Kategoriler

Ihlamurun Cilde Faydaları

Ihlamurun Cilde Faydaları
 • Cilt Bakımı
 • 21/04/2017 14:20 | Güncellenme: 04/03/2023 01:04
 • 1
 • 7.503
 • A+
  A-

Ihlamurun cilde faydaları nelerdir?  Ihlamur, ıhlamurgiller familyasından Tilia cinsinden gelen ağaç türlerinde yetişmektedir. Boyları ise 25 ila 30 metreye kadar ulaşır, hızlı uzar ve güzel kokulu yapraklardır. Çiçekleri olması nedeni ile özellikle ılıman iklimlerde gölge ağacı olarak da yetiştirilebilmektedir.

Ağacın kabuğu ise gri renktir. Lifli bir özelliğe sahiptir. Yapraklarının kenarları çarpık bir şekilde çiçekler yaklaşık 10 cm’e kadar ulaşabilir, kalp şeklinde ve yapraklarının sapları da uzundur. Ihlamur çiçekleri ağaçta demet halinde ve sarkık bir şekilde yetişmektedirler. Sarı tonları daha çoktur ve baskın kokuludur.

Ihlamur çiçekleri kış mevsimlerinde yapraklarını döker, bahar ayında ise açarlar ve yine bu mevsimde yaprakları ile beraber toplanmaktadırlar. Ardından ise kurutulup çay yapımında kullanılmaktadır. Çiçeklerinde oluşan yağ sayesinde ıhlamur, çayda aromatik ve tatlı bir tat bırakmaktadır. Yine özünde oluşan yağ nedeni ile kurutulan çiçekler hafif yapışkan bir hal almaktadır.

REKLAM ALANI

 

Sarıyla beyaz tonlarında yetişen çiçekleri ve yaprakları birçok hastalığa iyi gelir. Bronşit gibi göğüs hastalığında öksürüğü azaltır. Boğaz ağrılarını aza indirir. Ateşli hastalıklarda ise ateş düşürücü etkisi de vardır. Grip ve nezle olduğunuz da karaciğer rahatsızlıklarında iyileşmeye yönelik etkisi bulunmaktadır. Kronik migren ağrılarına da iyi gelmektedir. Kan basıncının düşmesinde oldukça etkili ve kalp spazmlarını da önlemektedir.

 

Ihlamurun Cildimize Faydaları

 • Hazırladığınız çayı kullanıp cildinize bakım yapabilirseniz. İçtiğiniz zaman terlemeyi arttırarak vücudunuzdan zararlı toksinleri temizlemeye yardımcı olur. Böylelikle daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlar. Bunun dışında demlenmiş ıhlamur çayına bir havlu yardımı ile başınızı örtüp 15 dakika bu şekilde bekleyin. Bu şekilde yüzünüzdeki siyah noktaların geçmesi ve tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.
 • Banyo suyunuza ıhlamuru ekleyin. Cildinize çok iyi gelecektir. Demlediğiniz çay soğuduktan sonra pamuk yardımı ile gözlerinize tampon hareketler ile uyguladığınız da şişliklerin inmesini sağlamaktadır. Yüzünüze uygularsanız cildiniz temizlenir ve hücreler güçlenir. Ayrıca da cildinizde leke bulunuyorsa yine aynı uygulama ile lekelere çözüm bulabilirsiniz. Ihlamurun kırışıklıkları açıcı ve hücreleri yenileyici bir özelliği vardır.
 • Cilt yüzeyinde tahriş olan ve bundan dolayı kaşınan yerlere, deri soyulmalarına karşı da iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Pek çok kozmetik firmalarında cilt kremlerinde ve selülit tedavisine yönelik de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda da egzama, sedef gibi kaşıntı deri hastalıklarına yönelik hafifletici özelliği vardır.
 • Gün içerisinde ıhlamurun cildi ferahlatma etkisi vardır. Hazırladığınız çay soğuduktan sonra yaprakların ve çiçeklerinin kalmayacağı bir şekilde iyice süzün daha sonrasında mini boy seyahat spreylerine doldurup bunaldığınız zaman yüzünüze sürebilirsiniz. Cildinizi arındıracak ve kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Ilık bir haldeyken yüzünüze sürdüğünüz zaman nemlendirici etkisini gösteren ıhlamur hassas ciltlere çok iyi gelmektedir. Soğuk halde kullanırsanız da cildinize parlaklık verir ve çil oluşumunu yavaşlatır. Kırışıklıkları da önlemektedir. Bu yöntem ile daha genç görünmek sizin elinizdedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Deesoug dedi ki:

  If any one wishes to be a successful blogger, then he/she must read this piece of writing, for the reason that it includes al} methods related to that.

BİR YORUM YAZ