Kategoriler

Expigment Krem ile Cilt Lekeleri Tedavisi

Expigment Krem ile Cilt Lekeleri Tedavisi

Expigment Krem; güneş lekeleri başta olmak üzere, ciltteki her türlü lekeyi, cilt lekelerini,  deriyi soyarak tedavi eden, eski aknelerden kalmış izleri geçiren, ciltteki renk dengesizliklerini düzenleyen ve tüm diğer lekelenmeler için etkili bir şekilde kullanılan expigment krem, çillerin azaltılması ve yüzdeki kızarıklıkların giderilmesi açısından da önemli rol oynayan bir krem olarak, en etkili cilt lekesi kremleri kategorisinde yerini almaktadır.

leke kremi expigment

Expigment krem, cilt yüzeyindeki deriyi soymak suretiyle, lekelerinden şikayetçi kişiye adeta peeling yaparak cilt lekelerinden arındırdığı için, dikkatli kullanılması gereken bir merhemdir.

Reçeteli bir şekilde satın alınması tavsiye olunan expigment krem kullanıcıları, kremin gündüz kullanımından ve uygulamadan sonra güneş ışınlarına maruz kalmadan kaynaklı olumsuz yan etkiler ile ilgili geri bildirimde bulunmuşlardır.

Cilt lekelerini gidermede üstün etkili olmasına rağmen itinalı bir şekilde kullanılması gereken expigment krem ile ilgili tüm merak edilen; expigment nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar, kullanımı sırasında nelere dikkat etmek gerekir, yan etkileri var mı? gibi pek çok soruya yanıt aradık..

Expigment Krem Nedir?

Expigment; içeriğindeki ana maddesi Hidrokinon adı verilen, ciltteki hiperpimentasyonu düzenleyen, depigman bir ajandır. Daha anlaşılabilecek bil dilde ifade etmek gerekirse, cilt yüzeyinde çeşitli etmenlere bağlı olarak oluşan lekelenmeler ve renk bozulmaları, aşırı renk değişimleri gibi sorunları, cildin renk dengesini sağlayarak tedavi edici hidrokinon etken maddesine sahip, üstün etkili bir leke kremidir.

Sivilce izleri tedavisinde de yaygın olarak kullanılan merhemin aktif akneli ciltlerde kullanılması tavsiye edilmez. Akne sorununuz devam ediyorsa, expigment kullanmadan önce sivilce nasıl geçer yöntemlerini uygulayınız, ardından akne izleri için expigmenti tercih ediniz.

Expigment Krem Çeşitleri ve Aralarındaki Farklar

Expigment krem, eczanelerde %2 lik ve %4 lük şeklinde tüpler içerisinde satılan bir merhemdir.

Expigment 2 ile 4 arasındaki yegane fark içeriğindeki etken maddenin yoğunludur.

Expigment %4 ciddi cilt lekeleri ve izler için reçete edilirken, %2lik formu daha çok hafif lekelenmeler, güneş ve rüzgar lekeleri gibi hafif bozulmalarda tavsiye edilir.

4lük Expigment oldukça yoğun formda olduğundan, yan etkileri de daha fazladır. Doktor tavsiyesi dışında kesinlikle kullanılmamalı. Bilhassa yüzde tavsiye edilen süreden fazla bekletilmemelidir.

Expigment Krem Ne İçin Kullanılır Ne İşe Yarar?

Temelde cildin pigmentasyonu ile ilgili tedavilerde kullanılan Expigmentin başlıca kullanım alanları;

 • Cildinizde oluşan kahverengi lekeleri tedavi eder
 • Güneş lekelerini geçirir
 • Çilleri azaltır
 • Sivilce izlerini yok eder
 • Cilde gençlik ve parlaklık verir
 • Ellerinizde, kollarınızda ve bacaklarınızda oluşan lekeleri giderir
 • Yaşlanmaya bağlı cilt rengindeki değişim ve dengesizlikleri düzenler
 • Cildi beyazlatır
 • Bıyık bölgesi – dudak üstü kararmasında kullanılır

 

Expigment Nasıl Kullanılır?

 • Expigment jeli cildinize uygulamaya başlamadan önce uygulama bölgesini yıkayıp kurutunuz
 • Ardından ince bir tabaka halinde kremi uygulayınız.
 • Bu işlemi günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Expigment krem kullanımından sonra bir kaç saat kesinlikle güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız

 

Yüzde Ne Kadar Bekletilir?

Expigment kremi yüzünüzde 2 saat kadar beklettikten sonra durulayabileceğiniz gibi, hiç bir silme işlemi yapmayabilirsiniz de ancak dikkat etmeniz gereken husus, yukarıda da belirttiğimiz gibi expigment kullanımı ardından güneşe çıkmamanız gerekmesidir. Aksi takdirde cildinizde ciddi alerjik reaksiyona, kızarmaya ve soyulmaya ve hatta derilerinizin dökülmesine maruz kalabilirsiniz.

Expigment Kremi Kimler Kullanamaz?

Expigment krem, cildin pigmentasyonuna etki ettiği için, doktor tarafından tavsiye edilmeyen kişilerin kullanılması önerilmez. Bunun dışında

 • 12 yaşından küçük çocuklar
 • Gebe kadınlar
 • Bebeğini anne sütüyle besleyen kadınlar
 • Kemoterapi alan hastalar
 • Ciddi alerjileri olan kişiler

expigment kremi kesinlikle kullanmamalı, ihtiyaç durumunda daha masum bir alternatif olan madecassol  leke kremini tercih etmelelerdir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Expigment krem doktor reçetesi ile satılan ve güçlü etken maddeler içeren bir krem olduğu için bazı kişilerde ciddi zararlara ve yan etkilere sebebiyet verebilir. Aşağıdaki yan etkilerden bir ya da bir kaç tanesini expigment kremi kullanımı sırasında tecrübe ederseniz, tedavinizi derhal durdurup, doktorunuza ya da eczacınıza danışmanız gerekmektedir;

 • Ciltte kızarıklık
 • Kabarcık tarzı oluşumlar
 • Soyulma
 • Yanma hissi
 • Yutkunma zorluğu
 • Morarma v.b

 

Expigment Kremin Kullanım Alanları Hakkında Bilgi

Yüz Beyazlatma

Cildin renk pigmentlerine doğrudan etki eden bir krem olarak cilt beyazlatma amacıyla kullanılır ancak cildi soyarak lekelerden arındırdığı için, ciddi şekilde leke ve yara izi vb. sorunu olmayan kişilerin kozmetik amaçla kullanılması tavsiye edilmez.

Koltuk altı kararmaları

Koltuk altı beyazlatma amacıyla kullanılan expigment krem, hassas ve ince bir deriye sahip kol altı bölgesinde ciddi tahribata zarar verebilir. Koltuk altı rengini açmak için expigment jel tarzı bir ürün kullanmaktansa en etkili koltuk altı beyazlatma yöntemleri  yazımıza bakabilirsiniz ve bu amaç için, expigment gibi yüksek etkili ve kimyasal, yan etkileri fazlaca ve ciltte tahrişe sebbeiyet verebilecek bir ilaç kullanmak yerine, doğal yöntemlerle koltuk altı aydınlatma yapabilirsiniz.

Göz altı Morlukları

Kılcal damar çatlamaları sebebiyle oluştuğu düşünülen göz altı morluklarının tedavisinde de kullanmak üzere göz altı morlukları nasıl geçer adlı yazımızı okuyabilirsiniz ancak hiperpigmentasyon sebebiyle oluşan göz altı kararmaları expigment ve bepanthene karışımı ile de tedavi edilebilmektedir.

Genitel Bölge Kararması

Bilhassa bikini bölgesinde tıraş sebebiyle oluşan kararmalar için expigment krem kullanımı oldukça yaygındır ancak ince derili hassas bir bölge olan genital bölgede alternatif yöntemler kullanmak ve expigment kullanımından kaçınmak gerekir.

Yüzdeki Sivilce İzleri

Eski zamanlarda oluşmuş aknelerden kalma izler ya da sivilce lekeleri, kırmızı sivilcemsi oluşumlar v.b cilt sorunlarına en etkili çözümlerden bir tanesini expigment krem sağlamaktadır. Cildi soyar ve renk eşitsizliklerini düzenler ve sivilce izlerine de iyi gelir

Çiller

Güneş görmeyle birlikte görünürlükleri fazlalaşan çil problemi – tabi problem demek isterseniz zira çilleri sayesinde çok güzelleşen kadınlar da mevcut – expigment sayesinde tedavi edilebilen cilt sorunlarından bir tanesi

Güneş Lekeleri

Güneş sebebiyle özellikle yüz ve boyun bölgesinde oluşan kahverengi lekelerin tedavisinde üstün etkilidir.

Tırnak İzleri

Kendi tırnağınız ya da kedinizin tırmalaması sonucunda çizilen ve iz kalan cildiniz üstünde expigment krem kullanarak %100 çözüm sağlayabilirsiniz.

Jilet İzleri

Jilet izleri derin ve çukur şeklinde izler olduğu için ne yazık ki expigment krem ile tedavi edilemez.

Expigment Krem ile İlgili sık Sorulan Sorular

Yüze sürülür mü?

Doktor tavsiyesi ile yüzünüze güvenle uygulayabilirsiniz ancak yan etkilerinden etkilenmemek için kullanım talimatlarını harfiyen uygulamalısınız

Fiyatı Nedir?

Fiyatı SGKli ya da ücretli alınıp alınmamasına bağlı olarak  8 TL ila 20 TL arasında değişen fiyatıyla Expigment kremi her eczaneden temin edebilirsiniz.

 

Reçetesiz Alınır mı?

Reçetesiz de satın alabilirsiniz ancak yoğun etkili bir krem ve güçlü bir merhem olduğu için doktor tavsiyesi olmadan kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hamilelikte Kullanımı ve Emzirme Sırasında Kullanımı

Anne sütü ve deri altından kana karışmak vasıtasıyla göbek kordonu ile bebeğe taşınabileceği için emzirme sırasında ve gebelikte kullanımı güvenli olmayabilir.

Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Expigment kremin etkisini göstermesi için ortalama olarak 8 ila 12 hafta arasında düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Kortizonlu mu?

Expigment krem kortizonlu değildir.

Cilt Rengini Açar mı? Teni Beyazlatır mı?

Cilt rengini açar, ayrıca lekeleri gidererek cildin rengini eşitlediği için daha berrak ve güzel ve daha beyaz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Expigmentin Yarattığı Kızarıklık Normal mi? Kaç Günde Geçer?

Expigment kremin bir miktar kızarıklık yapması normaldir. Ayrıca biraz soyulma ve tahrişe neden olması da normaldir ancak gözünüze batacak şekilde bir kızarıklık yapması ilacı kullanmayı durdurmanızı gerektirecek bir durum olabilir. Normal kızarıklık ortalama olarak 7 gün içerisinde geçmelidir.

Expigment Krem Kullananların Yorumları

Expigment kullananlar yazımızda ayrıntılı yorumları ve görüşleri bulabileceğiniz gibi, Expigment kullanımını iyisi ve kötüsü, faydaları ve zararları açısından dürüst bir şekilde değerlendirdiğini düşündüğümüz bir vlogger tarafından paylaşılan videoyu da sizlerle paylaşarak, kullanmadan önce karar almanıza yardımcı olmak istiyoruz;

Videodaki hanımefendi, expigmentten üstün fayda gördüğünü ancak kullanımı sırasında bazı sıkıntılar da yaşadığını bildiriyor;

Expigment Krem Muadilleri

Expigment krem ile aynı etken maddeye sahip ya da aynı işlevi gören, eşdeğer merhem markaları da aşağıdakilerdir;

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. BÜLENT dedi ki:

  Merhabalar,
  expigment kullanırken içeriginde %2 hidrokinon alanı eczaneden temin ediniz,%2 ve %4 olarak 2 farklı ürün satış vardır, ürünü avucunuzun içine 1 fındık büyüklüğünü geçmeyecek şekilde koyarak uygulayınız,
  Kullanmadan kaynaklı olarak yüzünüzde kızarıklık veya sızı oluşabilir, ürün sabah ve akşam olarak 2 defa olarak en fazla kullanınız,Ürünüm güneş lekesi,sivilce,akne ve benzeri sornların çözümünde kullanılabilir,Expigmen kullanıgınız ilk 30 dakika güneş ışıgından uzak durmanız gereklidir ve dışarı çıkıyorsanız kullandıgınız bölenin güneş ışıgına direk temasından kaçınınız,Kullanıman sonra ürün vücut derisi emmektedir,Bu ürünü kulanıktan sonra dışarı çıkarken güneş kremi kullanmayı untmayınız,Bu ürün kullanılıgında cild dış etkenlere duyarlı hale gelecektir,Ürün hipokort ile birlikte yüz ve cilt lekelerinin tedavisinde de kullanabilirsiniz.Ölçü olarak avuç içinize 1 fındık boyutunu geçmeyecek şekilde expigment ve hipokort koyarak parmagınız ile 2 kremi karıştırarak kullanabilirsiniz, Sadece sorunlu bölgeye uygulayınız

BİR YORUM YAZ