Kategoriler

Yeni Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesinde Neler Olmalıdır?

Yeni Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesinde Neler Olmalıdır?
  • Anne-Bebek
  • 08/02/2023 08:39 | Güncellenme: 28/02/2023 22:37
  • 0
  • 270
  • A+
    A-

Doğumun yaklaştığı sıralarda tedbirli olmak için elinizin altında bir çanta bulundurmanız gerekir. Hastaneye gideceğiniz sırada gerekli malzemeleri toparlamak için uğraşmayacak, hazırlamış olduğunuz çantayı alarak doğuma gideceksiniz. Hastanede bebek için gerekli kıyafetler arasında yni doğan kıyafetlerinin mutlaka olması gerekir.

Yeni Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

Bebeğiniz için birçok kıyafet gerekli olurken, hijyenik kıyafetlerin bulunması ve hassas cildine zarar vermemesi gerekir. En küçük boy çocuk bezi alarak yanınızda bulunduracaksınız. Temel ihtiyaçlarını karşılayan yeni doğan henüz savunmasız olduğu için bakıma ihtiyaç duyacaktır. Günün büyük bir kısmını uyuyarak geçiren yeni doğan, ihtiyaçlarını dile getirmek için ağlama yoluna başvuracaktır. Birden fazla temiz zıbın bulundurarak önleminizi alacaksınız. Aynı zamanda uzun kollu kıyafetler bulundurmanız da fayda vardır. Çünkü bebeğiniz daha küçük olduğu için hastane ortamında hava akımına uğrabilir ve durumdan korunmak amacıyla bebeğinizi giydireceksiniz.

 

REKLAM ALANI

Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Hastanede bebek için gerekli kıyafet arasında mutlaka çorap, eldiven, şapka ve patik bulundurmanız gerekecektir. Yeni doğan bebek dünyaya gözlerini açtığında üşüme hissine bürünecektir. Bebeğinizi bu histen kurtarmak adına kıyafetlerini eksiksiz bir şekilde giydirmeyi ihmal etmeyeceksiniz. Yeni doğan bebeğin üşüdüğünü ellerini ve ayaklarını kontrol ederek rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bebeğiniz için kıyafet tercihinizi yaparken dikkatli olmanız da fayda vardır. Yeni doğan kıyafetlerinin üzerinde kesinlikle metal parçalar bulunmaması gerekir. Aksi takdirde bebeğinizin cildine zarar vermiş olursunuz. Yumuşak dokulara sahip kıyafetler seçerek terlediği zaman terini hapsetmesine de katkı sağlayacaksınız. Aynı zamanda hastane için gerekli olan kıyafetler arasında kesinlikle yumuşak dokulara sahip küçük boy havluların bulunması şarttır. Ayrıca doğum yapacağınız mevsim şartlarını da dikkate almanız gerekecektir. Hava şartlarına uygun kıyafetler bulunduracak ve özellikle 35. Aydan itibaren çantanızı hale getireceksiniz. Mevsim şartlarına uygun yelek ve hırka bulundurarak, battaniye koymayı da ihmal etmeyeceksiniz.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Seçilmelidir?

Doğum yapacağınız hastane ile görüşerek temin edeceğiniz kıyafetleri öğreneceksiniz. Size verilen bilgiler doğrultusunda hareket ederek, eksiksiz bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayacaksınız. Aynı zamanda çantanıza gereksiz eşyalar koymaktan kaçınacak ve çantanızın içinin kalabalık olmasına karşı olacaksınız. Kullanacağınız malzemelerin hijyenik olmasına ve kimyasal maddelerin bulunmamasına özen göstereceksiniz. Bebeğiniz için en iyisini tercih edecek ve dikkatli hareketler de bulunarak kıyafetlerini giydirmeyi başaracaksınız.

Yeni anne adaylarının merakla sordukları soruların başında yeni doğan ihtiyaç listesinde nelerin yer almasıdır.  Heyecanlı anne ve baba adayları doğumun gerçekleşeceği gün hiçbir eksiklerinin olmaması adına bu ihtiyaç listelerini doğumlarından önce oluştururlar ve doğumdan önce bir çanta şeklinde hazır etmektedirler. Bu şekilde o gün hiçbir ihtiyaçları eksik kalmamış rahat bir doğum günü ve sonrası geçirebilmektedirler.

Bebek Çantasında Neler Olmalı?

Yeni doğan ihtiyaç listesinde nelerin yer aldıklarından bahsedecek olur isek listenin en başında bebek bezleri yer almaktadır. Bebek bezlerinde çeşitli numaralar bulunmaktadır. Öncelikle 1 numara bezi almanızı öneririz. Bebeğiniz doğduktan sonra durumuna göre kilosu az ise prematüre bezleri de kullanabilirsiniz. 2-3 paket almanız sizin için başlangıç için yeterli olacaktır.

 

Daha sonra listeye alt değiştirmeleri ve bakım yataklarını ekleyebilirsiniz. Alt değiştirme bezleri daha çok tek kullanımlık olarak üretilmekte olup bakım yataklarının taşıma zorluğundan dolayı pek de tercih edilmemektedir. Bebeğinizin temizliği için bebeğinizin kullanabileceği tırnak makasları almalısınız. Bebeğiniz için şurup kullanımı olacaksa şurup kaşıkları da alabilirsiniz.

 

En önemli ihtiyaçlar arasında sayılabilecek bir ihtiyaç ise ateş ölçerdir. Mutlaka ihtiyaç listenizde yer almasını öneririz. İhtiyacınız olabileceğinden dolayı göbek bantlarını da listenize ekleyebilirsiniz. Bebeğinizin alt temizliğinde ya da genel temizliğinde sulu pamuklar kullanmayacaksanız ıslak mendilleri tercih edebilir listenize ekleyebilirsiniz. Tercih meselesi size kalmış bir durumdur. 1 paket kulak çöpü alabilirsiniz. Bebeklerinizin pişik olması durumuna karşı pişik kremi alabilirsiniz. Bebeğinizin temizliği için şampuanlar, sabunlar ve bebek yağlarından mutlaka listenize eklemelisiniz.

 

Bebeklerin hassas ciltlerine uygun olarak üretilmiş çeşitli deterjan ve yumuşatıcılardan tercihinize göre listenize ekleyebilirsiniz. Bebeğinizi yıkamak için küvet kullanacaksanız küvet ve küvetler için üretilmiş olan rahat ve yumuşak fillerden alabilirsiniz. Banyo süngerleri, banyo termometreleri, bornozlar, havlular bebeğinizin kişisel bakımı için gerekli olabilecek eşyalardır. Bebeğinizin biberonu için ise sizlere cam biberonları sağlık açısından daha uygun olduklarından önerebiliriz.

 

Yeni doğan ihtiyaç listesi saymakla bitmiyor tabi ki. Başlık altında sizlere verebileceğimiz eşyalar ise şunlardır; emzik, emzik zinciri, karyola, beşik, dolaplar, nevresim takımları, yorganlar, yastıklar, battaniye ve pikeler, cibinlik,bebek telsizi,puset, araba koltukları, kıyafetler,önlük mendil… gibi eşyalar ihtiyaç listesine alabileceğiniz önemli eşyalardandır.

Yenidoğan Bebek Bakımı için sitemizden daha fazlasına ulaşabilir, bebeğinizin gelişiminde daha bilgili bir anne ve baba olabilirsiniz.

Bu yazılara da bakın:

Yenidoğan Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır

Yeni Doğan Bebeklerin Yüzünde Sivilce Neden Çıkar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ