Kategoriler

Protez Tırnak Nasıl Yapılır ve Çıkarılır?

Protez Tırnak Nasıl Yapılır ve Çıkarılır?

Protez Tırnak Nasıl Yapılır, Protez Tırnak Nasıl takılır ve çıkarılır? Her geçen gün insanların güzelleşmek ve bakım yaptırmak için geliştirdikleri metotlar çoğalmaktadır. Güzelleşmek ve bakım yapmak dışında güzelliğe güzellik katmak için yapılan bazı uygulamalar da vardır. İşte onlardan bir tanesi de bayanların sıklıkla kullandığı protez tırnak uygulamasıdır.

Estetik alanında dünyada oldukça hızlı bir şekilde yayılan ve ünlülerin dahi kullandığı bir uygulama olan protez tırnak bilgili ve eğitimli kişiler tarafından yapılmalıdır.

 

Genellikle tırnakları geç uzayanlar ve kendi tırnaklarına istedikleri gibi şekil veremeyenlerin tercih ettiği bu uygulama kendi tırnağınızın üzerine yapılır. Gerçek tırnağınızın üzerine sürülen koruyucu maddelerden sonra yapılan bu çalışma kesinlikle tırnağınıza zarar vermemektedir. Sonradan eklenen tırnağın çıkarılması için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Gerekli bakımlar dikkatli ve düzenli bir şekilde yapıldığında 6 ay kadar.. protez tırnak çıkarılmayabilir. Daha önce tırnak bakımı nasıl yapılır konulu bir makale yayınlamıştık, bugün ise sizlere protez tırnak hakkında kapsamlı bilgiler vereceğiz. İlk olarak kimler protez tırnak yaptırabilir bununla başlayalım.

 

Kimler Protez Tırnak Yaptırabilir?

 

Protez Tırnak Nasıl Yapılır

 

Takma tırnaklara göre oldukça kullanışlı olan bu uygulama oldukça estetik ve kullanışlıdır. Yapılan araştırmaya göre bu uygulamayı en çok yaptıranlar şu özellikleri taşımaktadır:

  • Tırnak yeme alışkanlığı sebebiyle tırnaklarının uzamasına izin vermeyen kişiler
  • Yaptıkları iş sebebiyle ellerini çok kullanmakta olan kişiler
  • Sık sık oje rengi değiştirmek zorunla olan sahne ve televizyon sanatçıları
  • Hassas tırnak yapısına sahip olan ve kırılma, pürüz, çatlama gibi problemleri yaşayan kişiler
  • Kısa aralıklarla manikür yaptırmak isteyen ve buna zamanı olmayan kişiler
  • Sosyal bir ortama sahip olan ve bakımlı gözükmek isteyen bayanlar
  • Yanlış oje kullanmaktan dolayı tırnakları sararan kişiler
  • Tırnaklarını istediği uzunlukta ve şekilde yapamayan bayanlar

Protez tırnak gördüğünüz gibi bazı sorunlar yaşayan ve bakımlı gözükmek isteyen bayanların tercihleri arasındadır. Protez tırnak tercihe göre birçok sebepten dolayı yapılmasına rağmen tırnak veya ellerinde mantar gibi cilt hastalığı olan kişilerin uygulamamasında fayda vardır. Tırnaklarınızdaki ve ellerinizdeki hastalık tamamen geçtiğinde yapabilmeniz daha uygun olacaktır.

 

Protez Tırnak Çeşitleri

Tırnaklarınızın istediğiniz görünüme sahip olabilmesi için uygulayabileceğiniz protez tırnak uygulama olarak 3 sınıfa ayrılmaktadır.

1) Jel Tırnak: En çok tercih edilen uygulamalardan biri olan jel tırnak çalışması yapılırken gerçek tırnak üzerine jelimsi bir sıvı sürülerek uygulanmaktadır. 3 aşamadan oluşan jel tırnak uygulamasında tırnak üzerine sürülen jelimsi sıvı tırnağın sabitlenmesi için yapılmaktadır. Üzerine daha koyu kıvamsı bir jel sürülüyor. İkinci olarak sürülen bu jel sıvı tırnağın şekil almasında rol oynamaktadır. Üçüncü ve son aşamada ise tekrar sürülen başka bir jel ile tırnak için son rütuşlar yapılmaktadır. Protez tırnak uygulamasında sürülen son jel tırnağın daha parlak gözükmesini sağlamaktadır.

2) Akrilik Tırnak: Protez tırnak çeşitlerinden olan akrilik tırnak özel bir toz ve sıvı ile yapılan bir çalışmadır. Jel tırnak kadar doğal gözükmeyen bu uygulama tırnağın ucuna yapıştırılan plastik bir tırnakla oluşmaktadır. Plastik tırnak gerçek tırnağın ucuna yapıştırıldıktan sonra hazırlanan özel karışım tırnağın kalan kısmına doldurularak eşitlenir.

3) Dippig Tırnak: Dippig uygulaması protez tırnak çeşitlerinden akrilik tırnak uygulamasına benzemektedir. İki uygulamanın arasında fark dippig tırnak uygulamasının kokusuz ve mat görünümde olmasıdır.

 

Protez Tırnak Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Protez tırnak yukarıda saydığımız özellikteki insanların tırnaklarına rahatlıkla uygulanabilmektedir. İlk aşamada uygulamayı yaptırmak isteyen kişilere tırnaklarının yapısına uygun şekilde takma tırnak konulur. Bütün yüzeye yapıştırılmayan bu tırnak sadece tırnağın uç kısmını kaplayacak şekilde yapıştırılır. Tırnak, gerçek tırnağın üzerine yapıştırıldıktan sonra sonradan takılan tırnak kendi tırnağınızın seviyesine gelene kadar törpülenir. Bu sayede arada yükseklik farkı olmayarak yüzey eşit hale gelir. Törpüleme işlemiyle yüzey eşit hale geldikten sonra akrilik kullanılır. Jel uygulaması da yapılabilmektedir. Akrilik sürüldükten sonra yüzeyde meydana gelen pürüzlü yüzeyi yok etmek için tekrar törpüleme işlemi yapılır. Tırnağın üzerine yapılan bu törpüleme işlemi tırnağın parlamasını sağlar. Daha canlı görünüme kavuşturulan tırnaklar son olarak oje sürülerek tamamlanır. Protez tırnak yapılış aşamaları bu şekilde sonlanmış olmaktadır. Yaklaşık olarak 1-1,5 saat süren bu uygulama 1 ay içerisinde yenilenmesi önerilmektedir. Yenileme işlemi alttan uzayan tırnak sebebiyle yapılmakta ve dolgu yapılarak bu sorun çözülmektedir.

 

Protez Tırnak Nasıl Yapılır

 

Güzellik sırları sayfası olarak aşamalarıyla anlattığımız protez tırnak uygulaması doğru bir şekilde yapıldığında fazlalık gibi değil normal tırnağınızmış gibi hissedilir. Yapılan uygulamalar sayesinde doğal bir görünüm kazanan tırnaklarınız doğal bir görünüme sahip olmuş olacak ve oje sürebileceğiniz durumda olacaktır. Protez tırnak kullanım aşamasında kesinlikle kimyasal herhangi bir maddeyle temas etmemelidir. Kimyasal olarak bahsettiğimiz maddeler temizlik ürünleri, aseton gibi şeylerdir. Uzunluğunu isteğinize göre ayarlayabileceğiniz tırnaklarınıza sürdüğünüz ojeyi asetonla çıkarmamanız önerilmektedir. Günlük hayatınızda kullanmanız gereken sabun veya şampuan tırnaklarınıza zarar vermeyecektir. El ve ayak bakımı hakkında benzer bilgiler ve doğal temizleme yöntemlerinin bulunduğu sayfamızda konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Protez tırnaklar doğru bakım yapıldığında uzun süre çıkarılmayabilir. Ancak sıkılan veya kısa süreliğine tırnak taktıran bayanlar eski tırnaklarına sahip olmak isteyebilirler. Tırnaklarınızı çıkartmak istediğiniz taktırdığınız yere giderek bunu söylemeniz yeterli olacaktır. Tırnağı takan kişiler uygulama esnasında kullandıkları ürünleri bildikleri için çıkarırken de ona göre ürünler kullanacaklardır. Bu nedenle hiçbir sorun yaşamadan sağlıklı bir şekilde takılan tırnak yerinden çıkarılabilir.

Sonradan takılan tırnak çıkarıldığında gerçek tırnağınızın üzerinde bir incelme görebilirsiniz. Bu incelme geçici bir incelmedir ve bir süre sonra kendi kendine düzelecektir. Eğer tırnaklarınızda protez tırnak varsa ve çıkartma işlemini evinizde yapmak istiyorsanız bu sizin için biraz daha zahmetli olabilir. Protez tırnak gerçek tırnaktan ayrılabilmesi için özel sıvılar kullanılmaktadır. Bu sıvılar kullanmadan kendi imkânlarınızla takma tırnağı çıkarmaya çalışmanız parmağınızda ve gerçek tırnağınızda kalıcı sorunlara sebep olabilir. Sağlıklı tırnaklar için işi bilene bırakmanız en iyisi olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ