Kategoriler

Hamilelik Çatlakları ve Önleme Yolları

Hamilelik Çatlakları ve Önleme Yolları

Gebelikte çatlakları, hamilelik çatlakları Önlemek mümkün müdür? Hamilelik çatlakları neden oluşur, nasıl oluşur, gebelikte çatlakları önlemek mümkün müdür?

hamilelikte çatlak önleyici

 

Hamilelik Çatlakları:

Çatlak sorunu; her anne adayının mutlaka yaşadığı bir sorundur. Hızlı kilo alınması sonucunda kalça, bel, göğüs ve karın bölgelerinde meydana gelmektedir. Daha çok açık tenli kişilerde görülür. Çatlak; derinin gerilmesi sonucunda, cildin elastin ve kolajen dokularında meydana gelen yıpranma sonucunda deri yırtılması olarak tanımlanmaktadır. Çatlak ilk oluşumunda pembe renge sahiptir. Daha sonra mora döner ve en sonunda beyaz rengi alır. Sadece renk değişikliği değil çatlaklar aynı zamanda vücutta çukurluk ve görüntü bozukluğuna da sebep olmaktadır.

Gebelikte Dengeli Beslenme Sayesinde Çatlakları En Aza İndirin

Çatlak oluşumunun kesin bir çözümü yoktur. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile oluşan çatlakların önüne geçilmektedir. Hızlı kilo alıp vermekten kaçınılmalıdır. Vücudun nemlendirilmesine önem verilmeli, çok zorlayıcı egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Çatlaklarda Peeling

Peeling, hamilelik sonrasında uygulanır. Oluşan çatlaklarda lazer, dermoroller ve bazı dermotolojik kremler kullanılır. A vitamini ve meyve asidi içeren ürünlerin kullanılması tercih edilmektedir. Ancak emziren annelerin A vitamini içeren ürünleri kullanmaması gerekmektedir. Çatlak tedavisinde, çatlağın genişliği, cilt tipi, çatlağın oluştuğu bölge gibi faktörler göz önünde tutularak tedavi belirlenmektedir.

Çatlak oluşumu 3 aşamadan meydana gelir. Başlangıçta çatlak mor veya kırmızımsı bir renktedir. Bu aşamada çatlak kontrol altına alınabilmektedir. Mor renk zamanla beyaza dönüşür ve bu aşamada çatlağın tedavisi oldukça zordur. Tedavi süresi uzundur.

Çatlaklar da Kalıcılık Süresi

Çatlaklar genellikle kalıcıdır. Erken dönemde tedaviye başlanılması çatlakları hafifletmektedir. Ancak oluşan çatlaklar tamamen engellenemez. Vücudun nemini arttıran, elastikiyetini koruyan ve lokal kullanılan ürünler ile çatlak oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Bunların yanı sıra gebelik sırasında çatlak oluşmaması için sebze ve meyve, bol su tüketimi faydalı olacaktır. Sigara kullanmayan kişilerde çatlak oluşumu daha az görülmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ