Kategoriler

Boy uzatma hareketleri 1 haftada 10 cm

Boy uzatma hareketleri 1 haftada 10 cm
  • Sağlık
  • 08/10/2021 15:04 | Son Güncellenme: 01/02/2023 23:16
  • 0
  • 3.073

Boy uzatma hareketleri sayesinde istediği ve dilediği uzunluğa ulaşmak isteyenler bu aydınlatıcı ve bilgilendirici makalemizi yazıyoruz. Boy uzatma her yaşta belli ölçülerde mümkündür. Bu durumun aksini söyleyen kesinlikle yanılıyordur. Öncelikle kendinize güvenin ve hareketli sağlıklı bir yaşama merhaba deyin. İster 15 yaşında olun, isterseniz 16, isterseniz 36 yaşında olun, her dönem için uygun olan boy uzatma teknikleri mevcuttur.

1 haftada 10 cm boy uzatan hareketler

Eğer genç ve sağlıklı iseniz bu durum daha da kolay olacaktır. Hem bahsedeceğimiz egzersizleri sürekli yaparsanız ileri de ki yaşamınızın sağlıklı olması ve dinç kalabilmesi için yatırım yapmış olursunuz.

Boy Uzaması Hakkında Bilgi

Bu bölümde normal şartlarda erkekler kaç yaşına kadar uzar? Kızlar kaç yaşına kadar uzar? 13, ile 28 yaşın aralığında boy uzar mı?, 28 yaşından sonra mümkün mü? gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.

Çocuklarda büyümek sağlıklı ve dengeli beslenmenin göstergelerinden biridir. Boy uzaması daha çok genetik faktörlere bağlı olsa da beslenme de etkilidir.
Etkili olan faktörler;

  • Genetik faktörler, anne ve babanın boyu
  • Sağlıklı beslenme
  • Hormonlar

 

Etkili olan 3 temel faktör arasındaki ilişki şu şekilde anlatılabilir ;

Anne ve baba kısaysa ne kadar iyi beslenirseniz beslenin sağlıklı beslenme ile onları ancak 1 ya da 2 cm geçebilirsiniz. Fakat bu beslenmenin etkisidir. Anne – baba uzun ve sağlıklı beslenme kurallarına uygun , bir beslenme programı uygulanıp ve takip edildiği halde 6 ay gibi bir sürede büyüme durmuşsa mutlaka hormonlar kontrol edilmelidir. Bunun için bir doktora başvurup kan verip tahlil sonuçlarına göre hormon kontrolünü bakabilirler.

Etkili olan hormonlar ise büyüme hormonu, cinsiyet hormonları ve tiroid hormonları olarak sıralanabilir. Bu hormonlarda ki bozulmalar boy uzatmayı durdurabilir. Hormon eksikliği var ise büyüme hormonu yetersiz salgılanıyorsa ya da tiroidin az çalışması kısa boylu olmanıza neden olabilir.

Kızlar Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Kızlarda büyüme 12 – 13 yaşlarında atak dönemine girer. Bu dönem ilk adet kanamalarının başladığı döneme denk gelmektedir.15 yaşına kadar kızlar erkeklerden daha hızlı uzar sadece 15 yaşından sonra erkekler daha avantajlıdır. O nedenle kızlar 16 yaşına kadar uzar ancak uzama miktarı oldukça azalmıştır. O nedenle aşağıda yer alan yöntemlerle bunun önüne geçmek mümkündür.

 

Boy uzatma hareketleri 1 haftada 10 cm

Erkekler Kaç Yaşına Kadar Uzar?

Erkeklerde ise atak evresi 15 yaş civarındadır. Bu dönemde erkekler daha hızlı uzamaya başlar. Genellikle 17-18 yaşına kadar sürer. Ancak genetik faktörlerin etkisiyle 18 yaşından sonra da uzayan erkekler vardır. Durum böyle olsa da doğru teknikler kullanıldığında 17 yaşından sonra da boy uzar.

Boy Uzatma Teknikleri

Aşağıda sıralayacağımız maddeleri mutlaka uygulayın bunların yanı sıra ; asıl düzenli olarak da yapmanız gereken şeyler boy uzatma hareketleridir. Söyleyeceğimiz egzersizleri düzgün bir postür , doğru bir omurga düzeni boy uzatmak için avantajlıdır. Öncelikle duruşunuzu yani pöstürünüzü düzeltmelisiniz. Emin olun omurga sağlığınızı düzeltip egzersizlere devam ettiğiniz de en az 2 – 3 cm uzamış olacaksınız.

Bir sağlık kuruluşuna gidip kan tahlili yaptırın ve eksik vitamin ,mineral değerlerinizi öğrenin ve takviye olarak bunları alın.

1. İyi Beslenme

2. Düzenli Egzersiz

3. Düzenli Uyku

4. Sigarayı Bırakın

5. Alkolden Uzak Durun

6. D Vitamini Takviyesi 

Bu 6 maddeyi hayatınız da uygularken gelelim asıl boy uzatma hareketlerine : aşağıda sayacağımız 8 hareketi düzenli bir şekilde uygulamalısınız ki olumlu sonuçlar alın.

 


Boy uzatma hareketleri 1 haftada 10 cm

1. Bisiklete binin

2. Bara asılın

3. Omuzlarınızın üzerinde durun

4. ‘Kobra’ egzersizini yapın

5. Vücut esnemesi yapın

6. Zıplayın (ip atlayın )

7. ‘Köprü’ egzersizi yapın

8. Yüzün

Deneyip sonuçlara ulaşan herkesle yorumlarda bulaşabiliriz. Herkese sağlıklı ve mutlu günler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ