Kategoriler

Nemsiz Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı, Kuru Cilt Maskesi

Nemsiz Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı, Kuru Cilt Maskesi
  • Cilt Bakımı
  • 16/05/2017 18:09 | Son Güncellenme: 09/03/2023 21:58
  • 0
  • 2.554

Sağlıklı bir ciltte dış katman %10 ila %20 oranları arasında su bulundurur. Eğer su oranı %10’nun altına düşer ise cilt nemsiz  olarak adlandırılmaktadır. Nemsiz kuru ciltler de kuru ciltlerle karıştırmamak gerekmektedir. Kuru ciltler basit anlamlarda yağsız olan ciltlere sahiptirler. Genetik yapıya da oldukça bağlıdır. Nemsiz ciltlerde de su oranı oldukça azdır.

Nemsiz Kuru Ciltler İçin Cilt Bakımı Tüyoları

Cildiniz hem yağlı hem de nemsiz olabilmektedir. Cildin nemsiz kalmasında birçok sebep bulunur. Bunlardan birkaçı ise rüzgarlı, soğuk, güneşli ve kuru havalar, deterjanlar, temizleyici maddeler gibi dış etkenlerden kaynaklanabildiği gibi kullanılan bazı ilaçlar, bazı hastalıklarınız, beslenme ve alınan su miktarı gibi iç etkenlere de bağlı olabilmektedir. Yaşlılık da vücutta nem kaybına neden olabilmektedir.

 

Nemsiz bir cilt çatlama ve pullanma sorunları yaşayabilir. Ayrıca da nemsiz ciltler kırışık oluşumuna oldukça meyillidir. Bu durumda da sağlıksız bir cilt parlaklığı kaybeder ve donuk bir hale döner. Nemsiz ciltler de sert, hassas ve gergin bir hale gelmektedir. Bu gibi durumlardan kaçabilmek için nemsiz cilt bakımları oldukça çok önemlidir. Nemlendirici içerikli cilt temizlemelerini kullanmalı ve cildi kurutan temizleyicilerden uzak durulmalıdır.

Cilt temizliği bittikten sonra cilt iyice kuru olmalıdır. Nemlendirici aktif ajanlar ile dolu olan kremlerle cilt nemlendirilmesi yapılmalıdır. Bu nemlendirici kremlerle derinin su kaybı engellenir ve su tutma oranı da oldukça artar. Ayrıca da su bazlı nemlendirici kremlerle ve nem depolanmasında yarayan serumlar da uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kullandığınız bu ürünler cilt sağlığınıza hiç etki etmiyorsa bir dermatoloğa başvurmanız ve cilt analizinizi yaptırmanız ve nemsiz cilt bakımı içinde doktorunuzdan tavsiyeler isteyebilirsiniz.

 

Nemsiz cilt bakımı içinde kozmetik ürünlerden faydalanacağınız gibi kremlerinizi de evde hazırlayabilirsiniz. Bir adet avokado ezerek krem haline getirilir. 8 Gram aynı safa bitkisini kaynatıp ılıdıktan sonra suyundan bir çorba kaşığı alınıp ezerek krem haline getirip avokadoya ilave edin. Yapılan bu kremle temiz cilde uygulayıp yaklaşık 1 ila 2 saat bekletip suyla durulanır.

Nemsiz Cilt Bakımı için Cilt Maskeleri

Nemsiz cildinizi nemlendirebilmek için evinizde maskeler hazırlamanız mümkündür. Bunlardan en çok bilineni ise yumurta maskesidir. Yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırıp temizlediğiniz de cildinize sürüp yaklaşık 15 dakika bekletip daha sonra suyla durulayın. Ayrıca kakao maskesini nemlendirebilmek için kullanılabilmektedir. 1 çay bardağı kakaonun içerisine 1 çorba kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırınız. Hazırladığınız karışımı temiz cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika bekletip durulayın. Bu maskeleri haftada bir defa uygulayın.

 

Nemsiz bir cildiniz varsa soğuk, kuru, rüzgarlı ya da güneşli havalarda dışarı çıkarken tedbir almanız nemsiz cilt bakımları için çok önemlidir. Dışarı çıkarken de koruyucu gündüz kremlerinizi kullanmanız cildin hava şartlarınızdan daha az etkilenmesini sağlamaktadır. Evinizdeki nem oranı da oldukça cilt sağlığınızı etkilemektedir. Özellikle kalorifer ve klimalı evlerde buhar makinalarıyla havayı nemlendirebilirsiniz. Ayrıca da günlük olarak tüketilen su miktarı önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ