Kategoriler

Kalın Telli Saçlar İçin Bakım, Saç Yapısını Tanımak ve Saç Kökü Analizi

Kalın Telli Saçlar İçin Bakım, Saç Yapısını Tanımak ve Saç Kökü Analizi
  • Saç Bakımı
  • 19/08/2017 18:20 | Son Güncellenme: 04/03/2023 23:16
  • 1
  • 1.992

Kalın telli saçların bakımı nasıl olmalı? Saçlar güzelliği yansıtmanın ilk baştaki yoludur. Saç yapısı da kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kıvırcık veya düz, ince telli veya kalın telli olabilmektedir. En zor şekil alan saç tipleri ise kalın telli saçlar olmaktadır. Bu saç türlerinde saç yapısı çok güçlü bir şekildedir. Kalın telli olan saçları inceltmeniz ve şekillendirmeniz önemli bir problem olur. Saç şekillendirme sorunları yaşansa bile sağlıklı saçları da temsil etmektedirler. Kalın telli saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için bazı bakımlar bulunmaktadır.

Kalın Telli Saç Yapısını Tanımak

İlk olarak saç döngüsü 3 aşamadan oluşmaktadır. Anagen, telojen ve katajendir. Anajen taze bir iplikçik folikül olmakla beraber saçın büyümüş olduğu dönem olarak bilinmektedir. Katajen tahrip olması ve gerilemesi dönemlerindendir. Telojen dinlenme zamanıdır. Saç dökülmelerinde saç telojendir. Genellikle var olan saçlarınızın %10’ veya %15’i bu aşamada olmaktadır. Fakat çeşitki faktörler nedeniyle bu oranlar çoğalır. Saç dökülmesi de ciddi bir hal alabilmektedir. Saçları analiz edip saç yapısının durumu belirlenmelidir.

Saç Kökü Analizi

Saç dökülmesi yaşıyorsanız en kısa bir zamanda cilt doktoruna görünmelisiniz. Doktor saç dökülmesinin nedenini araştırıp aynı zamanda da saç köklerinin durumunu da analiz etmektedir.

Sağlıklı Beslenmek

Aşırı saç dökülmenin ve saçlardaki incelmenin nedeniyse beslenme eksiklikleri de olabilmektedir. Bundan dolayı da sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat etmeniz gerekir. Beslenme düzeni içinde mutlaka vitamin A,B, C ve E açısından zengin olan gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca da demir, protein ve çinko olarak içeren gıdalar tüketilir. E vitamini saç büyümesinde özellikle de önemlidir. E vitaminlerini bir doktora danışıp takviye olarak alabilirsiniz.

Düzenli Olarak Kafa Derisine Masaj

Düzenli bir şekilde saç diplerine masaj yapmanız saçlarınızın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımını arttırmak ve kaşıntıyı kuruluğu da engelleyecektir. Aynı zamanda da stresi ve gerginliği de azaltmaktadır. Masaj yağı olarak bilinen Hindistan cevizi yapı veya jojoba ve badem yağları da kullanılmakta tercih edilebilmektedir. Saçlarınıza yağ masajı yaparken de bazı bitkileri kullanabilirsiniz. Özellikle de çemen tohumuyla Hindistan cevizi yağını karıştırmalısınız.

Normal Saç Yıkama

Kalın saç sağlıklı bir saç anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da saç yıkama, canlılığı ve sağlığında oldukça etkili bir yöntemdir. Her hafta minimum iki defa saçların yıkanması gerekir. Saçlar yıkanırken de bitkisel ve hafif bir şekilde olan şampuanların kullanılması önerilmektedir. Doğru şampuanın kullanımı olması gerekir. Her zaman saç tipinize uygun olan şampuan seçimi yapılması gerekir. Banyo da ise saç kremi kullanılması gerekir. Saç kremleri ise saçın beslenmesine yardımcı olurken de aynı zaman da saç yapısının kuvvetlendirmesinde yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda da saçın ihtiyacı olan nemi almasını sağlayabilirsiniz. Saçın daha esnek olmasına da yardımcı olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Esra dedi ki:

    kalın telli saç çok zor ya saçıma ne şekil verebiliyorum ne tarayabiliyorum saçlarım her zaman kötü görünüyor bu sebeple liquid keratin kullanıyorum saçlarımı taramak ve yapmak artık çok daha kolay ve saçlarım yumuşacık.

BİR YORUM YAZ