Kategoriler

Epsom Tuzu ve Elma Sirkesi İle Ayak Detoksu

Epsom Tuzu ve Elma Sirkesi İle Ayak Detoksu
 • Cilt Bakımı
 • 02/02/2023 08:18 | Son Güncellenme: 28/02/2023 22:39
 • 0
 • 230

Vücudumuz, içtiğimiz su, işlenmiş gıdalar, ticari et tüketimi ve ağır metal maruziyeti gibi kaynaklardan, çevremiz aracılığıyla düzenli olarak toksinlere maruz kalır. Deri dahil birçok organımız, toksinleri vücudumuzdan doğal olarak uzaklaştırma işlevi görür.

Ne yazık ki, genellikle vücudumuzdan atılması için yardım gerektirebilecek hücresel düzeyde ağır bir toksin birikimine sahibiz.

 

Epsom Tuzu ve Elma Sirkesi İle Evde Doğal Ayak Detoksu Yapımı

Lisanslı Natüropati Doktorlarının çoğu, kapsamlı tedavi planlarının bir parçası olarak hastalarına çeşitli detoks terapileri reçete eder. Doktorlar tarafından kullanılan bu detoks tedavileri, diyet tedavilerinden cilt ve ayak ıslatmalarına kadar değişebilir. Detoks Ayak Banyosu; yorgun ve ağrıyan ayakları yatıştırabilir ve ayrıca cilt yoluyla kirleri çıkarabilir.

Bu kendin yap detoks ayak banyosunu yapmak için, bir ayak banyosu küveti veya ucuz bir bulaşık leğeni, Epsom tuzu, Deniz tuzu, bentonit kili, elma sirkesi ve en sevdiğiniz esansiyel yağları toplamanız gerekecek.

 

Detoks Ayak Banyosu Malzemeleri

Epsom tuzu, detoksifiye edici ve ağrı giderici nitelikleri nedeniyle vücut ıslatma tuzlarının MVP’si olarak kabul edilir. Tuzun içerdiği magnezyumun iltihabı ve ağrıyı azalttığı bilinmektedir ve magnezyumun kükürt ve oksijen ile kombinasyonunun, vücuttaki detoks yolunu uyardığına inanılmaktadır .

Epsom tuzuna batırmak, detoksifikasyona yardımcı olmasının yanı sıra, nöromüsküler sağlığı destekleyen transdermal emilim yoluyla serum magnezyum seviyelerini doğal olarak artırmaya yardımcı olur.

Sağlığa pek çok faydasıyla bilinen araştırmalar, elma sirkesinin antimikrobiyal ve antifungal özellikler gösterdiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle elma sirkesi, ayak ıslatma veya ayak banyosu detoks tarifine harika bir ektir. Elma sirkesi, topikal olarak veya banyolarda kullanıldığında, cildin pH’ını düzenlemeye yardımcı olur ve ayak kokusu ve ayak mantarına da yardımcı olduğu söylenir.

 

Ayaklarınız Yoluyla Vücudunuzu Nasıl Detoks Edersiniz?

 

Vücudunuzun ayaklarınızla detoks yapılabileceği iddiasını destekleyecek güncel yayınlanmış tıbbi araştırmalar veya literatür olmamasına rağmen, Doğu tıbbı yüzyıllardır uygulamayı reçete etmiştir. Geleneksel Çin Tıbbı uygulayıcıları, ayaklardan geçen meridyenlerin vücudun her organını ve bölümünü etkilediğine ve ayak banyolarının, iyi sağlık uygulamalarının düzenli bir parçası olduğuna inanırlar .

 

Evde ayaklarınıza nasıl detoks yapabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Alternatif sağlık pratisyenleri, evde ayaklarınızdan detoks yapmanın çeşitli yollarını teşvik eder. En yaygın olanı, aşağıdaki ayak banyosu detoks tarifi gibi tuzlar, şifalı bitkiler ve esansiyel yağların karışımı ile, ılık su dolu bir küvete ayaklarınızı batırmaktır.

Ayakları evde detoks etmenin diğer yolları arasında detoks ayak pedleri, ayak maskeleri, ayak peelingi ve hatta ayak masajları yer alır.

 

Ayak Detoksu İşe Yarar mı?

Ayak detoksu banyoları, Asya’da binlerce yıldır kullanılmasına rağmen, bugün ayak detokslarının gerçekten işe yarayıp yaramadığı konusunda bazı tartışmalar bulunuyor. Hatta 2012 yılında saç ve idrar örneklerine bakmak, ayrıca ayak detoks banyoları tamamlanmadan önce ve sonra suyu test etmek için bir çalışma yapıldı.

Bu çalışmada, ayak detoks banyolarının vücuttaki toksinleri ortadan kaldırdığına dair kanıt bulunamadı. Bununla birlikte, iyonik detoks ayak banyolarının, vücuttan çok sayıda sağlık sorununa neden olan  ağır metalleri uzaklaştırdığını bulan başka çalışmalar da var.

Ayak detoksu ile ilgili çalışmaların eksikliğine rağmen, çok az kişi ayak banyosunun basit rahatlatıcı ve stres giderici faydalarını tartışacaktır!

Bu kendin yap detoks ayak banyosu; yorgun ve ağrıyan ayakları rahatlatabilir ve aynı zamanda ciltteki kirleri de çıkarabilir.

Ayak Detoksu  Malzemeleri;

 • 8-9 litre ılık su
 • 1 bardak Epsom tuzu
 • 1 su bardağı Deniz tuzu
 • ½ su bardağı bentonit kili
 • ½ su bardağı elma sirkesi
 • (isteğe bağlı) 10–20 damla uçucu yağ (bu tarif için favorilerim keklik üzümü ve lavantadır.)

 

Ayak Detoksu  Hazırlanışı;

 • Ayaklarınızı rahatça alacak kadar büyük bir leğene dikkatlice ılık su dökün. Bentonit kilinin etkinliğini azaltabileceğinden, metal kaseler kullanmadığınızdan emin olun.
 • Suya Epsom tuzu, Deniz tuzu, bentonit kili, elma sirkesi ve en sevdiğiniz esansiyel yağları ekleyin.
 • Ayaklarınızı 20-30 dakika bekletin.

 

Bu Yazımıza da bakın.

Epsom Tuzu Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Not:

Suda beklettikten sonra, nasırları ve kuru cilt birikintilerini gidermek için, ayaklarınızı bir ponza taşıyla veya kendi yaptığınız ayak peelingi ile nazikçe ovmak oldukça iyi bir seçimdir.

Ayaklarınızı Nasıl Detoks Edersiniz İzleyin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ