Kategoriler

Soğuk Suda Yıkanmanın ve Yüzmenin Faydaları

Soğuk Suda Yıkanmanın ve Yüzmenin Faydaları

Açık suda yüzmek heyecan vericidir, ancak daha da önemlisi, soğuk suda yüzmenin sağlığa önemli yararları vardır.

Kendinizi dondurucu soğuklara atmanın faydalarını sorgulayabilirsiniz. Ancak bilimsel araştırmalarla pek çok şey desteklenmektedir!

Soğuk Suda Yüzmenin ve Banyo Yapmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Birçok soğuk su yüzücüsü, açık sularda yüzmenin zihinsel ve fiziksel sağlıkları üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı yolculuklarına başladı.

Açık sularda yüzmeye bir şans verip vermemekte kararsızsanız, ilk başta gözünüzü korkutabileceği için yalnız değilsiniz; ancak, bedeniniz ve zihniniz, size teşekkür edebilir.

Soğuk Suda Yüzmenin Sağlığa Faydaları

Bu makale, soğuk suda yüzmenin iyi bilinen ve bilimsel olarak desteklenen tüm sağlık faydalarını araştırıyor.

Bu çılgın aktivitenin zihninizi, bedeninizi ve ruhunuzu nasıl destekleyebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin!

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Soğuk suyun bağışıklık sisteminiz üzerindeki faydalarına odaklanan birçok çalışma yapılmıştır.

Soğuk sularda yüzmek, vücut sıcaklığınızın hızla düşmesine neden olur ve bu da vücudunuzun beyaz kan hücrelerini harekete geçmeye zorlar. Soğuk su, beyaz kan hücresi sayınızı yükseltir; bu, yüksek bir beyaz kan hücresi sayımının, iyi çalışan bir bağışıklık sistemini desteklediği için önemlidir.

Sıcaklıktaki dramatik düşüş, beyaz kan hücrelerinizin uyum sağlamaya devam etmesine yardımcı olur ve uyarlanabilir bir bağışıklık sistemi, vücudunuzu hastalıklardan korur.

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Endorfinleri Artırır

Rahatsız ve nahoş göründüğünde, buzlu sularda banyo yapmanın zihinsel sağlığınızı nasıl etkileyeceğini sorgulayabilirsiniz. Endorfin olarak bilinen mutluluk hormonları, siz soğuk sularda yüzerken vücudunuz tarafından salınır.

Acı çektiğimizde, rahatsızlığa dayanmamıza yardımcı olmanın bir yolu olarak vücudumuz Endorfin üretir. Açık suya girdikten sonra ağrı bariyerinize ulaşıyorsanız, sebat etmeye çalışın. Çünkü iyileştirilmiş bir ruh hali ödülünüz olacak!

Endorfinler, zihinsel ve fiziksel olarak harika hissetmemizi sağlayan hormonlardır. Bu nedenle haftalık rutininize soğuk suda yüzmeyi eklemek, kendinizi mükemmel hissetmenize yardımcı olacaktır. Beynin soğuk suda ürettiği bir başka hormon da, iyi hissettiren ek bir kimyasal olan Dopamindir.

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Metabolizmanızı Hızlandırır

Soğuk su, metabolizmanızı hızlandırdığı için, soğuk suda yüzmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Buzlu su temel vücut sıcaklığınızı düşürürken, kalp atış hızınız, sizi sıcak tutmaya çalışmak için yükselir ve sonuç olarak kalori yakarsınız.

Son bilimsel araştırmalar, yüzücülerin soğuk suda ılık suya göre daha fazla kalori yaktığını tutarlı bir şekilde kanıtlamıştır. Açık havadaki göllere ve nehirlere dalmak, kapalı veya ısıtmalı havuzda yüzmekten daha hızlı kilo vermenize yardımcı olabilir.

Dışarıda yüzmenin bir başka avantajı da ücretsiz olmasıdır.

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Ağrı ve İltihabı Azaltmaya Yardımcı Olur

Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için, spor yaralanmasına hiç buz torbası koydunuz mu? Soğuk suda yüzmek de benzer bir yatıştırıcı etkiye sahip olabilir. Çalışmalar, egzersiz yaptıktan sonra buzlu suya dalmanın; iltihaplanma, şişme veya ağrıyla mücadeleye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Soğuk suda yüzmek, büyük ağrıyı ortadan kaldırmayabilir; ancak, endorfin salınımı sayesinde, yorucu bir iş haftası boyunca çekilen küçük ağrıları hafifletebilir.

“Termal dalış elbisenizi giyin, suya dalın ve rahatlayın!”

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Libidonuzu Artırır ve Doğurganlığı Destekler

Aşk hayatınızda ateş yoksa, soğuk suda yüzmek beklenmedik bir cevap olabilir! Soğuk suyun östrojen ve testosteron seviyelerini yükselttiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle buzlu suda yüzdükten sonra kendinizi normalden daha hareketli hissedebilirsiniz. Daha yüksek libido, sizi seksi, kendinden emin ve enerjik hissettirebilir.

Bilim adamları, artan östrojen ve testosteronun erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Öyleyse, siz ve eşiniz hamile kalmaya çalışıyorsanız veya sadece romantizminize renk katmak istiyorsanız, soğuk suya dalın ve yüzmeye başlayın!

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Ruh Sağlığını İyileştirir

Depresyonla mücadele eden bireyler, haftalık olarak açık sularda yüzmeye başladıklarında, daha düşük düzeyde stres ve umutsuzluk yaşadılar. Bu nedenle, stresli bir gün veya hafta geçirdiyseniz, açık havadaki bir göle veya nehre dalış yapmak, ruh sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirebilir. Suyun düşük sıcaklığı ve sakinliği, kaygılı bir zihni rahatlatabilir ve siz de dinginliği huzur içinde bulabilirsiniz.

Çalışmalar, soğuk havalarda yüzmenin kaygı, depresyon ve DEHB (Hiperaktivite) dahil olmak üzere, birçok akıl sağlığı sorununa fayda sağlayabileceğini kanıtladı.

Soğuk sular ilk başta sistemi şok edebilir; ancak buz gibi sıcaklık, sizi nefesinizi kontrol etmeye odaklanmaya zorlar ve bu da sinir sisteminizi sakinleştirir.

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Menopoz Belirtilerine Yardımcı Olur

Menopoz genellikle migren, kaygı, libido azalması, hafıza kaybı ve sıcak basması gibi pek çok istenmeyen semptomla birlikte gelir. Soğuk suda yüzmek, libidoları yükseltmeye, stres seviyelerini düşürmeye ve baş ağrılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Swansea’den bir grup menopoz dönemindeki kadın, haftada bir birlikte yüzüyorlar ve hayatlarının ne kadar iyileştiğini açıklamak için BBC’ye konuştular! Her yaştan birçok kadın, soğuk suda yüzmekten hoşlanır; yalnızca ciddi sağlık sorunlarınız varsa veya hamileyseniz dikkatli olmalısınız.

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Vagus Sinirinizi Yatıştırır

Vagus siniri, kaygı belirtilerini artırmada birincil role sahiptir. Ek olarak, Vagus siniri, tüm temel organların korunmasına yardımcı olmaktan sorumludur.

Vagal tonunuz yüksekse, parasempatik sinir sisteminin iyi çalışması nedeniyle vücudunuz stresli dönemlerden sonra, fiziksel olarak rahatlamak için mücadele eder.

Soğuk suda yüzmek, Vagus sinirinizi yatıştırır, bu da kalp atış hızınız daha hızlı düştüğü ve bağırsak ve salgı bezi üretiminiz daha hızlı arttığı için, vücudunuzun daha verimli bir şekilde rahatlayacağı anlamına gelir.

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Dolaşımı İyileştirir

Soğuk sularda yüzmek, damarların, kılcal damarların ve arterlerin yüzeyine kanı zorladığından, dolaşımı iyileştirebilir.

Zamanla vücudunuz, dondurucu sular da dahil olmak üzere soğuk ortamlara uyum sağlayacaktır. Bu nedenle kendinizi kış sıcaklıklarında ne kadar sık ​​konumlandırırsanız, o kadar az ağrı hissedebilirsiniz.

Dolaşımınız düzeldikçe, vücudunuz gevşemeye ve soğuk suya uyum sağlamaya başlar. Bu nedenle ilk açık su dalışınız gözünüzü korkutsa da, giderek daha kolay hale gelecektir.

Yaşlı bireyler için, daha soğuk aylara hazırlanmanıza yardımcı olacağından, sık sık soğuk suya dalmak son derece yararlı olabilir. Daha soğuk ekstremitelere uyum sağlamak, sert kışları daha kolay idare edebilir ve kışla ilgili hastalık riskini azaltabilir.

Sağlığa yararları inkar edilemez olduğundan, her yaştan insanı, soğuk suda yüzmeyi denemeye davet ediyoruz.

Soğuk Suyla Banyo Yapmak ve Yüzmek Tam Vücut Egzersizidir!

İster yavaş bir yüzmeye gitmek, ister sınırlarınızı zorlamak isteyin, soğuk suda yüzmek bir egzersiz şeklidir. Soğuk suda yüzerken ısınmanın kolay bir yolu, daha yüksek enerji seviyeleri uygulamaktır, bu nedenle birçok yüzücü göllerde, nehirlerde veya denizde tur atmayı sever.

Yüzme, bireylerin optimal zindelik seviyesini korumalarına yardımcı olabileceği için, popüler bir egzersiz şeklidir; dayanıklılığı, kas gücünü ve kardiyovasküler aktiviteyi geliştirir.

Soğuk suda yüzerek, macera arayan arkadaşlarınızla eğlenirken kilo verebilir ve genel fiziksel sağlığınızı artırabilirsiniz.

Dalış kıyafetleri, soğuk su şoku riskini azaltmak istiyorsanız sahip olmanız gereken önemli bir ekipmandır.

Topluluk Duygusunun Keyfini Çıkarın

Birleşik Krallık’ın birçok yerinde vahşi suda yüzme grupları, fiziksel olarak kendilerini zorlamak ve zihinsel sağlıklarına odaklanmak için buluşuyor.

İnsanlar olarak sosyalleşmekten ve arkadaşlıklar kurmaktan yararlanırız, bu nedenle benzer ilgi alanlarına sahip bir topluluğa katılmak güven oluşturabilir.

Topluluk grupları, sosyo-duygusal gereksinimlerimizi yerine getirirken, akıl sağlığımıza fayda sağladığı kanıtlanmış olan dostluk ve yoldaşlığı destekler. Sosyal bağlılığın öz değerimizi artırdığı bile kaydedildi.

Yüzücülerin buzlu suya ilk dokunduklarında, sıcak çay içerken birbirlerine bağlandıklarında ve benzer ilgi alanlarına sahip ömür boyu sürecek arkadaşlar edindiklerinde sergiledikleri ifadelere gülebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Soğuk Su Yüzmesinden Hipotermi Alabilir misiniz?

Uzun süreli soğuk suya daldırma nedeniyle Hipotermi yaşayabilirsiniz; ancak, daha düşük risk seviyeleriyle güvenli bir şekilde soğukta yüzmenin yolları vardır.

Yorgun veya susuzsanız, hipotermiye daha duyarlısınız. Riski azaltmak için, kendinizi yorgun hissediyorsanız asla suya girmeyin. Ayrıca soğuk suda yüzmeden önce, bol su içtiğinizden emin olmalısınız.

Soğuk sudan çıktıktan sonra havluyla kurulayarak, termal atlet veya kuru bir bornoz giyerek, sıcak bir içecek yudumlayarak ve şapka takarak hızlı bir şekilde ısınmanız gerekir.

Vücut ısınızı korumanıza yardımcı olacağından, başınızı suyun altına daldırmaktan kaçının. Sudayken iç sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olacak diğer ekipmanlar arasında Neopren Eldivenler, kaliteli bir dalgıç giysisi ve Neopren yüzme şapkası bulunur.

Sudan çıkar çıkmaz mayonuz veya mayonuz dahil ıslak giysilerinizi çıkardığınızdan ve kuru ve termal giysiler giydiğinizden emin olun.

Soğuk Suda Yüzmek Ne Kadar Güvenlidir?

Soğuk suda yüzmeye yeni başlayanlar, vücutlarının alışması biraz zaman alabileceğinden, yüzmelerini maksimum on dakika ile sınırlamak isteyebilirler.

Yeteneklerinizle daha rahat hissettiğinizde, soğuk suda geçirdiğiniz süreyi artırabilirsiniz. Yine de, kendinizi profesyonel bir soğuk su yüzücüsü olarak görseniz bile, buzlu koşullarda 45 dakikadan daha uzun süre yüzmeniz önerilmez.

Soğuk havalarda kısa bir süre kaldıktan sonra, vücudunuz alışırken ısınmaya başlamalısınız; ancak, yaklaşık beş dakika sonra sürekli ve rahatsız edici bir şekilde üşürseniz, bu, dışarı çıkıp ısınmak için bir işarettir.

Soğuk Suda Yüzme Tansiyonunuzu Etkiler mi?

Soğuk suda yüzme ve kan basıncı seviyeleri üzerine yapılan araştırmalar, düşük sıcaklıkların, bir kişinin kan basıncını etkilemesinin pek olası olmadığını düşündüren anlamlı bir ilişki bulamamıştır.

Soğuk Suda Yüzerken Kaç Kalori Yakarsınız?

Araştırmalar, erkeklerin soğuk suda yüzerken yaklaşık 517 kalori yaktığını, sıcak suda ise 505 kalori yaktığını gösteriyor.

Değişim kapsamlı olmasa da, bu araştırma, soğukta yüzmenin vücutta daha güçlü bir tepkiyi teşvik ettiğini gösteriyor.

Soğuk Suda Yüzmek Neden Yorucudur?

Soğuk su yüzücüleri genellikle kaslarını; yüzmek ve suda yürümek için kullanırlar. Bu da uzun sürelerden sonra yorgunluk seviyelerini artırabilir.

Soğuk suda, vücut iç sıcaklığınızı korumak ve sizi sıcak tutmak için enerji harcar. Bu nedenle, soğuk su yüzücülerinin buzlu koşullarda bir dalıştan sonra kendilerini yorgun hissetmeleri normaldir.

Sıcak ve kuru giysilerle sudan çıktığınızda, iyice ısındığınızdan emin olun.

Bu yazıyı da okuyun:

Baştan Aşağıya Kişisel Bakım Nasıl Yapılır?

Koltuk Altı Beyazlatma: Kararmalar İçin Doğal Çözümler

Özet

Bu makale, soğuk suda yüzmenin sağlığa faydalarını araştırdı. Bireyler, soğukta yüzmenin avantajlarını anlamaya başladıkça, soğuk suda yüzme, her yaş için giderek daha popüler hale geliyor.

Sağlığınızı iyileştirmek veya kafanızı suya batıracak kadar cesur olup olmadığınızı görmek istiyorsanız, açık sularda yüzmek harika bir hobidir. Ancak bu aktiviteyi yapmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu unutmayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ