Argan Yağının Saç ve Cilde Tüm Faydaları – Kullananlar Ne Diyor?

Argan Yağının Saç ve Cilde Tüm Faydaları – Kullananlar Ne Diyor?

Argan yağı uzun yıllardan beri kullanılan ve pek çok insan tarafından tercih edilen bir yağdır. Saç ve cilt için çok faydalıdır ve birçok özelliği bulunur. Argan yağının kullanım amacı çok çeşitlidir ve bu yağ önemli güzellik sırları arasında yer alır. Çok sayıda bakım ürününün içinde de kullanılan bu yağ, sahip olduğu özellikler sayesinde yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Kullanan kişiler tarafından tavsiye edilen ve övülen bir yağdır. Argan yağının bütün faydalarına ve kullananların aldığı sonuçlara geçmeden önce sizlere daha  detaylı bir tanım da bulunmak istiyoruz.

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı, temel olarak bir tür doğal bakım yağıdır. Argan ağacından elde edilir ve birçok kişi tarafından da sıvı altın olarak bilinir. Argan yağı tamamıyla bitkiseldir ve herhangi bir kimyasal içermez. Yağ içinde oldukça fazla vitamin ve mineral bulunur. C, F, E gibi faydalı vitaminleri barındıran Argan yağı aynı zamanda omega 3 ve omega 9 de içerir. Bu yağın çok faydalı olmasını sağlayan şeyler ise içinde bulunan bu vitaminlerdir. Aynı zamanda tamamen doğal ve bitkisel olması da etkilidir. Bu özelliklere sahip olan

Argan yağı; saç, cilt, bakımında önemli bir rol oynar. Argan ağacı her yerde yetişmez. Sadece belirli yerlerde bulunan bu yağ oldukça etkili ve nadirdir.

argan yağı saç bakımı

Argan Yağı Kullanmak Cilde Nasıl Faydalı Olur? Argan Yağı İle Cilt Bakımı

Argan yağı, cilt için çok faydalı olan bir yağdır. Bu bitkisel yağ, cildin pek çok açıdan daha iyi olmasını sağlar. Argan yağının düzenli olarak cilt için kullanımı, oldukça etkili sonuçlar ortaya koyar. Argan yağının cilde faydalarını şu şekilde gösterilebilir:

 • Argan yağı cildin nemlenmesini ve daha yumuşak olmasını sağlar.
 • Cildin kurumasını engeller.
 • Vücudun herhangi bir yerinde oluşan akne ve sivilceler için birebir etkilidir.
 • Cildi daha pürüzsüz bir hale getirmek için de bu bitkisel yağ kullanılabilir.
 • Yağlı ciltler için de argan yağı kullanımı etkili olur. Ciltteki yağlanmayı büyük oranda engeller ve azaltır.
 • Gebelik ve benzeri süreçlerden sonra meydana gelen cilt çatlakları konusunda da argan yağı kullanımı yapılabilir.
 • Siyah nokta ve benzeri cilt problemlerini hem gidermek hem de önlemek için argan yağı etkili olur.
 • Yaşlanma ve daha birçok sebeple yıpranan, kırışan ciltlerin iyileştirilmesi için argan yağı kullanılır.
 • Ciltteki mikropların giderilmesi için de çok yararlı bir yağdır.
 • Düzenli kullanımda cildin tahriş olan bölümlerinde iyileşme ve düzelme görülür.

Argan yağı, görüldüğü üzere pek çok konuda cildi olumlu yönde etkiler. Cildin güzelleşmesi ve gençleşmesi için oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Çeşitli cilt sorunlarının giderilmesini ve meydana gelebilecek problemlerin engellenmesini sağlar. Argan yağı sahip olduğu özellikler, vitaminler sayesinde cilt sağlığını çok daha iyi yapar. Bakım ürünü olarak kadınlar başta olmak üzere herkes tarafından kullanılır.

Argan Yağının Cilde Zararları

Argan yağının cilde bilinen herhangi bir zararı yoktur. Fakat her şeyde olduğu gibi aşırı derece kullanmaktan sakınmamız gerekmektedir.

Argan Yağı Cilt Üzerine Nasıl Uygulanır?

Argan yağı cilt üzerine düzenli olarak uygulanır. Bu yağın belirli aralıklar ile kullanılması çok yararlı bir bakım yöntemi olur. Birkaç damla argan yağı avuç içine dökülüp yayılarak cilde uygulanabilir. Avuç içine dökülen yağın yavaşça masaj yapılarak boyuna ve cildin istenilen yerlerine uygulanması ile argan yağı kullanımı yapılabilir. Bu basit ve düzgün bir kullanım şeklidir. Duştan sonra da argan yağı kullanımı yapılabilir.

Aynı zamanda akne ve sivilcelerin üzerine 1-2 damla argan yağı dökülmesi ve yavaşça ovulması da hem etkili hem de yararlı bir kullanım olur.

argan yağı saç

Argan Yağının Saçlar İçin Faydaları Nelerdir? Argan Yağı Saç Bakımı

Argan yağının cilt için ne kadar faydalı olduğu yazı içerisinde detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bununla birlikte saç için de çok faydası vardır. Argan yağının saçlara olan yararı şöyle sıralanabilir:

 • Argan yağı saç tellerinin daha yumuşak olmasını sağlar.
 • Saçlarda çok fazla kırık oluşmasını engeller ve oluşan kırıkları azaltır.
 • Saçların gereksiz yere fazla kabarmasını önler.
 • Argan yağı her türlü saç tipine uygulanabilmesi ile de çok yararlı olur.
 • Saçlarda en fazla ortaya çıkan sorunlardan biri olan yağlanmayı da azaltır.
 • Saçın nemlenmesi konusunda da argan yağı etkili olur.
 • Bu bitkisel yağ aynı zamanda daha parlak saçlar oluşmasını sağlar.
 • Saçların kısa sürede uzaması için argan yağı kullanılabilir. Argan yağı saçın daha sağlıklı bir şekilde uzamasını da sağlar.

Argan yağının saça faydaları bunlardır. Argan yağı saçların bakımında çok sık kullanılan bir yağdır. Daha bakımlı, güzel, sağlıklı ve dayanıklı saçlar için argan yağı çok yararlı olur.

argan yağı saça faydaları

Argan yağı saça uygulandıktan sonraki görünümü

Argan Yağı Saçlarda Nasıl Kullanılır?

Argan yağının saça kullanımı farklı şekillerde yapılabilir. Uygulama aralığı kişi isteğine bağlıdır. Bir miktar argan yağı saç köklerinden ucuna kadar sürülür. Daha sonra ise saçlara masaj yapılır. Yağ iyice yayıldıktan sonra saçlar toplanır. Bundan sonra da havlu ve benzeri bir şey ile sarılır. Saça sürülecek yağ miktarı saçın uzunluğuna göre değişir ve kişinin inisiyatifinde olur. Havluya sarılan saç birkaç saat sonra ya da bir gece sonra açılır ve yıkanır. Böylece saç bakımı yapılır. Argan yağı saçlarınız için oldukça faydalı ve kullanışlı bir yağdır.

Argan Yağı Sakal

Sadece saçlarımız üzerinde etkisi olmayıp, sakal bakımında da oldukça iyi olan bir yağdır. Sakal bakımı için kullanacağınız argan yağı, sakallarınızı kökten uca besleyerek daha parlak ve daha sağlıklı sakallara kavuşmanızı sağlar

Argan Yağının Kirpiğe Faydaları

Saç dökülmelerini önlemede etkili olan argan yağı kirpiklerin uzamasını, dökülmesini önlemesi ve daha dolgun görünmesini sağlar. Kirpiklerinizi besler ve daha canlı görünmesini sağlar. Ancak argan yağının sahtelerinden uzak kalmak, doğal olanını kullanmak istediğiniz sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

Argan Yağı Kullananların Değerlendirmeleri

Argan yağı çok fazla insanın kullandığı bir bakım yağıdır. Cilt ve saç bakımı için bu yağı kullananlar olumlu değerlendirmeler yapıyor.

Genellikle cildin daha temiz, pürüzsüz ve yumuşak olduğu hakkında yorumlar yapılıyor.

Aynı zamanda saçların parlak, güçlü, göz alıcı bir görünüme ve yapıya sahip olduğu da kullanıcıların en fazla söylediği şeyler arasında yer alıyor.

Dudak bakımı için bir damla kadar argan yağını dudaklarınıza sürüp ve hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Aynı zamanda el, ayak ve tırnaklara da cilt bakımı kapsamında uygulanabiliyor. Argan yağı kullananlar; yağın cilt, saç, tırnak, dudak gibi bölgelerde çok olumlu sonuçlar verdiğini belirtiyor.

Bakım için argan yağını güvenle kullanabilirsiniz.

Argan Yağı İçilir mi ?

Öncelikle tadı fındığa benzeyen argan yağını yoğun kızartmalar da değilde, genel olarak hafif ısıya sahip olan gıdalarla beraber tüketilmektedir. Örneğin salata üzerine zeytinyağı gibi gezdirip tüketebilirsiniz. Tavada hafif kızartılmaya müsait yiyeceklerde kullanmanız mümkündür. Yada kızarttığınız biber veya kızartılmış keçi peynirinin üzerine ekleyip tüketebilirsiniz. Dondurmaların üzerilerine sos olarak gezdirilebilinir.

Argan Yağı Fiyatı

Doğallığına göre içine ekstradan katılan yağlara göre fiyatı değişkenlik gösteren Argan yağı fiyatı 30 TL den başlayıp 200 TL ye kadar uzanan bir fiyat aralığına sahiptir.

Makale Güncelleme: 30.11.2019

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ