Kategoriler

Çörek Otu Yağı Cilde Nasıl Uygulanır? Cilde Faydaları

Çörek Otu Yağı Cilde Nasıl Uygulanır? Cilde Faydaları

Bitkisel yağlar içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan çörek otu yağı neredeyse her derde deva olan bir yapıdadır. Özelikle cilt için var olan faydaları saymakla bitmez. Öyle ki cilt için mucizevi bir yağ olduğu söylenebilir.

Cilde ve saça olan faydalarının yanı sıra pek çok hastalık için de ilaç niteliğindedir. Çörek otunun faydalarının neler olduğu, hangi alanlarda bu yağın kullanıldığı, cilde nasıl uygulama yapıldığı, yağın zararlarının olup olmadığı gibi konular kadınlar için son derece önemlidir.

 

REKLAM ALANI

Çörek Otu Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

çörek otu yağı

Çörek otu yağının kullanımı, yağın kullanacağı alana göre değişiklik gösterir. Cilt lekelerini ortadan kaldırmak ya da cilt bakımı yapmak için kullanılacaksa yağ cilde sürülerek kullanılır.

 • Genelde yoğurtla karıştırılarak cilde sürülen yağ biraz bekletilir ve cilt soğuk suyla yıkanır.
 • Cilt problemine göre yoğurtla karıştırılabildiği gibi suyla ya da benzer başka maske şeklinde karışımlarla da kullanılabilir.
 • Sivilceler için suyla karıştırarak kullanmak, güneş lekeleri için de direk pamuğa çörek otu yağı dökerek kullanım yapmak daha uygundur.
 • Çörek otu yağı saçlar için kullanılacaksa genelde saça sürülür ve masaj yapılır.  Saçlarda elde edilmek istenen sonuca göre sadece çörek otu yağı kullanılabileceği gibi susam ya da badem yağıyla olan karışımlardan da faydalanılabilir.

Çörek otu yağı direk içilerek de tüketilebilir. Saç ve cilt bakımında olsun, diğer rahatsızlıklar için kullanımında olsun çörek otu yağının içilmesinde fayda vardır. Her gün tüketilecek bir tatlı kaşığı çörek otu yağı hem cilde hem de diğer organlara fayda sağlar. Mide problemlerini azaltır, bağışıklığı güçlendirir, kabızlığı gidermede etkilidir ve bu yağın sayısız faydası vardır. Fayda sağlanmak istenilen alana göre doğru bir kullanım şekli belirlenmeli ve gerekli olursa başka karışımlarla beraber kullanılmalıdır.

Çörek Otu Yağının Cilde ve Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Hem de bu yağın farklı alanlarda oldukça şifa gösteren özelliği vardır. Çörek otu yağının fayda sağladığı alanlara genel olarak değinmek gerekirse şu alt başlıklar karşımıza çıkar:

 • Alerjiler ve astım
 • Sindirim
 • Kolon kanseri
 • Düşük hipertansiyon
 • Sedef ve egzama
 • Kalp
 • Diyabet
 • Bağışıklık
 • Obezite
 • Saç
 • Cilt

Görüldüğü gibi çörek otu yağı pek çok farklı alanda fayda sağlayan bir yağdır. Kullanılma amacına göre besin olarak tüketilebileceği gibi belli karışımlar şeklinde cilde veya saça sürülebilir. Bu yağın fayda sağladığı alanları tek tek incelenecek olursa geniş bir tablo ortaya çıkacaktır.

 • Alerjiler, Astım Sorunu ve Sindirim Sistemi

Yapılan çoğu araştırma çörek otu yağının astım önleyici olduğunu göstermiştir. Benzer bir etkisi alerjik durumlar için de geçerlidir. Hatta yapılan pek çok geleneksel tedaviye ek olarak oldukça kuvvetli etkiler ortaya çıkmıştır. Çörek otu yağı sindirim sistemine de yardımcıdır. Gaz, şişkinlik ve midede ağrı gibi durumlara oldukça iyi gelir. Hatta bağırsak parazitlerine karşı ilaç niteliğindedir.

 • Kolon Kanserinin Önlenmesi

Çörek otu yağı kolon kanserinin önlenmesinde oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalarda kolon kanseri hücrelerinin büyümediği ortaya konmuştur. Üstelik bir yan etki de belirtilmemiştir. Çörek otu yağındaki aktif maddeler aynı zamanda akciğer kanser hücrelerine karşı da etkilidirler. Kanserli hücre yayılmasını engelleyen bu yağ aynı zamanda tümör oluşumunun da önüne geçer.

 • Egzama ve Sedef, Kalp ve Diyabet

Çörek otu yağının cilde iyi geldiği neredeyse herkes tarafından bilinir. Egzama ya da sedef gibi rahatsızlıklarda belirtilerin azalmasında yardımcı olan çörek otu yağı aynı zamanda cildi iyileştirici bir etki de gösterir. Çörek otu yağı içindeki tohumlarda var olan maddeler kalp için de oldukça koruyucu olurlar. Bu sayede kalp sağlığı açısından da fayda sağlarlar. Çörek otu yağının fayda sağladığı bir diğer alan da diyabettir. Yağ vücudun glikoz ve insülin seviyelerini düzenleyerek diyabet hastalarına şifa olur.

 • Bağışıklığı Korur ve Obeziteyi Engeller

Çörek otu yağında faydalı olan asitler, B-vitaminler ve antioksidanlar yer alır. Antibakteriyel özelliğe de sahip olan bu yağ bağışıklık sistemini korur, destekler ve güçlendirir. Ayrıca yağ içindeki sağlıklı yağlar metabolizmanın canlanmasına yardımcı olur. Bu sayede yağ birikiminin önüne geçilir ve aktif olan kişiler daha rahat kilo verebilirler.

Saç ve Cilt Bakımında Çörek Otu Yağının Önemi

Çörek otu yağı denildiğinde akla ilk gelen yerler cilt ve saç olur. Çünkü bu yağ cilt bakımında da saç bakımında da oldukça etkilidir. Yağ içinde var olan antioksidanlar cilde çok faydalıdırlar.

çörek otu yağı cilde faydaları

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

-Kanser risklerini minimum seviyelere indiren çörek otu yağı, cilt kanserleri içinde çok etkili olan yağlardan bir tanesidir.

-Ciltte gözenek tıkanıklıklarını açıp, cildin hava almasını sağlar ve böylece sivilce akne gibi problemlerin önüne geçebilmektedir.

-Ciltte oluşan mantar gibi sorunlarında üstesinden gelebilen bir üründür.

-Cildimiz zaman zaman nem oranını yitirebiliyor. Çörek otu yağı cildin nem dengesini sağlamada yardımcı olabilmektedir.

-Ciltteki kırışıklıkların giderilmesinde de kullanılabilinen yağlardandır.

-Yine ciltte oluşan cilt lekelerini azaltabilir, hatta uzun süreli kullanımlarda cilt lekelerini yok ettiği bilinmektedir.
– Özellikle genç kişilerden sıkça görülen sivilcelerin giderilmesinde de kullanımı bulunmaktadır.

Çörek Otu Yağının Saçlara Faydaları

-Vitiligo gibi rahatsızlıklara iyi gelen bir yağdır.

-Çoğumuz zaman zaman kepek probleminden yakınır. Çörek otu yağı saçlarda oluşan kepeğin önlenmesinde etkin bir rolü vardır.

-Saçlarda oluşan beyazlamanın önüne geçer.

-Egzema ve sedef gibi ciltte oluşan sorunları azaltmaya yardımcı olur.

-Saç hücrelerinin oluşumu ve onarımına katkıda bulunur.

-Saçların yağ dengesini sağlamanız için çörek otu yağı kullanmanız gerekmektedir.

Çörek Otu Yağının Zararları

Bu kadar çok fayda sağlayan çörek otu yağının herhangi bir zararı olup olmadığı hep merak konusudur. Özellikle son zamanlarda popülerliğinin artması bu soruyu daha çok akıllara getirir.

Çörek otu yağı olması gerektiği gibi, doğru bir şekilde ve doğru aralıklarla kullanıldığında zararı bulunmayan bir yağdır. Fakat kronik rahatsızlığı olanlar, hamile ve emziren kişiler, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar çörek otu yağı kullanmadan evvel mutlaka bir uzmana danışmalıdırlar.

Çörek otu yağının kan şekerini düşürebilme durumu vardır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Ayrıca çörek otu yağı cilde sayısız fayda sağladığı gibi kimi ciltler için zararlı olabilir. Bu nedenle çörek otu yağını sulandırmak ve her zaman küçük bir bölgede yağın olumsuz bir etkisinin olup olmadığını görmek için deneme yapmak çok önem taşır. Genel olarak ciddi zararlar söz konusu olma da çörek otu yağını her zaman dikkatli bir şekilde kullanmak da fayda vardır. Özellikle de yukarıda yazılan gibi özel durumlara sahip olan kişiler bu yapı mutlaka uzman onayıyla kullanmalıdırlar.

En çok zararları ile ilgili sorulan sorunlardan biri de çörek otu yağı ciltte tüylenme yapar mı?

Bu durum biraz da alerjik reaksiyonla ilgili bir durumdur. Eğer sürmüş olduğunuz yer ile ilgili bu durumu tespit ettiyseniz doktora danışmanızda fayda var. Tüylerede bakım yönünden etkili bir faydası bulunmaktadır.

Çörek Otu Yağı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Çörek Otu Yağı İçilir mi?

Çörek otu yağının doğal temin edilmesi ve uzmanların önerdiği dozda tüketilmesi gerekmektedir. Hekiminize danışarak çörek otu yağını içebilmeniz mümkündür. Aşırı tüketimin olmaması sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Çörek Otu Yağı Fiyatı

Piyasada bir çok markanını olması çörek otu yağının fiyatının çok değişken olmasını sebebiyet veriyor. Fakat ortalama bir fiyat aralığı verecek olursak 50 ml fiyatı 6 ila 20 TL arasındadır.

Çörek Otu Yağı Kapsülü Fiyatları

Aynı şekilde yine bir çok markanın içinde ortalama bir fiyat verecek olursak 35 ila 75 TL arasında çörek otu yağının kapsülüne ulaşabilirsiniz.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı ?

Çörek otu yağının kullananların, zayıflattığı yönünde geri dönüşümleri bulunmaktadır. Vücuttaki toksinleri vücuttan uzaklaştırdığı için zayıflamanıza yardımcı olabilecek bir yağdır.

Çörek Otu Yağı Kullananlar Neler Diyor?

-3 ay boyunca her sabah aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilip ve yatmadan önce o bölgeye bu yağdan sürdükten sonra hemoroid illetinden kurtulmanız mümkün.
– Her sabah aç karnına mutlaka için ve eğer saç beyazlıkların dan kurtulmak istiyor iseniz; çam terebentin yağı, menekşe yağı ve bu tarz saça iyi gelen yağlarla karıştırın ve saçınıza uygulayın. Ben bu şekilde uyguladım ve yaklaşık 5-6 ay sonra beyazlıklar saçlarımdan uzaklaşıp gitti.

-Arkadaşlar midenin dostu olan mucizevi bir yağdır. Midede yanma, ağrıma gibi problemlerin üstesinden geliyor.

-Zayıflattığına çok çok emin olduğum yağdır. Öğlen yemeğinden bir saat kadar önce suyla karıştırılıp içilmesi halinde iştahı kapatıyor ve halsizlik de yapmıyor.

-Kronik bir sinüzitim var. Kullandım ve hiç bir faydasını göremedim.

-Migren rahatsızlığı olanlar bu yağdan oldukça memnun olduklarını dile getiriyorlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ