Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayak kokusunda en önemli sebebi ayakların gün içerisinde terlemesi ve bu terle beraber ayakkabı içerisinde kurumasıdır. Terin kendisi kokusuzdur fakat terleme bazı bakteriler için uygun ortam yaratmaktadır ve ayak kokusu bu bakteriler sebebi ile oluşmaktadır.

Bakteri sizi telaşlandırmasın çünkü ayaktaki bakteriler cildin üstünde her zaman bulunmaktadır ve ayrıca bütün herkeste bulunmaktadır. Kolay terleyebilen bir yapınız var ise tere bağlı bir şekilde oluşan bu bakterilerden çok fazla üretirsiniz.

Ayak Kokusuna Karşı Ayakkabı ve Çorap Seçimleri

Ayakkabı içerisinde ter tutmayan bir çorap giyip üzerine de hava almayan bir ayakkabı giyerseniz ayaklarınızı gerçekten zor duruma sokabilirsiniz. Bundan dolayı polyester ve naylondan üretilmiş olan çoraplardan uzak durmalısınız. Çorap seçerken etiketin üzerinde polyester ya da naylon olduğunu görebilirsiniz. Pamuklu çorapların nefes alma özelliğinde olduklarından hem cildi rahatlatır hem de gün içerisinde teri tutmaktadır.

Ayak kokusunu giderebilmek için seçtiğiniz ayakkabılar da dikkat etmeniz gerekmektedir. Herkesin işe sandaletle ya da pamuklu kumaştan üretilen bir incecik ayakkabılar ile gitmesi mümkün değildir. Fakat yine de sentetik ayakkabılar yerine gerek deriye benzer doğal malzemeler ile üretilen ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Eve geldiğiniz zaman ayakkabıları mutlaka havalandırmalısınız. Bundan kastımız ise ayakkabıyı çıkardığı yerde bırakmayın. Balkona ya da pencere pervazına koyup taze hava ile güzel bir şekilde havalandırmalısınız.

Ayakkabı ve çorapla ilgili son uyarımız ise çorap kullanımı konusunda olacaktır. Ayaklarınız aşırı terli ise ayakkabılarınızı yaz ve kış olarak mutlaka çorap ile giyin. Eğer çorap giymezseniz ayaklarınız çok daha fazla terleme yapar ve ter arada hiçbir engel olmadığından direkt olarak ayakkabıya geçmektedir. Bir süre sonra ayakkabı içerisinde kuruyan terin neden olduğu bakteriler ayakkabının da kokmasına sebep olur.

Ayak Kokusuna İyi Gelen Doğal Yöntemler

Ayak kokusunu hafifletebilmek için evde bazı doğal yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemler herkes için aynı sonucu da vermemektedir. Fakat sizin için hangisinin daha iyi sonuç verebildiğini deneme yanıma yöntemi ile bulabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat ayaklarınızda terinde ph’ı nötralize eder ve bu durumda da kokulara neden olan bakterilerin sayısını azaltmaktadır. Ayaklarınızı sığabileceği bir leğeni ılık su ile doldurun ve içerisine 2 tatlı kaşığı karbonat koyun. Ayaklarınızı suda 20 dakika bekletmelisiniz. Koku azalana kadar 1 hafta boyunca her akşam tekrarlamalısınız.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı kokuya yol açan bütün bakterileri temizlemektedir. Ayaklarınıza güzel bir koku vermektedir ve ayak mantarını da önlemeye yardımcı olmaktadır. Leğeni suyla doldurun daha sonra içerisine 10-15 damla lavanta yağı damlatıp ayaklarınızı 15-20 dakika kadar suda bekletin. Birkaç gün boyunca gün 2 defa uygulamalısınız.

Çay

İçerisinde tanik asit bulunan siyah çay bakterilere karşı korumayı sağlar. 2-3 adet poşet çayı demledikten sonra yarısına kadar su doldurduğunuz leğene boşaltmalısınız. Ayaklarınızı 15-20 dakika kadar suda bekletmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ