Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? En Etkili İlaçlar

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? En Etkili İlaçlar

Adet Söktürücü İlaçlar bir çok kadın tarafından oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kadınların her ay başında gördükleri adet durumu yani bir diğer adıyla regl ; stres, hava değişikliği ve beslenme gibi bazı etmenlerin etkisiyle zamanından daha erken ya da geç vakitlerde olabiliyor.

 

Aslında genellikle düzenli olsa bile geçici olarak görülen adet düzensizlikleri, tatil ya da farklı planlardan dolayı sıkıntı oluşturabiliyor.

En Etkili Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir?

Gelişen teknoloji , hızlı yaşantılar sonucu günümüzde bu sorunun çözümüne yönelik her ne kadar adet söktürücü ilaçlar ile adet geciktirici haplar çıkmış olsa da sağlık açısından ne kadar yararlı ya da riskli olduğu bilinmemektedir. Adet zamanı geciken kadınların ilk başvurduğu yöntemlerden birisi de adet söktürücü ilaçlardır. Hekim onayı olmadan kesinlikle kullanılmaması gereken bu ilaçlar vücutta yen etki oluşturup ciddi zararlar verebilir.

Bu sebeple öncelikle dilerseniz bitkisel yöntemleri de deneyebilirsiniz. ” Regli Gecikenlere Kanama Gelmesine Yardımcı Adet Söktürücü Bitkiler ” yazımıza da bakabilirsiniz.

Adet Söktürücü İlaç İsimleri

Sizlerle aşağıda bu ilaç isimlerini paylaşıyoruz . Kullanmadan önce ilaç içeriklerini ve kullanma talimatlarını mutlaka okumanızı öneririz. İlacı kullanmadan önce bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? En Etkili İlaçlar

Adet Söktürücü İlaçlar Ne işe Yarar ?

Regl döneminde vücuttan gelen kanamaların etkisi östrojen ve progesteron hormonlarına bağlıdır. Bu iki hormondan östrojen vücutta yüksek ise kanamanın görülmediği doğrusu regl döneminin olmadığı zamanı ihtiva eder. Eğer progesteron hormonu yüksekse kanamanın olduğu şu demek oluyor ki tane görülen vakittir.

Bu durumda tane kanamasının olmaması için progesteronun düşük olması gerekir. Bu durumun önüne geçmek için doktordan istenen tane söktürücü ilaçların özelliklerine bakıldığında progesteron yüksekliğinden ötürü tane kanaması olunur.

Size bu konuda  yardımcı olabilecek bir diğer yazımız da ” Adet Söktürücü Hareketler ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır ?

Adet söktürücü ilacı kullanmayı bitirdikten sonrasında kanamanın 3-5 gün içinde gelmesi beklenir. Bu süreç zaman zaman 1 haftayı en geç ise 10 günü bulabilmektedir. Adet söktürücü ilaç kullanımında tek başına hareket edilmemesi gerektiğinin en mühim sonucu kesinlikle hamilelik şüphesinin bulunmaması gerektiğindendir.

Hamilelikte kullanılmayan bu ilaçların kullanım şekli ve dozu çok ama çok önemlidir. Gerekli ve ya gereksiz her durumda adet söktürücü ilaç kullanmak yan etki sağlayabilir.

Not olarak şunları söylemek zorundayız :

  • Bu regl söktürücü ilaçları , ertesi gün hapı ile aynı şey değildir.
  • Doğum yapan kadınlar , doğumdan sonra 1,5 yıl boyunca düzensiz regl yaşabilirler. Panik yapılacak ya da hemen hap kullanılacak bir durum söz konusu olmayabilir.
  • Anneler bu süreçte halen emzirme döneminde olabilir. Doktorunuz tarafından ilaç dozajları emzirmeye uygun bir şekilde ayarlandığından emzirme sürecinde ilaç kullanımına bağlı bir sorun yaşanmıyor.
  • Eğer adet söktürücü ilaçlahekiminiz tarafından reçete edilen dozajda ve sürede kullanıldıysa sağlığa herhangi bir zarar vermez. A
  •  Hamilelik sürecinde doktor tarafından önerilmediği sürece bu ilaçların asla kullanılmaması gerekiyor.
  • Bu ilaçlar ile düşük yapmak da mümkün değildir.

Adet Söktürücü İğne Var mıdır?

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? En Etkili İlaçlar

Regl söktürücü ilaçlar pek çok farklı firma tarafından üretilmektedir. Bu ilaçlar sadece hap formunda değildir. Draje , tablet ya da kapsül formunda bulabilmek mümkündür. İğne olarak mevcuttur. İğne şeklinde olan adet söktürücü ilaçlar mide sorunları yaşayanlar için daha ideal bir seçenek olabiliyor. Aynı zamanda gün içerisinde farklı rahatsızlıklar nedeniyle düzenli olarak çok sayıda hap içmek zorunda olanlar için de iğne formunda hazırlanmış olan adet söktürücülerin daha konforlu bir seçenek olduğunu belirtebiliriz. Elbette iğne kullanımı öncesinde de gebelik şüphesi varsa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ