Mide Küçültme Ameliyatı Olduktan Sonra Sarkma Olur mu?

Mide Küçültme Ameliyatı Olduktan Sonra Sarkma Olur mu?

Obezite ile mücadele eden ve yüklü kilolarından kurtulmak isteyenlerin merak ettiği bir konu olarak mide ameliyatı olduktan sonra sarkma olur mu? Mide ameliyatından sonra zayıflamaya bağlı olarak deride sarkma meydana gelebiliyor.

Kişilerin aldığı besinleri kısıtlamak ve dolayısıyla kilo vermesini sağlamak amacıyla uygulanan mide ameliyatı, zaman içinde midenin küçülmesine bağlı olarak kilo verilmesine yardımcı oluyor. Mide ameliyatından sonra deri sarkması ise, hastaların merak ettiği konuların başında geliyor. Peki, mide ameliyatı nedir, sonrasındaki deri sarkması nasıl engellenir, şöyle açıklanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide operasyonu ile midenin yaklaşık olarak %80’lik bir kısmı çıkarılıyor. Tüp mide ameliyatı ile tüm midenin büyük bir kısmının alınması, kişilerde besin alımını kısıtlayarak zayıflamasını sağlıyor.

Tüpe benzer görünümü nedeniyle bu adı alan tüp mide ameliyatı, hastanın göbek deliğinde açılan bir kesikten robot yerleştirilmesi ile başlıyor. Laparoskopik yöntem ile gerçekleşen tüp mide ameliyatı, göbek deliğinden yerleştirilen robotlar ile hastanın iç organlarının görüntülenmesini sağlıyor. Yaklaşık olarak 1-1,5 saat süren ameliyat sonunda hasta 5-6 gün müşahede altında tutuluyor. Herhangi bir komplikasyon görülmezse hasta taburcu ediliyor.

Mide Ameliyatından Sonra Tekrar Kilo Alınır mı?

Mide ameliyatı ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise, tüp mide ameliyatı olanlar tekrar kilo alır mı? Hastalar tüp mide ameliyatından sonra sağlıklı beslenme, spor ve egzersiz alışkanlıklarına devam ettiği sürece verdiği kiloları koruyabiliyor.

Tüp mide ameliyatı olan hastaların büyük bir çoğunluğu fazlalık kilolarından kurtuluyor. İstenmeyen kilolarından mide ameliyatı ile birlikte kurtulan hastalar, doktorun önerilerine bağlı kalarak yaşamını devam ettirdiği sürece istediği kiloda kalmayı başarıyor. Mide ameliyatından sonra kilo alımı ise nadir görülmekle birlikte kişilerin eski kilolarına ulaşmayacak düzeyde gerçekleşiyor.

 

Mide Ameliyatından Sonra Deri Neden Sarkar?

Egzersiz ve diyet gibi yöntemlerin yetersiz kalması, obezite ile mücadele eden kişilere tüp mide ameliyatını bir alternatif olarak sunuyor. Midenin çoğunluğunun ameliyatla alınması ve dolaylı yoldan kişilerin kilo vermesini sağlayan tüp mide ameliyatı zaman içinde vücudun bazı bölgelerinde sarkma meydana getirebiliyor.

Mide ameliyatı kişilerin vücudunda hızlı bir kilo kaybı yaşatıyor. Midenin büyük bir kısmını kaybeden hasta, normalde yediğinden çok daha az yiyor ve alması gereken besin miktarı ile besleniyor. Böylece hızlı bir şekilde kilo kaybediyor. Vücut ise hızlı kilo kaybına uyum sağlayamayarak özellikle karın ve kol bölgesinde sarkma problemini beraberinde getiriyor. Tüp mide ameliyatı sonrası korse kullanımı ve kilo verme sürecinde sürekli egzersiz yapılması gibi yöntemler ile deride meydana gelen sarkma problemi giderilebiliyor.

Mide Ameliyatından Sonra Deri Sarkması Nasıl Engellenir?

Obeziteye bir çözüm olarak uygulanan tüp mide ameliyatından sonra sarkma nasıl engellenir? Tüp mide ameliyatından sonra kişilerin hızlı bir şekilde yaşadığı kilo kaybı, vücudunun bazı bölgelerinde sarkma meydana getiriyor. Peki hastaların yaşadığı deri sarkması probleminin önüne geçmek için neler yapılıyor?

Aslına bakılacak olursa tüp mide ameliyatından sonraki sarkmalar, geçici olarak yaşanan problemler arasında yer alıyor. Kişilerin yaşına, cinsiyetine ve genetiğine bağlı olarak değişiklik gösteren cilt sarkması problemi ise, egzersiz ve düzenli spor aktiviteleri ile engellenebiliyor.

Mide ameliyatından sonra düzenli beslenme ve düzenli spor alışkanlığı sarkma probleminin önüne geçerken aynı zamanda vücudu forma sokan ve daha fit bir görünüme kavuşturan korse kullanımına da dikkat etmek gerekiyor. Korse mide ameliyatı olan hastanın vücut formunun bozulmasını engelliyor. Mide ameliyatı olduktan sonra sarkma olur mu? Sorusunun cevabını merak eden kişiler için, sigara tüketiminin durdurulması da önerilen tavsiyeler arasında yer alıyor.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememe durumunun söz konusu olup olmadığını merak edenler için konuyla ilgili araştırdığımız tüm detayları, obezite cerrahisi adayları ya da taze ameliyatlı dostlarımız için derledik;

Tüp mide ameliyatı, ameliyat sonrasında kişilerin hızlı ve olabildiğince sağlıklı bir şekilde, yüksek miktarlarda kilolar vermesini amaçlayan, besin alımını kısıtlayıcı bir ameliyattır. Ameliyatla ilgili öğrenmek isteyebileceğiniz pek çok detayı incelediğimiz Tüp Mide Ameliyatı yazımıza bakabilirsiniz.

Tüp mide operasyonunun da amacı tüm diğer mide küçültme ameliyatlarında da olduğu gibi kilo kaybetmek olduğu için, uzun yıllar zayıflamak için savaş vermiş ve başarısız olmuş hastaların, ameliyata rağmen kilo verememek kaygısı yaşaması da gayet normaldir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verememek Mümkün Mü?

Başarılı geçmiş bir tüp mide ameliyatı sonrası kilo verememek mümkün değil ancak operasyon sonrası erken dönemde hem hayati risk açısından hem de ilerleyen dönemlerde de kilo verme hızınız ve başarılı sonuç alma açısından beslenme planınız elzem bir rol oynadığı için, doktorunuzun ya da diyetisyeninizin önerilerine uymayacak olursanız, kilo vermeme değilse de, yeterince, istediğiniz, beklediğiniz, amaçladığınız, hayalini kurduğunuz ölçüde kilo verememek mümkün.

Tüp mide ameliyatı sonrası zayıflamada en önemli rol oynayan faktör şüphesiz ki sizin beslenmenizden dahi önce

Mide Ameliyatından Sonra Sarkmamak İçin Ne Yapılmalı?

Obezite tedavisinde diyet ve egzersizlerin yeterli olmadığı durumda başvurulan tıbbi yöntem olarak Mide Ameliyatından Sonra Sarkmamak İçin Ne Yapılmalı? Operasyon sırasında hastanın midesinin bir bölümünün alındığı mide ameliyatı sonrası kişi yaşadığı büyük kilo kaybı sonucunda cildinde sarkma problemleri yaşayabilir.

Mide ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sonrasında yaşadığı en büyük rahatsızlıklardan biri olarak deri sarkması probleminin önüne geçebilmek için doğal ve medikal yöntemler uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinir. Laparoskopik olarak uygulanan mide küçültme ameliyatı ile midenin %80’lik bir kısmı çıkarılıyor. Böylece hastaların iştahında ciddi oranda azalma ve kısa sürede kilo kaybı gözlenir. Bu anlamda obezite ile mücadelede en çok tercih edilen tıbbi bir yöntem olan mide küçültme ameliyatı yan etkileri olarak en sık karşılaşılan problem ise, deri sarkmasıdır.

Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma Olur mu?

Obezite ve yüksek kilo ile mücadele de başvurulan ilk tıbbi tedavi mide küçültme ameliyatıdır. Peki, mide ameliyatından sonra deri sarkması olur mu? Mide küçültme ameliyatı, hastaların önemli miktarda kilo vermesine yardımcı olurken bir yandan da hastaların özellikle kol, sırt ve göbek bölgelerinde sarkmalar oluşmasına neden olabilmektedir.

Kişiler egzersiz ve diyet yaparak kilo verdiğinde bu süreç zamana yayılarak yavaş yavaş gerçekleştiği için hiçbir deri sarkması problemi ile karşılaşılmaz. Fakat mide küçültme ameliyatı tıbbi bir müdahale gerektirdiği için kişilerde hızlı bir kilo kaybı yaşatır. Buna bağlı olarak kilo veren kişilerin cildinde sarkma problemleri oluşur.

Mide Ameliyatı Sonrası Deri Sarkmaları Nasıl Önlenir?

Mide ameliyatından sonra tüm hastalarda deri sarkmaları gözlemlenmemekle birlikte, ameliyattan sonra benimsenin yaşam kalitesine bağlı olarak vücudun belirli bölgelerinde sarkmalar görülebilir. Fakat obezite ve yüksek kilolarla mücadele için başvurduğunuz bu operasyon sonucunda deri sarkması problemi yaşamanız durumunda, yaşam kalitenize dikkat ederek doğal yöntemlerle bu problemin önüne geçmeniz mümkündür. Mide ameliyatından sonra beslenme ve egzersiz alışkanlıkları bu anlamda dikkat edilmesi gereken en önemli iki kriterdir. Aynı zamanda teknolojinin gelişmesi ile birlikte cilt sarkmalarını engellemek için başvurabileceğiniz medikal yöntemler de bulunmaktadır.

Mide Ameliyatı Sonrası Doğal Yöntemlerle Cilt Sıkılaştırma

Mide ameliyatı geçirdikten sonra, uygulayacağınız yöntemler deri sarkması probleminin yaşanmayacağını garanti etmese de bazı alışkanlıklara dikkat etmeniz durumunda bu problemi engellemeyi başarabilirsiniz.

Mide ameliyatından sonra, kolajen içeren besinler tüketmeniz oldukça önemlidir. İnsanlar yaşlandıkça vücutlarındaki kolajen üretimi de azalır. Böylece ciltte kuruma ve yaşlanma etkileri gözlemlenir. Ameliyattan sonra doktorun önerdiği beslenme programına sadık kalarak vitamin ve kolajen takviyesi alabilirsiniz.

Mide ameliyatı sonrası beslenmeye olduğu kadar egzersiz yapmaya da dikkat etmeniz gerekir. Operasyon sonrasında belirli bir zaman geçene kadar öncelikli hafif egzersizler ile başlayabilir, daha sonra vücut direncinize göre tempoyu artırabilirsiniz. Tüp mide ameliyatı sonrası korse kullanarak, vücudunuzda meydana gelen sarkmaları gizleyebilir, vücudun toparlanmasına izin vererek sıkılaşma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Mide Ameliyatı Sonrası Medikal Yöntemlerle Cilt Sıkılaştırma

Mide ameliyatı sonrasında kişilerin vücudunda ortaya çıkan sarkma problemi için, dıştan müdahale yöntemi tercih edilebilir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cilt sarkıklarına en etkili ve hızlı çözüm yolu olarak medikal yöntemler ön plana çıkmaktadır.

Deri sarkmalarını önlemek için, çeşitli cihazların kullanıldığı lazer uygulamaları ve sıkılaştırma ameliyatları tercih edilebilir. Sarkmanın oluştuğu bölgeye göre ameliyatın türü ve yöntemi farklılık gösterir. Böylece mide ameliyatından sonra sarkmamak için ne yapılmalı? Diye merak eden kişilerin egzersiz ve beslenmeyle önleyemediği cilt sarkıkları, bu tip medikal ve tıbbi müdahalelerle önlenmesi mümkün hale gelebilir.

Bu yazılara da bakın.

Lazer Liposuction Yaptırmak İsteyenlere Özel Rehber

Zıplayarak Trambolinle Zayıflama Kaç Kilo Verdirir?

Bel İnceltme Hareketleri ile Kilolarınızdan Kurtulun

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ