Kategoriler

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Saç Dökülmesine Kesin Çözüm

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Saç Dökülmesine Kesin Çözüm
 • Saç Bakımı
 • 22/02/2023 13:10 | Son Güncellenme: 22/02/2023 13:12
 • 1
 • 6.559

Saç dökülmesine kesin çözüm yolları arıyorsanız; kan dolaşımı hızlandırabilmek ve saç köklerini canlandırabilmek adına zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağıyla saç derinize masaj yapmanız gerekmektedir. Saçlarını durulayıp daha sonrasında ılık suyla masaj yaptığınız da saç dökülmelerini engellemek ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilmek adına çok önemli bir etkendir.

Saç dökülmelerini durdurmak ya da azaltmak için kesin çözüm yöntemleri bu kadarla sınırlı değil elbette. Erkeklerde kelleşmeye, kadınlarda ise seyrek ve zayıf bir saç görünümüne sebep olaan saç dökülmelerini uygulayabileceğiniz pek çok bitkisel kür ile azaltabilir, beslenme şeklinizi de düzenleyerek maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

Saç Dökülmelerine Doğal ve Mutlak Çözüm

Saç dökülmelerini iyileştirmek adına kullanılan çok demlenmiş olan alma parçalarıyla kremsi Hindistan cevizi yağıyla hazırlanan alma yağları, saç uzamalarında ve kurulukta, kaşınan saç derisini tedavi etme biçimlerinde en yaygın yöntemler olarak bilinmektedir. Limon suyunu ve alma yağını beraber karıştırıp elde ettiğiniz karışımı saç derinize masaj yaparmış gibi uygulamalısınız.

Bone yardımıyla daha sonrasında saçınızı örtün ve bu oluşan karışımın saç köklerinden derinliklerine kadar etkilemesi içinde sabaha kadar bekletmelisiniz. Sabah uyandığınız zaman hafif bir şampuanla saçınızı yıkayıp soğuk suyla durulayınız. Her hafta düzenli olarak bu işlemi tekrarladığınız zaman hızlı uzadığını ve daha çok güçlendiğini de kendi gözlerinizle görebileceksiniz.

Aktarlardan kokulu sardunya yapraklarını satın alın. Sardunya yapraklarını yaklaşık olarak 15 ila 30 dakika kaynamış suya atın ve beyaz olana kadar bekleyin. Sardunya suyunu daha sonrasında bir kap içerisine süzün. Saçını şampuanladıktan sonra en az haftada iki defa saç durulması ile uygulayın.

Marul ilaçları da saç dökülmelerini azaltmada en çok tercih edilen ürünlerdendir. Basit ev ilaçları olarak da bilinmektedir. Bir demet marul yaprağını alın ve püre haline getirin daha sonrasında ise taze sıkılmış olan ıspanak suyunuzu mikser yardımı ile güzel bir şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı haftalık olarak saç derinize ve saç maskesi olarak uygulayın.

Biberiye dallarında da saç dökülme tedavilerinde tercih edilmektedir. Bir biberiye yaprağını kısık bir ateşte 20 dakika kaynatıp daha sonrasında biberiye suyunu süzüp her gün saçlarınızı durularken kullanın. Kalan biberiye suyunu yaklaşık üç gün içerisinde buzdolabında saklayarak koruyabilirsiniz. Dökülen saçlarınızı geri getirmek içinde biberiye suyuna doğal bir saç kremi ekleyebilirsiniz.

Horozibiği çiçeği yaprakları da oldukça etkilidir. Saç tellerinin incelmesi sonucu güçlendirmek adına da kullanılmaktadır. Horozibi çiçeğinin özsuyunu alabilmeniz içinse bir meyve sıkacağını ya da mikseri kullanabilirsiniz. İlacı ise  her gün taze olarak hazırlamalısınız. Sulandıktan hemen sonra uygulanmadığı takdir de tedavi edici özelliğini kaybetmektedir. Horozibiği çiçeği saç derisinde ve saçlarda durulamadan önce yaklaşık 1 saat sıcak suyla masaj yaparak uygulanmalıdır. Saç dökülmesini engellemek adına horozibi çiçeği saçların canlanmasında ve yumuşamasında da önemli bir etkendir.

Saç güçlendirici etkisin de bir diğer etken ise kınadır. Hindistan’da yetişen bir bitki türüdür. Uzun güzel saçlara sahip olan Hintli kadınların hepsi kına ilaçlarını kullanırlar. Kına saçların daha parlak ve daha güçlü görünmelerinde çok büyük bir rol elde etmektedir. Kına özü barındıran doğal saç bakım ürünlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Saç dökülmesine ne iyi gelir yazımıza da mutlaka bakın!

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çözümleri

 Saç dökülmesinin nedenleri kimi zaman saçlara yapılan yanlış uygulamalar kimi zaman ise saçlar için uygulanan ürünlerin yanlış seçilmesidir.

Saçlar; yaşam koşulları, yaş, cinsiyet ve mevsimsel özelliklere bağlı olarak dökülebilirler. Doktorlar  günde 50 ile 70 adet saç dökülmesinin normal olduğunu dile getiriyorlar. Fakat  pek çok saç dökülmesi günde 70 den iki veya üç kat daha fazla olduğu için bu tarz saç dökülmeleri dikkate alınmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

 • Saç dökülmesinin nedenlerinden  bir tanesi saçları yanlış zamanda taramaktır. Kısaca bahsetmek gerekirse; saçlar ıslak olarak taranmamalıdır! Bunun sebebi saçlar ıslak olduğunda normalde olduğundan daha esnek ve daha hassas olurlar. Islak saçlar, kuru saçlara oranla daha fazla karışırlar ve taranması da o derece güç olur. Saçları açmak için daha fazla  güç uygulandığından  saçlar koparak veya kırılarak dökülürler.
 • Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise..kişinin kendi saç tipine özel şampuan ve saç kremini kullanmıyor oluşur.  Örnek vermek gerekirse kuru saç tipine sahip bir kişi yağlı saçlar için üretilmiş olan saç derisini kurutmaya yönelik şampuanı kullandığında zaten çok kuru olan saç kökleri daha fazla kuruyarak dökülmeye başlar.
 • Saç dökülmesinin nedenleri birçok faktöre bağlı olarak değişir yani sadece “falanca sebepten dolayı saç dökülmesi oluyor” demek yanlış olur. Bunların dışında kalıtsal saç dökülmeleri ise maalesef ki ülkemizde görülen saç dökülmelerinin en sık rastlanılanıdır. Bu tarz dökülmeler için genellikle bölgesel saç ekimi yöntemi tercih edilmektedir.
 • Çok fazla alkol ve sigara kullanımı saç dökülmesinde etkili faktörlerden birisidir.

 

Saç Dökülmesini Önleyici Bakım Kürü

Mevsimsel geçiş zamanlarında saçlar olduğundan daha fazla dökülebilir. Bu durumda yapılması gereken işlem ise saçları her zamankinden daha iyi korumak ve bakım yapmaktır. Doğal saç bakım yağları saçları güçlendirdiği için bu dönemlerde uygulanabilecek  en iyi yöntemlerden biridir. Saçlarınız dökülmeye başladığında şu kürü uygulayarak dökülmeyi durdurabilir veya en azından azaltabilirsiniz.

Malzemeler: Bir çay kaşığı tatlı badem yağı, bir çay kaşığı E vitamini ve bir çay kaşığı buğday yağı

Uygulama: Bu yağları karıştırıp masaj yaparak saçlarınıza iyice yedirin ve 1 saat boyunca da saçlarınızı durulamadan bekletmiş olursanız saç dökülmesini önleyici çok etkili bir kür uygulamış olursunuz.

Doğal saç bakım yağları saç bakımınızda yalnızca dökülme dönemlerinde değil haftalık olarak uygulanmalıdır. Bu sayede saçlar köklere daha fazla tutunur bu şekilde uzaması, parlaklığı ve canlılığı da desteklenmiş olur. Düzenli olarak bakılan saçlar bakımsız saçlara göre çok daha az dökülür ve canlılığı çok daha fazla olur.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

 

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri yaş ile de doğru orantılıdır.  Bu yüzden 40 yaşından sonra özellikle erkeklerde yaşa bağlı saç dökülmeleri artmaktadır. Bu durum bazen 30 yaşından da başlayabilir. 30 yaş, saç dökülmesi için erken bir yaş olduğundan erkenden tedavi edilebilirse saçların büyük çoğunluğu dökülmekten kurtarılabilir. Aslında tıpkı diğer hastalıklarda olduğu gibi saç dökülmesinin nedenleri erken tanıya bağlıdır. Bu yüzden de saç dökülmesinin sıklaştığı zamanlarda bir dermatoloğa görünmeli ve ihtiyaç durumunda önerilen tedavi yöntemleri kullanılmalıdır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Saç Gürleştirme Yöntemleri

Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız saç dökülmesinin nedenleri sadece o maddelerle sınırlı değildir. Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de beslenme şeklinizdir. Örneğin çok fazla yağlı yiyecekler, asitli içecekler  tüketen bir kişinin saçları bu tarz beslenmeyen bir başka kişiye göre çok daha fazla dökülür. Bu yüzden hem vücut sağlığımız hem de saçlarımız için yiyip içtiğimiz ve soluduğumuz her şeye çok dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmek için kendimizi şartlamalıyız. Saç dökülmeleri kişiden kişiye farklılık gösterdiği ve kişiyi en iyi tanıyan yine kendisi olduğu için saç dökülmesinin nedenlerini gözlemleyerek bulmak tedavinin işleyişinde oldukça önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. yasemin dedi ki:

  saç dökülmesine patentli keratin çözüm oluyor dökülmem çok fazla idi ve bir sürü ürün ve evde karışımlar falan denerken sadece bu ürünlerden fayda gördüm.

BİR YORUM YAZ