Bit Yumurtası, Bit Yumurtası Nasıl Temizlenir?

Bit Yumurtası, Bit Yumurtası Nasıl Temizlenir?

Bit yumurtası temizlenmesi zaman alan ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Genellikle ilk okul döneminde kalabalığın içine yeni karışan çocuklarda görülür. 1 kişi ile başlayıp bütün sınıfa yayılan bir durum söz konusu olabilir. Bit ve bit yumurtasını temizlemek için birbirinden farklı yöntemler mevcuttur.

 

Saç bitini tanımlamak gerekirse  ; yaklaşık 2 ila 3,5 mm uzunluğunda, 6 ayaklı bir deri parazitidir. Normalde gri ila saydam, kan emdikten sonra ise kahverengimsi veya kırmızımsı renktedir. Kıskaçlı bacak uç bağları ile saç tellerine güçlü bir şekilde tutunabilir. Bitler zıplayamaz veya uçamaz. Tek besin kaynakları insan kanıdır. Bit, sirke olarak öğrenilen yumurtalarını kafa tenine yakın bir yerde saça yapıştırır. Bu yumurtalar suda çözünmeyen ve saçtan kolay bölmeyen bir yapıya sahiptir. Larvalar, yalnızca kafa teninin yakınındaki yumurtalarda büyüyebilir. Takribî 1 mm ebatlarında, kahverengimsi koyulaşmalar olarak belirlenebilirler.

Bitler, kan emerken bir anestezik salgılar. Bu sebeple genellikle acı sezilmez. Her 5 saatte bir kafa tenini emer ve günlük gereksinimi 4-5 öğündür. Bir saç biti, vasati 24 saat süresince beslenmeden kalabilir. Dişi bir bit, günde 5-10 yumurta vazgeçer. Yaşam müddetleri takribî 30 gündür ve temkin alınmadığı taktirde kafa teninde ciddi ölçüde artabilirler.

Bit Nasıl Bulaşır ?

  1. Bitler uçamaz , zıplayamaz ve atlayamazlar.
  2. İnsanların kafasına dokununca , şapka, toka , tarak saç bandı gibi eşyaların ortak kullanımı ve temaslı olunması halinde bulaşır.
  3. Bitler saç derinizde ki kandan beslenmez ise sadece 2 gün yaşarlar.
  4. Bit en temiz insana bile gelebilir. Özellikle ilkokul çağında ki çocuklar sürekli temas halinde olduğu için görülmektedir.
  5. İnsanda var olan saç biti hayvana ; hayvanda ki bit de insana geçemez . Türevleri farklıdır.

 

Bu konu hakkında size ışık tutup yol göstere bilecek ve en çok tıklanan diğer yazılarımızı paylaşıyoruz. Başlıklara tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bit Nasıl Bulaşır ?

Saç Biti Nasıl Temizlenir ?

Bulundukları yerlerde yumurtlama da yapan bu parazitlerin yavrularına sirke adı verilir. Kahverengi olan bu parazitler, kısa süre içinde 100 kata kadar sayılarını çoğaltabilirler. Bitlerin çoğalma oranları, bulundukları ortama göre değişiklik gösterir.  Bit tokaları kullanabilirsiniz. Ama buna ek olarak doğal uygulayabileceğinizi daha hızlı bitlerden kurtulmanızı sağlayacak yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

 

1 – Elma Sirkesi 

5 -6 damla Nane yağı
Bir miktar zeytinyağı
Elma sirkesi
Bit tarağı

Yapılışı

Nane yağıyla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı saç köklerine ve tüm saçlarınıza masaj yapın. 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Ardından sirkelerin yoğun olduğu yerlere elma sirkesi sürün. 15 dakika sonra bit tarağıyla tarayın. Bu yöntemi 4 defa uygulayabilirsiniz.

2 – Organik yağlar

Malzemeler

5 damla Okaliptüs yağı
5 damla Biberiye yağı
5 damla Zeytinyağı

Yapılışı

Yağları karıştırıp tüm saç diplerinize sürün. Masaj yaptıktan sonra 1 saat bekletin ve sonrasında bit tarağı ile tarayın.

Bit Tarağı Nasıl Kullanılır ?

Bit tarağını eczanelerden alabilirsiniz. Birbirine çok yakın ve çok sık dişli taraklardır. Islak saçınızı  bit tarağını ile yavaşça taramalısınız. Bit şampuanı uygulamasının hemen ardından ve sonraki iki hafta boyunca dört günde bir kullanılmalıdır. Bit tarağını 3 adımda aşağıda söylediğimiz gibi uygulayabilirsiniz.

  • Herhangi bir saç kremi uygulayın (durulamayın). Bu, taramayı kolaylaştırır ve saç bitlerinin kaçmasını önler.
  • Nemli saç tellerini, bit tarağı ile kökten uca dikkatlice tarayın. Bunu yaparken son derece dikkatli olun (tarama işlemi en az yarım saat sürer ve daha uzun veya kalın saçlar için bu süre uzayabilir).
  • Her taramadan sonra, tarağı bir kağıt havluya yayın ve kontrol edin. Üzerinde saç biti yumurtası veya bit görürseniz, aynı kısmı tekrar tarayın.

Bit Tarağı Nasıl Kullanılır ?

Hangi sıcaklıkta bitler ölür ?

Sıcaklık, bitlerin yaşamda kalmasında ehemmiyetli bir rol oynar. Saç biti için ideal sıcaklık 30 ° C ortamındadır. Bu, vahşice kafa teninin sıcaklığıdır. Bitler 22 ° C’nin altında ehemmiyetli miktarda yavaşlar ve 12 ° C’nin altında artık üremek için yumurta vazgeçemez. Evvelden vazgeçilmiş yumurtalar ise 24 ° C’nin altındaki bir sıcaklıkta daha fazla büyüyemez.

 

Bitler bir saç fırçasına veya şapkaya nüfuz edebilir fakat çok kısa bir vakit içinde insanın kafasına dönerlerse hayatta kalabilirler. Daha anlaşılabilir bir ifadeyle anlatmak gerekirse; bitler sadece insan saç derisine yaşayabilir ve diğer alanlarda çok kısa sürede ölürler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ