Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman başlar sorusunun yanıtını merak edenler için

 

Hamilelik belirtileri bazı anne adaylarında gebeliğin 5. haftası gibi erken bir dönemde başlayabilir.

Hamilelik anne adaylarının bazen farkında olduğu bazen de günler sonra öğrenebildiği hormon el bir durumdur. Adet belirtileri ile benzer belirtiler gösteren hamilelik bazı anne adayları tarafından anlaşılmaz. Fakat bazı anne adaylarında da tüm belirtiler birlikte seyreder bu tamamen kişinin metabolizmasına ve bünyesine bağlı bir durumdur.hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Hamilelik belirtileri erken dönemde adet süresinin bir hafta gecikmesi ile gerçekleşmektedir. Anne adayının normal adet süresinin gecikmesi ile ilk belirti başlar. Âdetin geçtiğini fark eden anne adayı 5. Haftadan itibaren diğer belirtileri de hisseder.
Bazı kadınlarda adet gecikmesinden öncede hamile olduğuna dair belirtiler görebilmek mümkündür. Kadından kadına değişiklik gösterecek bir durumdur.

Hamileliğin Erken Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin erken belirtilerinden en önemlisi adet gecikmesinden sonra anne adayının yorgun olmasıdır. Kendini aşırı yorgun hisseden anne adayı her zamankinden daha çok yorulmuş ve halsiz olacaktır. Hamilelik döneminde bazı hormonların fazla salgılanması sebebiyle metabolizma hızlı çalışarak yorgunluk hissini oluşturmaktadır.

Hormonların artmasıyla birlikte diğer gerçekleşecek değişiklikte göğüslerde büyüme ve göğüs uçlarında hassaslıktır. Hatta bazı anne adaylarının göğüs uçlarında renk değişikliği dahi gerçekleşebilmektedir.

Gebeliğin İlk Önemli Semptomları Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Hamileliğin ikinci ayında başlayan diğer bir belirtide şiddetli mide bulantısıdır. Bazen kusmalarda gerçekleşebilmektedir. Özellikle sabah bulantıları olabilmektedir. Kokulara karşı aşırı hassasiyet gelişebilmektedir.

Hamilelikte 2.ayların ortalarında iştahta bir artış gözlemlenmektedir. Özellikle midede sürekli oluşan açlık hissi sizin normalden fazla acıkmanızı sağlayacaktır. Sevilmeyen yiyecekler birden yenmeye başlayabilmektedir. Sevdiğiniz bir şeyi de tiksinerek yemeyebilirsiniz.

Bir diğer belirti de gün içinde ve geceleri özellikle daha fazla idrara çıkma hissi oluşacaktır. Ayrıca anne adayları 3.aya yaklaşırken ani hareketler esnasında baş dönmelerine sahip olabilmektedirler. Özellikle anne adayları araçla seyahat ederken baş dönmesi çok sık görülmektedir. Merdiven çıkarken ve oturma kalkma esnasında bu baş dönmeleri olabilmektedir.

Anne adaylarında görülen bir diğer belirti de kalp atışının çok olması bebeğin büyümesi ile birlikte çarpıntı olmasıdır. Ayrıca zaman zaman kesik nefesler alınabilmektedir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayının uyku problemleri başlayabilmektedir. Gaz sancısına benzeyen çeşitli kramplar yaşayabilmektedir. Bu krampların şiddeti anne adayı için çok önemlidir. Erken dönemde düşük tehlikesi oluşturabilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rumuz dedi ki:

    Slm

BİR YORUM YAZ