Kategoriler

Makyaj Malzemeleri İsimleri

Makyaj Malzemeleri İsimleri

Makyaj malzemesi olarak kullanılan ürünlerin isimlerini ve işlevlerini açıklayarak, hangi makyaj malzemesi ne için kullanır, kapsamlı bir makyaj için ihtiyacınız olan malzemeler hangisidir, ne işe yararlar gibi konuları detaylandırmaya çalıştık.

Makyaj çantamızda bulunması gereken, föndöten, ruj, maskara, allık, pudra gibi temel makyaj malzemelerinden, daha bütün ve kapsamlı bir makyaj için gerekli olan, makyaj bazları, kapatıcı kremler, aydınlatıcılar, kaş linerlar gibi yardımcı malzemelere kadar bilmek isteyeceğiniz her malzemeyi, adını ve kullanım alanını sizler için derledikmakyaj yaparken kullanılan tüm malzemeler, isimleri ve ne işe yaradıkları

Makyaj malzemeleri isimleri; bilhassa en temel kullanım için olanların adları, kozmetik sektörünün makyajdan parfüme dünyadaki buluşçusu sayılabilecek Fransızlar’ın ana dilleri olan Fransızca’dan dilimize geçmiştir ve kelime kökenleri anlaşıldığında, aslında kullanım amaçları da açıkça ortaya konulmaktadır;

MAKYAJ MALZEMELERİ VE İSİMLERİ

Makyaj hiç sevmeyeninin bile en az 1 defa yaptığı bir şeydir, hele sevenlerin her sabah evden çıkarken sıkılmadan zor gelmeden oturup uğraştığı güzel olmak için değil güzel hissetmek enerjisini yükseltmek için yaptığı bir nevi  terapi yerine geçen bir uygulamadır.

Çoğu insan normal şartlarda makyaj yapmaktan fazlaca keyif alır bir nevi  resim yapmak gibi olan makyaj her açıdan eğlencelidir ancak nedense bizim yaptığımız makyajlar bir türlü profesyonel makyajlara benzemez hatta bir çoğu yanından bile geçmez bunun sebebi çoğu zaman malzemeleri tam tanımıyor neyi nasıl uygulayacağımızı bilmiyor olmamızdan kaynaklanır.

Bu yazımızda makyaj malzemelerinin çeşitlerini ve kullanım alanlarını anlattık.

 

HANGİ MALZEME HANGİ AMAÇLA KULLANILIR?

TEN MAKYAJI

 

 • MAKYAJ BAZI

 

Makyaj bazlarının temel amacı makyaj öncesi cildi makyaja hazırlamak ve makyajı ciltte uzun süre taze tutmaktır.Özellikle uzun geçen günlerde makyaj tazelemek çok mümkün olmuyor bu tip durumlarda makyaj bazı kullanmak bütün gün boyunca makyajınızın ilk yaptığınız anda gibi kalmasına yardımcı oluyor.

ÖNERİ:THE BALM TIME BALM MAKYAJ BAZI

Öne çıkan bu marka dışında makyaj bazı nasıl kullanılır ve makyaj bazı markaları önerileri için ilgili sayfamıza da göz atabilirsiniz.

 

 

 • FONDÖTEN

 

Cilt makyajının en bilinen ve önemli kısmı fondöten kısmıdır hiç şüphesiz cilt rengini eşitlemek sivilceleri yada önceden kalma sivilce izlerini kapatmaya yarayan fondötenler makyajdan anlamayan yada sevmeyen çoğu insanın dahi bildiği ve kullandığı ürünlerden.

ÖNERİ:MAC FONDÖTENLER

Bilhassa yağlı ciltlerde tutunmakta zorlanan, makyajın temel malzemelerinden biri olan fondöten ile ilgili daha detaylı bilgi, uygulama şekilleri, dikkat edilmesi gerekenler ve yağlı ciltler için marka önerilerini sunduğumuz bu sayfamıza da bakabilirsiniz

 

 

 • CORRECTOR

 

Corrector çok bilinmeyen ve piyasaya yeni çıkan ürünlerden.Makyaj yapmanın aynı resim gibi olduğunu söylemiştik correctorlar buna en iyi örneklerden sarı,yeşil,kırmızı,turuncu gibi bir sürü renk seçeneği olan correctorların amacı fondöten veya kapatıcının kapatamadığı noktalara sürülerek orayı nötrlemek ve üzerine kapatıcı uygulamak.

Corrector renklerinin her birinin amacı farklı;

KIRMIZI; Morlukları

MOR; kızarıklıkları

YEŞİL ; sivilce lekelerini

Nötrlemek amacıyla kullanılıyor.

ÖNERİ:WET’N WİLD CORRECTOR PALETİ

 

 

 

En çok kullanılan malzemelerden bir diğeri ise kapatıcıdır göz altında bulunan halkalar yada morluklar çoğumuzu rahatsız eder hem bu durumlar için hem de makyaj yapmak istemediğiniz ama yüzünüzdeki ufak tefek lekeleri kapatmak istediğiniz zamanlar için lokal olarak kullanılabilir.

ÖNERİ:MAC PRO LONGWEAR KAPATICI

 

 

 • PUDRA

 

En eski makyaj malzemelerinden biri olan pudra farklı çeşitleriyle farklı amaçlar için kullanılabilir örneğin renkli pudralar fondöten yerine kullanılırken transparan yani renksiz pudralar makyajı sabitlemek uzun kalmasını sağlamak ve çizgilere dolmasını önlemek için kullanılır.

ÖNERİ:NYX PUDRALAR

Transparan pudra önerilerini daha detaylı bir şekilde incelemek için transparan pudra önerileri yazımıza bakmalısınız

 

 

 • AYDINLATICI

 

Son 3 senedir makyaj piyasasında çokça adı duyulmaya başlanan 2 üründen bir tanesi de aydınlatıcılar.Yüzün yüksek kısımlarına sürülerek kullanılan aydınlatıcıların amacı uygulandığı bölgeyi öne çıkartarak hem parlak olduğu için ışıl ışıl bir görünüm vermesi hem de yüksek kısımları daha da öne çıkarmasıdır.

ÖNERİ:THE BALM MARY LOU

 

 

 • KONTÜR PUDRASI

 

Aydınlatıcılarla beraber hayatımıza giren ve popüler olan bir diğer ürün ise kontür pudraları. Kontür pudraları ile aydınlatıcılar genelde birlikte kullanılıyor ancak ters amaçlara hizmet ediyorlar aydınlatıcı ön plana çıkarmak istediğimiz yerlere sürülürken kontür pudrasını ise  gizlemekek inceltmek yada daha keskin göstermek istediğimiz bölgelere sürüyoruz ki gölge sayesinde daha sert dursun.

ÖNERİ:THE BALM BAHAMA MAMA

 

 

 • ALLIK

 

Yine en eski makyaj malzemelerinden bir tanesi de allıklardır yüzü daha canlı ve sağlıklı göstermek amacıyla kullanılan allık uygulaması zor olan malzemelerdendir ayarını tutturması zor olan allıkları kullanırken dikkatli olmanızda fayda var.

ÖNERİ:THE BALM ALLIKLAR

 

GÖZ MAKYAJI

 

 • FAR BAZI

 

Göz makyajı çoğu zaman ten makyajından önce bozulur özellikle yağlı göz kapaklarına sahip olan insanlar için en büyük sorun farlarının kısa süre içinde silinmişcesine kayboması yada göz kapağı çizgisinde toplanmasıdır.

Hem saatlerce uğraşılan makyajın o hale gelmesi hem de oluşan kötü görüntü herkesin sinirlerini bozar bir diğer sinir bozucu durum ise hevesle alınan özellikle açık renkli farlarda yaşanan pigment sorunudur bu sorunlar karşısında göz makyajından önce far bazı kullanmak akıllıca bir tercih olacaktı far bazı ile hem makyaj daha uzun duracak hem de farlar rengini daha iyi verecektir.

ÖNERİ:THE BALM PUT A LİD ON İT FAR BAZI

 

 

 • FAR

 

Makyajı en çok değiştiren adımlardan bir tanesi de göz makyajıdır farklı farklı renklerle yapılan göz makyajı makyajın en keyifli adımlarındandır.

ÖNERİ:THE BALM FAR PALETLERİ

 

 

 • GÖZ KALEMİ

 

Göz içine yada üstüne sürülen göz kalemleri renklerine göre farklı işlevler görürler en çok kullanılan siyah kalem gözleri küçültürken açık renk kalemler gözleri iri gösterir.

ÖNERİ: THE BALM SCHWİNG EYELİNER

 

 

 • EYELİNER

 

Özel gün makyajlarının vazgeçilmezi olan eyeliner işe göz kapağına kalem mantığıyla düz çekilen bir makyaj malzemesidir kuyruklu , kuyruksuz , yarım tam gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir.

 

 

 • RİMEL

 

Göz makyajının son dokunuşu göz makyajına asıl havayı katan malzeme olan rimel olmadan makyajda hep bir eksik vardır kirpiklerinizi uzatmaya dolgunlaştırmaya veya siyah göstermeye yarayan rimellerin eğlenceli makyaj sevenler için renkli olanları da bulunur.

ÖNERİ:MAYBELLİNE RİMELLERİ

 

KAŞ

 

 • KAŞ KALEMİ

 

Seyrek kaşlar kimi zaman kuaför azizliğinden kimi zaman doğuştan çoğu insanın ortak problemidir.Kaş arasında oluşan boşlukları doldurmak için yada şeklini istediğiniz şekilde ayarlamak için kaş renginize uygun bir kaş kalemi tercih edebilirsiniz.

ÖNERİ:BENEFİT GOOF PROOF KAŞ KALEMİ

 

 

 • KAŞ MASCARASI

 

Kaşlar gün içinde şekillerini kaybederler ve yönleri sağa sola dönerek dağınık gözükürler bu gibi durumların önüne geçmek için şeffaf sabitleyicileri yani kaş mascaralarını kullanabilirsiniz.

ÖNERİ: ESSENCE ŞAFFAF KAŞ JELİ

 

DUDAK

 

 • LİP BALM

 

Dudaklar hassa bölgelerdir ve gerek hava şartları gerek vücüt yapısı nedeniyle çoğu zaman kururlar ve kabuk kabuk olurlar.Bunun önüne geçmek için makyaja başlamadan önce dudaklarımıza renksiz rujları yani lip balmları sürerek rujun daha pürüzsüz gözükmesini sağlayabiliriz.

ÖNERİ: BURT BEES LİP BALM

 

 

 • DUDAK KALEMİ

 

Kullanılan rujun gün içinde dağılmasını engellemek, dudak şeklindeki yamuk olan yerleri düzeltmek yada dudakları kalınlaştırmak için kullanılan dudak kalemlerinin bir sürü rengi bulunuyor rujunuza uygun olanla dudaklarınızı çerçeveleyebilir hatta yumuşak yapılı olanları direkt olarak ruj olarak bile kullanabilirsiniz.

ÖNERİ: EMİLY DUDAK KALEMLERİ

 

 

 • RUJ

 

Makyajın en önemli  adımlarındandır ruj sürmek çoğu zaman sadece ruj sürmek bile yüze renk katar aynı zamanda far gibi renk seçenekleri geniş olduğu için makyajın eğlenceli adımlarından bir tanesidir.

ÖNERİ: THE BALM MARKA RUJLAR

 

 

 • LİPGLOSS

 

 

Modası  her ne kadar geçmiş olsa bile 2018de geri gelecek akımlardan bir tanesi de saydam ve parlak olan likit rujlar yani lippglosslar.Yapış yapış olmasına rağmen doğru makyajla  fresh bir görüntü yakalanmanıza yardımcı olabilir.

ÖNERİ: BOBBİ BROWN CRYSTAL LİPGLOSS

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ