Kategoriler

Gri Balyaj ve Gri Balyajlı Saç Modelleri

Gri Balyaj ve Gri Balyajlı Saç Modelleri
 • Saç Bakımı
 • 12/09/2017 13:04 | Son Güncellenme: 02/02/2023 15:21
 • 6
 • 18.947

Gri balyajlı saç, bilhassa siyah saçlar üzerine uygulanan, saçın az ya da çok bir miktarının, adının yaygın olarak oreal olarak bilindiği saç açıcı kimyasal bir madde tarafından beyaz renge ulaşana kadar açıldıktan sonra, gri renk saç boyası ile boyanması uygulamasına verilen isimdir. Geçtiğimiz yıllarda tek tük kadın tarafından kullanılmaya başlayan gri balyajlı saçlar gün geçtikçe daha da popüler hale gelmeye başladı.

Gri Balyaj ve Gri Balyajlı Saç Modelleri

Öyle ki, gencinden yaşlasına pek çok kadın ve sayısı pek de azımsanamayacak erkek, saçlarına gri balyaj attırarak bu trendin bir parçası haline ya geldiler ya da yakın zamanda gelmek niyetindeler. Gri balyaj uygulaması, saçın sadece bir kısmına, demetler haline ayırmak suretiyle uygulanabilecekken, saçın tümünün açılması ile tüm boya şeklinde de yapılabilir ancak zemindeki saç renginin canlı bir siyah ya da en azından koyu renk olmadığı durumlarda saça kısmi gri balyaj attırmak, pek de hoş olmayan görüntülere sebep olur.

 

gri balyaj

Gri Balyajlı Saç Modelleri

Gri Balyaj Kimlere Yakışır?

Gri balyaj kimlere yakışır sorusuna net olarak bir cevap vermek mümkün olmamakla birlikte, renklerin kontrastlarına ve yine işin uzmanlarına göre; siyah saç üstüne çok yakışan ve elegant duran gri ombre ya da balyaj uygulaması, bilhassa sarı tonlarına yakın saçlara yapıldığında, özellikle yapılmış şık bir uygulamadan ziyade, başarısızlıkla sonuçlanarak renk tonu farklılıklarına sebebiyet verilmiş bir saç boyama işleminin sonucu gibi görünebilmektedir. Dolayısıyla gri balyaj yaptırmayı, saçınız koyu renk değilse düşünmemelisiniz ancak siyah ya da koyu kahve saç renginden gri saç rengine dönmek istiyorsanız, balyaj yaptırmak yerine tüm boya yaptırıp saçınızın tümünün gri olmasını sağlayarak şıklığı yakalayabilirsiniz.

Diğer yandan, bir kaç yıl öncesine kadar sadece yaşlı kadınların saçlarında gördüğümüz gri renkte yapılan balyaj ya da ombre çalışmaları, özellikle 18-25 yaş arası genç hanımlara ayrı bir yakışmakta. Gri balyaj  örnekleri her ne kadar genç kızlardan tutun, yaşı 70’lere kadar olan hanımlarda karşımıza çıkan bir saç rengi uygulaması olsa da, cildi dip diri, gözlerinde gençlik pırıltısı ve berraklığı olan kadınlara çok ayrı yakıştığı bir gerçek. Hatta ilerleyen yaşlarda yapılan gri saç boyamalar, bazı hanımların ne yazık ki oldukları yaştan daha ileri bir yaşta görünmelerine neden olabiliyor.

Ombre saç kimlere yakışır yazımıza da göz atmadan geçmeyin

gri balyaj kimlere yakışır

Siyah Saça Gri Balyaj:

Siyah saça gri balyaj, siyah saçlı kadınların yaptırırken en çok tereddüt ettikleri gri balyaj attırma şekli olsa da aslında balyaj uygulamarı arasında kadınlara bilhassa da genç kadınlara en yakışan kombinasyondur. Siyah saçların gri renk ile balyaj atılmış tutamlar ile yaptığı kontrast, kendi içinde bir ahenk oluşturarak, kişiye olağanüstü çekici bir hava katmaktadır.

Siyah saç üstüne gri balyaj yaptırmanın tek dezavantajı, bilhassa mavi siyah saça gri balyaj yaptırırken ortaya çıkan yıpranma sorunudur. Mavi siyah saç boyası, organik açıcı maddelere karşı oldukça dirençli ve akıtılması zor bir saç rengi olduğundan, gri balyaj işlemi için saçlarınızı beyaz renge ulaşıncaya dek açma girişimi başarısızlıkla sonuçlanabilir ya da ısrar edilmesi durumunda, saçınızı uzun süre bir kimyasala maruz bırakmanız dolayısıyla, saçlarınızda ciddi nem kaybı ve buna bağlı yıpranmalar görünebilir.

siyah saç üstüne gri balyaj attırmak

O yüzden siyah saça gri balyaj yaptırmaya karar vermeden önce, kuaförünüzden saçınızın bir ince demetinin rengini açmayı deneyerek, gri renge kadar açılma sürecinde saçınızın ne tepki verdiğini ölçerek bir ön deneme yapmasını istedikten sonra, saç ciddi boyutta yıpranmıyorsa, gri balyajı tüm saça uygulama işlemine geçebilirsiniz.

Alternatif olarak da gri balyaj yaptırmak yerine, siyah saçınıza gri ombre deneyecek olursanız, bir yanma yıpranma durumunda, saç bakımı ürünleri ile kurturamayacağınız saçları kestirebilirsiniz.

Küllü Gri Saç Rengi:

Küllü saça gri balyaj yaptırmak yerine, saçınızın tümünün küllü rengini, biraz daha gri saç rengine çalan bir tonla değiştirmeniz daha elit bir görüntüye sahip olmanızda yardımcı olacaktır. Özellikle içinde dore bulunduran yani sarıya çalan küllü saçlarda gri balyaj ya da gri ombre, genelde rengi tutturulamamış başarısız bir saç boyama işlemi sonucu gibi görünebilmektedir.

Gri Saç Balyajı Nasıl Yapılır:

Gri saç boyalarında balyaj yapmak için pek çok çeşit marka bulunmaktadır. Mesela saç boyalarının mix gri renkleri matrix 7.A-8.A veya  koleston 7.1-8.1 -9.1 veya jeans color gri gibi birçok markada gri saç rengini karışımlar sayesinde elde edebileceğiniz çeşitli boyalar mevcut. Siz dilediğinizi seçebilirsiniz.

 

Alacağınız marka boya ile %6lık oksidanı bir kap içerisinde karıştırın

 

Karışımızın sonunda gri balyaj yapmak için boyanız hazır olmuş olacak. Hazırlanan gri saç boyası nemli saçınıza sürünüz..ve ortalama yarım saat bekledikten sonra yıkayınız.. Sülfatsız şampuanlar tercih etmeniz, gri saç rengini çabucak kaybetmemenize yardımcı olacaktır

 

Önemli: Saçı açarak gri renge çevirmek, gri ombre veya gri balyajyaptırmak oldukça yıpratıcı işlerdir. Bu nedenle saçı gri renge boyamak yada gri balyajlar gibi işlemler yaptırmak isteyenler iyi bir kuaföre gitmelidir.Buradaki gri saç nasıl yapılır? tarifi bilgi amaçlıdır. Profesyonel bilgidir. Evde kullanım için uygun değildir.

Gri Balyaj ile Gri Ombre Arasında Ne Fark Vardır:

Gri balyajlı saç modellerinde saçın farklı miktarlarda da olsa, demet demet ayrılmış kısımları, aradan tel tel orijinal saç rengi gözükecek şekilde gri renkte saç boyası ile boyanırken, gri ombre de daha çok saçların uç kısmı ya da yarıya kadar olan kısmı aşağıdan yukarıya açılarak griye boyanmak suretiyle gerçekleştirilir. Balyajda saçtaki gri renkler yaygın olarak bulunurken, ombrede saçın alt ve belirli bir kısmında tamamen gri saçlar hakimken, üst kısımlar diplerden neredeyse saçın yarısına kadar orijinal saç rengidir.

Ombre modelleri yazımızdan konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz ve pek çok ombreli saç modeli görseli görüntüleyebilirsiniz.

gri balyaj ve gri ombre farkı nedir

Siz de gri balyaj denemesi yaptıysanız, saç modelinin kullanımı ile ilgili rahat edip etmediğinizi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ceren dedi ki:

  Gri balyaji ben de denemek istiyorum 17 yasindayim umarim saçlarımı mahvetmem saclarim su an kendi renginde

  1. Yaprak dedi ki:

   Saçınızın kendi rengi olması dolayısıyla, düzgün bi kuaföre organik açıcı ile açtırmanız durumunda saç renginiz kolayca beyaza dönüşecektir ve yıpranma olmadan gri balyaj yaptırabilirsiniz

 2. irem dedi ki:

  Ben yaptırmak istiyorum ama saçımı önceki boyatışımda saçım yandı bu sebeple kuaförüm boyamadan önce saçlarımın düzelmesi için patentli keratin getirtti saçlarım toparlanıyor düzeldiğinde bu renk olucak kısa bir süre içinde yani 🙂

 3. Şeyma dedi ki:

  Bunları yaptırmayı çok seviyorum ama saçlarım ince telli ve çok çabuk yıpranıyor bu sebeple yaptırmaya korkuyordum ama kuaförüm yaptırmadan önce doğal keratin kullan dedi birkaç müşterisi kullanıyormuş hemen araştırdım patentli olandan aldım hemen ve saçlarıma artık istediğim her şeyi yapıyorum yıpranma kırık yanma falan olmuyor ve daha hızlı uzumaya başladı şükür saçımla ilgili sorunlardan kurtuldum.

 4. Leyla dedi ki:

  Uzun zamandır küllü gri kullanıyordum saçlarımı ama arada 1 defa değiştirdim ve bu değişimde saçlarım yandı ve çok kötü göründüğü için tekrar boyatmak istedim ama saçlarımın daha kötü olacağını söyleyerek kuaförüm boyamadı birde evde boyamaya kalkıp bu hale getirince dinledim bende artık bir kaç müşterisi doğal keratinle onarım yaptığını söylemiş araştırdım bir kaç tane aldım ama işe yaramadı ucuza kaçtığım için sanırım sonra patentli olanı buldum kıydım paraya aldım ve saçları gerçekten düzeltti kuaförüm bile şaşırdı ona da sipariş verdik bazı ürünlerden hatta 🙂 en sonunda yine küllü gri ye döndüm açık renkten açığa geçerken bile saçımı yakmayı başaracak kadar da beceriksiz mişim bundan sonra boyayı hep kuaförde yaptıracağım ve tabi ki bakım için patentli keratin kullanacağım.

 5. gamze dedi ki:

  Bana açık renkler yakışıyor ten rengime ve yüz tipime ama açıcılar yoruyor bazen hafif yanıklara sebep oluyor saçlarım da saçlarımdaki bu hasarın keratinlerin eksilmesinden kaynaklandığını öğrendim hemen nasıl eksiklik giderilir araştırdım ve doğal keratin kullanmam gerektiğini buldum. Patentli kertinden aldım ve saçlarımda yıpranma ve yanıklardan eser yok sanki hiç boyatmamışım gibi sağlıklı ve doğal görünüyor.

BİR YORUM YAZ