Kategoriler

Ayranın Sindirime Faydaları

Ayranın Sindirime Faydaları
  • Diyet
  • 10/07/2017 18:10 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:22
  • 0
  • 1.362

Ayranın sindirime faydaları nelerdir? Eğer ayranı içmeyi sevmiyorsanız eminiz ki bu yazımızı okuyup daha sonrasında ayran hakkındaki düşünceleriniz tamamen değişecek. Çünkü özellikle de yaz zamanında soğuk ayranın rahatlatıcı olmasının dışında sağlık açısından birçok faydası olduğunu söylememiz mümkün.

Ayranın içecek olarak  tüketilmesi eski zamanlardan beri tarıma bağlı topluluklar tarafından yaygın olarak tercih edilmekteydi. Modern çağda ise tıbbi amaçlı olarak tüketiliyor. Çünkü sağlıktan yana birçok faydasının olduğu modern tıp tarafından kabul edilmektedir.

Ayran, A vitamini açısından oldukça zengin olan bir besin kaynağıdır. Bunun dışındaysa C, D, E ve K vitaminlerini içerisinde barındırır. Bunların dışındaysa B6 ve B12 vitaminlerinden de  zengin olması ayranın çok geniş bir şekilde sağlığımıza faydalı olduğunu görüyoruz.

Ayran bunun dışında kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, sodyum, selenyum,magnezyum başta olmak üzere birçok minerali içerisinde barındırır.

Ayranın Sağlığa Faydaları

Sağlık açısından birçok faydası olan ayranın doyurucu özelliği de vardır. İçerisinde bulundurduğu çok yüksek değerlerdeki vitaminler, mineraller ve bileşenler yardımı ile başta sindirim olmakla beraber kemik sağlığına, kan basıncının düzenlenmesine, kolesterole ve daha birçok açıdan sağlığımızın korunmasına katkıda bulunur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ayran diyet yapan kişiler tükettiğinde en temel besin kaynaklarının başında gelmektedir. Tüketilmesindeki önemli sebep ise uzun süre açlık hissini hissettirmemesi ve gıdaların az tüketilmesiyle meydana gelebilen vitamin ve mineral eksiklerini giderir.

Harareti Giderir

Özellikle yaz zamanında hararet giderici özelliği bulunmaktadır. Başta sindirim olmak üzere bütün vücudunuzda sıcaklığın dengelenmesine yardımcı olur. Bu yüzden de yaz zamanında bolca tüketilmesi önerilir.

Ayran bunların dışında şişkinlik ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de ağır yemek yedikten sonra tüketilmesi hazmı kolaylaştırır ve gaz problemlerinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Ayran Kalsiyum İhtiyacını Giderir

Süt ürünleriyle genel olarak kalsiyum açısından oldukça zengindir. Kalsiyum ise vücuda kemik ve iskelet sağlığından yararlı olduğu için çok önemli bir mineraldir. Düzenli bir şekilde ayran tükettiğiniz zaman kemik sağlığının korunmasına da yardımcı olursunuz.

Ayranın içerisinde bulundurduğu kalsiyum aynı zamanda da hücrelerin sağlığının korunmasında ve kas sağlığına önemli katkılar katar.

Vitamin Deposu Ayran

Ayranın içinde bulunan ve yüksek değeri olan B vitamini, diğer vitaminlerde başta olmak üzere  D vitamini özelliğiyle anemi hastalığı riski olanları azaltabilmektedirler. Bunun dışındaysa içerisinde demir bulundurması da sağlık açısından katkısıyla daha faydalı olmaktadır.

Riboflavin İçeren Ayran

Ayranı tüketmeniz hormon salgılanmalarına ve sindirime bile yardımcı olmakta ve  yiyeceklerin enerjiye dönüşmesin fayda veren riboflavinden oldukça zengindir. Ayrıcada antioksidan özelliği olması bundan dolayı da karaciğer sağlığına katkıda bulunmaktadır.

Ayran Kan Basıncını Azaltır

Bu konu ile ilgili dünyanın her yerinde ve farklı ülkelerinde yapılan birçok araştırmalarda ayran tüketimin kolesterolünü sağlıklı bir şekilde kalmasına yardımcı olduğunu ispatlarken, kan basıncının düşmesini sağladığını ispatlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ