Kategoriler

Sivilce Yaraları Nasıl Geçer? Sivilce Sonunda Geçmeyen Yara İzleri

Sivilce Yaraları Nasıl Geçer? Sivilce Sonunda Geçmeyen Yara İzleri
 • Cilt Bakımı
 • 16/06/2017 22:01 | Son Güncellenme: 04/03/2023 19:08
 • 1
 • 91.648

Sivilce yaraları nasıl geçer? Sivilce izi veya sivilce sonu yara izleri neden olur? sivilce geçince sivilce  izi neden kalır? Sivilceler genel olarak hormon düzensizlikleriyle yaşanan ve yağlı cilde sahip olan kişilerde büyük sorunlar yaratabilmektedir. Oluşurken de can yakan, oluştuğu zamanda kötü görünen sivilcelerin ortaya koyduğu sorunlar bunlar ile sınırlı kalmamaktadır.

Geçtikten sonra da yara gibi iz bırakabilmektedirler. Sivilce yaralarını nasıl geçireceğinize dair bir çözüm aramadan önce yapılacak en iyi şey sivilce oluşumunu önceden önlemektir elbette. Akne önemlere rağmen oluşuyorsa o zaman yaralar ve izler için bir çare yolu arama zamanı gelmiştir.

Sivilcelere ellemek, daha tam oluşmadan onları sıkmanız ve düzgün bir cilt temizliği yapmamanız sivilce izlerinin oluşması için uygun bir ortam yaratmaktadır. Fakat sivilcelerin iz bırakmasında tek sebepse bu saydıklarımızla bitmemektedir.

Sivilceye hiç dokunmadığınız da bile iz bırakma riski bulunur. Bunun sebebiyse ciltteki kist şeklinde gördüğümüz büyük sivilcelere karşı savaşan, iltihabı geçirmek için uğraşırken bağışıklık sistemin de bu bölgeye daha fazla beyaz kan hücresi ve enzim yollamasıdır. Tüm bu değişimler ile sivilce iyileşse de cilt üstünde leke kalabilmektedir

Sivilce yarası koyu tenlerde görülmektedir. Cildinize rengini veren hücreler bu bölgede toplanır ve koyu leke görünümü ortaya çıkar. Sivilce yaraları bazı durumlarda da renk değişimi ile beraber sivilcelerin yoğun olan bölgelerinde küük girintiler oluşturup cilt dokusunu değiştirir. Sivilce yaralarında ise cilt artık bu bölgede kolajen ve elastini doğru şekilde üretemediğinden kaynaklanmaktadır.

Sivilce İzlerinden ve Yaralarından Kurtulma

Yoğurt ile Sivilce Yaralarından Kurtulun

Yoğurdun içinde bulunan laktik asit beyazlatıcı bir etki yaratmaktadır. Yoğurt ayrıcada sivilcelerin sebep olduğu tahrişi giderip kızarıklıkların azaltılmalarına da yardımcı olur.

Bir miktar yoğurt sade olmasına dikkat edin. Bir miktar yoğurdu alıp yüzünüze yayıp 15 dakika bekletmelisiniz. Daha sonrasında yoğun ve etkili bir maske elde etmek için 4 ila 5 damla taze sıkılmış olan limon suyunu ve 1 tatlı kaşığı da toz haline getirilmiş olan yulaf ezmesini ekleyin. Yoğurt maskesini lekeleriniz geçinceye kadar kullanabilirsiniz.

Sivilce Yaralarını Geçiren Portakal

C vitamini içeriğiyle elastin ve kolajen üretimini daha çok arttıran portakal sivilce sonrasında leke ve yaraların oluşumunu önlemektedir. Yüzünüze C vitamini desteği sağlar ve içerisinde bulundurduğu doğal asit ile cilt renginizi açar.
Çeyrek çay bardağı olacak şekilde portakalın suyunu sıkın. Yoğurt ile karıştırarak cildinize sürüp 15 dakika bekletin. Maskenin beyazlatıcılığını yükseltmek isterseniz tekrardan çeyrek çay bardağı portakal suyunu 1 tatlı kaşığı zerdeçal ile karıştırıp cildinize sürdükten sonra 20 dakika bekletin. Maskeyi çıkarmak içinde ılık suyu kullanmanız doğru olacaktır. Bu maskeyi ise haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Sivilce Yaralarını Geçiren Limon

Portakal gibi limon da C vitamini yönünden zengindir. Portakal gibi asitli yapısı ile lekelerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Fakat limonun beyazlatıcı etkisi portakalınkinden çok daha fazladır.
Limonu bir parça pamuk ile direkt olarak lekelerinizin üstüne sürün. Tamamen kuruduktan sonra da su ile durulayın. Eğer cildiniz kurursa nemlendirici kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hassas ve kuru ciltler limonu kullanırken dikkat etmeleri gerekir. Hiç istenmeyen kızarıklıklara sebep olma olasılığı vardır. Bunu önleyebilmeniz içinse limon suyunu yarı yarıya su ile inceltip kullanın.

Yukarıda belirtilen doğal sivilce yarası çözümlerine ek olarak eczanelerden kolaylıkla ve çok ucuza temin edebileceğiniz bir madecassol krem sayesinde de yaralardan ve akne izlerinden kurtulabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Madecassol ‘ ü kullandınız da yararını gördünüz mü acaba , herkes öneriyor da kullanıp faydasını göremedim ?
  Bana kalırsa madecassol daha da çok tıkıyor gözenekleri . Şahsen benim geçmedi hatta biraz daha arttı .
  İnsanları bilgilendirme amaçlı yazıyorum .

BİR YORUM YAZ