Kategoriler

Kadınlarda Regl Adet Döneminin Belli Başlı Belirtileri

Kadınlarda Regl Adet Döneminin Belli Başlı Belirtileri
 • Sağlık
 • 10/02/2023 12:17 | Son Güncellenme: 28/02/2023 22:36
 • 0
 • 157

Hamile kalmayı düşünen bayanlar, ilk olarak yumurtlama dönemi ve kendilerinin bu döneme nasıl gireceklerini hesaplamaktadırlar. Çünkü, insanların doğası gereği, birliktelik sonrasında kadınların hamile kalabilme ihtimallerinin en yüksek olduğu dönem, ovülasyon dönemidir.

 

Bu dönemin anlaşılabilmesi günümüz şartlarında son derece kolaydır. Çünkü, eczanelerden alınabilecek ovülasyon testleri sayesinde çok kısa bir sürede bu süreci hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda, aşağıda bulunan yumurtlama dönemi hesaplama aracımızı kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Regl Adet Dönemi (ovülasyon) Belirtileri

Yumurtlama dönemi hesaplama aracımızı kullandıktan sonra, bu süreç içerisinde olup olmadığınızı en iyi şekilde anlayabilmek için aşağıda bulunan belirtileri dikkate almanız yeterli olacaktır.

 • Vajinal akıntıda artış meydana geliyor ve akıntı giderek daha sıvı bir hal alıyorsa, yumurtlama süreci için birkaç gününüz kaldığını anlayabilirsiniz.
 • Yumurtlama sürecinde vücut ısısında az miktarda da olsa artış olacaktır. Bu artış da anne adayları tarafından çok kolay bir şekilde anlaşılmaktadır.
 • Eğer kasık bölgenizde tek taraflı ağrılar oluyorsa, yani; kasık bölgenizin yalnızca sağ ya da sol tarafında bir ağrı meydana geliyorsa, bu durum yumurtlama dönemi içerisinde olduğunuzu belirtmektedir. Bu ağrılar çok şiddetli olmayacak ve aynı gün içerisinde etkisini kaybedecektir. Bazı kişilerin yumurta yapısına bağlı olarak ovülasyon dönemi için 4 ya da 5 gün öncesinde de bu ağrılar yaşanabilmektedir.
 • Eğer kişilerin göğüslerinde gerginlik, dolgunluk ve hassasiyet oluşuyorsa.
 • Karın bölgesinde şişkinlik oluşuyorsa.
 • Karın bölgesinde birden ortaya çıkan kramplar ya da sancılar oluşabilmektedir.
 • Çok nadir de olsa bu süreç içerisinde anne adaylarının kokulara, tat ve ışık gibi faktörlere karşı aşırı hassasiyet ortaya çıkabilmektedir.

Regl Adet Olmamasının Belirtileri Nelerdir?

Her kadında bu durum yaşanıyor olsa da bazı özel sebeplerden dolayı kadınlar yumurtlama dönemi içerisine giremeyebilir. Eğer yaptığınız doğurganlık dönemi testi ve belirtilere rağmen hala bir belirti hissetmiyorsanız, en kısa sürede doktora başvurmanız gerekmektedir. Kesin tanı konulabilmesi için ultrason ile görüntüleme yapılacaktır.

 

Regl Adet dönemi içerisine girmeyen kadınlar için tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Onlar için geliştirilen yumurtlama tedavisi ya da yumurta büyütme tedavisi ile hamile kalmak isteyen hastalara genellikle çözüm bulunmaktadır. Kullanılan bu ilaçların tamamı hormonal ilaçlardan oluşmaktadır.

Bu yazılarımıza da bakın.

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? En Etkili İlaçlar

Adet Söktürücü Hareketler27

Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ