Kategoriler

Ayak Ağrısına Ne iyi Gelir

Ayak Ağrısına Ne iyi Gelir

Ayağım ağrıyor, bir türlü ayağımın ağrısını geçiremiyorum diyorsanız bakınız. Ayak ağrılar yaşam boyunca hangi yaş grubunda olursanız olun insanı etkileyebilen ve en sık görülen rahatsızlıklardandır. Ayak ağrısı olanlar ayak parmakları, taban, topuk, ayak bilekleri de olmak üzere çeşitli bölgeler de meydana gelebilmektedir.

Ayak Ağrısına İyi Gelen Şeyler. Ayak Ağrısı Geçirme

Bu ağrılar ise mineral eksikliğinde, ayak kasılmalarından, batıklardan, diyabet vb sebeplerden dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Ayak Ağrısına Sıcak ve Soğuk Su

Sıcak su kan akışını hızlandırır soğuk suysa iltihabınızı azaltmaktadır. Bir kovayı ilk önce soğuk su ile diğer kovayı da sıcak su ile doldurun. Rahat bir yere oturup 3 dakika ayaklarınızı sıcak suyunun içinde bekletin daha sonrasında ise ayaklarınızı 10 saniye – 1 dakika arasında soğuk suda bekletmelisiniz. Soğuk su ile bitecek bir şekilde uygulamayı iki ila üç defa tekrar etmelisiniz.

Ayak Ağrısına Sirke

Sirke birden fazla tedavilerde kullanılan ve iltihabı azaltan bir madde olarak bilinir. Küçük bir leğenin içine sıcak su doldurun. İçerisine 2 tatlı kaşığı da sirkeyi ekleyin. Deniz tuzu veya epsom tuzu da katabilirsiniz. Hiçbiri bulunmuyorsa da sofra tuzu kullanmanız mümkün. Yaklaşık olarak da ayaklarınızı 20 dakika bekletmelisiniz.

Epsom Tuzu = Epsom tuzu ayak ağrılarının anlık olarak rahatlatır ve ayak ağrılarınızı gidermekte yardımcı olmaktadır. Ilık su dolu küçük bir leğenin içine 2-3 yemek kaşığı epsom tuzu koyun. 10 – 15 dakika süre ile ayaklarınızı suyun içinde bekletin. Tuz ayakları kurutabilir bundan dolayı da ayaklarınızı havlu ile kurulayıp daha sonrasında nemlendirici sürün.

Ayak Ağrısına Karanfil Yağı

Karanfil yağı kan dolaşımını attırır ve baş ağrısı, eklem ağrıları, ayak mantarlarına, tırnak mantarlarına ve ayak ağrılarını geçirir. Hızlı bir rahatlama için karanfil yağıyla ağrıyan ayaklarınıza nazikçe masaj uygulamalısınız. Bu uygulama ise kan akışınızı uyaracak ve kaslarınızı gevşetecektir. Günde bir kaç defa topuk ve ayaklarınıza karanfil yağı ile masaj yapın.

Ayak Ağrısına Kırmızı Biber

Kırmızı biber, kas ağrılarını, artriti, kas gerginliğini, bel ağrılarını ve ayak ağrılarına rahatlatmaktadır. İçerisinde kapsaisin denilen maddeyle bunu kolaylıkla yapabilmektedir. Ayaklarınız çok ağrıyorsa çorabın içine acı biber serperek öyle giyin. Bu uygulama ise ayaklarınızı sıcak tutacak ağrıyı da alıp götürecektir. Acı biber ile uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise bir buçuk tatlı kaşığı acı biber tozunu küçük bir leğenin içinde sıcak suyla karıştırıp ayaklarınızı 2 ila 5 dakika suyun içinde bekletin.

Ayak Ağrısına Adaçayı

Ayaklarınızdaki gerginliği, yorgunluğu ve burkulma sonucu oluşan ağrıları adaçayıyla kolaylıkla geçirebilirsiniz. Birkaç adaçayı yaprağını ellerinizin yardımıyla ezin. Tencerenin içerisine koyup içerisine de bir fincandan az elam sirkesini ilave edin. Karışımı kaynatıp ısısını düşürün ve 5 dakika ocakta kaynatın. Sıcak çözeltinin içerisine bir pamuk yardımıyla ağrıyan bölgenize uygulayın. Bu işlemiyse birkaç defa tekrar etmelisiniz. Ağrıyan bölgenize sürdüğünüz zaman birkaç işlemden sonra ağrının hafiflettiğine şahit olacaksınız.

Ayak Bakım Maskesi

Gel gelelim en çok merak edilen konulardan birisi de ayak bakım maskesi nasıl yapılacağıdır.

Çağımızda ne yazık ki kişisel bakımlarımıza tam olarak vakit ayıramamaktayız. Hal böyle olunca da güzel görünüm ortadan ister istemez kaybolmuş oluyor. Fakat yüz kadar ayaklarında bakıma ihtiyacı olduğu asla unutulmaması gerekmektedir. Bu konuda gerekli tüm bakım ihtiyaçlarının da en kısa süre zarfı içerisinde giderilmesi gerekir.

Üzerine yük bindirmiş olduğumuz ayaklarında rahatlamaya ihtiyacı vardır. Ayaklarınıza bakım yapmak istiyorsanız bunu evde uygulayacağınız doğal metotlar eşliğinde de en hızlı yoldan gerçekleştirmeniz artık son derece kolay olmaya başlayacaktır. Bu sayede en kısa süre zarfı içerisinde ayaklarınızın yeniden istenen bakımına kavuşmasını sağlamış olursunuz.

Ayak Bakımı İçin Bal Maskesi

Ayaklarınızın rahatlamasını sağlamak adına son dönemde çoğu kişinin başvurmuş olduğu maskelerden birisi de bal maskesi olduğunu söylememiz mümkündür. Ilık suyla ıslattığınız havluyu ayağınızda  1 dakika kadar tutmanız gerekmektedir. Bu işlemi daha sonrasında balı alıp ayağınızın hemen her tarafına sürerek iyice yaydırmanız gerekiyor. Yaklaşık 15 dakika kadar ayağınız da bekletmeniz de yeterli olacaktır. Ardından ılık suyla bal sürmüş olduğunuz ayağınızı güzelce yıkayarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer ki ayağınızı tabanın da şiddetli ağrılar varsa bu maskeyi düzenli şekilde uygulamanız da yarar var. Bu sayede ayağınızda ki ağrıların dinmesini sağlamış olursunuz.

Ayak Bakımı düzenli olarak yapılarak ayağın yeniden rahatlaması sağlanmalıdır.

Rahatlatıcı Ayak Banyosu

Ayaklarınızı sokabileceğiniz bir leğenin içerisine bileklerinize gelecek kadar ılık suyla doldurun. İçerisine 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tane sıkılmış taze limon suyu, 2 çorba kaşığı deniz suyunu ilave edin. Ayaklarınızı da yaklaşık olacak şekilde 10 dakika boyunca suyun içerisinde tutup ardından lif yardımı ile hafif bir şekilde ovarak ölü derilerinizden kurtulun. Topuğunuzda oluşmuş olan sertleşmelerin gittiğini göreceksiniz.

Yeşil çay ve Şekerli Ayak Scrub’ı

2 adet yeşil çay alın ve içerisindeki çayı çıkartın. 1 çorba kaşığı esmer şeker, 1 yemek kaşığı bal ve çay ile son olarak badem yağıyla 1 adet taze sıkılmış olan limon suyunu kasenin içerisinde karıştırıp ayaklarınızı güzel bir şekilde scrub uygulamasını yapın. Ayaklarınızın eskisinden daha sağlıklı göründüğünü de fark edebileceksiniz.

Çilekli Ayak Scrub’ı

10 adet çilek, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı kadar deniz tuzunu iyice ezerek karıştırmalısınız. Scrub kıvamını alana kadar karıştırın. Ayağınıza masaj yapıp sürdükten sonra ardından da ılık su ile yıkamalısınız. Ayak kokularınızı giderecektir.

Avokadolu Ayak Scrub’ı

1 adet avokado çekirdeğiyle, yarım avokadoyu, 1 çorba kaşığı deniz tuzu elde edin. Avokado çekirdeğini 1 veya 2 gün boyunca kurumada bırakın. Kuruduğu zaman küçük parçalara ayırın bir öğütücüden geçirmelisiniz. Bu scrub’ın en önemli parçasıdır. Ardından da tüm malzemeleri bir karıştırın ve ayağınıza masaj şeklinde uygulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ