Kategoriler

Evde Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde Ayak Bakımı Nasıl Olmalı?

Ayak bakımı, Ayaklarımız vücuttaki en önemli organlardandır. Ayak bakımının sağlığımız açısından en önemli göstergesi olduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerekir. Gün içerisinde sürekli bir şekilde ayakkabı ve çorap içerisinde olan dolayısı ile de hiç hava almayan ayaklar, yalnız yaz zamanında değil kışında bakımlı olması gerekmektedir.

Ayağınıza büyük ya da küçük gelecek olan ayakkabılardan uzak durun.

Ayak bakımının sağlıkta önemi çok büyüktür. Gün içerisinde sürekli ayakkabı ve çorap içerisinde kalan, dolayısı ile de hiç hava almamış olan ayaklarımız, yalnızca yaz aylarında da değil, kış aylarında da bakımlı bir şekilde olmalıdır.

Ayaklar vücutta en önemli organlarımızdandır.

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yanlış seçilen ayakkabılar nasır ve benzeri oluşumlar ile hem canınızı yakar hem de ayaklarınızın bakımsız bir görünüm yaratacak ve buda sizi psikolojik olarak etkileyecektir.

Son zamanlardaysa moda olan plastik yağmur çizmelerinden uzak durmaya özen gösterin. Ayağın her şeyini bozan bu çizmeler ayaklarınızın sağlığından dolayı çok zararlıdır.

Ayak bakımından yana olan en pratik çözüm ise evde ayak bakımıdır.

Ayaklarınızın özellikle topuk çatlamalarında hiç hoş görüntü vermeyen bir şekildir. Bu durumdan dolayı da ayaklarınızın çatlamamasından dolayı her duştan sonra ya da haftanın belli günlerinde de ayaklarınıza kremle masaj yapmanız hem kuruyup çatlamalarını engelleyecek hem de kan dolaşımınızı hızlandıracağından daha sağlıklı bir şekilde ayaklar ile yaşamınıza devam etmeniz kolay olacak.

Banyoda ya da duştan sonra ayaklarınızda olan özellikle de topuk kısmında oluşmuş olan ölü derilerinizi ponza yardımıyla temizlemeniz sağlıklı ayaklarınız için çok önemli bir adımdır. Çok iyi bakımlardan biri olacaktır.

Eğer pedikür seven biriyseniz pedikürünüzü yapan kişilerin işlerin de uzman olmalarına dikkat etmeli ve ölü derinizi alırken canlı derinizi de alıp götürmemesine dikkat eden biri olmalıdır. Evde yapabileceğiniz bir pedikür ayağanıza daha kötü ve sağlıksız bir şekilde gösterecektir.

Ayak Nasırına Bakım

Yaz aylarında açık ayakkabılar ve bez ayakkabıların içinde rahat olan ayaklar kış geldiğinde bot ve kalın ayakkabıların içerisine hapsedilmektedir. Bu da hali ile havasızlıktan mantar ve nasır oluşumuna yol açar. Kışın çok önemsemesek de  bu durumda yazın bizi oldukça rahatsız eder. Eğer nasırınız ağrılı değilse pedikür yaptırıp kolaylıkla nasırınızdan kurtulmanız mümkün. Fakat nasırlarınız çok fazla ve ağrılıysa en kısa zaman içinde ayak bakım merkezine giderek nasırınızı temizletmeniz gerekmektedir.

Ayak Tırnaklarınızda Batık Oluşmaması için

Ayak sağlığından önemli etkenlerden biri olan kişisel bakım ve temizliğinizi aksatmamanızdır. Özellikle de ayak tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesmeniz gerekir. Ayak tırnaklarınızın kesimi düz ve çok dipten kesilmiş ise tırnaklarınızda batık oluşumuna yol açar.

Batık olmaması adına da tırnakları biraz uzun bırakmanız gerekir. Gereğinden fazla uzunsa tırnaklarınız ayakkabılarınızın içinde tekrardan batık oluşmasına sebebiyet olur. Özellikle de yaz aylarında açık ayakkabı giren kişiler ayak bakımlarına çok önem vermeleri gerekmektedir.

Bayanlar açık ayakkabınızı giymeden önce mutlaka oje sürmenizi tavsiye ederim. Ayaklarını daha bakımlı gösterecek ve dikkat çekici kılacaktır. Tavsiyelerimize uymanız durumunda ise ayaklarınız daha sağlıklı olacak ve bakımlı görüneceğine eminiz.

 

  • Ayağınıza büyük ya da küçük gelen ayakkabılardan uzak durun.
  • Yanlış seçilmiş bir ayakkabı nasır ve benzeri oluşumlarla hem canınızı yakar hem de ayaklarınızın bakımsız bir görünüme neden olur.
  • Son zamanlarda sıka moda olan plastik yağmur çizmelerinden uzak durmaya özen göstermelisiniz. Ayağın bütün yapısını bozar ve bu çizmeler ayak sağlığınız açısından oldukça büyük bir zarar vermektedir.
  • Ayak bakımından da en pratik çözümlerden biri evde ayak bakımınızı yapmanızdır.
  • Ayaklarınızın ve özellikle de topuklarınızın çatlaması hoş bir görünüm değildir. Bundan dolayı da ayaklarınızın çatlamaması için duştan sonra ya da haftanın belirli zamanlarında ayaklarınıza kremle masaj yaparak hem kuruyan çatlamaları önleyebilir hem de kan dolaşımınızı hızlandıracağından daha sağlıklı ayaklar ile yaşamanıza kolay bir şekilde devam edebilirsiniz.
  • Banyoya girdiğiniz zaman ya da her banyodan sonra ayaklarınız da oluşan ölü derilerinizi özellikle de topuklarınızı ponzayla temizlemeniz sağlıklı ayaklara sahip olmanız için oldukça önemli bir adımdır. Daha da bakımlı olacağına eminiz.
  • Eğer sürekli pedikür yaptıran biriyseniz pedikürünüzü yapan kişinin uzman olduğuna emin olun. Ölü deriyi alırken canlı derinizi de almamasına özen göstermelidir. Evde yapacağınız pedikürler ayağınızı kötü ve sağlıksız bir duruma sokabilir.

Ayak nasırı için, yazın açık ayakkabılarınız ya da bez ayakkabılarınızın içinde rahat olan ayaklar kış geldiği zaman bot ve kalın ayakkabıların içerisine hapsedilebilmektedir.

Bundan dolayı da havasızlıktan mantar ve nasır oluşumuna da yol açabilmektedir. Kış zamanında çok da önemli olmayan bu durum yazın bizleri oldukça rahatsız edebilmektedir. Eğer nasırınızın ağrısı yok ise pedikür yaptırıp kolaylıkla nasırınızdan kurtulmanız mümkün.

Fakat nasırlarınız ağrılı bir şekildeyse en kısa zamanda ayak bakım merkezine giderek nazırınızı göstermeniz gerekir.

Ayak tırnakların da batık oluşmaması içinse yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Ayak sağlığında en önemlilerinden biri kişisel bakım ve temizliğini ertelememenizdir. Özellikle de ayak tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesmelisiniz. Ayak tırnaklarınızın kesimi düz olursa ve çok dipten kesilirse tırnaklar da batık oluşumu olabilmektedir.

Batık olmaması için tırnaklarınızı biraz daha uzun bırakmalısınız. Gereğinden fazla uzun olan tırnaklar ise ayakkabınızın içinde yine batık oluşumuna sebep olacaktır. Özellikle de yaz aylarında giyilen açık ayakkabı bayanların ve bayların ayak bakımından dolayı oldukça önemlidir. Bayanlara ise açık ayakkabı giymemenizden öne oje sürmenizi tavsiye ederiz. Ayaklarınız daha bakımlı görünür.

Çivi çiviyi söker hesabı yorgun ayaklarınıza iyi gelebilecek tek şey soğuk sudur. Yalnızca 1 dakika boyunca bekletip soğuk ve tazyikli suya tutacağınız ayaklar yorgunluk sorununuzu ortadan kaldırabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ