Kategoriler

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur Mu? Nasıl Engellenir?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur Mu? Nasıl Engellenir?
 • Estetik / Sağlık
 • 20/11/2017 14:47 | Güncellenme: 06/03/2023 01:02
 • 0
 • 6.819
 • A+
  A-

Tüp mide ameliyatı sonrası sarkma problemi, ameliyatı olmayı düşünen kişileri endişelendiren konulardan bir tanesidir. Obezite cerrahisinde, son yıllarda en sıklıklı tercih edilen mide küçültme ameliyatı çeşidi olan tüp mide sayesinde, obez ve ölümcül obez kategorisindeki kişiler, kısa süreler içerisinde kayda değer kilolar veriyorlar ve aşırı kilo vermenin sonuçlarından bir tanesi de vücudun çeşitli bölgelerindeki sarkma sorunu.

Tüp mide ameliyatı ile ilgili tüm detaylara ulaşmak için ilgili Tüp Mide ile Mide Küçültme Ameliyatı yazımıza bakabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatı ardından deri sarkmaları, estetik olarak endişe veren bir konu olsa da, obezite cerrahisinin sonrasında ulaşacağınız yüz güldürücü pek çok sonucun yanında, tolere edilebilir, üstelik ameliyattan bir süre sonra, kilonuz aşağı yukarı sabitlendiğinde çeşitli estetik operasyonlarla kolayca çare bulabileceğiniz bir sorundur.

REKLAM ALANI

tüp mide ile zayıflamış bir kişinin vücudundaki sarkmalar

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sarkma Mutlaka Olur Mu?

Mide küçültme ameliyatlarının hemen her çeşidi, kısa süre içerisinde yüksek miktarlarda kilo kaybına sebebiyet verdiğinden ki operasyonların amacı da tam olarak budur zaten, hemen hemen her tüp mide ameliyatından sonra, belirli bir miktar sarkma olması kaçınılmaz.

Zayıflama sonucunda deri sarkmaları, kilo alma sürecinde yavaş yavaş gerilerek esneyen ve genişleyen derinin altındaki yağ dokusunun hızlı bir şekilde vücuttan atılması sonucunda oluşmaktadır. Yağlar vücudu o kadar hızlı terkedecektir ki, esnemiş derinizin eş zamanlı olarak kendisini toparlamaya olanağı olmayacaktır.

Tüp mide ameliyatı ardından yaşanacak sarkma sorununun boyutu, pek çok farklı faktöre bağlıdır. Bu faktörlerin başlıcaları şunlardır;

 1. Obez hastanın yaşı
 2. Hastanın Deri Tipi
 3. Hastanın daha önce yüksek miktarlarda kilo alıp verme durumunun olup olmaması
 4. Ameliyat sonrası egzersiz
 5. Ameliyat sonrası beslenme alışkanlıkları
 6. Verilen kilo miktarı
 7. Verilen kilonun ne kadar sürede verildiği

Sarkmanın derecesi, hasta yaşına doğrudan bağlıdır. Eğer tüp mide olacak hasta gençse, sarkmalar daha az olacak ya da olsa bile toparlaması daha hızlı ve kolay olacakken, ileri yaştaki hastalarda hücre yenilenmesi ve metabolizma hızı daha düşük olduğundan sarkma boyutu daha ciddi olabilir ancak diğer yandan, yine aynı şekilde metabolizma hızına bağlı olarak, yaşlı hastalar daha yavaş kilo vereceğinden, sarkma boyutu da ona göre azalacak, bu durumda aradaki denge hemen hemen sağlanmış olacaktır.

Hastanın deri tipi yani cilt çeşidine bağlı olarak derisinin elastikiyet boyutu da tüp mide sonrası zayıflamaya bağlı sarkmanın ne derece olacağının önemli bir belirleyicisidir.

Kilo alıp verme geşmişiyle de doğrudan bağlantılı olan sarkma probleminin mekanizması da şu şekilde işlemektedir; Daha önce pek çok kez diyetler yapmış ve yüksek miktarlarda kilo verdikten sonra, kilolarını koruyamayıp yeniden almış kişilerin zaman içerisinde deri altı bağları esnemiş olacağından, tüp mide ardından hızlı bir şekilde zayıflaması sonucunda sarkmaları ciddi boyutlarda olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası uygun zamanda başlanarak uygun miktarda yapılacak egzersizler ya da tam tersi olarak hareketsiz yaşam biçimi, deri sarkmalarınızı doğrudan etkilieyecek önemli bir faktördür.

Ameliyat sonrası beslenme şekliniz de önemli bir sarkma azaltıcı ya da arttırıcı faktör olarak karşımıza çıkıyor. Kas kaybına yol açmayacak şekilde protein ağırlıklı beslenmeniz durumunda, hem sağlıklı bir şekilde kilo verecek, kastan değil yağdan kilo kaybederek zayıflayacak ve sarkmaların da ciddi şekilde önüne geçebileceksiniz.

Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme yazımızda, zayıflama cerrahisi geçirmiş ya da geçirmeyi düşünen hastalar için derlediğimiz önerileri ve diyet programlarını bulabilirsiniz.

Hastanın toplamda verdiği kilo miktarı ve kiloyu ne kadar sürede verdiği de sarkmanın ne boyutta olacağını belirler nitelikte bir durumdur. Tüp mide ameliyatı sonrası 150’li kilolardan 50 li kilolara düşen birinin sarkmaları, elbette ki 90 li kilolardan 50 li kilolara düşen kişilere göre daha fazla ve ciddi olacaktır.

Zayıfladıktan Sonra En Çok Sarkma Hangi Bölgelerde Olur?

Tüp mideden sonra sarkmaların en yoğun olduğu bölgeler sırasıyla göğüsler, karın bölgesi, kollar, popo ve iç bacak bölgesidir. Aşırı kilolu kişilerde yüzde de ciddi deformasyonlar yaşanabilir. Özellikle ciddi boyutta gıdı sorunu olan kadın ve erkeklerde, zayıflamaya bağlı gıdı bölgesindeki sarkmalar, estetik olarak kötü bir görünüme sebebiyet verebilir.

Bilhassa yüz bölgesinde yaşanan sarkmalara bağlı olarak, tüp mide ameliyatı olmuş kişiler, çevreleri tarafından; “sen çirkinleştin sanki, bu ameliyattan sonra yaşlandın” v.s. gibi kalp kırıcı ve can sıkıcı tepkilere maruz kalmaktadır ancak tüp mide ameliyatı olmaya niyetlendiyseniz, estetik kaygılarınızı anlıyor olmakla birlikte, sarkma konusunu çok fazla kafanıza takmamanızı ve bu ameliyatın güzelliğinizden ziyade sağlığınız için gerekli olduğunu aklınıza getirmenizi tavsiye ediyoruz.

Mide küçültme operasyonlarına bağlı olarak sarkmaların en çok yaşandığı bir diğer bölge ise göğüs bölgesidir. Aşırı ve hızlı kilo kaybı göğüs içlerinizdeki dokuların ciddi şekilde boşalmasına ve derilerin de gevşemesiyle birlikte, kötü görünümlü ve sarkık memelere sebep olabilir. Protez taktırarak olacağınız göğüs büyütme ameliyatları sayesinde, kilonuz sabitlendikten sonra sarkık göğüs problemini son derece basit bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için meme estetiği yazımıza göz atınız.

Tüp Mideden Sonra Sarkmaları Nasıl En Aza İndirebilirim?

Ameliyatın ardından çoğu kez önerildiği gibi yaptığınız sıvı ve püre diyeti boyunca besinlerinizi doymaya ya da damak zevkinize yönelik değil de protein ağırlıklı olmasına göre seçecek olursanız, hem kalp ve kas sağlığınızı koruyacak hem de yağdan kilo kaybetmeye başlayarak kas üstü deri sarkmalarını önemli ölçüde engellemiş olacaksınız.

Egzersiz, tüp mide ameliyatı sonrası dönemin olmazsa olmazları. Düzenli egzersiz yapmayı ya da en azından hareketli bir yaşamı kendinize yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Ameliyattan sonraki yakın dönemde bazı ağır egzersizleri yapmanız yasak da olsa, yüzme gibi basit ve dikişlerinizi zorlamayacak pek çok sporu çok kısa bir süre sonra yapmaya başlayabilirsiniz.

Erken dönemden itibaren düzenli yapacağınız spor sayesinde tüp mide sonrası sarkmaları önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Estetik Operasyonlar:

Ne kadar iyi beslenirseniz beslenin, cilt tipiniz ne olursa olsun, ne kadar spor yaparsanız yapın, tüp mide ameliyatı sonrası kiloları sizin dışarıdan yapacağınız müdahalelerle yetişemeyeceğiniz kadar hızlı vereceğiniz için, çok az miktarda bile olsa sarkma yaşamanız kaçınılmaz olacağından, konu ile ilgili estetik endişeleriniz var ise; ameliyattan ortalama 24 ay sonra yani kilo alıp vermeleriniz bittikten sonra, 360 derece body lift denilen estetik operasyonlardan tutun, sizi rahatsız eden sarkmaların yoğun olduğu bölgelere ayrı ayrı yaptırabileceğiniz estetik ameliyat alternatifleri vardır.

İster full body lift ile tüm vücudunuzu yeniden şekillendirebilir ya da göğüslerinizdeki sarkmaları, kol içi sarkmalarınızı, popo bölgesindeki düşüklükleri, karın bölgesindeki sarkmaları, ayrı ayrı ameliyatlarla keyfinize ve ihtiyacınıza bağlı olarak düzelttirebilirsiniz.

Tüp mide sonrası sarkmalar için estetik operasyon olmaya karar vermeden önce kilonuzun 2-3 kilo aralığından daha fazla yukarı ve aşağıya gitmeyecek şekilde sabitlendiğinden emin olmalısınız.

Bu yazımıza da bakın:

Tüp Mide Ameliyatı İle Mide Küçültme ve Riskleri

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ