Kategoriler

İshale İyi Gelen ve Geçiren Doğal Tedavi Yöntemleri

İshale İyi Gelen ve Geçiren Doğal Tedavi Yöntemleri
 • Sağlık
 • 04/12/2017 13:49 | Son Güncellenme: 01/03/2023 00:10
 • 0
 • 5.133

İshali geçiren, İshale iyi gelen doğal tedavi yöntemleri nelerdir? İshali kesmek her zaman yapılacak en doğru davranış olmayabilir. Bir takım yiyecek ve içecekler ve evde doğal tedavi çözümleri sayesine bağırsak sorunlarına bağlı ishal probleminiz geçici olarak durdurulabilir ancak ishal, vücudun yabancı madde, mikrop, virüs ve enfeksiyon gibi vücuda zararlı maddelerin dışarı atılmasına vasıta olan bir savunma mekanizması olduğundan, ishalin kesilerek vücut içinde tutulması tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

İshale iyi gelen yiyecek ve içecekleri tüketerek ishalinizi anında geçirebilirsiniz

Ancak diğer yandan, üşütmelere bağlı ve enfeksiyona bağlı olmayan sebeplerden ötürü oluşan ishal de günlük hayatta oldukça can sıkıcı olabileceğinden, ishale ne iyi gelir ve nasıl geçer sorularına sizin için yanıt aradık.

ishale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer

Yetişkinlerde ishale ne iyi gelir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde ishale yol açan sebeplerin farklı olmasının yanı sıra, yetişkinlerde ishal tedavisi süreci de daha farklı işlemektedir. Öncelikli olarak ishal nedir konusuyla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra, ishali kesmek için neler yapabilirsiniz, en iyi gelen yiyecek içecekler nelerdir, muz, vanilya, leblebi, kahve ve kola gibi yiyecek içecekler ishalin anında kesilmesini sağlar mı konularında bilfi edineceğiz.

 

İshal nedir?

İshal ciddiye alınması gereken ve günlük yaşantımızı tamamen etkileyen bir sağlık sorunudur.

İshal, bağırsaklarda bulunan sıvının yeterince emilmemesi veya bağırsakta ekstra sıvının serbest bırakılması nedeniyle oluşan çok fazla, sulu ve sık dışkılama halidir.

İshal, günde üç defadan fazla süren, genelde bir veya iki gün sürüp, herhangi bir özel tedavi gerektirmeden  geçen hemen hemen hepimizin yaşadığı yaygın bir sorundur. Akut veya kronik olabilir.

Akut ishal genellikle aniden başlar ve iki haftaya kadar sürebilir. Kronik ishal ise genellikle iki haftadan daha uzun süre devam eder.

İshal Neden Olur?

İshalin en sıkça görülen nedeni viral sebepler yani virüsler, enfeksiyonlar veya bakteriyel toksinlerdir.

Sağlıklı olan bir kişi viral bir enfeksiyon nedeniyle ishal olduysa birkaç günde, en fazla bir haftada iyileşir. Buna karşın hasta veya beslenme düzeni bozuk olan kişilerde ishal ciddî su kaybına yol açarak tedavi edilmemesi halinde hayati tehlike oluşturur.

Dünya Sağlık Örgütü, bir günde üç defadan fazla sulu dışkılamayı ishal olarak tanımlamaktadır. Dünyada ishal 5 yaş altı çocuklar arasında ölüm nedenleri sıralamasında ikinci sıradadır.

 

İshalin başlıca sebepleri:

 • Kirlenmiş yiyeceklerden veya sudan gelen bakteriler ve parazitler
 • Grip, ve virüsler (örn:rotavirüsü, çocuklarda daha çok görülür ve halk arasında zehirli ishal olarak da bilinir.
 • Antibiyotik kullanımı
 • Kanser ilaçları
 • Magnezyumun fazla alınması hali
 • Gıda toleranslarındaki bozukluk
 • Bozuk gıdalar
 • Bağırsak ve kolon fonksiyonları ilgili problemler
 • Bazı ameliyatlar sonrası gelişen durumlarda yaşanabilir

İshal Belirtileri

 • Sıvı dışkılama
 • Acil dışkılama isteği ve tuvaletini tutamama
 • Fazla dışkılama
 • Susuzluk
 • Bulantı ve kusma
 • Ateş yükselmesi
 • Halsizlik
 • Karın bölgesinde ağrı ve gaz

Özellikle 5 yaş altı çocuklarda çok tehlikeli olan ishalin yetişkinlerde görülmesi durumunda aşağıdaki hallerde doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

 • 2 günden fazla süren ishal
 • Susuzluk
 • Şiddetli abdominal veya rektal ağrılar
 • Kanlı veya siyah dışkı
 • 39 C yukarısında bir ateş

 

İshal Tedavisi İshali geçiren, doğal tedavi yöntemleri

İshal çok önemli bir sorun olmakla birlikte evde uygulanan yöntemlerle tedavi edilmesi mümkün olabilen bir hastalıktır.eskiden beri süre gelen bir sürü tedavi yöntemi kuşaktan kuşağa, kulaktan kulağa, günümüzdede iletişim araçları vasıtasıyla kişiden kişiye aktarılmaktadır. İshal devam ettiği süre boyunca alkollü içecekler, kızartmalar, baharatlı gıdalar, süt ürünleri, yağlı gıdalar ve yüksek oranda lif içeren gıdalar, çok soğuk yemek ve içecekleri tüketmemelisiniz. Daha düşük lifli pirinç, muz, elma, haşlanmış patates, zencefil, bal, sarımsak, havuc, keçiboynuzu, kepek, limon suyu , ekmek, haşlanmış makarna gibi gıdalara yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Eğer ishalin sebebi bakteri yada parazit kaynaklı ise evde uygulacağınız kürler ya uzun sürede etki edecektir yada ishalinizi geçirmeyecektir. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora muayene olmalı, sebebi teşhis edildiğinde ise doktorunuzun önerdiği antibiyotiği yada ilacı kullanmalısınız.

Herşeyden önce sıvı ve mineral kaybı yaşadığınız bu dönemde hem kendiniz hem de yakınınızda sizinle birlikte yaşayan kişileri olası bulaşma tehlikesinden korumak için hijyen şartlarına ekstra önem vermelisiniz.

Bu süreçte vücudunuza kaybettiği sıvıyı tekrar kazandırmak ve vücut fonksiyonlarınızı sağlıklı tutmak için bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Mide ve bağırsaklarınıza iyi gelecek çorba , yoğurt, kefir gibi sağlıklı gıdalar tüketmeye özen göstermeli özellikle hazır gıdalardan uzak durmalısınız.

Evde yapılabilecek İshale İyi Gelen Alternatif Tedavi yöntemleri

ishal nasıl geçer doğal yöntemler

Yoğurt ile İshali Geçiren Doğal Tedavi

Yoğurt, mayalanma sürecinde içinde barındırdığı yararlı bakteriler ile zaten günlük hayatta da pek çok alanda sağlığımıza olumlu yönde etki ettiği gibi, mide ve bağırsaklar içinde vazgeçilmez bir yiyecektir. Özellikle ishal gibi hem olası bakteriler ve parazitlere karşı savaşçı hemde vücudun kaybettiği sıvı ve mineral harşısında hararetini kesip direnç kazandırıcı özelliğe sahiptir. Hastalığınız seyrine göre günde en az 1 kase yoğurdu takviye edici olarak yemenizi tavsiye ederiz. Özellikle ev yapımı yoğurt olmasını tercih ediniz. Yapamıyor yada çevrenizden elde edemiyorsanız hazır yoğurtta kullanabilirsiniz.

Zencefil ile İshali Geçiren Doğal Tedavi

Zencefil soğuk algınlığından,gıda zehirlenmelerine kadar yardımcı tedavide çok etkili bir bitkidir. Bunun yanı sıra kramp ve karın ağrılarnı azaltmaya da yardımcıdır. Yiyeceğiniz yoğurdunuzun içine toz zencefil atabilir, yada zaten sıvı kaybetmiş vücudunuza sıvı girişini desteklemek için çayını yapı içebilirsiniz. 

Elma Sirkesi ile İshali Geçiren Doğal Tedavi

İshal için etkili olabilecek bir başka tedavi yöntemi ise elma sirkesidir. Evde de kolaylıkla hazırlanabilen bu sirkenin doğallarını da marketlerde bulmak mümkündür. Evde hazırlayacağınız sirkenin asitlik oranı daha doğal ve içimi daha doğal olacağından 1 tatlı kaşığı yutulması yeterli gelecektir. Ancak sirke asitli olduğu için kronik mide sorunu olanların kullanması önerilmez.kullanıldığı taktirde bağırsaklarda bulunan parazit ve bakterilere karşı etkili olacaktır.

Muz ile İshali Geçiren Doğal Tedavi

Muz zaten kabızlık sorunu olanlarda özellikle dikkatle tüketilmesi gereken bir meyvedirki tam da bu sebeple ishal olmuş kişilerde muz tüketilmesi önerilmektedir.Potasyum bakımından zengin olan bu meyve vücudun hastalığa karşı direncini artırmaya da yardımcıdır. Günde 1-2 tane muz tüketilmesi yeterlidir.

Pirinç ile ishal tedavisi

Pirinç, içeriğindeki nişasta sayesinde hem sizi tok tutacak hemde bağırsaklarda tutunum sağlayacaktır. Bu dönemde özellikle lapa olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Yulaf ezmesi ile ishal tedavisi

Yulaf ezmesi, vücudunuz ishalden kurtulduğunda başlamak için iyi bir besindir ve sıvıları tutabilir. Yulaf ezmesini de yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz.

Yeşil çay ile ishal tedavisi

Antioksidan özellikli yapısı ile günde bir fincan yeşil çay tüketmeniz bu dönemde size yadımcı olabilir.

Sarımsak ile ishal tedavisi

Sarımsağın saymakla bitmeyecek faydalarından biri de ishal ve parazit düşürme üzerindeki etkisidir. Güçlü bir antibakteriyel, antiviral ve antiparazitik özelliklere sahip olması hastalığı uzaklaştırmada yardımcı olduğu gibi mineral ve vitamiler açısından zengin yapısı oldukça düşmüş metabolizmanızı toplamaya yardımcı olacaktır. Mümkünse çiğ olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bulabilirseniz 1 damla sarımsak yağı da yardımcı olacaktır.

Mısır Nişastası ile ishal tedavisi

1 bardak suya 1-2 çay kaşığı mısır nişastası ekleyin ve karıştırın. İshalinizin şıp diye kesildiini fark edeceksiniz.

Haşlanmış Patates ile ishal tedavisi

Nişasta yönünden zengin patatesi haşlayıp yiyebilirsiniz. Üzerine ekeceğiniz tuz ise vucudun kaybettiği tuzu kazanması için yardımcı olacaktır.

Koruk suyuile ishal tedavisi

Üzümün koruklarını kaynatarak elde ettiğiniz su da ishali durdurmak için etkin bir yöntemdir.

Probiyotikler ile ishal tedavisi

Ve tabiki muhteşem probiyotikler içerdikleri sağlıklı bakteriler ile tüm vücut sistemizi düzenler ve zinde tutarlar. Bağırsak sorunlarında da yardımcı ve çalışkanlardır.Bu dönemi onlarsız atlatmak pek de mümkün değildir. Peynir, turşu, kefir,maya ve yoğurtta bulunan probiyotikler aynı zamanda toz ve hap şeklinde de mevcuttur. Bu dönemde doktor kontrolüne giderseniz doktorunuzda mutlaka  ilaç olarak günde 1 adet kullanmanızı önerecektir.

 

İshali Geçiren Tedavilerle İlgili Diğer Sık Sorulan Sorular:

ishali ne durdurur?

Yukarıda vermiş olduğumuz doğal tedavi yöntemleri uzamış ishali genellikle geçirmektedir

ishali geçirmek için muz yemenin zararı var mıdır?

Muz bir potasyum deposudur. Fazla tüketimine bağlı sorunlar çok sık görülmez

ishale kahve iyi gelir mi?

Türk kahvesini kaşıkla tüketmenin bağırsakları yatıştırdığına dair bir inanç vardır. Denenmesinde çoğu kez sakınca yoktur

ishali hemen ne keser?

İshalinizin sebebine bağlı olarak alacağınız bir takım önlemler ve tedaiv yöntemleri sayesinde anında iyi gelecek bir şeyler bulabilecek olmakla birlikte, ağır seyreden durumlarda mutlaka hekim kontrolü gerekmektedir.

ishale kola iyi gelir mi?

İçinde barındırdığı şeker ve asit sebebiyle bağırsak rahatsızlıklarında geçici rahatlama sağlayan kolanın içimi sağlıksız olduğundan, önerilmemektedir. İshal durumunda, tıbbi durumunuz sona erene dek daha çok su tüketerek kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyma yoluna gitmelisiniz.

bebeklerde ishale ne iyi gelir ?

Bebeklerde ishali tedavi etmeden önce, rahatsızlığa sebebiyet veren altta yatan sebep iyice araştırılmalıdır ve daha sonra tedavi yoluna gidilmelidir. Yetişkinlerde ishale iyi gelen bir takım yiyecek ve içecekler bebekler için ölümcül derecede tehlikeli olabilir.

ishali anında kesen ilaç önerileriniz nelerdir?

İlaç önerilerinin hekiminiz tarafından yapılması ve ardından bağırsak yatıştırıcı ilaçlar kullanılması yerinde bir davranış olacaktır ancak piyasada satılan, eczanelerden reçetesiz olarak alabileceğiniz ve çoğu kez ciddi yan etkilere sahip olmayan bazı ilaç isimleri şu şekildedir;

 • FURIL Süspansiyon (şurup)
 • ERFULYN Kapsül
 • ERFULYN Süspansiyon (şurup)
 • ENFURYL Süspansiyon (şurup)
 • DURISAL Süspansiyon (şurup)
 • DIYACURE 250 mg Liyofilize Toz İçeren Saşe
 • DIYACURE 250 mg Kapsül
 • Streptomagma Tablet
 • REFLOR 250 mg Liyofilize Toz İçeren Saşe
 • Reflor 250 mg Kapsül
 • NUFRO Süspansiyon (şurup)
 • Nifuryl Süspansiyon (şurup)
 • LOPERMID 2 mg Tablet
 • LOMOTIL Tablet
 • Lomotil Likit (şurup)
 • ERCEFURYL Oral Süspansiyon (şurup)
 • ERCEFURYL Kapsül
 • ENDOSIN Süspansiyon (şurup)
 • Diafuryl Süspansiyon (şurup)
 • Diafuryl 100 mg Kapsül
 Hamilelikte baş gösteren bağırsak problemleri için mutlaka kadın doğum uzmanı hekiminize danışınız. Hiç bir internet sitesinden edindiğiniz bilgiler ile ilaç kullanmayınız. Gebe ve emzirme dönemindeki kadınlar için ishale iyi gelen tedavi önerilerimizden bir kısmı uygun olmayabilir.

yoğurt ishale iyi gelir mi?

Yoğurt içinde yararlı bakteriler bulunduran ve bağırsak florasını düzenleyici özellikte bir ürün olduğundan doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

elma ishali durdurur mu?

Elmanın yalnız başına kullanılmasından ziyade üstüne bir kaç çay kaşığı Türk kahvesi eklenmesi ile bağırsakların sakinleştirilebileceğine dair bir inanç vardır.

şeftali ishale iyi gelir mi?

Şeftali fazla tüketimi halinde kabız yapan bir yiyecek olduğundan, aksi durumda tüketilmesinin de rahatsızlığı sona erdireceği düşünülse de, ishale iyi gelme konusunda etkisi kanıtlanamamış bir yiyecektir.

leblebi ishale iyi gelir mi?

Leblebiyi bolca tüketebilirsiniz. Ardından su içmeyi unutmayın.

limon tuzu ishale iyi gelir mi

Limon tuzu kullanımı ishalden ziyade mide bulantısı tedavisi için etkili kullanılmaktadır ancak bağırsaklarınızın nasıl tepki vereceğini kestirmek zor olduğundan, denemenizde de bir sakına yoktur.

kola ve aspirin ishale iyi gelir mi?

Kola ve aspirinin birlikte tüketilmesi iyi gelecek dahi olsa midenizi delmenize sebebiyet verecek derecede tehlikeli olabilir. Kesinlikle önerilmemektedir.

İshale Bağlı Karın Ağrılarına Ne İyi Gelir?

ahmet marankinin tavsiye ettiği şu yiyecekleri tüketirseniz ishale bağlı oluşan şiddetli karın ağrılarınızı hafifletebilir hatta geçirebilirsiniz bile..

 • Bolca su içerek tuvalete çıkın
 • Patates püresi yiyin
 • Muz-kahve ve yoğurt püresi yiyin
 • Elma ve kahve yiyin
 • Armut ve leblebi yiyin

Bu dönemde yorgun ve bitap düşen vücudunuzu da dinlendirmek ishal hastalığını kısa sürede atlatmanıza yardımcı olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ