tüp kanallarının tekrar açtırılması için yeni bir operasyon yapılacak olan annelerde, bilinmesi gereken temel durum, yeni bir hamilelik durumunda, dış gebelik riskinin artacağıdır. Yukarıdaki üç maddeye göre anne adaylarının tüp kanallarının açtırılması için karar alınmışsa, operasyon sonrasında başarı oranı %50 ve %70 arasında olacaktır. Fakat, yeni bir gebelik durumunda, normal şartlar göz önünde bulundurulduğunda, dış gebelik riskinin birkaç kat daha fazla olduğu, uzman doktorlar tarafından belirtilmektedir.

Gebelik süresinde yaşayacağınız tüm sağlık problemleri, dikkat etmeniz gerekenler ve hafta hafta gebelik takibi işlemleri için, Gebelik Dönemi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ