Kategoriler

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar?
 • Anne-Bebek
 • 26/01/2023 11:02 | Güncellenme: 04/03/2023 00:06
 • 0
 • 226
 • A+
  A-

Bebek Ne Zaman Görmeye Başlar? Yeni doğan bebek hakkında merak edilen durumlardan birisi de, bebeklerin ne zaman görmeye başlayacaklarıdır. Küçük gözleri ile etrafa baktıklarında ebeveynler tarafından bebeklerin görmeye başladıkları düşünülse de, durum tam olarak böyle değildir. Çünkü, bebekler dünyaya geldiklerinde her cismi net bir şekilde görememektedir. Ortam aydınlık olduğunda cisimleri silik bir halde görmeye başlayan bebekler, loş bir ortamda ya da tamamen karanlık olan odada ise, çok az bir şekilde görmektedir.

Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar?

Yeni doğan bebek dünyaya geldiği andan itibaren gözüne temas eden ilk ışık sayesinde görmeye başlayacaktır. Ayrıca, yapılan bilimsel araştırmalar ile birlikte bebeklerin anne karnındayken de görmeye başladıkları söylenmektedir. Fakat, anne karnında bebeklerin ışığı ayırt etmesi ne kadar net bir görme olarak kabul edilmiyorsa, doğum sonrasındaki görme de aynı şekilde net kabul edilmemektedir.

Bebekler ilk başlarda karanlık ve aydınlık ortamı ayırt etmeye başlayacaktır. Ancak, bu duruma alışık olmadıklarından dolayı ilk bir ay içerisinde bebeklerin ışıkları ayırt etme ve tepki verme konusunda tam anlamı ile adapte olamadıkları bilinmektedir. Bundan dolayı da anne adaylarının en çok yakındıkları durum olan uyku düzensizliği ortaya çıkmaktadır. İlk ay tamamlandıktan sonra bebekler karanlık ve aydınlığı daha iyi şekilde ayırt ettiklerinden dolayı, uyku problemleri de giderek azalacaktır.

REKLAM ALANI

Yetişkin bireylerde gözde bulunan sinirler ile beyin arasında sıkı bir bağlantı olmasına rağmen yeni doğan bebek için bu durum söz konusu değildir. Bu sebepten dolayı da adaptasyon süreleri yaklaşık olarak bir ayı bulaktadır.

Bebekler Tam Olarak Ne Zaman Görür?

Yeni doğan bebek için tam olarak görmeye başlama durumu, hareket yetisinin gelişmesi ile mümkün olmaktadır. Bu süreç tamamlanana kadar yalnızca yakınlarında bulunan cisimleri görmektedirler. İlerleyen günlerde ise, cisimleri fark ettiklerinde başlarını çevirmeleri ya da odanın içerisinde sizleri aramaya başladıklarını göreceksiniz. Eğer bebeğiniz bu şekilde hareket ediyorsa, tam anlamı ile görmeye başlamıştır diyebiliriz.

 

 • İkinci aya kadar bebekler çok yakın mesafede bulunan ışıkları, parlak ve büyük cisimleri görebilmektedirler.
 • Yeni doğan bebek üçüncü ayına geldiği zaman, bireyleri de görmeye başlayacaktır. Bunu ona yaklaştığınız zaman tepki vermesi ile daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.
 • Üç ve altıncı aylara gelindiği zaman bebekler renkli, büyük ve canlı renklerde olan cisimleri takip etmeye başlayacaktır.
 • Altıncı ve onuncu aya gelindiği zaman, eskisine göre daha küçük cisimleri de görmeye başlayacaktırlar. Bu aylarda görmek mesafesi 3 metreye kadar uzanabilmektedir.
 • On ve on sekizinci aylara gelindiğinde odanın farklı noktalarında bulunan cisimler görülmeye başlayacaktır.
 • Bebeklerin tam anlamı ile görmeye başladıklarını ise üçüncü yaşına geldiklerinde söyleyebiliriz. Çünkü, üç yaşına gelen bebekler, artık yüzde seksen oranında görmeye başlamaktadır.

 

Eğer bebeklerinizde ciddi anlamda uyku problemi bulunuyorsa, daha önce sizler için paylaştığımız Yenidoğan Bebekler Geceleri Neden Uyumaz isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ