Kategoriler

Sade Makyaj Nasıl Yapılır?

Sade Makyaj Nasıl Yapılır?
 • Makyaj
 • 05/12/2016 00:17 | Son Güncellenme: 03/03/2023 23:03
 • 2
 • 12.213

Sade makyaj yapmak genellikle gündelik veya sıradan günlerde yapılan hem özensiz hem de abartısız günü kurtarmak amacıyla yapılan makyajlardır.

Sade makyaj yapılırken kişinin ihtiyaçlarına yönelik ürünler seçilmeli ve mevsim durumuna uygun olarak da makyaj yapımına dikkat edilmelidir.

Örnek vermek gerekirse yaz günlerinde yapılacak olan sade makyaj ile fondöten kullanılmazken, içerisinde güneş koruma faktörü bulunan renkli bir nemlendirici tercih edilerek cilt tonu farklılıkları giderilebilir. Sade makyaj genellikle abartıdan ve ışıltılı görünümden uzak daha çok doğal görünüme yakın bir sonuç elde etmek için yapılır. Sade makyaj nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak bu teknikleri adım adım aşağıda anlatmaya başlayalım.

 

Sade Makyaj Nasıl Yapılır

3 Adımda Sade Makyaj Uygulaması

1) Günlük yapılacak sade bir makyaj için ilk adım, cilt tipine uygun olan bir nemlendiriciyle temizlenmiş olan cilde masaj yaparak kremi uygulamaktır. Cildin nemlenmesi için yaklaşık olarak 15 dakika yeterli olacaktır. Cilt nemlendikten sonra yapılacak olan ikinci adım eğer cildinizde varsa küçük lekeleri kapatmak için veya renk tonu eşitsizliklerini örtmek için piyasada varolan BB krem veya CC krem yaklaşık olarak bir nohut büyüklüğünde kullanılarak cilt ve boyuna uygulanır. Renkli nemlendirici boyuna uygulamamızın sebebi karşıdan bakıldığında boyun ile cildin arasındaki herhangi bir renk tonu farklılıklarının önlenmesidir. Cildinde herhangi bir kusuru olmayan kişilerin bu adımı atlamalarını tavsiye ederiz.

2) Sade makyajın ikinci adımında yapılacak olan işlem tarzınıza ve mevsime uygun olan renklerde göz farı uygulamak ve incecik bir eyeliner çekmektir. Eğer göz farı uygulamak istemesseniz kirpiklerinize rimel de sürebilirsiniz. Bu sayede hem doğal bir göz makyajı elde etmiş olursunuz hem de abartıdan uzak gayet sade bir görünüme kavuşursunuz. Rimel yerine far kullanmak isteyen kişiler için kirpik kıvırma makası ile kirpiklerine şekil vermelerini tavsiye ederiz. Sade makyaj esnasında genellikle pudra ve allık uygulaması yapılmaz. Yine de cildi aşırı derecede yağlı olan kişiler için incecik bir kat pudra uygulamalarını tavsiye ederiz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:  Adım Adım Göz Makyajı Uygulaması

 

3) Sade makyaj uygulamasındaki son işlem dudakların hafifçe nemlendirilmesi veya lip gloss ismini verdiğimiz parlak ama belli belirsiz renklere sahip dudak nemlendiricileri ile dudaklarına yoğun olmayacak bir uygulama yapmalarıdır. Bu şekilde yapılan bir makyaj sizi hem olduğunuzdan daha genç gösterecek hem de sade bir makyaj yaptığınız için cildiniz yorulmadan yıpranmadan günü tamamlamanızı sağlayacaktır. Sade makyaj yapabilmek için profesyonel anlamda makyaj yapan kişilerin sahip olduğu araçlara sahip olmanıza gerek yoktur. Örneğin; sade makyaj uygulaması için profesyonel makyaj fırçalarına ihtiyacınızın bulunmadığından bahsetmek istiyoruz. Çünkü profesyonel makyaj fırçaları ultra HD fotoğraf veya video çekimlerinde küçük hataları dahi göstermemek için tercih edilir ve bu tarz makyajlar genellikle sade makyajdan çok daha öte sahne makyajlarıdır. Sahne makyajlarında kullanılan makyaj malzemelerinin çoğu da günlük kullanım için zaten uygun olmamaktadır!

Sade makyaj çoğunlukla doğal tonlarda tercih edilecek olan makyaj malzemeleri ile yapılmalıdır.  Dudaklara uygulanacak olan lip glosslar için uygun olan renkler; açık parlak pembeler ve mercan rengi tonlarıdır. Yine gözlere uygulanacak olan makyajda kullanılan farlar da soft renklerden seçilirse hem çok daha canlı bir görünüm elde edilir hem de sade makyajdan ileriye gidilmemiş olur. Özel günlerde kullandığımız ve çok sevdiğimiz kat kat rimel uygulamaları sade makyaj için uygun değildir! Sade olmasını istediğiniz makyajda kullanacağınız rimeli uygularken bir kattan fazlasını uygulamaktan kaçınmalısınız.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Güzel anlatım daha iyileri olduğuna eminim,

 2. Sade Makyaj dedi ki:

  Daha fazla fotoğraf eklenebilir mi?
  İçeriği zenginleştirme ve kullanıcıların iyiliği adına

BİR YORUM YAZ