Kategoriler

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Neden Oluşur?

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Neden Oluşur?

Burundaki siyah noktalar ; Hayatımızı zehir eden ve her zaman rahatsız olmamıza neden olan  noktalar, yüzümüzün her yerinde ve özellikle burnumuzda sıklıkla karşılaştığımız cilt problemlerinin başında gelmektedir. Özellikle düzenli bir şekilde temizlenmediği ve oluşumu engellenmediği zamanlarda direkt olarak sivilceye dönüşebilme şansı olan siyah noktalardan birçok farklı yöntemle kurtulmanız mümkündür. Ancak burada basit ve sıradan yolları kullanarak; özellikle tırnaklarınızla veya ellerinizle temizleme sonucunda kalıcı izlere neden olmanız da iyi bir çözüm olmayacaktır.

Burnumdaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Burundaki siyah noktalar nasıl geçer şeklinde gelecek bir soruyla birlikte, insanların aradıkları en farklı maskeler, yöntemler ve incelemeler de önem kazanmaktadır. Her insanda zaman zaman oluşan ve kurtulma konusunda birçok farklı yöntem bulunan burundaki siyah noktalar, can sıkıcı bir hal almadan önce müdahale edilmesi gerektiği gibi; yapılacak birkaç basit işlemle de sonsuz kadar kurtulmanız mümkün hale gelecektir.

Genel olarak cildinizde yer alan gözeneklerin tıkanması sonucunda ortaya çıkan, çirkin bir görüntü oluşturmasının yanı sıra; sivilceye dönüşme şansının da olacağı bu siyah noktalar, burun ve çene çevresinde sıklıkla rastlanılan problemlerdendir. Hormonsal değişimlerle birlikte, stresle gelen sorunların ve yağlanan cildin tepkimesi olarak söylenebilecek burundaki siyah noktalar, cildin her yerine de serpmektedir.

 

burundaki siyah noktalar

 

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenmelidir?

İnsanların evde kendi imkanlarıyla burundaki siyah noktaları temizlenmesi mümkündür. Ancak bu işlemi yaparken, her zaman farklı yöntemler denenmektedir. Özellikle tırnakla, ellerinizle ve diğer yöntemlerle, hijyenik olmayan temizleme yöntemlerinin kullanılması sonucunda, siyah noktaların artması ve derin yaralar bırakmak da kaçınılmaz olumsuz sonuçlardan olacaktır.

Temizleme işlemine başlamadan önce, sıcak bir duş almak veya yüzünüze buhar banyosu adı verilen işlemi uygulamanız, gözeneklerin açılmasını ve cildinizin gevşemesi konusunda mükemmel hissettirecek ve verimli bir temizleme işlemi yapmanızı sağlayacaktır. Sıcak bir duş aldıktan sonra oldukça rahat biçimde temizleyebilirsiniz. Buhar banyosu yapmak içini ise; bir kabın içine kaynak su doldurun. Ardından yüzünüzü üzerine yaklaştırarak üstünüzü bir bez veya havlu ile kapatın. 10 dakika kadar durduktan sonra, gözenekleriniz açılacaktır. Daha sonra temizleme işlemine, temiz ekipmanlarla başlayabilirsiniz. Enjektör veya özel olarak siyah nokta temizleme çubuğu satın almanız en iyi sonuçları verecektir.

Aşağıda ki siyah noktalarla ilgili tüm makalelerimize göz atabilirsiniz;

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz 25 Pratik Yöntem

Kahve Telvesi Yüz Maskesi ile Cilt Lekelerine Siyah Noktalara ve Sivilcelere Son!

Elma Sirkesi ve Maden Suyu Karışımı İle Sivilce Tedavisi, Siyah Nokta Temizleme ve Zayıflama

Siyah Nokta Temizleme Maskesi İle Pratik Çözümler

Burundaki Siyah Noktalara İyi Gelen Karışımlar

Burundaki siyah noktalar için maske uygulamaları oldukça etkili olup sizler için daha sağlıklı ve cildinizi daha canlı tutacak siyah noktalar için evde çözüm yollarıdır. Birçok karışım veya maske kullanmanız, siyah noktaların oluşumunu direkt olarak etkileyecek deneyimler sunacaktır. Bunların yanı sıra; düzenli temizlik ve her zaman cildinize dikkat etmenizde sorunsuz olarak fırsatlar sunacaktır. Siyah noktalar için evde yapabilecekleriniz, her cildin yapısı farklı olduğundan dolayı, maskelerin içerisindeki ürünlere karşı alerjiniz olup olmadığını bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekmektedir. En bilinen ve en fazla yarar sağlayacak olan karışımlar;

Yoğurt ve Limon Suyu Maskesi

Malzemeler

-3 yemek kaşığı yoğurt

– Yarım limon

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kaba aldığını 3 yemek kaşığı yoğurdun içine yarım limon iyice sıkıp ardından karışımı 1 dakika kadar karıştırıp cildimize sürüyoruz. Cildinizde 30 dakika kadar bekleyen bu karışımı ardından ılık su ile temizliyoruz. Düzenli kullanımda etkisi görebileceğiniz bir karışımdır.

 

 

Yumurta Akı Maskesi

Malzemeler

-1 adet yumurta

-Kağıt havlu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yumurta akını yumurtanın sarısından sıyırıp bir kap içerisine alın ve yumurta akını iyice çırpın. Bir fırça yardımı ile (kullanmadığınız makyaj fırçası olabilir.) yüzünüze sürün. Gözlerinize fazlaca yakınlaştırmanız gözlerinizi yakabilir o yüzden dikkatli olmalısınız. Yüzünüze sürdükten sonra yumurta akını kağıt havluyu yüzünüze göre ayarlayıp yüzünüze yapıştırın. Kağıt havlu kuruduktan sonra üzerine bir kat daha yumurta akı sürüp tekrar kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzde kağıt havluyu çıkarıp ve siyah noktalardan kurtulduğunuzu sizlerde görün.

Karbonat Maskesi

Malzemeler

-Taze sıkılmış limon suyu

-Karbonat

Hazırlanışı ve uygulanışı

Karbonatı kullanırken talimatların dışına çıkmamanız cildinizin tahriş olmaması için önemlidir. Karbonatı bir kaba alıp üzerine 2-3 damla kadar limon suyunu damlatıp karışımı macun kıvamına getirmeniz gerekmektedir. Macun kıvamına getirdiğiniz karışımı problemli bölgelerinize parmak uçlarınızla masaja yapar şekilde 2-3 dakika kadar sürün. Haftada 2 kere maskeyi uygulamanız durumunda siyah noktaların azaldığını ve zamanla bitmiş olduğunu göreceksiniz.

Gerçek kil maskesi

Malzemeler

-1 Tatlı kaşığı doğal bal

-1 Tatlı kaşığı badem yağı

-2 Tatlı kaşığı kadar da kil

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Burundaki siyah noktaları temizleme için etkili yöntemlerden biri olan bu maskeyi, cam bir kabın içerisine bütün malzemeleri koyup iyice karıştırdıktan sonra maskeyi hazır hale getiriyoruz. Daha sonrasında maskeyi yüzümüze sürüp 30 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp, cildimize nemlendirici bir krem sürüp işlemi tamamlamış oluyoruz.

 

 

Diş macunu ile siyah nokta temizleme

Siyah noktalarınızdan kurtulmak için tercih etmeniz gereken diş macunu, beyazlatma özelliğine sahip,  hassas dişler için ve nane aromalı olan bir diş macunu olması gerekmektedir.

Diş macununu siyah noktalarla dolu olan bölgelerinize sürüp kurumasını bekleyiniz. Ardından ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır. Daha etkili bir sonuç için diş macununu bir kap içerisinde tercihinize göre biraz tuz veya biraz karbonat ile karıştırıp cildinize sürüp kurumasını bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Bal maskesi

Malzemeler

1 talı kaşığı bal

1 çay kaşığı süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Cam bir kaba aldığınız 1 tatlı kaşığı bala 1 çay kaşığı sütü ekleyip iyice karıştırın ve karışımı hazır hale getirin. Hazır hale gelen karışımı siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere sürüp ve üzerine kağıt havlu veya makyaj pamuğu ile kapatıp 20 dakika kadar bekleyip kuruduğuna emin olduktan sonra üzerlerini kapattığımız malzemeleri alıp cildimizi ılık ve bol su ile yıkıyoruz.

Aloe vera maskesi

Malzemeler

-1 yemek kaşığı bal

-1 çay kaşığı aloe vera jel

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yine bir kap içerisinde doğal olduğuna emin olduğunuz 2 yemek kaşığı çiçek balı ile 1 çay kaşığı aloe vera jelini karıştırıp karışımı 10 dakika kadar dinlendirin. Dinlenen karışımı cildinize iyice yedirdikten sonra 1 saat bekleyin. Ardından cildinizi bol su ile temizleyin.

– Siyah Noktalar Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

Herkesin merak ettiği sorulardan bir tanesi olan Doğal yollarla siyah noktalar nasıl temizlenir ? sorusudur. Size bu cevabı verebilmek adına İbrahim Saraçoğlunun evde uygulayabileceğiniz maske tariflerini araştırıp derledik;

Malzemeler

-2 kaşık kil

-1 kaşık bal (doğal olduğuna emin olunuz.)

-1 kaşık badem yağı

-1 kaşık limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Verilen malzemeleri bir kap yardımı ile iyice karıştırınız. Ardından hazırladığınız karışımı göz çevresi hariç cildinize iyice yedirdikten sonra yaklaşık olarak karışımı 1 saat kadar cildinizde bekletip ılık su ile durulama işlemine geçiniz. Hafta 2 kere yapacağınız bu karışım sayesinde siyah noktalarınızdan kurtulacaksınız.

 

 

İbrahim Saraçoğlu Siyah Noktalar İçin Kür

Malzemeler

-Doğal yollarla elde edilmiş kabak

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Pazardan aldığınız hormonlu kabaklardan değilde, doğal yollarla elde ettiğiniz kabağın kabuklarını salatalık gibi soyar iken kabuklarda oluşan beyaz köpükleri göreceksiniz işte bu beyaz köpüklere cildinize doğal peeling ve cildinizdeki siyah noktaları temizleyecek doğal bir üründür. Cildinize yıkayıp kuruladıktan sonra soyduğunuz kabağın kabuklarını cildinizin üzerine koyup dairesel hareketlerle cildinize masaj yapın ve kabukları yüzünüzden kaldırmadan 30 dakika kadar bekledikten sonra kabukları kaldırın ve 15 dakika  cildinizi su, ıslak mendil ve türevi şeylerden koruyun. Cildinizin arınmış olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Burundaki Siyah Noktalar İçin Suna Dumankaya Maske Tarifi

Malzemeler

-Gazlı Bez

-3 kaşık kil

-1 buçuk kaşık bal

-4 kaşık süt

-1 plaka jelatin ( aktarlarda temin edebiliyorsunuz.)

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelik jelatini sıcak su ile karıştırıp jöle kıvamına getirene kadar iyice karıştırın. Ardından bir cezvenin içine bal ve süte ekleyin. Tencerenin içine cezvenin yarısına kadar gelecek şekilde su koyup, cezveyi de tencerenin içerisine oturtunuz. cezvenin içerisin jelatini de ekleyip ocağın altını açınız. Sıcaklık suyu kaynatıp ardından cezvenin içerisindeki karışımı da kaynatınca cezveyi alarak içerisine kili de koyup krem kıvamına gelen kadar karıştırın. Bu şekilde siyah nokta kremi elde etmiş oluyorsunuz. Gazlı bezi karışıma batırıp yüzünüze yapışacak şekilde tutturun. Bu şekilde göz ve ağız çevreniz hariç yüzünüzün her bölgesine uygulayın yarım saat kadar bekledikten sonra yüzünüzden gazlı bezleri alabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Castile Sabun

Malzemeler

-1 Fincan saf hale getirilmiş su

-Çeyrek bardaktan biraz daha az Castile sabun (yapımı aşağıda anlattığımız şekildedir.)

-Ucu sıkıma uygun olan bir şişe ( limon suyu şişesi gibi)

-6 damla kadar uçucu bir yağ ( tamamen isteğe bağlı)

 Hazırlanışı ve Uygulanışı

Vermiş olduğumuz malzemeleri bir kap içerisinde karıştırarak köpüğünüzü hazır hale getirin. Ardında cildinize masaj yaparak iyice yedirin. Sonrasında ise cildinizi ılık su ile durulayın.

Siyah Nokta İçin Castile Sabun Yapımı

75 gr kadar sabunun rendeleyip bir kavanoza koyun. Ardın 1 litre kadar kaynattığınız suyu üzerine ekleyin ve iyice çalkalayın. 1 gün boyunca bekleteceğiniz bu karışımı ara sıra çalkalayıp tekrar yerine koyun. Karışım 1 gün sonunda jel kıvamını aldıktan sonra üzerine 100 damla kadar esans yağı ve gliserin ekleyin ve daha sonra blendır yardımı ile iyice karıştırdığınızda castile sabunu elde etmiş olacaksınız.

 Cildinizdeki siyah noktalar için Cadı fındığı yağı kullanabilirsiniz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ