Kategoriler

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici ve Antibiyotik İlaç İsimleri

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici ve Antibiyotik İlaç İsimleri
 • Sağlık
 • 01/01/2018 17:47 | Son Güncellenme: 04/03/2023 15:47
 • 0
 • 11.340

Diş ağrısını geçiren ağrı kesiciler ve diş ağrısını geçiren Antibiyotikler nelerdir? Ağrılardan en şiddetlisi ve kötüsü şüphesiz ki diş ağrısıdır ve diş ağrısını hafifletmek için en sık kullanılan ve en etkili ağrı kesici ve antibiyotik ilaç isimlerini merak eden okuyucularımıza özel bir liste hazırladık.

diş ağrısını geçirmek için kullanılan en kuvvetli ağrı kesici ilaç isimleri ve antibiyotikler

Herhangi bir sebepten ötürü diş tedavisi göremeyen ya da ilaç kullanamayanlar için de, doğal antibiyotik ve ağrı kesici yerine geçecek, diş ağrınızı derhal hafifletecek bir tarife yer verdik;

Diş Ağrısı için En Etkili İlaçlar

Diş apsesi,veya kırılmış / dolgusu düşmüş bir dişiniz varsa, muhtemelen ağrı kesici ile kontrol edilemeyen güçlü bir diş ağrısı yaşayacaksınız. Bu gibi durumlarda, diş ağrısını hafifletmek için daha güçlü bir reçeteye ihtiyaç duyacaksınız.

Bu diş ağrısı ilaçlarını bir ilaç deposundan veya eczaneden satın alabilmeniz için reçete almak durumundasınız yani diş hekimini ziyaret etmeniz gerekiyor. Diş hekimi, durumunuzu kontrol eder ve diş ağrısını yönetmek için en iyi diş ağrısı ilacını sağlar.

En çok reçete edilenler, merkezi sinir sisteminde etkili ajanlar olan oksikodon, kodein veya hidrokodon gibi ağrı kesici ilaçları içerir;

Diş için Tavsiye Edilen Ağrı Kesiciler Listesi

Kodein kontrollü bir maddedir, çünkü vücut tarafından morfin içerisine metabolize edilir, reçetelendiği gibi kullanılmazsa yüksek ölçüde bağımlılık yapıcı bir madde olur veya birkaç gün içinde kullanımı uzar.

 • Oksikodon, ameliyat sonrası diş ağrısı için sıklıkla düzenlenmiş başka bir maddedir.
 • Hidrokodon, ağrılı diş enfeksiyonlarında kullanılan diğer diş ağrısı ilaçlarına göre çok daha güçlüdür.

NSAİİ’ler veya asetaminofenle kombine edildiğinde, opioidlerin etkinliği arttığı bulunmuştur. Ağır diş ağrısı için kullanılan bu kategorinin en bilinen diş ağrısı ilaçları arasında şunlar bulunur:

 • Tylenol 3: Muhtemelen en çok önerilen diş ağrısı ilacı olan Tylenol 3, asetaminofen ile kodeinin bir kombinasyonudur.
 • Vicodin: Bir başka popüler diş ağrısı tıbbı olan Vicodin, asetaminofen ile hidrokodon (5 mg hidrokodon + 500 mg asetaminofen) içerir.
 • Vicodin ES: 7 mg hidrokodon + 750 mg asetaminofen içeren daha güçlü bir ağrı kesici kombinasyonudur.
 • Percocet: 500 mg asetaminofen ve 5 mg oksikodonun ağrıdan kurtulma etkilerini bir araya getirir.
 • Percodan: Aspirin ve oksikodonun bir kombinasyonudur.

Diş hekimleriniz, sahip olduğunuz diş problemine ve yaşadığınız ağrı düzeyine bağlı olarak size en uygun diş ağrısıilacı için bir reçete yazacak ve muhtemel yan etkileri en aza indirgeyen yeterli ağrı giderme sağlamak için uygun kullanım ve dozaj talimatlarını verecektir.

Diş İçin Kullanılan Antibiyotik İlaçlar

Apse diş gibi bakteriyel bir enfeksiyon olduğunda, ağrı kesici ilaçlar diş ağrısını hafifletir, ancak enfekte olmuş dişleri tedavi edemezler. Enfeksiyonla mücadele etmek için antibiyotik kullanmanız da gerekecek. Diş problemleri için en sık kullanılan antibiyotikler şunlardır:

 • amoksisilin
 • Klindamisin
 • Metronidazol
 • Eritromisin

Doğal Diş Ağrısı İlacı Kafur Yağı;

Kafuresansiyel yağının sağlık yararları uyarıcı, antispazmodik, antiseptik, dekonjestan, anestetik, yatıştırıcı ve sinirsel yatıştırıcı gibi özelliklerini içerir. Aynı zamanda bir antineuraljik, anti-inflamatuar, dezenfektan ve böcek öldürücü olarak da işlev görür.

Kafurun uçucu yağı, iki kafur ağacı türünden kafur çıkarma işlemi sırasında elde edilir. Bunlardan birincisi, ortak kafurun elde edildiği Cinnamomumcamphora bilimsel adını taşıyan Genel Kır Çiçek ağacıdır. İkinci çeşit, BorneoCamphor’un türetildiği BorneoCamphor ağacı; Bilimsel olarak Dryobalanopscamphora olarak bilinir. Her ikisinden de elde edilen kafur yağı benzer özelliklere sahiptir, ancak aromada ve içinde bulunan çeşitli bileşik konsantrasyonlarında biraz farklılık gösterir.

Kafur yağı sinirsel yatıştırıcı özelliğiyle diş ağrılarında da etkili bir esans yağıdır. Bir pamuğa damlatılarak yardımıyla ağrılı diş üzerinde bekletildiğinde ağrıyı kısa sürede hafifletebilmektedir. Diş ağrısını gidermek için kafur yağı kullanmadan önce aşağıdaki bilgilere göz atın:

Kafur yağı üç farklı fraksiyon üretir: Beyaz, kahverengi ve sarı. Bütün fraksiyonlar arasında, sadece beyaz kafur yağı, tıbbi ve aromatik amaçlar için kullanılır. Diğer iki fraksiyonsafrole (kahverengi yüzde 80 safrole, sarı ise yüzde 20’dir) içeren yüksek düzeyde kanserojen ve toksiktir. Bu arada beyaz kafur dasafrole içerir, ancak çok az miktarda bulunur, ki bu endişe kaynağı değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ