Kategoriler

Bebek Örgü Tulum Modelleri Örnekleri ve Modası

Bebek Örgü Tulum Modelleri Örnekleri ve Modası
 • Örgü
 • 16/03/2023 09:03 | Son Güncellenme: 16/03/2023 09:04
 • 0
 • 205

Örgü, ipliklerin bir araya gelmesi için atılan ilmeklerle yapılan kumaştır. Üzerinden ne kadar zaman geçse de popülerliğini muhafaza eden çok eski bir sanattır. Yıllar içinde örgünün yapılışı ve türü değişse de halen modaya yön vermektedir. Koyun yetiştiriciliğinin başlamasından günümüze kadar uzanan bir tarihçesi bulunur.

Milattan önce 1000 yıllarından Arabistan Yarımadası’ndaki göçmenlerin ilk olarak başlatmasından sonra el örgüsünün Mısır’da devam ettiği iddia edilmektedir. Mısır mezarlıklarında milattan önce 4. Yüzyılına ait örgü çorap bulunmuştur. Mısır’dan İspanya’ya akabinde Fransa ve İtalya’ya kadar uzanan el örgüsü Orta Çağ’a gelindiğinde tüm Avrupa ülkelerince benimsenmiştir.

Bebek Örgü Tulum Modelleri Resimleri

 

Örgü tarihi olarak ilk 13. yüzyılda İngiltere’de asker ve denizcileri soğuktan korumak için doğal elyaf iplikten yapılmış şapkalar takmaları ile başlar. Sonra çiftçiler, balıkçılar ve denizciler için sıcak giysiler yapmak için yün ipliği satışında hızla makul bir gelir kaynağı buldular. 16.yy’ın sonlarına değin çoraplar el örgüsüydü.

 

Bunun yanı sıra eski zamanlardan bu yana doğumundan önce başlayarak gelişimine göre çocuklarımıza kendimiz el emeği örgü kız bebek tulum modelleri örülür ya da bu işi meslek olarak yapan insanlardan alınır.

 

Hem duruşu hem de sağladığı sıcaklık ile bebeklerimizde gönül rahatlığıyla kullanmaya başlarız. Bebeğin cinsiyeti kız ise pembe veya kırmızı ipler alınıp yapılmaya başlanılır. Bilmeyenlerin sarı ya da yeşil yapması da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Kış aylarının da sık sık tercih edilen örgü kız bebek modelleri sağlam yapısı ve sıcak tutması nedeniyle pek çok çeşide sahiptir. Bebeklerimize her zaman her alanda konfor sağlayacak örgü modellerini renk renk ve çeşitli teknikler ile her döneme uygun şekilde kullanırız. Çoğunlukla şiş ya da tığ ile örülen örgülerde yapan kişinin isteğine ve zevkine uygun olarak motifler işlenir. Çeşitli isim koydukları örgüler son zamanlarda her anne adayının tercih edeceği türden ve modaya uygun olmuştur

 

Örgü ile neler yapılır?

Patik, yelek, kazak, hırka, tunik, panço, atkı, şapka, süveter, etek, tulum, battaniye, bebek, çanta ve örgü modelleri ve daha fazlası bulunmaktadır.

Kız Bebek Örgü  Tulum Modelleri Örgüsü İçin Hangi Malzemeler Gereklidir?

      

  Seçeceğiniz modele göre tığ ya da şişle çalışabilirsiniz. İp şehitleri şu şekildedir; kaşmir, angora, pamuk gibi ipler ya da örgü yünler gibi seçenekler mevcut. Akıllı ipler ile dümdüz örülen bir ürün bile çok albenili olabilir.

Bebek Örgü  Tulum Modelleri  Örgü Nasıl Yapılır?

Ne yapacağınıza karar verin kazak mı yelek mi hırka mı gibi. Hangi renk ve çeşitte ip olacağına karar verin. Modele göre tığ veya şiş ile çalışabilirsiniz. Yün iplerde şişle çalışmanız en iyisi olacaktır. Yeni doğmuş bebeklere yapılacak ürünlerde tiftiklenme olmaması gerekir onları yutabilme tehlikesi sebebiyle bunun için özel iplikler kullanmalısınız. Yeni başlayanların şişte en çok kullandığı model haroşa örme tekniğidir. Düz bir örgüyle kolay yapılma noktasında örgüyle hemen netice almanızı sağlayacaktır. Önünden ve arkasından aynı deseni görürsünüz. Atkı veya şapka örebilirsiniz. Daha uğraşılmış gözükmesi için akıllı yün iplik kullanabilirsiniz. Renk geçişleri örgüyü uğraşılmış gösterecektir. Başlangıçta 20 ilmekle iki düz bir ters şekilde örmelisiniz. Pirinç örme tekniği ise örgünün ters düz edilmesiyle süveter yelek gibi geniş yüzeylerde kullanılır. Bir ilmek düz iken bir sonraki sıra da ters örerek bu tekniği kullanabilirsiniz. Bu ve daha pek çok çeşit kullanarak yeni motifler kullanabilir ya da kendiniz oluşturabilirsiniz

Bebeklere Örgü Örmenin Faydaları

Psikolojik olarak örgü örmenin kişilere katkıları azımsanmayacak bir boyuttadır. Alzheimer hastalarınca sıkça tercih edilen bir hobidir. Çünkü düşünme ve yerine getirme becerilerine katkı sağlamaktadır. Emek verilen, sabır gösterilen bir ürünün bitmesi kişilere mutluluk kendine güven duygularını aşılıyor.

Bu yazılara da bakın.

Çok Güzel Kolay Örgü Bebek Tulum Modelleri

Çok Güzel ve Kolay Örgü Bebek Battaniyesi Modelleri

Örgü Bebek Bere Modelleri ve Modası

Örgü Bebek Tulum Modelleri Resimleri Galerisi

Ev hanımlarınca çokça sevilen el örgüsü evden iş imkânı sağlıyor. Ürün eşe dosta satılacağı gibi çeyiz dükkanlarına ya da tuhafiye dükkanlarına satılabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli alışveriş sitelerince ve telefon uygulamalarından istenilen miktarlara satışı yapılabilmektedir. Kız çocukları için bebek satışı da şu dönemde oldukça popüler hale gelmiştir.

Bebek Örgü  Tulum Modelleri  Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Tığ ya da şiş işi fark etmeden yaptığınız ilmekleri sayın. İlmekleri azaltmanız gerekmiyorsa her sırada aynı olmalıdır.
 • Örgü sabır işidir ilk işlerinizde bitirebileceğiniz küçük işlerle başlamak motivasyonunuz için yararlı olacaktır.
 • İpinizin kalınlığına göre şiş veya tığ seçimi yapmalısınız.
 • Başlangıç için plastik ve büyük şişleri kullanmak rahatlık sağlayacaktır.
 • Gündelik kıyafetleriyle uyumlu renklerde yapmanız sürekli kullanımınızı sağlayacaktır.
 • Mevsimine göre iplik seçimi, iplik seçimine göre uygun tığ ya da şiş seçimi yapmanız gerekir.
 • Bitmiş ürünler ütüleyerek görünümünün güzelleşmesini sağlayacaktır. İp buna uygun değilse üzerine baskı uygulayarak da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.
 • Tiftiklenecek ipleri bundan kurtarmak için buzlukta bekletebilirsiniz.
 • Örgüyü örerken bir denge sağlamalısınız. Ne çok sıkmalısınız ne de çok gevşek. Hep aynı şekilde örülmesi ürünün kalitesini arttıracaktır.
 • Elinizde kalan ipleri patik yaparak değerlendirebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ