Kategoriler

Evde Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
  • Saç Bakımı
  • 30/05/2016 08:26 | Son Güncellenme: 06/03/2023 15:24
  • 1
  • 20.538

Evde kendiniz eğer saçınız kıvırcıksa kıvırcık saç bakımı yapabilirsiniz. kıvırcık saç bakımı biraz zordur. bu yüzden kıvırcık saç bakımı yazımızı dikkatle okuyunuz. Kıvır kıvır saçlarınıza doğru bakım yaparak kıvırcık saçların dağınık ve bakımsız görünmesinden kurtulabilirsiniz.

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır

 

Ten renginin çok çeşitli olması gibi saçların türü de çeşitli olabiliyor. Kıvırcık saçlar diğer saç türlerine göre daha sert ve daha kuru olabiliyor. Böyle olması sonucunda da diğer saçlardan çok daha fazla neme ihtiyaç duyuyor ve kıvırcık saç bakımı da oldukça zorlaşıyor. Kıvırcık saçlara sahip kişiler saçlarına istemeseler dahi bakım yapmak zorundalar. Bunun sebebi çok fazla ve çok hızlı birbirine karışması ve bu durumun bir müddet sonra hem can yakıcı hem de hiç hoş görünmemesi gibi sosyal sorunlara sebep olabiliyor.

Kıvırcık Saçlar İçin Etkili Saç Bakım Önerileri:

Kıvırcık saç bakımı için yapılabilecek ilk adım saçın nemini kaybetmemesini sağlamaktır. Bu işlem ise nemlendirici içerikli yani kremli şampuanlar ile ilk olarak duş esnasında başlar. Sonrasında ise..saçlar yine duş sırasında durulanan saç kremleri ile 3-4 dakika boyunca dipler de dahil olmak üzere masaj yapılarak durulanır. Genellikle saçlar kuruyana kadar bu durum oldukça etkili bir yumuşaklık sağlasa da saçlar kuruduktan sonra bu durum değişir. Kıvırcık saç bakımı için bu aşamadan sonra saçları kurutmadan hemen önce saç tipine uygun besleyici yağ veya durulanmayan saç bakım kremleri ile uçlardan başlayarak beslemektir.

Kıvırcık saç bakımı yaparken saçlar yanlış bilinenin aksine kuruttuktan sonra değil de duş sırasında bir kez taranmalı ve kuruttuktan sonra da dahil olmak üzere sıkça taranmamalıdır. Bunun sebebi ise oldukça güzel olan buklelerin tarandıktan sonra şeklinin bozulmasıdır. Eğer kıvırcık saçlarınızın durumundan memnun değilseniz ve saçlarınızı düzleştirmek istiyorsanız bunun tek çözümünün fön ve düzleştirici ile olması gerektiğini söylememiz gerekiyor. Saçlarınız fönlü veya düzleştirme işleminden sonra birkaç damla suya maruz kaldığında yine o bölgelerde hızla dalgalanmalar yaşayacağınızı da belirtmek isteriz.

 Kıvırcık Saçlara Özel Etkili Saç Bakım Tavsiyeleri:

Kıvırcık Saç Düzleştirme İşlemi

Kıvırcık saç bakımının olmazsa olmazı saçlarınızı düzleştirmeye başlamadan önce mutlaka saç tellerinizi ısıdan koruyacak ve onların yanmasını engelleyecek olan saç ürünlerinden kullanmanızdır. Bu ürünler hemen her bakım marketinde veya kuaförlerde bulanabilecek hem kolay ulaşılır hem de uygun fiyatlı ürünlerdir. Bu ürünleri nasıl kullanacağınızdan da bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle duştan çıktıktan sonra saçlarınızı tarayın ki dalgalarınız yerleşmesin biraz dalga boyları açılsın. Sonrasında hala ıslak olan saçlarınıza saç boy ve uzunluğuna göre bu spreyden uygulayın ve tekrar tarayın.

Saçlarınız kendiliğinden kurumaya bırakın veya aceleniz varsa  saçlarınızı kurutma makineniz ile makineyi üstten tutarak saçlarınızı tarayarak düz fön çekmeye çalışın. Genellikle kıvırcık saçlı kişiler evde saçlarına düz fön çekemezler bunun için mutlaka bir saç düzleştiriciniz olmalı. Saçlarınız kuruduktan sonra saçlarınızı tutamlara ayırarak saç düzleştirici ile saçlarınızı düzleştirin.

 

Saçlarınıza Sürekli Isı İşlemi Uygulamayın!

Hem kıvırcık saç bakımı hem de tüm saç tiplerinin bakımında olmazsa olmaz birkaç detaydan bahsetmek istiyoruz.

Sürekli olarak saçlarınıza ısı işlemi uygularsanız saçlarınız bir müddet sonra uçlardan çatallaşmaya başlayacak ve bu durum hem saç uzamasını yavaşlatacak hem de saçlarınız çok cansız ve soluk görünmesini sağlayacaktır. Bu durumun önüne maalesef herhangi bir bakım ürünü ile geçmek mümkün değildir. Bunu yalnızca haftada en fazla 1-2 kez saç düzleştirerek diğer günler ise saçlarınızı doğal hali ile kullanarak engelleyebilirsiniz.

Saçlarınızın canlılığını yitirmesi halinde ışıltı veren saç spreyleri ile bir müddet saçlarınızı desteklemiş olursanız bile bu durum en fazla bir ay içinde işe yaramamaya başlayacak ve sonuç olarak soluğu kuaförde ve saçlarınızı kestirerek bu durumun üstesinden gelmek zorunda olacaksınız.

Kıvırcık saç bakımı diğer tüm saç türlerine göre çok zor olsa da aslında bu saç en dayanıklı ve en güçlü saç türü olarak bilinir. Kıvırcık saçlar özellikle düz ve yağlı saçlara oranla çok daha hacimlidir ve çok daha güçlüdür. Bu sayede verilen bir şekil kıvırcık saçlarda günlerce durabilse dahi diğer saçlarda en fazla iki gün sonra şekil bozulur ve saçlar güzelliğini kaybeder. Bu sebepten kıvırcık saç bakımı diğer saç tiplerinin bakımlarına göre daha meşakkatlidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Doğal Tariflerle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Kıvırcık Saçları Kestirmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kıvırcık saç bakımı düzenli yapıldığında en güzel görünen ve göz alıcı hale gelen saçlardan birisidir. Özellikle neme doymuş kıvırcık saçlar hem hiç sert durmaz hem de olduğundan çok daha sağlıklı görüneceği için herhangi bir ürün kullanmaksızın kendiliğinden parlar ve bukleleri çok daha güzel görünür.

Son olarak kıvırcık saçlarınızı kestirmeye karar verdiğiniz zaman mutlaka kuaförünüzü titizlik ile seçin. Genellikle pek çok kuaför kıvırcık saç kesimini düzgün yapamaz ve bu durumu yalnızca saçlarınızı düzleştirdiğinizde anlayabilirsiniz. Bunu önlemek için kuaförünüz saçlarınızı ıslatmasın ve ilk işlem olarak saçlarınızı düzleştirsin.

Bu işlemi herhangi bir saç düzleştirici ile değil mümkünse fön çekerek yapsın. Bu sayede bütün saç telleri dipten uca kadar düzleşecektir. Ardından büyük ölçüde düzleşen saçlarınızı istediğiniz model ile kesebilecektir.

Kıvırcık saç bakımı hakkında son bir tavsiye olarak saçların daha fazla nem kazanması ve daha fazla yumuşamasını istiyorsanız saç bakım yağları arasından avokado maskesi uygulayabilir veya doğal hindistan cevizi yağı ile birkaç saat bekletebilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. erda dedi ki:

    Saçlarım hep kuru ve sert yapıda bu yüzden bir sürü şey denedim ama olmadı bazı saçta kalan kremler falan biraz yumuşatıyor ama onlarda ağırlık ve yağlanma yapıyordu ablamın saçları da aynı doğal keratin kullanmış saçlarına iyi gelmiş bana da önerdi ilk denedim aldıklarından iyi gelince araştırdım patentli falan doğal keratinmiş hemen bende aldım saçlarımda yıpranmalar da vardı ne yıprana nede kuruluk sertlik falan kalmadı.

BİR YORUM YAZ