Kategoriler

Maydanoz Kürü ile İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Maydanoz Kürü ile İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi
  • Sağlık
  • 27/09/2017 22:26 | Son Güncellenme: 04/03/2023 22:24
  • 0
  • 8.302

Maydanoz Kürü İdrar Yolu Enfeksiyonu engellenir mi? İdrar yolu enfeksiyonunu giderme, İdrar yolu enfeksiyonunu yok etme, İdrar yolu enfeksiyonunu iyileştirmek için maydanoz kürü.

Erkeklerde de görülebilmekle birlikte kadınlarda ve hatta kız bebeklerde bile sıklıkla ortaya çıkan bir sağlık problemi olan idrar yolu enfeksiyonu hayati tehdit yaratan bir hastalık olmamakla birlikte, hayat kalitesini oldukça kötü yönde etkileyen, can sıkıcı ve ağrılı bir hastalıktır. Neyse ki her derde deva besinlerden bir tanesi olan maydanoz kürü ile idrar yolu enfeksiyonu tedavisi de mümkün.

maydanoz kürü ile idrar yolu enfeksiyonu

maydanoz suyu kürünü idrar yolu iltihabı için kullanabilirsiniz

İdrar yolu iltihabı, mesaneye kadar ulaşabilen bakterilerin yol açtığı bir hastalık olarak, aslen bakteriye uygun antibiyotik tedavisi ile iyileştirilmektedir ancak..

Tıbbi adı sistit olarak da geçen idrar yolu enfeksiyonu, bir kere vücuda yerleştikten sonra ne yazık ki sık sık tekrarlayan ve ilaçlara karşı da uzun vadede dirençli bir rahatsızlıktır. İdrar yolu hastalıklarına yakalandığınızda maydanoz kürü ile tedavi etmek dışında doktorunuzun reçete ettiği ilaçları da mutlaka kullanmalısınız ancak maydanoz ile yapılan ev yapımı ilaçları da diğer eczaneden alınan kimyasal ürünlerle paralel şekilde kullanmanızın hiç bir sakıncası yoktur.  Geçelim tarifimize;

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı Maydanoz Kürü Tarifi:

İltahabı kurutmak için düzenli olarak kullanacağımız maydanoz kürümüzdeki kullanacağımız başlıca malzemeler;

  • Bal
  • Limon
  • Maydanoz

İdrar yollarınızdaki bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlarla savaşmasını beklediğimiz asıl madde maydanozun ta kendisi olduğundan, diğer malzemeleri kürümüzü tüketirken miktar olarak daha fazla tüketebilmek adına, içeceğimizi tatlandırmak için kullanıyor olacağız;

Hazırlanışı:

3-4 su bardağı suyu bir tencereye boşaltın ve içine öncesinde iyice yıkadığınız maydonazlar atın. Bolca, 2 demet kadar maydanoz kullanabilirsiniz. Ardından kaynayana kadar yüksek ateşte beklettikten sonra, kaynama sonrası ocağı en kısık ateşe alın ve tencerenin kapağını da kapatarak, enfeksiyon düşmanı maydanozlarımızın tüm içeriğinin ağır ağır suya salınmasını sağlayın.

Ortalama 1 saat kadar da bu şekilde kaynattıktan sonra, ocaktan alıp soğumaya bırakın. Ilık kıvama gelen maydanoz karışımımızı, bir süzgeç yardımıyla içecek haline getirebilirsiniz. Ancak maydanoz suyunun tadı pek de şahane olmadığından, içine limon sıkıp biraz da bal katarak hem tadını güzelleştirebilir hem de kendinize bağışıklık sistemini güçlendirecek bir içecek yaratmış olabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Mesanenize ulaşan bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon idrar yollarınızda ciddi yanma şikayetleri ile ortaya çıkar. Yanmanın yanı sıra, sık sık idrara çıkma hissine sebebiyet veren bakterilerin vereceği hasar tedavi edilmemesi durumunda gittikçe artacaktır.

Önceleri hafif hafif başlayan yanma enfeksiyon yayıldıkça ve hatta idrar yolunuzdan böbreklere doğru ilerlemeye başladığında, yerini dayanılmaz yanma hissiyatına bırakabilir. Zaten bir sonraki aşama da böbreklere ulaşarak enfeksiyonun daha ciddi hastalıklara sebep olmasıdır.

Bu yüzden idrar yolu enfeksiyonu başlangıç düzeyindeyken maydanoz kürü ile tedavi edilememişse, daha fazla beklemeden bir doktora başvurup, hekiminizin önerdiği antibiyotik ilaçları almaya başlamalısınız ancak ilaç tedavisine ek olarak, daha hızlı sonuç almak için maydanoz kürünü içmenizde de bir beis yoktur.

Maydanoz kürleri, çok eski zamanlardan beridir idrar yolu iltihabı tedavisinde kullanılmaktadır ancak modern tıbbın bu rahatsızlık için sunduğu kesin çözümler olduğundan, maydanozun mesane iltihapları üzerindeki etkisi bilimsel olarak incelenmemiş dolayısıyla da kanıtlanmamıştır. Bu yazı içerisinde verdiğimiz bilgiler, nesilden nesile maydanozun faydaları ve bilhassa bu alandaki kullanımına bağlı aktarılan halk arası bilgilerine dayanmaktadır.

Ancak idrar yolları üzerinde etkisinin büyük olduğuna inanılan maydanoz kürünün işleyiş mekanizması açısından gerçekten işe yarıyor olması da çok gerçekçilikten uzak sayılmaz.

Anti-inflamatuar etkisinin yanı sıra, böbrek fonksiyonlarını arttırdığı ve sık idrar çıkmayı sağladığı gerekçesiyle, sık sık boşaltım sayesinde enfeksiyonunun idrar yollarından atıldığı düşünülmektedir.

Ayrıca, maydanoz kürünün içindeki maydanozun kendisinden mi yoksa doğrudan suyun kendisi ile mi alakalı bilinememekle birlikte, büyük ihtimalle, bahane ile bol sıvı alınıyor olması da idrar atmını daha sıklaştıracak ve mesaneye doğru yerleşmeye çalışan bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.

Ancak maydanoz kürünün tek faydası idrar yolu iltihaplarına karşı tedavi edici özellikte olması değil, aynı zamanda cilt bakımından, karaciğer hastalıkları tedavisine yardımcı olarak kullanılabilen bir besin maddesi olmasıdır.

İbrahim Saraçoğlu tarafından da, hem enfeksiyonlarla savaşmak, hem daha işlevsel böbreklere ve daha sağlam bir karaciğere sahip olmak, mevsim yorgunluklarını üstümüzden atmak, bağışıklığa katkıda bulunurken, cilt sağlığımıza da iyi gelerek parlak ve pürüzsüz bir cilde kavuşmamıza yardımcı olan maydanoz kürü, çoğunlukla tamamen zararsızdır. Dolayısıyla rahatlıkla denenebilir.

Ancak; bir takım bitki çaylarının bile yasak olduğu, gebeliğin ilk 12 haftalık döneminde doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir. Kaslarda gevşemeye yol açarak erken doğum daha doğrusu düşük ile sonuçlanabilecek bir aksiliğe sebep olabilir ancak hamileyseniz ve idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmışsanız, maydanoz kürü ile tedavi seçeneği tehlikeli olmasa bile, kesin çözüm olacağına dair bilimsel bir kanıtımız olmadığı için hem kendi sağlığınız için hem de bebeğin sağlığı için acilen doktorunuza başvurarak antibiyotik tedavisinize başlamanız gerekir.

Özel durumlar dışında, idrar yolu iltihabı tedavisinin yanı sıra, zayıflamaya da yardımcı olan maydanoz kürü nasıl yapılır, ne fayda sağlar, zararları var mıdır gibi konuluarda daha detaylı bilgiye sahip olmak için şu videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz;

 

Rahim iltihabına sadece maydanoz suyu kürü değil, maydanozun sapını doğrudan yemek de iyi gelebilir ancak diğer türlüsünde aynı anda vücudunuza sıvı da aldığınızdan kürünüzü maydanoz suyu şeklinde hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Maydanoz suyuna oturmak gibi uygulamaların bilinen ve kanıtlanmış herhangi bir yararı yoktur. Doktorlar tarafından enfeksiyon tedavisi için reçete edilen antibiyotiklerin oral yolla yani ağızdan alındığı gibi, tedavi için maydanoz kürünü de oral yolla alarak kullanmalısınız.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ