Kategoriler

Makyaj Bazı Nedir Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazı Nedir Ne işe Yarar Nasıl Kullanılır?

MAKYAJ BAZI NEDİR, ne için kullanılır, ne işe yarar hiç bilmiyor musunuz? Ya da biliyorsunuz ama nasıl uygulanacağı hakkında daha detaylı bilgi mi lazım. Doğru yerdesiniz!

Makyaj bazı markaları tavsiyelerinden kullanım şekline ve önerilerine kadar, konu hakkında tüm detaylar yazımızda

makyaj bazı ne işe yarar ve nasıl kullanılır

MAKYAJ BAZI NEDİR ve NE İŞE YARAR?

Makyaj sektörüne olan ilginin artmasıyla ve vloggerlık bloggerlık gibi olayların insanlar tarafından deli gibi takip edilip bir meslek haline gelmesiyle beraber önceleri sadece set yada fotograf çekimlerinde makyaj artistleri tarafından kullanılan halk tarafından bilinmeyen makyaj malzemeleri duyulmaya ve insanların ihtiyacı varmış gibi hissetmesine neden olmaya başladı bunlardan bir tanesi de makyaj bazları.

Makyaj bazları bundan 4 yada 5 sene önce neredeyse kimse tarafından bilinmiyordu ama daha sonra sosyal mecralarda makyaj konuşulmaya başlayınca herkes tarafından bilinen ve ihtiyaç duyulan ürünlerden biri haline geldi durum böyle olunca her marka tarafından piyasaya sürülmeye başlandı. Artık neredeyse her markada bulabileceğiniz makyaj bazları makyaj öncesi genellikle makyajın kalıcılığını arttırmak amaçlı kullanılıyorlar gerekli mi gereksiz mi tartışmasına gelirsek olmazsa olmaz bir ürün değil ama varlığının makyajı daha düzgün hale getirdiği bir gerçek. Buna rağmen her gün her gün kullanımının da zararlı olduğunu her gün podyuma çıkılmadığını sürekli kullanımının zararlı olduğunu söyleyenlerde var. Aslına bakarsanız gereklilik olarak bakıldığında hiçbir makyaj malzemesi direkt ihtiyaç değil zaten makyaj bazlarının bu anlamda diğerlerinden bir farkı yok ama sosyal medyanın insanların bir şeyi istemesinde olan payının çok büyük olduğu da bir gerçek.

MAKYAJ BAZININ FAYDALARI

Makyaj bazı kullanılan makyajlar kullanılmayanlarından çok daha başarılı oluyor bu yadsınamayacak bir gerçek makyaj bazının faydaları ise şu şekilde;

 • MAKYAJI UZUN SÜRE TUTAR

Makyaj yapıp çıktıktan sonra bir çoğumuzun bir daha makyaj tazeleyecek vakti olmuyor yada zaten sabah uğraştıkları makyaj için bir daha bir daha vakit kaybetmek istemiyoruz ama makyaj bir şekilde bozuluyor ya fondöten bir yerlerden açılmaya başlıyor yada fondöten üzerine kullandığımız diğer allık aydınlatıcı gibi toz ürünler uçmaya başlıyor bu da makyajın tazeliğini kaybetmesine ve kötü bir görüntü oluşmasına neden oluyor makyaj bazı kullanıldığında ise bu durumun oluşması en az 5-6 saat gecikiyor eğer sizin de makyajla sürekli uğraşacak vaktiniz yoksa ama bozulsun kötü gözüksün istemiyor sürekli ilk yaptığınız gibi kalsın istiyorsanız makyaj bazlarını kullanabilirsiniz.

Makyaj bazının en bilinen kullanım alanı makyajı uzun süre tutacak olmasıdır. Fondöten altına uygulandığı için cilt zemininde baz olur ve üzerine uygulanan tüm ürünlerin kalıcılığını arttırır bu resimde de olan bir tekniktir

 • MAKYAJI DAHA PÜRÜZSÜZ HALE GETİRİR

Bir çok insanın makyaj yapmasının amacı ciltteki kusurların kapanması ve daha pürüzsüz bebek gibi bir cilt elde etmek ama çoğu zaman yaptığımız ten makyajları bu sonucu vermiyor bu da oldukça sinir bozucu olabiliyor yani saatlerce uğraşılan bir makyajın bozuk temelli olması pürüzsüz olmaması parça parça durması herkesi rahatsız ediyor bu durumdan kurtulmak için de makyaj bazları öneriliyor eğer siz de makyajınızın tek parça gözükmesini ve pürüzsüz durmasını istiyorsanız makyaj bazlarını kullanabilirsiniz.

 • MAKYAJI DAHA DOĞAL GÖSTERİR

Özellikle gündüz yapılan makyajlarda oluşan makyaj makyaj görüntü oldukça ağır kaçabiliyor  ve kişiyi rahatsız edebiliyor bunun yanı sıra gündüzleri kalıp gibi olan makyajlar maskemsi fondötenler oldukça kötü gözüküyor bunun en büyük sebebi ağır fondöten kullanımı olmasına rağmen bir diğer sebebi de nemsizlik. Nemli olmayan cilt üzerine yapılan makyaj genelde ciltle bütünleşmiyor ciltle bütünleşmeyen makyajda kalıp gibi bir görüntüye neden oluyor bunun olmaması için makyaj bazlarını kullanmak cilt ile fondötenin bütünleşmesine ve dolaylı olarak doğal bir görüntüye neden oluyor.

 • GÖZENEK GÖRÜNÜMÜNÜ SİLER

En çok duyulan cilt problemlerinden bir tanesi de gözenek görünümü ciltte oluşan oyuk görüntüye gözenekli görünüm deniyor ve gözenekli görünüm de aynı nemsizlik gibi yapılan makyajı kötü gösteriyor ce cildin makyajı kusmasına neden oluyor bu yüzden hem makyaj oksitleniyor hem de parçalanıyor bu görüntünün de önüne geçebilmek için gözenek küçültma vaadi olan makyaj bazları öneriliyor sizin de gözenek probleminiz varsa ve bu yüzden makyajınız istediğiniz gibi durmuyorsa makyaj bazlarını kullanabilirsiniz.

 • PUL PUL GÖRÜNÜMÜ ENGELLER

Makyaj yaptıktan sonra karşılaşılan bir diğer sorun ise pul pul olan görüntü cilde uygulanan ten ürünlerinin cilt ile bütünleşmemesi sonucu oluşan kuru ciltlerde görülen bu görüntüyü engellemenin tek yolu cildi iyice nemlendirmek ama cildini düzenli olarak nemlendirmeyenlerin yapabileceği tek şey makyaj bazlarını kullanarak  bu görüntüyü engellemek.

 

MAKYAJ BAZI NASIL KULLANILIR ve UYGULANIR?

 • Makyaj bazı kullanımı oldukça basit yapmanız gereken tek şey yüzünüze nemlendirici harici hiçbir şey sürmeden önce fındık kadar ürünü elinize alıp ürünü tüm cildinize yedirmeniz. Uygulamayı ovarak değil de tampon hareketlerle yapmanız daha doğru olacaktır.
 • Uyguladıktan sonra beklemenize gerek olmadan makyaja başlayabilirsiniz.
 • Eğer nemlendirici sonrası kullanacaksanız 5-10 dakika bekleyip nemlendirici iyice emildikten sonra makyaj bazını kullanmalısınız.

Makyaj bazını doğru uygulama ile ilgili detaylı ve keyifli bir videoyu da sizinle paylaşmak istiyoruz;

 

MAKYAJ BAZI NASIL SEÇİLİR?

Her ten makyajı ürünü gibi makyaj bazı seçerken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır eğer makyaj bazı alırken bunlara dikkat etmez rastgele bir tane yada adını en çok duyduğunuzu alırsanız size faydalı olmayabilir sadece aldığınızla ve cildinize yeni bir kimyasal daha sürdüğünüzle kalabilirsiniz bunun için yani makyaj bazının faydalarını görebilmek için kendiniz için doğru olan makyaj bazını seçmeniz gerekir bu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterler;

 • MARKA

Kullanımın yaygınlaşmasıyla kullanmaya başlayan kitlenin artmasıyla beraber en iyi olandan en kötüsüne en pahalısıdan en ucuzuna her marka makyaj bazlarını üretmeye başladı.Bir mağazaya gittiğinizde her standta bir tane makyaj bazı görürsünüz ama bu hepsinin iyi olduğu anlamına gelmez özellikle yeni çıkan markaların yada internet markalarının bazları çoğu zaman işe yaramayan yapılara sahip olurlar hem bunu engellemek boşa para verip işe yaramayan bir ürün satın almak hem de cildinize sadece kimyasallardan oluşan işe yaramaz bir ürün sürmemek için araştırarak makyaj bazı almak gerekir.

 • CİLT TİPİ

Her insan birbirinden farklı cilt tiplerine sahiptir bu yüzden birinin çok memnun kaldığı bir baz sizi memnun etmiyebilir hatta sizin cildinizde bir sürü probleme bile neden olabilir. Sivilcelenme gibi problemlerden de ziyade makyaj bazı alma amacınız olan makyajı uzun tutma,pürüzsüzleştirme gibi makyaj bazlarının vaadi olan şeyleri yerine getirmez böylece siz de işinize yaramayacak bir ürüne sahip olmuş olursunuz bu yüzden makyaj bazı seçerken üzerinde uygun olduğu belirtilen cilt tipinin ne olduğuna bakmayı unutmayın.

 • VAADLERİ

Makyaj bazı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise bazın ne vaat ettiği yani bazın vaat ettiği şeyler ile sizin talepleriniz birbirini karşılamıyorsa o baz sizin için başarısız olacaktır örneğin siz gözenek görünümünü azaltmak istiyorsanız ama aldığınız bazın böyle bir vaadi yoksa sizin için hiçbir faydası olmayacak.

 • İÇERİĞİ

Makyaj bazı seçerken dikkat edilmesi gereken bazıları için çok önemli bazıları içinse o kadar önemli olmayan bir diğer şey ise içerik bazı insanlara göre alınan ürünlerin içeriği çok önemli yani zaten kimyasal var ama en azından en zararsızları olsun diyorlar bazıları içinse o kadarda önemli bir nokta değil içerik eğer sizin için önemliyse makyaj bazlarının bir çoğunda silikon bulunuyor silikonsuz olanları tercih edebilirsiniz.

 

MAKYAJ BAZI KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Makyaj bazı kullanırken dikkat edilmesi gereken şeyler;

 • Bazı cilde ıslakken uygulamayın.
 • Bazı ovalayarak uygulamayın tampon hareketlerle uygulayın.
 • Bazı nemlendirici hariç tüm cilt ürünlerinden önce uygulayın.
 • Bir fındık boyutunda ürün kullanın fazlası ciltte kusmaya neden olacaktır.

EN İYİ 10 MAKYAJ BAZI

Piyasada yüzlerce makyaj bazı olduğundan bahsetmiştik bunların arasından doğru seçimi yapmak oldukça zor hem reklam bedeli alan youtuber ve vloggerların yönlendirmelerine inanmamak hem de herkes tarafından bilinen bazların dışındaki beğenilen bazları da bilmeniz ve bakmanız için sizlere en sevdiğimiz 10 makyaj bazını derledik.

 

 • THE BALM TİME BALM MAKYAJ BAZI
 • NYX PORE FİLLER MAKYAJ BAZI
 • BENEFİT POROFESSİONAL MAKYAJ BAZI
 • RİMMEL LONDON STAY MATTE MAKYAJ BAZI
 • MAC PREP AND PRİME MAKYAJ BAZI
 • MAC STROBE CREAM MAKYAJ BAZI
 • SMASHBOX PHOTO FINISH MAKYAJ BAZI
 • GOLDEN ROSE MATTIFYİNG AND PORE MİNİMİZİNG MAKYAJ BAZI
 • NYX SHINE KILLER MAKYAJ BAZI
 • PASTEL MATTIFYİNG MAKYAJ BAZI

 

 

THE BALM TİME BALM MAKYAJ BAZI

Gratislerde satılan Amerikan markası olan the balm son dönemde en çok sevilen makyaj markalarından bir tanesi.Renkli ambalajları ve hayvan dostu olmasıyla dikkat çeken marka piyasadaki en başarılı makyaj bazlarından bir tanesinin de üreticisidir. Time balm isimli makyaj bazı hem ilk çıkan bazlardan hem de fiyat performans açısından en beğenilen bazlar arasındadır.

The balm ürünlerine gratislerden ulaşabilirsiniz.

NYX PORE FİLLER MAKYAJ BAZI

NYX markası türkiyeye yeni gelen markalar arasındadır çeşit çeşit talep ve cilt tipi için farklı makyaj bazları olan nyx bu konuda en başarılı olan markalardan bir tanesidir.Gözenek görünümünü azaltmak için ürettikleri pore fıller ise piyasada gerçekten gözenek görünümünü azaltan birkaç bazdan bir tanesidir eğer sizin de gözenek görünümünüz fazlaysa nyx mağazalarından pore fıller baza bakabilir ve deneyebilirsiniz.

NYX ürünlerine nyx mağazaları hariç belirli watsons ve debenhams mağazalarından yada nyx’in in yada watsons’ın internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 

BENEFİT POROFESSİONAL MAKYAJ BAZI

The balm’ın pahalı versiyonu gibi düşünülebilecek Benefitte aynı the balm gibi renkli ambalajlarıyla tanınıyor. Markanın tek bir makyaj bazı bulunuyor o da poroffessional isimli baz. Poreffessional da aynı nxy pore filler gibi gözenek görünümünü azaltmayı vaad ediyor eğer nyx ten daha pahalı bir marka olmasına rağmen etkileri aşağı yukarı birbiriyle aynı eğer seçim yapmakta zorlanıyorsanız bir limon yardımı ile hangisinin daha başarılı olduğunu deneyerek görebilirsiniz.

Benefit ürünlerine sephora mağazalarından ulaşabilirsiniz.

RİMMEL LONDON STAY MATTE MAKYAJ BAZI

Uygun fiyatlı önerilerimizden biri ise Rimmel London markasına ait  Stay matte isimli baz. Bazın vaad ettiği şeyler makyajı daha uzun süre tutmak ve cildi pürüzsüzleştirmek eğer sizinde talepleriniz bu yöndeyse bu baza bakmalısınız.

Rimmel london ürünlerini Watsons mağazalarından yada online watsons sitesinden temin edebilirsiniz.

MAC PREP AND PRİME MAKYAJ BAZI

Rujları ve fondötenleri ile ünlü olan Mac markasının prep and prime makyaj bazı ise çok sevilenler arasında adından da anlaşılabileceği üzere baz cildi makyaja hazırlamayı vaad ediyor gözenek görünümde ise herhangi bir etkisi yok.

MAC ürünlerini MAC mağazalarından yada online sitesinden temin edebilirsiniz.

MAC STROBE CREAM MAKYAJ BAZI

MAC Markasının ünlü ürünlerinden bir tanesi de strobe cream. Özellikle cilde ışıltı veren ve cildi daha sağlıklı hale getiren ürün makyajı ise 3-4 saat daha uzun tutuyor ama yine de çok tercih ediliyor eğer siz de ışıltılı bir cilt istiyorsanız bu baza bakabilirsiniz.

MAC ürünlerini MAC mağazalarından yada online sitesinden temin edebilirsiniz.

 

SMASHBOX PHOTO FINISH MAKYAJ BAZI

Smashbox markasına ait bu baz özellikle setlerde fotoğraf çekimlerinde makyaj artistleri tarafından kullanılıyor . Özel günlerde fotoğraflarda makyajın daha güzel çıkması için tercih edilen bu bazı siz de özel günlerinizde kullanabilirsiniz.

GOLDEN ROSE MATTIFYİNG AND PORE MİNİMİZİNG MAKYAJ BAZI

Uygun fiyatlı önerilerimizden bir tanesi de Golden Rose markasına ait olan mattıfıyıng and pore minimizing makyaj bazı. Gözenek vaadi olmamasına rağmen gözenek görünümünü de azaltan bu bazın asıl etkili olduğu nokta makyajın doğal durması ağır fondötenler altına kullanıldığında var olan ağır görüntüyü hemen alıyor.

Golden rose ürünlerine golden rose mağazalarından,gratislerden yada golden rose markasının resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

NYX SHINE KILLER MAKYAJ BAZI

NYX markasının bir sürü cilt tipi için farklı vaadlere sahip makyaj bazları olduğunu söylemiştik. Markanın yağlı ciltler için ürettiği parlama önleyici bazı da beğenilenler arasında. Ciltte yağlanmayı ve parlamayı önleyen bu bazı eğer mat makyajlar seviyorsanız yada yağlı ciltliyseniz tercih edebilirsiniz.

NYX ürünlerine nyx mağazaları hariç belirli watsons ve debenhams mağazalarından yada nyx’in in yada watsons’ın internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

 

PASTEL MATTIFYİNG MAKYAJ BAZI

Son ve uygun fiyatlı önerimiz ise Pastel markasına ait Mattıfiying makyaj bazı. Hem uygun fiyatlı hem de makyajı uzun süre tutan bu baz yağlı ciltliler için bulunmaz bir nimet.Oldukça sevilen bu baza eğer parlamayı önlemek için baz arıyorsanız mutlaka bakmalısınız.

Pastel ürünlerine Pastel mağazalarından yada gratis,eve,watsons mağazalarından ulaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ