Kategoriler

Adet Söktürücü Hareketler

Adet Söktürücü Hareketler

Adet söktürücü hareketler, adet söktüren hareketler, adet söktürğcü egzersizler, adet söktürğcü sporlar nelerdir? Adet gecikmesi sebebiyle sıkıntı mı yaşıyorsunuz?

Denediğiniz tüm yöntemlere rağmen, bir türlü adet kanamanızı getirmeyi başaramıyorsanız, bir de egzersizler, adet söktürücü hareketler yaparak deneyin!

Adet söktürücü hareketler ile kolayca regl olabilirsiniz. Bu hareketler sayesinde, regl dönemi geciken ve bu yüzden fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşayan ya da adet dönemleri kanaması bir türlü sökemediği için oldukça sancılı geçen kişilerin, kanamalarının düzenleneceğini ve sorunsuz bir şekilde regl olabileceklerini biliyor muydunuz?

 

adet söktürücü hareketler

Regl Söktürücü Egzersizler İmdadınıza Yetişiyor

Yumurtlama düzensizliği olan ya da regl dönemleri başa çıkmakta zorlanacakları şekilde ağrılı geçen, kanamaları kesik kesik, aralıklı ve parça parça gerçekleştiği için hem sancılı hem de uzun regl dönemlerine katlanmak zorunda kalanların imdadına, düzenli olarak yapacakları adet söktürücü hareketler yetişiyor.

Adet kanamasını söktüren egzersizlere ek olarak tüketeceğiniz bir takım bitki çayları ve yiyecek içecekler de adet düzensizliklerinize ve sancılı dönemlerinizi kolayca atlatmanıza yardımcı olacaktır. Daha ayrıntılı bilgi için adet söktürücü bitkiler yazımıza bakabilirsiniz.

En Etkili Adet Söktürücü Hareketler 

 • Dağ Hareketi

İki kolunuzu da yukarı doğru kaldırıp iyice gererek vücüdunuzu esnetin. Kasıklarınız da esneyerek harekete geçecek. Hatta hafif hafif yanacak. Hissedeceksiniz.

 • Öne Doğru Katlanma Hareketi

vücudunuzu adeta ikiye katlayarak yaptığınız yukarıdaki görseldeki hareket sayesinde adet kanamalarına ait pıhtıları parçalayarak harekete geçirebilirsiniz.

 • Kurbağa Pozisyonu

Ala turka tuvalette oturma pozisyonu olarak da bilinen kurbağa oturuşu pozisyonu yine yumurtalık bölgenize hareket ve esneklik katacak hareketlerden.

 • Kobra Yılanı Hareketi

Yüzüstü uzanıp vücudunuzu gerip gerip bırakarak kafanızı yukarı kaldıracak şekilde yaptığınız hareket kan dolaşımınıza katkı sağlayacak

 • Omurilik Güçlendirme Duruşu

güçlü bir omurilik her daim sancısız bir adet dönemi geçirmeye yardımcı olur

 • Masa Hareketi

Sehpa ya da masa hareketi denilen bu hareket sayesinde yumurtalık bölgesine hafif ve ritmik bası uygulamış olacaksınız

 • Kalça İle Daire Çizme Hareketi

Yine kan pıhtılarının dağılarak kolay adet sökülmesine vesile olan bir başka hareketse kalça ile daireler çizme egzersizi

 • Bağdaş Kurmalı Oturuş

Bağdaş kurarak oturmak, regl olduktan sonraki sancıların belinize ve hatta sırtınıza doğru yayılmasını engelleyecek

 • Bacakları Açarak Oturuş

Yumurtalıkları rahatlatan bir diğer önemli egzersiz ise bacak açarak oturuş hareketi

Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Daha önce spor yapmadıysanız ilk başladığınız günlerde hareketlerin hepsini birden yapmamalısınız. Egzersiz süresini kısa tutmalı, hareketleri kısıtlamalısınız.
 • Tarif edilen hareketleri yaparken iyice anlamadan kendinizi zorlamamalısınız. Regl sancılarını hafifleteceğim derken ciddi sakatlanmalara sebebiyet verebilirsiniz.
 • Tampon tarzı bir ürün kullanıyorsanız, istenmeyen sonuçlardan sakınmak için bir takım hareketleri es geçebilirsiniz.

Adet Söktürücü Egzersizleri Ne Sıklıkla Yapmalısınız?

Adet kanamalarınızı kolayca dışarı atmak için, regl döneminize yakın dönemlerde hareketlerin sıklığını arttırmakta fayda olmakla beraber, spor aktivitelerini hayatınızın rutin bir parçası haline getirmenizde hem sağlığınız hem de genel yumurtlama ve adet düzeniniz açısından fayda var.

Ancak tüm bu hareketleri ne kadar sıklıkla ve ne kadar süreyle yapacağını merak edenler için; her bir spor seansına toplamda 20 dakika ila 40 dakika süre ayırmanız yetecek ve hatta artacaktır dahi.

Ancak yukarıda belirtilen egzersizlere ek olarak, adet dönemlerinde genel olarak hareketli bir yaşam sürmeniz, kolay kanama sökmeniz açısından her türlü yararı sağlayacaktır.

Adet Söktürücü Hareketleri Regl Olduktan Sonra Yapabilir Misiniz?

Regl döneminiz henüz başlamadan, muhtemelen de 3-4 gün kalmasıyla birlikte yapılacak egzersizlerden maksimum fayda görecek de olsanız, şayet bu disiplini tutturamadıysanız, adet kanamanız geldikten sonra hareketleri yapmaya başlayarak da, ağrılarınızı azaltabilir, reglinizin sökülüp çabucak dışarı atılmasını sağlayabilirsiniz.

Yoga Yaparak Adet Sökmek ve Yumurtlama Düzensizliklerine Çare:

Yoga yapmak sayısız faydasının yanı sıra, adet kanaması söktürücü özellikte bir takım vücut pozisyonları ve sportif hareketler de içerdiğinden, hem yumurtalıkların daha iyi çalışmasını sağlayarak hem de vücuttaki kan dolaşımını genel manasıyla düzenleyerek, adet kanaması düzensizliklerine iyi geliyor.

İlgili videoya da buradan ulaşabilirsiniz;

Adet Kanamasını Söktüren Alternatif Çözüm Yolları

Spor hareketleri yapmanın yanı sıra, bilhassa regl döneminize yakın uygulayacağınız bir kaç teknik sayesinde, adet kanamalarınızın daha akışkan ve düzenli olmasını sağlayabilirsiniz

 • Melisa çayı ve maydanozu birlikte demleyerek karışık bir bitki çayı yapın
 • Kaynar değil ama sıcak denilebilecek bir suyla, bilhassa kasık bölgenize masajlar yaparak duş alın
 • Regl olmanıza yakın günlük kısa kısa ama sık yürüyüşler yapın
 • Regl döneminiz boyunca sık sık merdiven çıkarak yumurtalıklarınızın hareket etmesini sağlayın
 • Bebe asprini kullanabilirsiniz

Sizlerin de regl dönemlerinde yaptığınız günlük aktivitelere ek spor hareketleri varsa, fayda gördüklerinizi bizlerle paylaşarak regl söktürmek için spora başvuran okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ