Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri

Hyaluronik Asit ve Cilde Faydaları

Hyaluronik Asit ve Cilde Faydaları

Yaşlanma karşıtı ürünlerin en ünlü etken maddesi Hyalüronik Asit, anti-aging tedavisinde devrim niteliğinde bir ürün!

İlerleyen yaşla birlikte vücutta üretilen hyaluronik asit azalmasına bağlı olarak cildin gevşemesi ve sarkması gibi sorunlar, hyalüronik asitin harici takviyesi sayesinde en aza indirgenebilir.

Tablet şeklinde oral yoldan alınma şeklinin yanı sıra, pek çok dermokozmetik ürünün içinde de bileşen olarak yerini alan hyalüronik asit ve cilde olan faydaları hakkında sizlere bilgiler vermek ve HA içeren en popüler takviye haplarının isimlerini de paylaşmak istiyoruz;

Hyaluronik asit, sadece cilde değil, aynı zamanda saça da oldukça faydalı, yine pek çok saç bakım maskesinin içine de malzeme olarak giren, yüksek etkili bir ürün olmakla birlikte, günümüzde dermal uygulamalarda; bilhassa da yanak dolgusu, burun dolgusu ile ameliyatsız estetik v.b.  güzellik uygulamalarında kullanılan enjeksiyonların ana maddesi olarak karşımıza çıkan, ancak oral yolla kullanılarak deride toparlanma ve gençleşme sağlama etkisi de azımsanamayacak bir üründür.

hyaluronik asitin faydaları ve cilt için kullanımı

Hyluronik Asit (HA) Nedir?

Hyalüronik asit, su moleküllerini çekip bağlayabilme özelliğinden dolayı vücudumuz için çok önemli bir yere sahiptir. Glikozaminoglikanlar olarak da bilinen, doğal yapıda bulunan büyük şeker moleküllerinin gurubuna aittir. Su tutabilme özelliği diğer sentetik ve doğal polimerden daha büyüktür. Negatif yüklü lineer bir polisakkarittir.

1 litre hiyalüronik asit, 6 litre suya denk gelecek bir kapasiteye sahip olabilmektedir. Vücudunuzda yuvarlama olarak 15 gr hyaluronik asit bulunmaktadır. Hücrelerimize yapısal destek veren ekstraselüler matrisinin ana bileşenleri arasında yer almaktadır.

Bu asit, eklem ve sinirleri yumuşatarak cildi ve saçları nemlendirmektedir.

Vücudunuzdaki hiyalüronik asidin yaklaşık 1/3’ü bozularak her gün tekrardan yenilenebilme göstermektedir. Vücutta enzimleri üretip, parçalamak ile görevlidir. Bu nedenle devamlı olarak geri dönüşüme uğramaktadır. Yaşlandığımız zaman vücuttaki hyalüronik asit üretimi de azalmaktadır. Bu nedenle eklem ve derimizde bulunan miktar bu bölgelerde tutulan su miktarındaki düşüş ile beraber yavaşça azalma göstermektedir. Malesef ki, 40’lı yaşların ortalarında vücudumuzun Hyalüronik Asit üretimi iyece yarıya düşmektedir. Bu cildimizde meydana gelen bazı sorunlara neden olabilmektedir.

Hyaluronik Asit  Nerede Satılır?

Hyalüronik asit içeren ürünleri tüm eczanalerden reçetesiz bir şekilde temin edebilirsiniz. Genelde aşağıdaki formlarında bulunmaktadır;

 • Hyalüronik İçeren tabletler
 • Ampul- Enjeksiyon Formu
 • HA içeren kremler– dermokozmetik ürünleri

Hyaluronik Asit Fiyat

Hyaluronik asit fiyat olarak şu şekildedir; 3 tip bulunur serum, tablet ve krem şeklindedir.

 • Hyaluronik asit serum fiyatları 35 TL den başlayıp 80 TL ye kadar çıkabilmektedir.
 • Tablet fiyatları 50 TL ile 70 TL arasındadır.
 • Hyaluronik asit krem fiyatları ise 25 TL ile 50 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Hyaluronik Asidin Kullanımı

Vücudunuzda bulunan hyalüronik asidin yaklaşık olarak % 50’si cildimizdeyer alır. Bu derimizdeki yüksek nem oranını koruyup tutmak için sorumlu olmakla beraber cildin dolgun, yumuşak ve esnek görünmesi için de önem arz etmektedir. Yaşlanma süreci boyunca cildin HA kaybına uğraması; çizgi, kırışıklık ve sarkmaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Böylece ciltte sıkılık, esneklik kaybetme ve gittikçe daha kuru olan bir cilt meydana gelmesine neden olur.

Hyaluronik Asit  Topikal Uygulama

İçeriğinde Hyaluronik asit bulunduran cilt bakım ürünleri yaygın olarak mevcuttur. Yüz için hyaluronik asit serumları, kremleri ve losyonları bunların arasındadır. Pekçok cilt bakım ürünlerinin içinde de destekleyici madde olarak kullanılmaktadır.

Kuru olan cildi nemlendirmek için gayet etkilidir. Fakat HA’nın tüm yararları için cilde daha çok kullanılması gerekmektedir. Bunların yerine HA, sodyum hialüronatın suda çözünenilen tuz hali, cilt bakım ürünlerinde sıkça görülebilen bir şeydir. Son yıllarda ise daha küçük bir molekül ağırlığı olan ve cildin kolayca emebileceği nano-hyalüronik asit geliştirilmeye başlanmıştır.

 

Hyaluronik Asit  Estetikte Dolgu Maddesi Olarak Kullanılır

Eğer cilt bakımına ilgi duyuyorsanız, Restylane’i mutlaka duymuşsunuzdur. Hyalüronik asidin spesifik bir formülasyonundan meydana gelen popüler olan bir dolgu maddesidir. Restylane, Juvederm, Perlane gibi diğer benzer dolgu maddeleri de HA ile cilde enjekte edilmektedir. Hızlı ve kolay biçimde sonuç verdikleri için çok popülerdirler. İşlem 30 dakika içinde yapılabilmektedir. Ancak sonuçlar geçici olmaktadır. Eğer HA vücut tarafından etkilenip parçalanırsa, dolgunun etkisi birkaç ay ile 1 yıl arasında azalma gösterecektir.

Hyaluronik Asit  Oral Takviyeler

Hyaluronik asidin takviye olarak alınması, ince bağırsaktan kanın içine doğru süzülmekte ve böylelikle vücuda geçmektedir. Yapılan çalışmalar, 2 hafta ya da daha fazla zaman ağız yolu ile hap şeklinde alımı yapıldığında, cildin alacağı nem oranını arttırarak cilt görünümünü güzelleştirdiğini göstermektedir.

Hyaluronik Asidin Cilt İçin Yararları

Hyaluronik asit cildimizde bazı önemli işlevleri yerine getirmektedir. Bu mucizevi yaşlanma karşıtı moleküllerin kullanımını anlama nedenimiz her geçen gün artmaktadır.

Şu anda bilimsel destekli yararları şunlardır:

 • Cildi nemlendirir
 • Esnekliğini arttırarak cilt sarkmalarını geciktirir
 • Kırışıklık tedavisinde etkilidir – Kırışıklık tedavisinde etkili doğal maske tarifleri için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.
 • Cildi Pürüzsüzleştirir
 • Kesik,yanık, yara izi, sivilce izi tedavisinde etkilidir

Hyaluronik Asit  Nemlendirici

HA’nın cilt için en büyük faydalarından biri nemlendirici olarak kullanılabilmesidir. Bağlama ve suda tutma özelliği sayesinde cildiniz iyi çok iyi nemlendirilir, sıkı ve genç görünmeye yardımcı olur. Bazı araştırmalara göre kremler ve serumlar veya enjekte edilebilir dolgu maddeleri ile kullanıldığında ciltte tutulan su miktarında artış olmaktadır.

Hyaluronik Asit  Cilt Esnekliğini Artırır

Cildin genç görünmesinin özelliklerinden biri de yumuşak ve elastik yapıda olmasıdır. Bu durum direkt olarak nem ile ilgili olmaktadır.

Hyaluronik Asit  Çizgileri ve Kırışıklıkları Azaltır

Hyaluronik asidi yüzüne kullanmış olan birçok insan, mucizevi yaşlanma karşıtı etkileri için kullanmaktadır. Bu iş için gönüllü kişiler üzerinde yapılan bilimsel deneyler de bu etkilerin gerçek olduğunu kanıtlamıştır. Yaşlanma belirtileri ile mücadele ederek ciltteki çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için gerçekten de işe yaradığı görülmüştür.

Hyaluronik Asit  Cilt Pürüzlülüğünü Sağlar

Eğer pürüzlü bir cildiniz varsa, topikal hiyalüronik asit yüzünüzde önemli bir gelişme sağlayabilir. Yapılan çalışmalara göre, hiyalüronik asidin uygulanmasından 5 gün geçtikten sonra, cilt üzerindeki pürüzlülük de azalma olduğu gözlenmiştir.

Hyaluronik Asit  Kesik, çizik ve yanıkları iyileştirir

Hyalüronik asit, cilt yaraları için de önemli bir işleve sahiptir. HA, yaralı olan cilde uygulandığı zaman yaranın iyileşme hızını arttırmaktadır. Yanık tedavisi için de çok etkili olduğu ispatlanmıştır.

Hyaluronik Asit  Sivilce lekelerini ve Yara İzlerini İyileştirir

Yüzde meydana gelen yara izi veya sivilceler pek çok insanın sorunu olan, can sıkıcı şeylerdir. Hyaluronik asidin, bu tür cilt sorunlarında bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmesi ile ilgili yapılan çalışmalar bu bağlamda umut verici olmaktadır. Bu asit dermal dolgu olarak cilde enjekte edildiği zaman ciddi yara izlerini ve sivilce lekelerini geçirmeye yardımcı olmaktadır. Yaşlılığı engelleme ve cilt yenileme için kullanılması dışında, hyaluronik asidin cilt için diğer bir yararı da rozasea ve dermatit gibi cilt problemlerini tedavi edebilmesidir. HU, yara ve yanıkları iyileştirmek için de kullanılabilmektedir.

Bu mucizevi asit, cildimizin genç ve sağlıklı görünebilmesi için gerçekten de çok gerekli bir asittir. Hyaluronik asid içeriğine sahip olan doğru cilt bakım ürünlerini kullanarak, siz de güzelliğinizi koruyabilirsiniz.

Hyaluronik Asit İçeren Krem ve Tablet Markaları

Hyaluronik asit krem şeklinde ve tablet şeklinde piyasada bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları şu şekildedir;

 • GNC
 • Rossman
 • Amway
 • Hyaluronik asit Solgar

gibi markalar HA bileşenleri içeren, kullanıcılar tarafından en çok sevilen krem ve tablet hap markalarıdır.

HA İçeren Bitkisel Ürünler ve Besinler: ( Meyve, Sebze )

 • Somon Balığı
 • Haşlanmış Patates
 • Tavuk Derisi
 • Fasulye türleri
 • Muz
 • Çilek
 • Ahududu

gibi besinler Hyalüronik asit içeren doğal besinlerin başlıcalarıdır. Daha fazlası için Hyaluronik Asit içeren Bitkiler adlı yazıya bakabilirsiniz.

Hyaluronik Asit Serum

Bir çok şekillerde piyasada bulunan Hyaluronik asit serum formunda da piyasada bulunmaktadır. Serum olarak piyasada bulunan başlıca Hyaluronik asit markaları şöyledir;

 • Drunk Elephant B-Hydra Intensive Hydration Serum
 • Peter Thomas Roth Water Drench Hyaluronic Cloud Serum
 • Kiehl’s Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate
 • First Aid Beauty Ultra Repair Hydrating Serum
 • SkinCeuticals Hyaluronic Acid Intensifier
 • The Ordinary | Hyaluronic Acid 2% +B5

 

 

Hyaluronik Asit Ampul

Ampul formunda bulunan Hyaluronik asit, ciltte ki lekeler ve yıpranma ile savaşır. Ciltte canlılık oluşturur ve yine diğer ürünlerde olduğu gibi ciltteki yaşlanmaları en aza ingirmeye çalışır. Cildin alt tabakasını onarmaya çalışır.

 

Hyaluronik Asit Dolgu

Hyaluronik asit ile yüz dolgusu yapılabilmekte yapılan dolgu 6 ila 12 ay arası etkisini gösterebilmektedir. Hyaluronik asit botoks ve yüz gerdirme işlemlerine karşın daha doğal görünüm sağlamaktadır. Bu asit hayvansal ürün içermez ve alerji gibi problemlere yol açmaz.

Lokal anestezi gerektiren bir işlem olup, genellikle nezolobial çizgileri düzgünleştirmek ve çene görünümünü düzeltmek için kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ