Kategoriler

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır

Vajinal Mantar Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır

Vajinada mantar için bitkisel tedavi yöntemi nasıldır? Vajinal mantar rahatsızlığından muzdarip ve sorununu ilaç kullanmak yerine bitkisel yollarla çözmek isteyen hanımlar için derlediğimiz yazımızda, genital bölgede oluşan mantar ve mantardan kaynaklı kaşıntı, kızarma, yanma gibi belirtilerin hafifletilmesinde ya da tamamen ortadan kaldırılmasında oldukça yüksek etkili, birbirinden faydalı bir çok bitkisel tedavi yönteminden söz edeceğiz.

vajinal mantar bitkisel tedavi ürünleri

Vajinal mantarın bitkisel tedavisi ile alınan sonuçlar, çoğu kez, herhangi bir kimyasal ilaç, fitil ve benzeri ürün kullanmaya gerek kalmaksızın sorunu tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Vajinal Mantar Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

En yaygın olarak kullanılan doğal tedavi ürünleri;

 • Sarımsak ile vajinal mantar tedavisi
 • Çay ağacı yağı
 • Elma sirkesi
 • Hidrojen Peroksit
 • C Vitamini
 • Sirke ile
 • Yoğurt ile
 • Kekik Özü ile
 • Borik Asit ile
 • Probiyotikler ile
 • Hindistan Cevizi Yağı ile tedavisidir.

Vajinal mantar enfeksiyonu (vajinal kandidiyaz), doğal olarak vajinada yaşayan ve Candida albicans olarak adlandırılan bir mantarın aşırı büyümesinden kaynaklanır. Aşırı büyüme, tahriş, iltihaplanma, kaşıntı ve ağrılı akıntıyı tetikler. Çoğu kadın ömrü boyunca bir kez vajinal mantar enfeksiyonu geçirir.

Mantar enfeksiyonu semptomlarını ilk kez yaşıyorsanız, gerçekten bir vajinal mantar enfeksiyonu olduğunuzu doğrulamak için bir jinekoloğa gitmelisiniz.

Ancak, tekrarlayan mantar enfeksiyonlarınız varsa veya sadece antifungal bir krem ile reçeteleme yoluna gitmek istemiyorsanız, bu enfeksiyonunu tedavi etmenin başka yolları da vardır.

Bu ilaçlardan bazıları, evinizde de bulabileceğiniz malzemeleri kullanmaktadır. Etkileri değişkenlik gösterir ve başarılarına dair kanıtlar çoğunlukla anekdottur. Mantar enfeksiyonları için bazı popüler ev ilaçlarını öğrenmek için okumaya devam edin…

 1. Vajinada mantar için Yoğurt

Antimikrobiyal Kemoterapi Dergisinde yayınlanan araştırmaların derlemesinde bazı probiyotiklerin C. albicans’a karşı etkili olabileceği bulundu.

Yoğurt Lactobacillus acidophilus gibi canlı bakteri içerdiğinden probiyotik olarak düşünülebilir. Bu bakteri, vajinanızda sağlıklı bir ortam yaratmak için gereklidir. Bir dengesizliğin yol açtığı aşırı büyümeyi tedavi etmeye yardımcı olabilirler.

Yoğurt bu konuda kullanılacak en iyi doğal tedavi yöntemi olabilir. Yoğurdun, Candida mantarının büyümesini sağlayan ilave şeker içermediğinden emin olun.

 1. Vajinada mantar için Borik asit

Borik asit bazı kadınların diğer ilaçlara dirençli maya enfeksiyonlarını tedavi etmek için yararlı olduklarını iddia eden güçlü bir antiseptiktir. 2009 yılında yapılan bir çalışmaya göre, topik borik asit, vajinal enfeksiyonların tedavisi olarak cesaret verici sonuçlar ortaya koydu. Bazı sağlık web siteleri, borik asit vajinal fitilleri, vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde de etkili olabileceğini iddia etmektedir.

Borik asit büyük miktarlarda zehirlidir. Böbrek hasarına, dolaşım sistemindeki akut başarısızlığa veya yeterince kullanıldığında ölüme neden olabilir. Bunu önlemek için hassas ciltte borik asit kullanmayın ve oral yoldan almayın. Hamiliyseniz, herhangi bir nedenle borik asit kullanmamalısınız.

Vajina ya da vulva alanına uygulamadan önce daima borik asidi su ile karıştırın.

 1. Vajinada mantar için Kekik özü

Yuvarlak kekik veya Origanum marjoramı, bakkalınızın baharat bölümünde genellikle bulabileceğiniz bir şeydir. Bununla birlikte, mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan kekik yağı aynı tür değildir. Yabani kekik veya Origanum vulgare’den yapılmış kekik yağı arayın. Bunlar güçlü antifungaller olan timol ve karvakrol içerir.

Moleküler ve Hücresel Biyokimya dergisinde yayınlanan bir çalışma, kullanılan dozaja bağlı olarak yabani kekik yağının C. albicans’ın büyümesini durdurabileceğini veya yavaşlatabileceğini tespit etti.

Kekik yağı doğal bir kan tineridir, bu nedenle başka bir sağlık durumu için kan sulandırıcı kullanırsanız bunu denemeyin. Ayrıca, eğer K vitamini eksikliğinden kaynaklanan kan pıhtılaşması sorunları varsa yine bunu kullanmayın.

 1. Vajinada mantar için Probiyotik fitiller ve takviyeler

Probiyotikler vücudunuzdaki bakteri-maya dengesini geri yüklemeye yardımcı olur. Lactobacillus acidophilus bakterilerini içeren oral probiyotik rejimini başlatırsanız, sindirim sisteminizi ve vajinal florayı yeniden dengeleyebilirsiniz.

Oral takviyelerden tam etki elde etmek için yaklaşık 10 gün kullanmalısınız, bazı kadınlar probiyotikleri, sonuçları daha hızlı görmek için vajinal fitil olarak kullanıyor. Harvard Health’e göre probiyotik fitillerin vajinoz tedavisinde etkili olduğu gözlemlendi.

 1. Vajinada mantar için Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, hindistancevizi özünden türetilmiş yağlı bir yağdır. Yağın antifungal özellikleri de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır. Araştırmalar, hindistancevizi yağı C. albicans’a karşı etkili olduğunu ve evde tedavinin etkili olduğunu gösterdi.

Hindistan cevizi yağı kullanarak bir vajinal mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için, saf, organik hindistan cevizi yağı satın aldığınızdan emin olun. Yağları etkilenen bölgeye doğrudan uygulayabilirsiniz.

Vajinal Mantar Belirtileri

Genital bölgenizde mantar olduğunu nasıl anlarsınız? Çok basit. Anlaşılmayacak gibi değil. Vajinal mantarın belirtileri ne yazık ki oldukça rahatsızlık verici ve gözle görülür şekilde ortaya çıkan, belirgin belirtilerdir. Başlıcaları da şunlardır;

 • vajinada kaşıntı
 • vajina çevresinde şişme
 • idrara çıkma veya seks sırasında yanma
 • seks sırasında ağrı
 • genital bölge çevresinde kırmızılık
 • isilik benzeri döküntüler
 • Peynir kesiğine benzeyen pamukumsu genital akıntı

Yukarıda bahsi geçen belirtilerden 2 ya da daha fazlasını yaşıyorsanız, mantar enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Emin değilseniz dahi, semptomların giderilmesi için tavsiye ettiğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Gebelikte Vajinal Mantar Tedavisinde Bitkisel Ürünlerin Kullanımı

Hamilelik sırasında bir takım bitkilerin ve bitkisel ürünlerin kullanımı rahim kasılmalarına dolayısıyla da erken doğuma ya da düşüğe sebebiyet verebildiğinden, doğal ürünler doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Gebelik sırasında ortaya çıkan genital mantar enfeksiyonu yüzünden ilaç kullanarak bebeğine zarar vermemek düşüncesiyle bitkisel yöntemlere meyleden anne adaylarının kararı bazen en doğru karar olmayabilir. O yüzden mutlaka hekiminize danışınız

Vajinal Mantardan Korunmak İçin Neler Yapmalısınız?

Mantarlar nemli bölgeleri severler bu yüzdendir ki vajina bölgenizi her daim kuru tutmanız mantar enfeksiyonlarını engellemenizde yardımcı olacaktır.

 • Sık sık iç çamaşırı değiştirin
 • Umumi tuvaletleri kullanmamaya özen gösterin
 • Yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin
 • Genital bölgenizin doğal florasını bozacak uygulamalar yapmayın

cinsel organınızı sabun ya da duj jeli ile yıkamak, çeşitli kokular sürmek gibi vajinal PH seviyesini bozacak uygulamalardan uzak durun

 • Korunmasız cinsel ilişkiden kaçının

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Olur?

 • antibiyotikler (bilhassa geniş spektrumlu antibiyotikler vajinada yaşayan Lactobacillus adı verilen iyi bir bakterinin miktarını düşürür)
 • gebelik kaynaklı hormonel değişiklikler
 • kontrolsüz şeker hastalığı
 • zayıf bağışıklık sistemi
 • Kötü beslenme alışkanlıkları
 • Adet döngünüze yakın hormonal dengesizlik
 • Aşırı stres
 • Uykusuzluk

Doğal Yöntemlerle İyileşme Göstermeyen Vajinal Mantar İçin Kullanılacak İlaçlar

Yukarıda bahsettiğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini denemiş olmanıza rağmen iyileşme göstermeyen inatçı bir vajinal mantar enfeksiyonu ile karşı karşıyaysanız, artık uzman bir jinekoloğa görünüp, reçete edeceği ilacı kullanmanızda fayda var demektir.

Vajinal mantar tedavisi için kullanılan başlıca ilaçlar;

 • Ketoral % 2 40 Gr Krem
 • Travocort Krem
 • Pruzon Krem
 • Gyno-trosyd Vajinal Krem
 • Zalain %2 20 Gr Krem

 

Ancak ilaçları, reçetesiz satılıyor dahi olsalar, doktor tavsiyesinin dışında kullanmamanızı öneriyoruz ve ilaçlardan önce doğal yöntemlere başvurmanız isabetli bir karar olacaktır.

Vajinal mantar enfeksiyonunun bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgili tecrübe ettiğiniz etkili ürünler varsa, yorumlar aracılığıyla bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Kadir Onay dedi ki:

  En değerli hazinemiz sağlığımızdır.
  En mükemmel canlı,İnsandan sonra Arı dır.
  Arı ürünleri en etkili.en mükemmel.en güvenilir ürünlerdir.
  Apis Latince de Arı,terapi, tedavi yöntemi olup.
  Doğal tedavi yöntemleri içerisinde en üstünü Apiterapi dir.
  Gezegenimiz de hasta olmayan tek canlı Arı dır.
  Bunun sebebi kovanların yüzeyindeki yine bir arı ürünü olan Propolis tir.
  Pro güvenli,polis şehir,Propolis güvenli şehir anlamındadır.
  Propolis, doğada,en çok antioksidan içeren,en güçlü antibiyotik,antimikotik,
  antienflamatuar.antiviral,antibakteriyel,antihistaminik,antifungal maddedir.
  Propolis en güçlü kimyasal bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür.
  Hormonlu.gdolu.kimyasallı,katkılı işlenmiş endüstriyel gıdaların ve doğal olmayan,
  batı tipi beslenme tarzının sebep olduğu hastalıkların modern tıpta ilaçla tedavisinin,
  yapılamadığı veya yapılmadığı.herkesçe malumdur.
  Başta Candida olmak üzere .ülser.gastrit.sinüzit.bronşit.şeker.tansiyon ve kolestrolden,
  bir tek iyileşen yoktur.Halbuki tüm bu hastalıkların Doğal yöntemlerle kalıcı olaraktedavisi mümkündür.
  Vakit uyanma ve sorgulama vaktidir.Enfeksiyonel hastalıklarda kullanılan sentetik antibiyotikler.
  bağırsak florasının dolayısıyla bağışıklık sistemimizin en büyük düşmanıdır.
  Tüm hastalıklara zemin hazırlayan Candida rahatsızlığını uzun yıllar en üst düzeyde yaşadıktan sonra,
  2 yıl önce,Propolis ve Polen kullanarak kesin kalıcı ve yanetkisiz,güvenilir şekilde tedavi ettim.
  Bu tedavi yönteminde bağırsak florasını güçlendirerek yeniden yapılandırmam çok etkili oldu.
  Erzurum Ziraat mezunu 34 yıllık bir Apiterapist olarak bu yöntemimle yüzlerce kişinin iyileşmesine vesile oldum.
  Sonraki süreçte,Tahmini istatistiklere göre bayanların,
  % 70 e yakınını ilgilendiren vajinal candidada Propolis le kalıcı,kesin,yanetkisiz tedavi yöntemleri
  geliştirerek,bu hastalığın pençesinde kıvranan,yüzlerce vajinal candida hastasının çok kısa sürede iyileşmesini sağladım.
  Doğru Ürün temini,kullanım teknikleri ve bağırsak florasının yenilenmesi konularında bilgi,
  birikim ve dengeli doğal beslenme ile ilgili arşivimi paylaşmamı isteyenler 05324063215 ve 05050658499 nolu,
  telefonlarımdan ve whatsapp tan ulaşabilirler.
  Saygılarımla Kadir Onay

BİR YORUM YAZ