Kategoriler

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır

Genital bölge temizliği; kadın hastalıkları olarak bilinen rahatsızlıklar başta olmak üzere, kişinin kişisel bakımı ve sağlığı için oldukça önem taşıyan, hassas bir konudur. Genital bölgenin her daim temiz tutulması, mantardan, sivilcelenmeye, kadınlarda akıntı sorunundan, kaşıntıya kadar pek çok istenmeyen durumun önüne geçilmesinde fayda sağlar.

Genital bölgenin temizliği bir kaç farklı açıdan yapılmalıdır;

 1. Bikini bölgesindeki tüylerin temizlenmesi
 2. Genital bölgenin PH seviyesini koruyarak yapılan genel temizlik.
 3. Mantar v.b. oluşumlara engel olmak için alınacak genel hijyen önlemleri

genital bölgenin temizliği nasıl yapılır

Genital Bölge Temizliğinin Önemi

Genital bölge temizliği çeşitli hastalıklardan kaçınabilmek için hem kadınlarda hem de erkeklerde önemsenmesi gereken oldukça hassas bir durumdur ancak kadınların cinsel bölgeleri olan vajina, içeri doğru açılan ve rahmin derinliklerine kadar ulaşan açık bir bölge olduğu için, her türlü mikrop ve kadın hastalıklarına daha yatkın bir bölgedir.

Özellikle de anüse yani dışkılama bölgesine ve idrar yollarına yakın olması sebebiyle, yeterli ve gerekli temizliği yapılmadığı durumlarda pek çok hastalığa kolayca davetiye çıkarabilen bir bölgedir.

Mantar, kızarıklık, kaşıntı, akıntı, kötü koku v.b. günlük yaşam kalitesini düşürecek pek çok basit rahatsızlığın yanı sıra, hijyen kurallarına önem verilmemesi durumunda oluşabilecek bir takım rahatsızlıkların kadınların gebe kalmasına dahi engel olabilecek ciddi boyutlara ulaşmasının da gayet mümkün olduğunu hatırlatmak isteriz.

Genital organların temiz tutulması ve enfeksiyonlara, bakterilere ve diğer mikroplara karşı korumalı kalması adına alınacak başlıca önlemler şu şekildedir;

 • Genital bölgedeki tüylerin tıraş edilerek temizlenmesi
 • Genital organı ve çevresini her daim kuru tutmak
 • Vajinal bölgenin PH değerinin korunması için alınacak önlemler
 • Tuvalet ihtiyacı sonrası temizliğe ve kurulamaya özen gösterin
 • Tampon, hijyenik ped gibi şeyleri sık değiştirin
 • Beslenmenize Dikkat Edin
 • Alkol, sigara ve asitli içeceklerden uzak durun
 • Cinsel ilişki sonrası genital bölge temizliğinizi doğru yapın
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.

 

Genital Bölgenin İstenmeyen Tüylerden Arındırılması

Bikini bölgesinin istenmeyen tüylerden arındırılması, genital bölge temizliğinin en önemli aşamasıdır. Bazı kültürlerde, vajinal bölgenin tüylü bırakılması daha normal karşılanan bir durum olmakla birlikte, Türk kadınlarının arasında çok kabul görmeyen bu durum, kültürel etkilerden ziyade hijyen kaygıları gereği oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Bikini bölgesinin tüylü olması, tüy yumaklarının arasında oluşacak bakteri tarzı oluşumların daha uzun süreli ve rahat bir yaşam ortamı bulmasına olanak sağlarken aynı zamanda bu bakteri ve mikropların rahim içine kolayca ulaşmasına sebebiyet verebilir.

Aynı zamanda çeşitli vajinal akıntılardan kaynaklanan koku sorununun da maksimum seviyeye çıkmasına olanak tanır.

Bikini bölgesi temizliğinde tüy dökücü kremler ya da tıraş bıçağı ile tüylerden arınma gibi seçeneklerin yanı sıra, uzun süre etkili, bir miktar ağrılı da olsa, kalıcılığı çok daha fazla olan ağda seçeneği düşünülmelidir.

Genital bölgeye ağda yapılması, sadece tüylerden arınmaya yaramaz, aynı zamanda vajinal bölgedeki ölü deriyi de söküp atarak, bilhassa uzun süreli jilet kullanımından sonra görülen bikini bölgesi kararması sorunu da zaman içerisinde ortadan kaldırır. Daha önce de söylediğimiz gibi, bir miktar acıya ve ağrıya tahammül etmeniz gerekse de sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Üstelik bir takım yöntemler sayesinde acısız ağda yapma olanağınız da mevcuttur. Daha fazla bilgi için genital bölge ağda yazımızı mutlaka okumalısınız.

bikini bölgesi ağdası

Bikini Bölgesi Ağda dışındaki Diğer Kılları Temizleme Alternatifleri

 • Bikini bölgesi lazer epilasyon; oldukça etkili ve ağrısız bir yöntemdir. Günümüzdeki pek çok güzellik merkezi tarafından sunulan bir hizmet olduğundan, eskiden oldukça pahalı olan lazer epilasyon fiyatları, son yıllarda çok daha ekonomik fiyatlara da bulunabilmektedir.
 • Tıraş bıçağı ile genital bölge temizliği; en ucuz ve en pratik yöntem gibi gözükse de tıraş bıçağının tüylerin, deri üstündeki kısmını keserek temizlemesi ve köklerine hiç bir müdahalesi olmamasının yanı sıra, kıl köklerinin beslenerek bir gözenekten 2-3 kıl çıkmasına sebebiyet vermesi açısından en ideal yöntem kesinlikle değildir ancak diğer alternatifleri değerlendiremeyecek durumdaysanız hiç yoktan iyidir
 • Epilasyon makinesi kullanarak genital bölge temizliği de bize göre kişinin kendisine yapabileceği en büyük işkencelerden bir tanesi. Her ne kadar kılları kökünden kopararak temizlese de, bikini bölgesinin oldukça ince bir deriye sahip olması ve hassas olması sebebiyle, hem oldukça ağrılıdır hem de bölgede kızarma, morarma, sivilcelenme, kararma ve kabarma gibi reaksiyonlara yok açabilir.

Epilasyon makineleri bacaklardaki, kollardaki ve koltuk altındaki istenmeyen tüylerden kurtulmak için güzel bir alternatif olsa da, vajinal epilasyon için bize göre en iyi seçenek olmanın yanından bile geçemez.

 • Tüy dökücü krem ile genital bölge kıllarının temizliği ise, bir ağda kadar etkili olmasa da, tamamen acısız ve zahmeti çok az ve jilet kullanımından farklı olarak kalıcılığı çok daha uzun süren bir alternatif olarak düşünülebilir. Genital bölgede tüy dökücü krem kullanımı yazısından daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Ameliyat eldiveni ile genital bölge kıllarının temizlenmesi de halk arasında kullanılan yöntemlerden bir tanesidir ancak basit görünse de çok fazla zaman tüketen ve gözüktüğü kadar acısız olmayan bir yöntemdir. Tüyleri neredeyse var ile yok arası az sayıda ve güçsüz, zayıf olan kadınlar tarafından tercih edilebilir ama yine de mükemmel bir çözüm yolu değildir.

Genital Bölgenizi ve Çevresini Her Zaman Kuru Tutun 

Özellikle vajinal mantarlar için mükemmel bir yaşam alanı oluşması için gereken şey şüphesiz ki nemdir. O yüzden bikini bölgenizin de vajinal bölgesinin de nemlenmesini engelleyerek, mantar oluşumumun büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz.

Genital organınızı ve çevresini kuru tutmak için neler yapmalısınız?

 • Sentetik kumaşlar yerine pamuklu kumaşlardan üretilmiş iç çamaşırları kullanın; özellikle sürekli olarak kapalı bir bölge olan bikini bölgesini terlemekten koruyarak hem kişisel hijyeninizi sağlamış hem de mantar oluşuma zemin hazırlayan nemli ortamdan kaçınmış olursunuz.
 • Banyo yaptıktan sonra cinsel bölgenizi ve çevresini iyice kurutmadan iç çamaşırı giymeyin. İç çamaşırınız nemlendiği zaman, hele bir de üstüne pantolon gibi bir şey giyecek olursanız, genital bölgeniz saatler boyunca nemli kalacaktır.
 • Özel bölgenize uygun nitelikte pudra tarzı bir ürün kullanarak hem kuru kalmasını sağlayabilir hem de güzel kokmasına vesile olabilirsiniz

Bikini bölgenizi kurulamak için kullandığınız havlunuzun da %100 pamuklu kumaştan yapılmış olmasını tavsiye ederiz.

Genital Bölgenin PH Seviyesinin Korunması

Kadınlar için belki de en önemli konulardan bir tanesi de vajinanın PHı. Uzun yıllar boyunca bol su ve sabun ile bastıra bastıra, vajinanın içine doğru yıkayarak temizlik yaptığını zanneden kadınlar vajinanın doğal florasını bozarak envai çeşit kadın hastalıklarına yakalandılar.

Halbuki vajina, doğal laktik asit salgılayan ve florasını koruyarak sağlıklı PH değerini 3.8 ile 4.5 arasında tutmayı hedefleyen bir mekanizmaya sahiptir ve temizleme işlemi sırasında bilhassa da vajinal PH seviyesine uygun olarak üretilmiş özel genital bölge temizleyiciler dışında bir kimyasal madde kullanıldığında, bu denge kısa süre içerisinde bozulmaktadır.

Bozulan PH seviyesi ve flora sebebiyle her türlü mikroba meyilli hale gelen cinsel bölgeyi bu hastalıklardan korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi, bilhassa banyo sırasında alınacak önlemlerdir;

 • Genital bölgenizi yıkamak için duru su kullanın
 • Duru su ile tek başına temizlik içinize sinmiyorsa, mutlaka eczanelerden temin edeceğiniz vajinal PH dengeleyici ve koruyucu genital temizlik malzemelerinden kullanın
 • Vajinanın sadece dış bölgesini ve bikini bölgesi olan kasıklarınızı yıkamanız yeterlidir. İç kısmı yıkamaya çalışmayın. Sadece duru su ile bile olsa içeriye girmeyin. Cinsel bölgenin doğal olarak ürettiği sıvılar, vajinanın iç kısmının kendi kendini temizlemesi için yeterlidir.

İç Çamaşırı, Tampon ve Pedlerinizi Sık Sık Değiştirin

Regl dönemlerindeki kanama sırasında kullandığınız hijyenik pedler, tamponlar, günlük temizliğiniz ve ferahlığınız için kullandığınız günlük pedler gibi ürünleri, olabildiğince sık değiştirmelisiniz.

İdeal olarak, her tuvalet ihtiyacınız sonrasında, kirlenmemiş olduğunu görseniz bile değiştirmeniz, aynı zamanda genital bölgenizin her daim kuru kalmasına da yardımcı olacaktır.

Eğer bu ürünleri günlük olarak kullanmıyorsanız da, pamuklı dahi olsa iç çamaşırınızı günde 1 ya da 2 defa değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Tuvalet Sonrası Temizlik

Anüs bölgesi yani popo deliğine ve idrar yolu boşaltım kanallarına oldukça yakın olması sebebiyle mikroplarla karşılaşma olasılığı oldukça yüksek olan genital bölgenin, tuvalet ihtiyacı sonrası temizliği de ciddiye alınması gereken bir konu.

Bilhassa da büyük abdest sonrasında, Türk adetlerinde hemen her tuvalette bulunan taharet musluklarını kullanarak anüs bölgenizi iyice yıkamalı ve yıkadığınız yerle birlikt,e vajina bölgesini de iyice kurulayarak iç çamaşırınızı çekmelisiniz.

Cinsel İlişki Öncesi Genital Temizlik

Hanımlar cinsel ilişki sırasında kendilerini rahat hissetmek için, ilişki öncesinde ekstradan temizlik yapma ihtiyacı duyarak su ve sabun ile kuvvetli bir çekilde yıkama ve çeşitli miskler sürme eğilimdedirler. Ancak cinsel ilişki öncesi genital bölge temizliği için tek yapılması gereken, bikini bölgesine ağda yaparak tüysüz olmasını sağlamak ve standart bir duş alma işleminde duru su ile yıkanması ve pamuklu bir havluyla güzelce kurulanmasıdır.

Cinsel İlişki Sonrası Genital Temizlik

Cinsel ilişki sırasında her türlü cinsel yolla bulaşan hastalıktan korunmak amacıyla prezervatif kullanmak en idealidir ancak prezervatif kullanılmış olsun ya da olmasın, cinsel ilişki sonrasında genital bölge temizliği için standart önlemler yani basit bir duş almak yeterli gelecektir.

Enfeksiyon kaptığınızı düşündürecek bir şey ya da kaşıntı gibi bir probleminiz varsa, bir süre bekledikten sonra doktora danışmanızda fayda var. Gerçekten enfeksiyon kapmış olabilir ve antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Temizleyerek kurtulabileceğiniz bir durum değildir.

Ya da sperm alerjiniz dahi olabilir.

Özel Bölgenin Sağlığı İçin Beslenmenin Önemi

Sağlıklı ve dengeli beslenme, doğrudan temizlik ile alakalı olmasa da, genital bölge sağlığında oldukça önemli bir yer teşkil etmektedir.

Sigara, alkol, asitli ve aşırı yağlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden olabildiğince kaçınmalısınız.

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

Cinsel bölge, rahim içine kadar uzanan kanallara sahip korunmasız bir bölge olduğu için özellikle gebe kadınların, hem kendi sağlıkları hem de ana rahmindeki bebeğin sağlığı için genital bölge temizliklerine en iyi şekilde dikkat etmeleri gerekir.

Hamilelikte yükselen östrojen hormonları sebebiyle, vücudun PH dengesi tamamen alt üst olduğundan, hamile kadınlarda vajinal enfeksiyon, mantar gibi durumlar, gebe olmayan kadınlara göre çok daha sıklıkla görülmektedir ve bunların önüne geçmenin en etkili yolu kişisel bakım ve temizliğe maksimum derecede dikkat etmektir.

Hamilelikte antibiyotik kullanımı ve bir takım mantar ilaçlarının kullanımı gerektiği durumlarda mümkün olsa da, ideal olanı, tehdit oluşturan kadın hastalıklarından korunmak için gereken hijyen önlemlerinin alınması ve bu rahatsızlıklara hiç yakalanmayarak gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmektir.

Hamilelerde genital bölgenin kıllardan arındırılması için tüy dökücü kremler tavsiye edilmez zira rahim içine kaçarak bebek için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Lazer epilasyonun ise, yaymakta olduğu radyasyon derecesi yetişkin bir kişi için tamamen güvenli de olsa, ana rahmindeki fetüs için güvenilirliği kesin olarak kanıtlanamadığından gebelik boyunca tavsiye edilmez.

Gebeliğin özellikle ilerleyen dönemlerinde büyüyen karın sebebiyle, kadınların genital bölge temizliklerini yapmaları daha da zorlaştığı için, jilet – tıraş bıçağı – kullanımı yerine, ağda yaptırmaları gebelik boyunca en ideal yaklaşım olacaktır.

Diğer yandan genital bölge temizliği ve hijyeni için önerilen genel geçer kuralların her biri – pamuklu iç çamaşırı; vajinal bölgenin kuru tutulması v.s. hamile kadınlar için de geçerli ve hatta daha da sıkı bir şekilde takip edilmesi gereken kurallar niteliğindedir.

Bilhassa da gebelik boyunca cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılması çok çok önemli ve ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Genital Bölge Temizliği için YAPMAMANIZ GEREKENLER

 1. İstenmeyen tüyleri alırken tüy dökücü kullanıyorsanız cinsel organınızın içine kadar sürmeyiniz
 2. Vajina temizliği sırasında sabun ya da duş jeli kullanmayınız
 3. Prezervatifsiz cinsel ilişkiye girmeyiniz
 4. Genital bölgenizi marketlerde satılan sıradan ıslak mendillerle silmeyiniz
 5. Koku v.b. bir problemi maskelemek için cinsel organınıza ve çevresine kesinlikle parfüm v.b. bir ürün sıkmayınız

Genital bölge temizliğini düzenli ve doğru şekilde yapan kadınların büyük bir çoğunluğu, kadın hastalıkları ile neredeyse hiç karşılaşmamakta ve rahim kanseri v.b. hastalıkların da bu kadınlarda görülme oranı oldukça düşük olmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. irem tabakoglu dedi ki:

  eşim sürekli vajinamda renkli bir sıvı olduğunu söylüyor. bu yüzden benimle ilişkiye girmiyor. yaşadığım şehrin ikliminden olabilir mi yada doğum sonrası böyle bir durum oluşabilir mi?

BİR YORUM YAZ