Saçlardaki Kepekler Nasıl Önlenir? Kepeği Yok Etmek

Saçlardaki Kepekler Nasıl Önlenir? Kepeği Yok Etmek
  • Saç Bakımı
  • 03/05/2017 19:08 | Son Güncellenme: 02/03/2023 11:58
  • 0
  • 2.170

Kepek ölü derinin saçta pul halinde görünmesidir. Bulaşıcı değildir ve ciddi bir sağlık sorunu olarak da görülmemelidir. Ne kadar temiz olsanız da kepekli saçlara sahipseniz bakımsız ve kötü bir görünüm de olursunuz. Kepekli saçlarla dolaşmak güzel görünmediğinden bu dertten hemen kurtulmak isteyebilirsiniz.

Kepeği Yok Etmek için Saçınızı Temiz Tutun

Saçınız sürekli temiz olmalıdır. Bu durum da sık yıkamayı takıntılı hale getirmemelisiniz. Kepek ilk olarak ölü hücrelerin toplanmasından meydana gelmektedir. Aşırı şampuan kullanımı, içerisinde yer alan sülfat gibi ağır kimyasallardan kaynaklanan, baş derisinde tahriş ve kurumaya bu da kepek oluşumuna sebep olabilmektedir. Saçtan kaynaklanmamaktadır. Saç uzmanları ise kepekten kurtulabilmek için kepek geçene kadar her gün kepek önleyici şampuan ile saçınızı yıkamayı önermektedir. Tekrardan kepek oluşumunu engelleyebilmek içinse 2-3 defa kepek önleyici şampuana devam etmeniz gerekmektedir.

Kepeği Yok Etmek için Şampuanı Hemen Durulamayın

Kepek önleyici şampuan kullandığınızda şampuan durulamadan önce en az 5 dakika saçınız da tutmalısınız. Böylelikle kepek önleyici şampuan etkisini gösterip daha kısa sürede kepekten kurtulmanıza yardım edecektir.

Kepeği Yok Etmek için Saçlarınızı Tarayın

Kepeği önlemenin bir diğer yolu ise banyo yaptıktan sonra saçlarınızı taramanızdır. Saçı taramak, saçta meydana gelen yağın, saç köklerine dağılmasını sağlayarak saçınızın kurumasını önleyecektir.

Stres ve Stresli Durumlardan Uzak Durun

Stres kepek oluşumunu etkileyebilen faktörlerdendir. Bundan dolayı stres ile baş çıkmaya, stresten uzak durmaya çalışmalısınız. Sağlıklı beslenmeli ve vücudunuza aldığınız her besin çok önemlidir. Fast food ve şekerli gıdalar sağlıksız olduğundan ciltte ve saç derinizde problemlere yaratabilmektedir.

Yoğurt ile Kepekten Kurtulun

Kepekten kurtulmanın en doğal yolu ise yoğurttur. Saçınızı yıkayıp durulayın daha sonra saç derinize masaj yaparak yoğurdu bir güzel yedirin. 10-15 dakika beklettikten sonra tekrardan saçınızı durulayın.

Kepeği Yok Etmek için Asprinle Tedavi

2 asprini ince bir peçetenin içinde ya da bezin içinde iyice ezin. Sert bir cisimle de hafif vurarak ezebilirsiniz. Ezdiğiniz asprini kullandığınız şampuana ekleyin. Şampuanı hemen durulamayın 2-3 dakika beklettikten sonra durulayın.

Kepeği Yok Etmek için Zeytinyağı

Saçlarınızı yıkamadan saç uçlarınızı ve saç diplerinizi zeytinyağından sürün. 5-10 dakika bekletip daha sonrasında ise saçınızı durulayın. Gece yatmadan bir defa saçınıza zeytinyağını uygulayın ve streç film ile sarın. Zeytinyağı saçınızda 1 gece beklesin iyice baş derinizin yağını çekmelidir.

Kepeği Yok Etmek için Elma Sirkesi

Elma sirkesini su ile çözün daha sonrasında saçınızı yıkadıktan sonra bu sulu sirkeyi saç diplerinize ve uçlarına doğru uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Saçınız kuruduğu zaman elma sirkesinin kokusu kaybolacağına emin olabilirsiniz. Haftada 1 defa uygulamanız gerekmektedir.

Kepeği Yok Etmek için Karbonat

Şampuanınıza ek olarak 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat kepeği yok etmede etkili bir madde olarak bilinmektedir. Şampuansızda kepekten kurtulmanız mümkündür. 1.5 tatlı kaşığı karbonatı ıslak saç derinize sürün ve bir dakika beklettikten sonra iyice saçınızı durulayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ