Kategoriler

Meme Estetiği ile Göğüs Büyütme (Protez ile Meme Büyütme Ameliyatı)

Meme Estetiği ile Göğüs Büyütme (Protez ile Meme Büyütme Ameliyatı)

Meme Estetiği ile Göğüs Büyütme, Göğüs büyütme Ameliyatları, Göğüs Küçültme Ameliyatları, Göğüs Dikleştirme Ameliyatları hakkında bilgiler…

Haddinden büyük göğüslerden şikayetçi, meme asimetrileri olan ya da iri ve gösterişli göğüslere sahip olmak isteyen hanımların imdadına yetişen meme estetiği ameliyatları sayesinde ideal ölçülerde ve formda göğüslere sahip olmak hayal değil.

 

Elde etmek istenilen sonuçlara bağlı olarak değişik türlerinin  mevcut olduğu ve meme estetiği genel adı altında toplanan cerrahi operasyonların arasında hala en fazla gerçekleştirilen uygulama ise şüphesiz ki  protezle meme büyütme ameliyatları.

Meme Estetiği Nedir? Hangi Çeşitleri Vardır?

meme estetiği ile göğüs büyütme ve dolgunlaştırma

Göğüslerinin şeklinden, boyutundan ya da duruş pozisyonundan memnun olmayan kişilerin estetik kaygılarını gidermek amacıyla uzman bir plastik ve rekonstrüktif cerrahi hekimi tarafından gerçekleştirilen ameliyatların tümüne genel olarak meme estetiği adı verilmektedir.

 

Meme estetiği ameliyatları denince akla gelen ilk şey; halk arasındaki yaygın adıyla silikon taktırma işlemi olsa da protezle göğüs büyütme operasyonları dışında,  göğüslerin yapısal bozukluklarının giderilmesi, sarkmış memelerin toparlanması ve dikleştirilmesi, omuriliğe baskı yaparak sırt ve bel ağrılarına sebebiyet verebilecek düzeyde iri göğüslerin küçültülmesi amaçlarıyla yapılan cerrahi işlemler de genel olarak meme estetiği ameliyatları kategorisi altında sayılmaktadır.

En Yaygın Olarak Gerçekleştirilen Meme Estetiği Operasyonları Nelerdir?

 • Göğüs büyütme Ameliyatları

Silikon implant adı verilen protezler aracılığıyla ya da kişinin vücudunun bir başka bölgesinden çekilen yağların göğüs bölgesine enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen, memelerin hacmini arttırmanın yanı sıra asimetrilerin en aza indirilmesini sağlayan ve göğüslere güzel bir form kazandıran ameliyat türüdür.

Meme büyütme estetiği; estetik ameliyat olarak anılıyor olsa da, bazı durumlarda, rekonstrüktif cerrahi işlemi amacıyla yapılmaktadır.

Göğüs protezi estetiği ehil eller tarafından uygun şartlar altında yapıldığında estetik kaygılar sebebiyle bıçak altına yatarak iri ve dolgun göğüslere sahip olmak isteyen kadınların beklentilerini fazlasıyla karşılayacak türde ve oldukça yaygın olarak gerçekleştirilen bir operasyon türüdür.

 • Meme Küçültme Ameliyatları

Meme küçültme ameliyatı ise, protez taktırma ameliyatı ya da yağ enjeksiyonu işlemine ihtiyaç duyanların tam tersine; vücuduna oranla fazla büyük göğüslere sahip kadınlara, memelerinin çoğunlukla fonksiyonel bozukluklara sebep olması ve hayat kalitelerini olumsuz yönde etkilemesinden ötürü, göğüs dokularının bir kısmının cerrahi olarak dışarı çıkarılması yoluyla yapılan, meme küçültme işlemine verilen addır.

Boy ve kilo oranına göre standartlardan fazlaca büyük olan göğüsler, kişinin omuriliğine baskı yaparak, şiddetli sırt ve bel ağrılarına, çeşitli duruş bozukluklarına ve hatta omuzlarda çökmelere varan vücut deformasyonlarına sebep olabilmektedir.

Ortalama olarak 2-3 saat süren tek bir operasyon ile memelerin içindeki dokunun ve yağların bir kısmı çıkarılarak, memelere ideal bir boyut kazandırılır ve hastanın yaşam kalitesini arttırmak hedeflenir.

 • Meme Dikleştirme Ameliyatları

Meme dikleştirme ameliyatlarını, göğüs büyütme ameliyatlarından farklı bir kategoriye sokmuş olsak da, çoğu kez kilo alıp verme, emzirme gibi sebeplere bağlı olarak memelerin içinin de boşalması suretiyle gevşeme ve sarkma yapan göğüslere yeniden şekil vermek amacıyla yapılan bu işlem, optimum sonuç almak amacıyla meme büyütme estetiği ile kombine olarak yapılmaktadır.

İdeal göğüs ölçülerine sahip olması ve memelerin densite oranının standartlar içerisinde olmasına rağmen, ilerleyen yaşa ve yer çekiminin etkisine bağlı olarak sarkmış göğüslere silikon implant takılmadan da göğüs toparlama işlemi yapılabilmektedir ama yapılan ameliyatlardan yüzde %80 civarı, dikleştirme ile implantın kombinasyonu ile yapılmaktadır.

Yukarıda listelenen  meme estetiği ameliyatı arasında en sık gerçekleştirilen operasyon türü, göğüs büyütme amacıyla yapılan müdahalelerdir.

Göğüs Büyütme Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır?

Çeşitli sebeplere bağlı olarak göğüslerinin boyutlarından memnun olmayan, daha iri ve dolgun memelere sahip olmak isteyen hanımlara uygulanan işlemlere meme büyütme estetiği adı verilir.

Göğüs büyütme için kullanılan başlıca iki yöntem mevcuttur;

 • Cerrahi müdahale ile, göğüslerin içine silikon protez takılarak kalıcı olarak göğüs büyütme
 • Yağ enjeksiyonu vasıtasıyla göğüslere belirli süre kalıcı hacim kazandırma

Klasik yöntem olan göğüs implantına göre daha pratik ve daha ekonomik bir alternatif sunuyor olması sebebiyle bazı hastalar tarafından yağ enjeksiyonu yöntemi tercih edilse de, kalıcı sonuçlar ve en ideal form için tavsiye edilen yöntem genelde silikon implant takma yöntemidir.

Yağ  enjeksiyonu yaptırmayı tercih eden kişilerin bir kısmı ise ekonomik yönü ya da daha zahmetsiz bir işlem olmasının yanı sıra, silikon ile göğüs büyütme işlemi sonucundan memnun olup olmayacağı konusunda tereddütler yaşadığı için, bir çeşit simülasyon yaptırma amacıyla birincil tercihlerini bu yönde kullanmakta, ilerleyen aylarda ise kalıcı bir çözüm olan göğüs büyütme ameliyatına geçmektedirler.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

 • Genetik özelliklere bağlı olarak her daim küçük göğüslere sahip olan ve kendini daha çekici hissetmek amacıyla iri ve dolgun göğüslere kavuşmak isteyen kadınlar
 • Doğum,emzirme gibi sebeplere bağlı olarak meme dokusunun bir kısmını kaybederek göğüslerinde hacim kaybı yaşayan kadınlar
 • Meme kanseri riski ya da durumu sebebiyle göğüslerinin bir kısmını ya da tamamını aldırmak zorunda kalmış kadınlar
 • Aşırı kilo alıp verme sonucu göğüslerindeki volümü kaybeden kişiler

 

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı, doktorunuzun kullandığı tekniğe ve kararına bağlı olarak memenin uygun bir noktasından kesi oluşturularak, göğüslerin içinde silikon implantların yerleştirilmesi yoluyla yapılan bir operasyondur.

İşlem, ameliyathane şartlarında ve cerrahın kararına göre lokal anestezi ya da genel anestezi altında gerçekleştirilir ve ortalama olarak hazırlık süreci dahil 2 saat civarında sürer.

Ameliyattan Sonra Göğüslerde İz Kalır Mı?

Plastik cerrahi hekiminiz her ne kadar kalacak izi en iyi şekilde saklayabileceği şekilde bir operasyon gerçekleştirmeye çalışacak olsa da, protezlerin takıldığı kesi bölgesinde bir miktar iz kalması kaçınılmaz olacaktır.

Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiyelerini dinleyecek olursanız, cildinizin en iyi şekilde iyileşmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, dikiş bölgeniz iyileştikten sonra, kullanacağınız bir takım dermokozmetik yara izi kremleri de izlerin minimuma inmesinde yardımcı olacaktır.

Meme Estetiğinde Kullanılan silikon tipleri

İmplantla meme büyütme işlemlerinde;

 • Damla protez
 • Yuvarlak protez

Olmak üzere iki ana tip silikon protez kullanılmaktadır. Göğüslerin üst kısmında da doku kaybı olan hastalarda çoğunlukla yuvarlak protez kullanılırken, alttan destek gereksinimi duyan hastalarda damla tipi tercih edilebilir.

Ameliyata karar sürecinde doktorunuzun yapacağı ayrıntılı muayene sırasında hangi tip protez kullanılacağına karar verilir.

Silikonlar Güvenli Midir? Patlar Mı?

Silikonların patladığı söylentisi, uzun yıllardır adeta şehir efsanesine dönüşmüş bir dedikodudan öte değildir.

Silikon patlaması gibi bir olgu her ne kadar var olsa da; şiddetli bir trafik kazası, bıçaklanma gibi sert ve delici bir cismin doğrudan silikon protezlerin içine girmesi sebebiyle patlama riski taşıyan implantlar, düşme, çarpma ya da partnerin dokunması, sıkması v.b. durumlarda patlamaları söz konusu dahi değildir.

İçi su oldu bir balona benzediği inancı tamamen hatalı bir yaklaşımdır. Oldukça sağlam ve dayanıklı bir malzemelerdir.

Meme Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?

Meme estetiği sonucunda kişinin sahip olacağı göğüslerin büyüklüğüne, hastanın beklentilerine ve cerrahın ayrıntılı muayene ve değerlendirmesi sonucunda beyan edeceği fikre bağlı olarak karar kılınır.

Meme büyüklüğüne karar verilmesinde aşağıdaki faktörler etki etmektedir;

 • Hastanın boy ve kilo oranına, omuz ve kalça genişliğine bakılarak, vücuduna uygun boyutlarda protezler seçilir.
 • Hastanın göğüs kafesi genişliği değerlendirilerek, arası açık göğüslerin olabildiğince derli tolu görünmesini sağlayacak boyutlarda yeni bir meme boyu planlanır
 • Göğüslerin arasında ilk bakışta ciddi şekilde göze çarpan bir boyut farkı ve asimetri olup olmadığına dikkat edilir. Duruma göre olabildiğince eşitlik sağlamak adına, iki memeye farklı boyutlarda protez takılabilir.

Meme büyütme estetiği ameliyatı sonunda göğüslerin ulaşacağı boyuta karar verirken hastanın ameliyat sonundaki beklentileri de tıbbi olarak uygun olduğu sürece, doktoru tarafından mutlaka kidikkate alınacaktır.

 

 

Ameliyata Hazırlık Süreci:

Ameliyata hazırlık süreci oldukça basittir. Operasyonunuzun genel anestezi altında gerçekleşecekse doktorunuzun önerileri ya da anestezi uzmanı hekimin tavsiyesi doğrultusunda, ameliyat öncesi bir takım kan tetkikleri yaptırmanız gerekebilir.

Bir gece önceden herhangi bir şey yiyip içmeyi bırakmalısınız. Ek olarak sigara kullanıyorsanız, hem anesteziye bağlı komplikasyonları bertaraf etmek hem de ameliyat sonrası iyileşme sürecinizin sağlıklı geçmesi için sigarayı olabildiğince erken bırakmanız tavsiye edilir. Bu konuyu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

 

Meme Büyütme Ameliyatının Riskleri:

Göğüs büyütme estetiğinin, hemen her ameliyatta var olan standart risklerden farklı olarak ciddi bir riski  ya da ameliyata bağlı komplikasyonu yoktur. Nadir olarak görülen riskler ve komplikasyonları ise şekilde sıralayabiliriz;

 • Meme içinde kalan kan artıklarından kaynaklı kapsül oluşması – drenaj işlemi yapılarak önüne geçilebilir bir komplikasyondur
 • Ameliyat sonrası enfeksiyon kapma riski – antibiyotik kullanımı ile risk ortadan kaldırılabilir
 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar – sadece meme estetiklerinde değil, en basit cerrahi müdahalelerde bile olan bir risktir
 • Hasta hatalarına bağlı olarak dikişlerdeki iyileşme sürecinde sorun çıkması

 

Peki ya Sonuçlar?

Meme estetiği sonuçları, ameliyattan hemen sonra görülecek olsa da erken dönemde ödeme bağlı olarak göğüsler son alacağı halde görünmeyebilir. Ayrıca meme üstünde ve çevresinde morluklar da oluşacağından, aynaya ilk bakışınızın sizi hayal kırıklığına uğratmamalı.

Gerçekçi beklentiler içerisinde olmanız gereken meme estetiği ameliyatının asıl sonuçlarını ilk birkaç ay bitiminde görebileceksin

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

 • Ameliyat sonrası iyileşme süreci, hastanın genel sağlık durumuna, cilt yapısına, protez takma işleminde kullanılan tekniğe v.b. sebeplere bir miktar bağlı olsa da, doktorunuzun önerileri doğrultusunda özverili bir süreç geçirerek, iyileşme dönemini en kısa şekilde atlatabilirsiniz.
 • Ameliyat sonrası hastane yatışı çoğunlukla 1 gecedir ve ertesi gün taburcu olduktan sonra, en az 3 gün, ideal olarak da 1 hafta kadar evde dinlenmeniz tavsiye edilir.
 • Ameliyattan sonraki 2-3 haftalık dönemde ağırlıklı olmak üzere, kollarınızı fazla yukarı kaldırmamanız ve en az birkaç ay, belirli bir ağırlığın üstünde kaldırmamanız önemlidir. Ayrıca doktorunuz birkaç hafta boyunca sadece sırt üstü uyumanızı da önerebilir.
 • En azından ilk 1 aylık dönemde, ağır fiziksel aktivitelerden de kaçınmalısınız
 • Ameliyata bağlı olarak ciddi ağrılar beklenmez ancak özellikle erken dönemde düzenli olarak oral yoldan alacağınız ağrı kesici ilaçlar sayesinde, sıkıntı çekme riskinizi en aza indirebilirsiniz.
 • Doktorunuz enfeksiyon riskine karşı size antibiyotik ilaç reçete etmişse, antibiyotiklerinizi düzenli bir şekilde kullanmanız da oldukça büyük önem teşkil eder.
 • Göğüs büyütmeden sonra birkaç hafta boyunca takmanız gereken bir sütyen tavsiye edilmiş olabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.
 • Sigara kullanıcısı iseniz, iyileşme sürecisinizin en sağlıklı şekilde tamamlanması özellikle de dikiş bölgenizin iyi iyileşmesi için sigaradan mutlaka uzak durmanız tavsiye edilir.
 • Hafta sonunda, 1. Ay sonunda ve altıncı ay sonunda doktor kontrollerine gitmeniz ise, çok olası olmasa da, başınıza gelebilecek nadir aksaklıkların tespit edilip önlem alınması ya da gerektiğinde revizyonlar yapılması açısından önem teşkil eder.

Göğüs Büyütme Estetiği Fiyatları

Meme büyütme estetiği maliyetleri;

 • operasyonu gerçekleştirecek hekimin bilgi ve tecrübesine,
 • kullanılacak protezin kalitesine,
 • ameliyatın gerçekleştirileceği hastane ya da sağlık merkezine,
 • ameliyatta kullanılacak antestezi türüne
 • Dikleştirme ameliyatı ile kombine yapılıp yapılmayacağına

Bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ameliyatınızı nerede ve kime yaptıracağınıza karar verirken, en uygun fiyatları sunanları tercih etmek yerine, fiyat-kalite performansını ön planda tutarak aksiyon almanızı tavsiye ederiz.

Başarısız sonuçlar elde edilen bir meme estetiği, sonuçlara bakıldığında çok daha pahalıya patlayabilir. Sağlık şakaya gelmez. Sağlıklı ve güzel günler!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ