Kategoriler

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ağda sonrası kızarıklık ve tahriş olmuş ciltler için öneriler sunduğumuz yazımızda, istenmeyen tüylerin ağda ile alınması sonucu reaksiyon gösteren hassas ciltlerin rahatlatılmasında kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsediyor olacağız;

Yapılan araştırmalara göre kadınların %60 i hala tüylerden kurtulmak amacı ile klasik bir yöntem olan ağdayı tercih ediyor. Her cilt tipinin farklı reaksiyon gösterebildiği gibi genelde acımış bir deri, kızarık bir cilt bazen de oluşan sivilcelerden şikayet edildiği hepimiz tarafından tecrübe edilmiş bir durum.

ağda sonrası kızarıklık nasıl geçer

Öncelikle kıl/tüy ne kadar uzun olursa tahriş ve acının o kadar fazla olacağını söylemekle başlamak isterim. Aynı zaman da kıl/tüy boyu ne kadar kısa olursa da acı gayet sağlam oluyor. Kısacası ağda zaten başlı başına acılı bir yöntem 🙂 Ama etkili 🙂

Kendim, ağda sonrası oluşabilecek komplikasyonlar için sadece zaman gerektiğini düşünsem de, bazı hassas ciltlerin işine yarayacak bir kaç öneride bulunabilirim;

AĞDA YAPTIKTAN SONRA OLUŞAN KIZARIKLAR NASIL GEÇER?

Ağdadan kaynaklı kızarıklıklardan ve ciltteki yanma, kaşınma v.b. durumlardan şikayetçiyseniz, bir sonraki wax seansınızdan önce peşinen bir takım önlemler alarak ciltteki kızarıklık durumunu minimuma indirebilir, sonrasında bir kaç küçük işlemle oluşan kırmızı tenden de daha hızlı kurtulabilirsiniz.

AĞDA ÖNCESİ DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

 • Ağda yaptıracağınız dönemi iyi seçin. Regl öncesi ve ya sonrası bir kaç gün, ağda yaptırmak için uygun zaman aralığı değildir,
 •  Kıl/Tüy boyunun ağda için uygun olduğundan emin olun. Çok uzun veya çok kısa kıl uzunluğu işlemin gereğinden fazla acılı geçmesine büyük oranda katkıda bulunacaktır,
 •  Ağda öncesi işlem olacak bölgeye pudra sürmek nemi alarak ağdanın daha iyi yapışmasını ve tek seferde en etkili şekilde işlemi gerçekleştirmesini sağlar. Ağda cilde ne kadar az sürülür ise tahriş olma ihtimali o kadar azalır. Aynı bölgeye birden fazla sürülüp çekilen ağda en sağlam cilde bile ciddi zarar ve acı verir.
 • Ağda sonrası cildi rahatlatan/sakinleştiren yağlardan kullanın. Eğer yağlara karşı alerjik reaksiyon gösteren bir cildiniz var ise saf zeytinyağı sürebilirsiniz,
  – Yağın yanı sıra soğuk kompres de acıyan bölgenin sızısını almak için oldukça faydalı bir yöntem,

AĞDA SONRASI YAPILACAK İŞLEMLER

 • Ağda sonrası ilk 24 saat çok sıcak su ile temastan ve kimyasal içerikli şampuanlardan sakının. (Sıcak su ve kimyasal içerikli şampuanları hassas olan cildin üzerine uyguladığınız da yaşayacağınız acıyı tecrübe etmek istemezsiniz…)
 •  Ve tabii ki, genital bölgeye yapılan ağda sonrası cinsel birleşme de oldukça acılı olabilir 🙂 Bunun için en azından 1 gece bölgeyi rahat bırakmak işin keyfini kaçırmamak için çok daha sağlıklı olacaktır.
 • Ağda yapılmış bölgeye yapışıp sıkıştıracak giysiler de tahriş olma eğilimini fazlasıyla arttırır. Ağda sonrası bol ve pamuklu giysiler tercih etmek, acıyan bölgeyi rahatlatmak açısından çok mantıklı bir yaklaşım.
 • Ağda yapılan bölgenin 2/3 gün içerisinde normale dönmesi beklenir. Bütün önerilenler fayda etmiyorsa, baş edilemez, geçmeyen bir acı, iltihaplı bir sivilce, kıl dönmesi vb durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurup gerekli müdahalenin doktor kontrolünde yapılması gerekir.

Ağdadan Sonra Cilde Uygulanabilecek Kızarıklık Giderici Maske Tarifleri

 • Karbonat Maskesi

Malzemeler

1 kase yoğurt ve 1 yemek kaşığı karbonat

Uygulanışı

Malzemeleri karıştırınız ve ağda yaptığınız bölgeye krem sürer gibi uygulayınız. Cildinizde 10 dakika kadar bekleteceğiniz karbonatlı yoğurt maskesi, teninizi ferhalatacak, acı hissinizi azaltacak, kızarıklıklarınız giderecek ve ağdadan kaynaklı oluşabilecek sivilcelerin önüne geçecektir.

 • Pudra ( Bebek Pudrası)

Malzemeler

Bebek pudrası, gül suyu, limon

Uygulanışı

Bebek pudrası ile biraz gül suyunu kremimsi bir kıvama gelene dek karıştırdıktan sonra ağda yaptığınız bölgeye uygulayın. Maskenin içine bir miktar limon damlatacak olursanız

 • Aloe Vera

Malzemeler

Sadece Aloe Vera

Uygulanışı

Aloe Vera her derde deva bir bitki. Aloe vera bitkisinin içinden çıkan jel ise, her türlü cilt sorununa iyi geliyor.

 • Şeker Limon Maskesi

 

 • Asprin Maskesi

 

 • Buz Maskesi

 

Yüze Ağda Sonrası Kızarlıklık Neden Oluşur Nasıl Geçer

Yüz bölgesindeki istenmeyen tüyler, yanaklar, dudak üstü yani bıyık bölgesi ve kaşların ortası, altı ve üstü olmak üzere çeşitli bölgelere dağılacak şekilde ağda işlemi uygulanarak kurtulunan tüylerdendir ancak bilhassa yüze ağda sonrası oluşan kızarıklıklar, bazı cilt tiplerinde saatlerce normal rengine dönmeyerek kişinin insan içine çıkmasını güçleştirerek günlük hayatı kötü yönde etkilemektedir.

Ağda sonrası yüzde oluşan kızarıklıkları çabuk geçirmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden en sağlıklısı ve en hız sonuç alabileceğiniz yöntem buz uygulamasıdır.

Yüzünüze soğuk buz ile kompres yapmadan önce, buz parçalarını temiz bir tülbente sardığınızdan emin olmalısınız aksi takdirde yüzünüzde istenmeyen yanıklara yol açabilirsiniz.

Ağda sonrası genital bölgede oluşan kızarıklıklardan ve sivilcelerden şikayetçiyseniz de ilgili yazımıza vajinaya acısız ağda nasıl yapılır okuyabilirsiniz.

Ağda Sonrası Kızarlıklık Tedavisi Sırasında Dikkat Edilecekler

 • Cildinizdeki kızarıkları geçirmek için kullanmaya karar verdiğiniz yöntem hangisi olursa olsun ağda bittikten sonra en az yarım saat sonrası uygulama yapmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde gözenekleriniz tamamen açıkken deri altınıza işleyecek maddeler sebebiyle istenmeyen sonuçlara yol açabilirsiniz.
 • Ağda sonrası cilt kızarıklığınızın ağdanın sıcaklığına bağlı bir yanmadan kaynaklı olmadığına emin olun. Yanık acısı gibi bir şikayetiniz varsa, şikayetinizin ciddiyetine göre, ya ağrı giderici ve cildi nemlendirici ilaçlardan kullanın ya da bir doktora başvurun

Ağda sonrası oluşan kızarıklık ve kaşıntı benzeri durum epilasyon sonrası kaşıntı şeklinde de kendini göstermekte, geçirmek için kullanılacak yöntemler birbirine benzerlik göstermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Zumrut dedi ki:

  Merhaba.Ben cildime yani başimin ön kismindaki saclarimdan rahatsiz olduğum için agda yaptirdim.Oda sanki yanik gibi.Kizarik kaldi orasi.Şuanda çok moralim bozuldu.Ve ayni anda ben acnegen ilacini kullaniyorum.2 ci ay dayim.Bu kizariklik geçermi yoksa kalacakmi?

BİR YORUM YAZ