Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?
  • Anne-Bebek
  • 26/01/2023 12:10 | Son Güncellenme: 03/03/2023 22:32
  • 0
  • 164

Bebekler Ne Zaman Konuşur. Bebekler emeklemelerinden yürümelerine ve konuşmalarına kadar her dönemlerini aynı zamanlarda yapmazlar. Bebeğinden bebeğine değişiklik gösteren bu durumlarda öncelikle başka bebeklerle bebeğinizi kıyaslamamalısınız. Her bebeğin gelişimi ve motor becerileri farklılık gösterdiklerinden dolayı dönem dönem farklı adımlar yaşayabilirler. Peki bebekler ne zaman konuşmaya başlar?

 

Bebeklerin Konuşmaya Başlaması

Her bebekte farklılık göstermekte olup hemen hemen yaklaşık zamanlara denk gelmektedirler.  Bebeklerde sesle oynanan oyunlar ve tepkiler 5-6 aylık iken başlamaktadır. Hislerini anlatmaya çalıştıkları zaman dilimleri ise yaklaşık olarak 9 ile 12 ayları arasında değişmektedir. Anlaşılacak kelimelerini ise yaklaşık olarak 12-18 ayları arasında gerçekleştirmektedirler. Bebekler kelime hazneleri gelişene kadar daha önceden kullandıkları anlamsız da olsa kelimelerini kullanmaya devam edebilirler.

 

Bebeklerin konuşmaya başlaması periyodik olarak gözlemlendiğinde ay ay diğer bebeklerle aynı durumda olmayabilir. Bu durumlar ise bebeğinizin gelişimi ve motor öğrenmesinin diğer çocuklardan farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Kimi çocuklar yaşıtlarından erken konuşmaya başlarlar iken kimileri de yaşıtlarından çok daha geç bir dönemde konuşmaya başlamaktadırlar.

 

Bebeklerin konuşmaya başlamasının geç olduğunun fark edildiği durumlarda öncelikle bebeklerin işitme problemleri olup olmadıkları araştırılmaktadır. Daha önceden gelişimini etkileyecek bir rahatsızlığının olup olmadığının da araştırılması gerekmektedir. Genetik ve organik nedenlerden olmayan konuşmama durumlarının ise stimülasyon eksikliklerinden ya da oral-motor gelişimlerinde yavaşlıklardan kaynaklandıkları da bilinmektedir. Bebeğinizin yeni kelimeleri öğrenmede güçlük çektiklerini fark ettiğiniz durumda araştırmalar yapılması için bir uzmandan yardım almanız gerekmektedir. Çoğu zaman anne ve babaların evde rahatlıkla uygulayabilecekleri basit yöntemler ile bebeklerin dil kasları geliştirilerek konuşmasına yardımcı olunmaktadır.  Bu tür konuşma tedavilerinde uzman konuşma ve lisan patologları sizlere yardımcı olmaktadırlar. Size uygun olabilecek en iyi uzmanı araştırarak vakit kaybetmeden bebeğinizin konuşma sorunlarına yardımcı olabilirsiniz.

İletişim Bozukluğu Varsa Destek Almalısınız

Bebek eğitimleri, kesinlikle basite alınmamalıdır. Çünkü, konuşma sürecinde olan bebeğinizin aslında sizlere neler anlattığını farkedemezseniz, beraberinde birçok problem ortaya çıkmaktadır. İletişimde sorunlar yaşayan bebeklerde ve yetişkinlerde konuşma ve lisan terapisinden yararlanılmasında fayda vardır. Her bebeğin de aynı yöntemle konuşmaya başlamasını beklememeniz gerekmektedir. Her çocuk gelişimleri ve motor öğrenmeleri bakımından farklılıklar göstermektedirler.

Bu sebeple her yöntem her çocuk için faydalı olmayabilir. Bu sebeple seçeceğiniz uzmanların sizlere yardımcı olmaları açısından dalında en iyisi olmasına özen göstermelisiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ