Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Ayak Ağrısına Ne iyi Gelir

Ayak Ağrısına Ne iyi Gelir

Ayak ağrılar yaşam boyunca hangi yaş grubunda olursanız olun insanı etkileyebilen ve en sık görülen rahatsızlıklardandır. Ayak ağrısı olanlar ayak parmakları, taban, topuk, ayak bilekleri de olmak üzere çeşitli bölgeler de meydana gelebilmektedir.

Ayak Ağrısına İyi Gelen Şeyler. Ayak Ağrısı Geçirme

Bu ağrılar ise mineral eksikliğinde, ayak kasılmalarından, batıklardan, diyabet vb sebeplerden dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Ayak Ağrısına Sıcak ve Soğuk Su

Sıcak su kan akışını hızlandırır soğuk suysa iltihabınızı azaltmaktadır. Bir kovayı ilk önce soğuk su ile diğer kovayı da sıcak su ile doldurun. Rahat bir yere oturup 3 dakika ayaklarınızı sıcak suyunun içinde bekletin daha sonrasında ise ayaklarınızı 10 saniye – 1 dakika arasında soğuk suda bekletmelisiniz. Soğuk su ile bitecek bir şekilde uygulamayı iki ila üç defa tekrar etmelisiniz.

Ayak Ağrısına Sirke

Sirke birden fazla tedavilerde kullanılan ve iltihabı azaltan bir madde olarak bilinir. Küçük bir leğenin içine sıcak su doldurun. İçerisine 2 tatlı kaşığı da sirkeyi ekleyin. Deniz tuzu veya epsom tuzu da katabilirsiniz. Hiçbiri bulunmuyorsa da sofra tuzu kullanmanız mümkün. Yaklaşık olarak da ayaklarınızı 20 dakika bekletmelisiniz.

Epsom Tuzu = Epsom tuzu ayak ağrılarının anlık olarak rahatlatır ve ayak ağrılarınızı gidermekte yardımcı olmaktadır. Ilık su dolu küçük bir leğenin içine 2-3 yemek kaşığı epsom tuzu koyun. 10 – 15 dakika süre ile ayaklarınızı suyun içinde bekletin. Tuz ayakları kurutabilir bundan dolayı da ayaklarınızı havlu ile kurulayıp daha sonrasında nemlendirici sürün.

Ayak Ağrısına Karanfil Yağı

Karanfil yağı kan dolaşımını attırır ve baş ağrısı, eklem ağrıları, ayak mantarlarına, tırnak mantarlarına ve ayak ağrılarını geçirir. Hızlı bir rahatlama için karanfil yağıyla ağrıyan ayaklarınıza nazikçe masaj uygulamalısınız. Bu uygulama ise kan akışınızı uyaracak ve kaslarınızı gevşetecektir. Günde bir kaç defa topuk ve ayaklarınıza karanfil yağı ile masaj yapın.

Ayak Ağrısına Kırmızı Biber

Kırmızı biber, kas ağrılarını, artriti, kas gerginliğini, bel ağrılarını ve ayak ağrılarına rahatlatmaktadır. İçerisinde kapsaisin denilen maddeyle bunu kolaylıkla yapabilmektedir. Ayaklarınız çok ağrıyorsa çorabın içine acı biber serperek öyle giyin. Bu uygulama ise ayaklarınızı sıcak tutacak ağrıyı da alıp götürecektir. Acı biber ile uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise bir buçuk tatlı kaşığı acı biber tozunu küçük bir leğenin içinde sıcak suyla karıştırıp ayaklarınızı 2 ila 5 dakika suyun içinde bekletin.

Ayak Ağrısına Adaçayı

Ayaklarınızdaki gerginliği, yorgunluğu ve burkulma sonucu oluşan ağrıları adaçayıyla kolaylıkla geçirebilirsiniz. Birkaç adaçayı yaprağını ellerinizin yardımıyla ezin. Tencerenin içerisine koyup içerisine de bir fincandan az elam sirkesini ilave edin. Karışımı kaynatıp ısısını düşürün ve 5 dakika ocakta kaynatın. Sıcak çözeltinin içerisine bir pamuk yardımıyla ağrıyan bölgenize uygulayın. Bu işlemiyse birkaç defa tekrar etmelisiniz. Ağrıyan bölgenize sürdüğünüz zaman birkaç işlemden sonra ağrının hafiflettiğine şahit olacaksınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ