Kategoriler

Boğaz Gıcıklanmasına Ne İyi Gelir

Boğaz Gıcıklanmasına Ne İyi Gelir
 • Sağlık
 • 03/02/2018 11:05 | Son Güncellenme: 04/03/2023 12:24
 • 0
 • 37.003

Boğaz gıcıklanmasını nasıl gideririm? Boğaz gıcıklanmasını ne geçirir? Boğaz gıcıklanmasını nasıl önlerim? Gırtlak bölgesinde hissedilen rahatsızlık verici bir durum olan boğaz gıcıklanmasına ne iyi gelir diye araştırma yapan okuyucularımıza özel, boğaz gıcıklanmasına iyi gelen ev yapımı doğal tarifler ve diğer etkili çözüm yollarını paylaştığımız yazımızda, boğazda gıcık ve kuru öksürük neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir gibi konulara değiniyor olacağız;

BOĞAZ GICIKLANMASI, KURU ÖKSÜRÜK VE GENİZ AKINTISI NASIL GEÇER?

boğaz gıcıklanmasına ne iyi gelir

Boğaz gıcıklanması herkes için son derece sinir bozucu bir durumdur. Gecelerce uykumuzu etkilemesi uykumuzu alamadığımız veya sürekli her ortamda bizi rahatsız ederek hayat kalitemizi düşürmesi son derece sinir bozucu bir durumdur. Bu yazımızda boğaz gıcıklanmasına neler sebep olur çözümleri nelerdir bunları anlatacağız.

BOĞAZ GICIKLANMASINA NE İYİ GELİR?

Çoğunlukla geniz akıntısı sebebiyle oluşan boğazımızda hissettiğimiz bir şey batıyor gibi olan his yanma yada bir şey varmışçasına oluşan kaşıntı boğaz gıcıklanması diye bilinir tüm bunlar geceleri son derece rahatsız edici bir öksürüğe dönüşerek gündüzleri sinirimizi bozar geceleri ise uykumuzu kaçırır.

Boğazda gıcıklanma hissinin nasıl geçeceğini öğrenmeden ve çözüm yolları bulmadan önce neyin sebep olduğuna bakalım;

 

BOĞAZ GICIKLANMASI NEDEN OLUR

Hayat kalitemizi etkileyen sinirlerimizi bozan uykumuzu kaçıran boğaz gıcıklığı diye bilinen bu soruna neden olan bir sürü şey olabilir bunlar dış etkenler olduğu kadar iç etkenlerde olabilir.

Bu etkenler şunlar olabilir;

 • Sigara kullanımı,` Aşırı derece tüketilen sigara boğaz gıcıklanmasının bir sebebi olabilir.
 • Alkol kullanımı.

Kontrolsüz alkol kullanımı boğaz gıcıklanmasının bir sebebi olabilir.

 • Kuru hava:Havanın kuru olması vücut dengenizi bozabilir ve boğaz gıcıklanmasına neden olabilir.
 • Yağlı ve baharatlı gıdalarYağlı ve baharatlı gıdalar boğaz gıcıklanmasına neden olabilir.
 • ParkinsonParkinson da boğaz gıcıklanmasına neden olabilir
 • Az su içmek az sıvı tüketimi her açıdan zararlı olduğu gibi boğaz gıcıklanmasına sebep olabilir.
 • Kullanılan bir ilacın yan etkisi Boğaz gıcıklanması yaşadığınız dönemde bir ilaç kullanıyorsanız yan etkilerine bakmanızda fayda var.
 • Aşırı sıcak şeyler tüketmek Aşırı sıcak şeyler tüketmek boğazınızı yaktığı için boğaz gıcıklanmasıne neden olabilir.
 • Kronik ve akut faranjit

 

 

BOĞAZ GICIKLANMASINDAN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR

1-KURU HAVALARDA DIŞARI ÇIKMAYIN

Kırlı,puslu havalarda dışarı çıkmak vücudumuza iyi gelmeyeceğinden bundan elinizden geldiğince kaçının.

2-SİGARA

Sigara içinde bulunan zararlı maddeler sebebiyle vücudumuza olduğu kadar boğazlarımıza da zarar veriyor bu sebepten boğaz gıcıklanmasından korunmak için sigara kullanmamalıyız.

 

3-AŞIRI SICAK ŞEYLER TÜKETMEK

Bazı insanlar çay ve kahvelerini kaynar biçimde tüketmeyi sevseler bile bu durum gırtlak kanserine kadar bir sürü soruna yol açabilir. Bu sebepten dolayı her ne kadar sizi zorlayacak olsa bile bu alışkanlığınıza son vermeye çalışın çünkü bu durum boğaz gıcıklanmasına neden olabilir.

 

 

 

 

BOĞAZ GICIKLANMASINA İYİ GELEN DOĞAL TARİFLER

Her durumda olduğu gibi bu durumda da en kesin çözüm tabiki işinin ehli bir hekime danışmaktır ancak en basit sorunlarda bile hemen doktora koşmadan önce bir süre probleminizin ne olduğunu gözlemlemelisiniz bu süre zarfında ise onu geçirmek için doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

1-SARIMSAK İLE BOĞAZ KURULUĞUNU GEÇİRİN

Faydaları saymakla bitmeyecek olan sarımsağın tüketilmesi kaynatıp suyunun içilmesi boğaz gıcıklanmasına iyi gelecektir.

Sarımsak kürü

6 diş sarımsağı mideniz alıyorsa direkt yemeniz almıyorsa kaynatıp suyunu içmeniz boğaz kuruluğuna iyi gelecektir.

2-Soğan

Aynı sarımsak gibi faydaları saymakla bitmeyecek şeylerden bir diğeri de soğandır. Soğan kürü yardımıyla boğaz gıcıklanmasını engelleyebilirsiniz.

 

SOĞAN KÜRÜ

Yarım soğanı direkt yemeniz yada suyunu içmeniz boğaz gıcıklanmasına iyi gelecektir.

 

 

3-BİTKİ ÇAYI İLE BOĞAZINIZI YUMUŞATABİLİRSİNİZ

Her derde deva olan bitkilerin mucizesinden her zaman herkes faydalanmalı her konuda olduğu gibi bu konuda da boğaz kuruluğu için her gün tükettiğimiz siyah çay yerine alışkanlıklarınızı bitki çaylarına çevirebilir böylelikle hem daha sağlıklı tüketimler yapmış hem de boğaz kuruluğunuza iyi gelen bir sey yapmış olabilirsiniz.

Özellikle adaçayı ve ıhlamur tüketebilirsiniz.

 

4-ELMA SİRKESİ İLE BOĞAZINIZA GARGARA YAPIN

Mutfaklarımızda kullandığımız elma sirkesi de doğru kullanıldığında boğaz kuruluğuna iyi gelebilir. Yapısı sebebiyle nem veren elma sirkesini bir kaşık alarak bir çay bardağı su ile seyrelttikten sonra sabah-akşam olmak üzere günde 2 defa içebilir yada 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile her yemekten sonra ve yatmadan önce gargara yapabilirsiniz.

 

5-TUZLU SU HER DERDE DEVA

Suyun doğaya ve dünyaya olduğu kadar insana,  insan vücuduna olan katkıları da yadsınamaz. Boğaz kuruluğu için yapabileceğiniz bir diğer şey ise bir bardak suya 1 yemek kaşığı tuz atıp her yemekten önce ve sonra yatarken ve kalktığınızda gargara yapmanız. Günde yaklaşık olarak 6 defa yapacağınız bu gargara boğaz kuruluğunuza büyük oranda iyi gelecektir.

 

6-ÖZEL KARIŞIM BOĞAZ GICIKLANMASI KÜRÜ

Bal zerdeçal ve zencefil ile yapılan bu karışım boğaz kuruluğunuza çok iyi gelecektir, zaten bu kadar faydalı 3 maddenin bir araya gelmesi boğaz kuruluğunuza ilaç gibi gelecektir. Bu karışımı tam olarak uygulayabilmek için 1 tatlı kaşığı balın içine aynı miktarda zencefil ve zerdeçal karıştırarak çiğnemek.

 

7-BALLI TARÇIN

Yine yukarıda olduğu gibi bir karışım tarifi daha vereceğiz boğaz kuruluğunuz için. Bu karışım için ihtiyacınız olan şeyler

 • Bal
 • Tarçın

1 tatlı kaşığı balın içine 1 çay kaşığı tarçın ekledikten sonra yiyeceksiniz.,

Bu boğazınızda tüketirken daha fazla gıcık yapabilir ama o anlık bir şeydir daha sonra boğazınıza iyi gelecektir.

 

8-ÇAY GARGARASI

Adaçayının ve ıhlamurun ne kadar faydalı olduğunu ve boğaz kuruluğuna nasıl iyi geldiklerini daha önce de vurgulamıştık bu sefer ise adaçayıyla gargara yapmanızı öneriyoruz. Adaçayını kaynattıktan sonra bir süre soğumasını bekleyin ve onunla gargara yapın bunu gün içinde aklınıza geldikçe tekrarlayın.

 

9-Zeytinyağı

Zeytinyağını mideniz kaldırıyorsa 1 yemek kaşığı sabah akşam tüketmek boğaz kuruluğunuza iyi gelecektir.

 

10-Hünnap yaprağı

Boğaz kuruluğu için gün içinde hünnap yaprağı çiğnemek son derece faydalı bir yöntemdir eğer temin etme şansınız varsa hünnap yaprağı çiğnemek sorununuzun büyük bir bölümünü çözecektir.

 

11-C vitamini

Boğaz kuruluğu için içerisinde c vitamini bulunan meyveler yiyebilir eğer imkanınız varsa gün içinde meyve suyu sıkarak hem tüketimini kolaylaştırır hem de sıvı alarak boğaz gıcıklanmasına iyi gelir.

 

12-TEREYAĞ MUCİZESİ

Konumuz boğaz gıcıklanması olunca sıvı ve yağlardan yardım almamamız kaçınılmaz oluyor. Bu karışım için gerekenler;

 • Tereyağ
 • Biber

2 tatlı kaşığı karabiberi tereyağ ile karıştırdıktan sonra tüketiyoruz. Bunu günde 2 defa yapmamız yeterli olacaktır

NOT:Üzerine sıvı tüketmeyelim.

 

NOT: Verilen tarifler tamamen deneme yanılma yoluyla bulunmuş olup herhangi bir hekim tavsiyesi niteliği bulunmamaktadır eğer sorununuz bunlarla çözülebilecek kadar basit değilse lütfen bir hekimden yardım alınız.

 

Boğaz gıcıklanması kuru öksürük ve geniz akıntısı gibi sorunlarınızı geçirmek için etkili olarak kullandığınız doğal tarifleriniz var ise yorumlar aracılığıyla bizlerle paylaşarak yazımıza katkıda bulunabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ