Kategoriler

Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?

Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklar Nelerdir?
 • Saç Bakımı
 • 05/01/2017 00:48 | Son Güncellenme: 06/03/2023 12:53
 • 0
 • 3.025

Sağlıklı saçlara kavuşmak aslında bizim elimizdedir. Saçlara zarar veren alışkanlıkları bilmemiz gerekir. Özellikle saçları çok sık yıpranan ve hiçbir şekilde eski sağlığına kavuşamayanlardansanız belki de saçlarınızın bu durumundan siz sorumlusunuz.

Şöyle ki günlük hayatımızda edindiğimiz pek çok alışkanlık aslında saçlarımız için oldukça zararlı olabiliyor. Bunlardan en sık yapılanı ise şekillendirirken yapılan hatalardır.

Saçlara Zarar Veren Alışkanlıklarımız Nelerdir?

Ayrıca dengesiz ve sağlıksız beslenmek ve gün içerisinde içilmesi gereken ideal su miktarını tüketmemekte saçlarımıza ciddi oranda zarar veren alışkanlıklarımızdandır. Saçları şekillendirirken çoğu zaman ısı uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları fön, düzleştirici, maşa, tost ve sıcak sulu bigudiler. Şimdi gelelim bu yapılan hataların detaylarına ve doğru şekilde nasıl uygulanması gerektiklerine.

 

Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

 

Saçlara Uygulanan İşlem İle İlgili Yanlışlıklar

Saçlara özellikle elektrik ile çalışan saç şekillendiriciler ile şekil verirken yaklaşık olarak 200 dereceye kadar ısı uygularız. Bu esnada saçtan yükselen buharın saçlarınızın sağlığını götürdüğünü biliyor muydunuz? Saçlardan yükselen bu buhar kimi zamanlarda saçlarınıza fön çekerken de dikkatinizi çekmiştir ki fön saçlarınıza en büyük zararı veren saç şekillendiricidir. Bu maalesef ki saçlarınızın yanmak üzere olduğunun işaretidir. Devamında ise saçlarınız fiziksel olarak yanmasa bile mutlaka içsel bir zarara uğramıştır. Bu durumun neticesinde de canlılığını kaybetmiş ve keçeleşmiş bir saç ile baş başa kalırsınız.

Saçlara en fazla 150 dereceye kadar ısı uyguladığınız takdirde haftada 3 sefere kadar bu işlemi uygulamanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Fakat bu işlemi yaparken de saçlarınızı mutlaka ısıdan koruyucu spreyler ile beslemeli ve canlılığını kaybetmemesi adına doğal saç bakım yağları ile saç bakımınızı yapmalısınız. Doğal saç bakım yağları saçlarınızın kaybolan parıltısı yeniden kazandırmak için adeta bir mucizedir.

Bunun dışında saçlara dışarıdan uygulanan saç şekillendiriciler de saçlara zarar veren bir diğer önemli ayrıntıdır. Özellikle jöle, saç spreyi ve saç köpüğü saçları kurutarak sertleştirir ve saçların zamanla matlaşmasına sebep olurlar. Bunun yerine saçlarınızın daha doğal görünmesini sağlayacak ve az kullanıldığında da aynı etkiyi yaratacak olan silon suyuna başvurulabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı ise oldukça az kullanılmasıdır. Aksi takdirde saçlarınızın sertleşmesini ve kırıkların oluşmasının önüne geçemeyebilirsiniz!

 

Duş Esnasında Saça Zarar Veren Alışkanlıklar

Saçlara zarar veren bir diğer alışkanlık ise duş sırasında ve sonrasında yapılan yanlış uygulamalardır. Duş sırasında yapılan en büyük yanlışlık saçlar şampuanlanırken saç derisine parmak uçları ile değil tırnaklar ile masaj yapmaktır. Bu esnada sanki daha temiz olacakmış gibi bir his uyansa da aslında saç derisine çok büyük zarar verilir ve saç dökülmeleri baş gösterir. Ayrıca çok sıcak su ile duş almak da saçlara zarar verir. Ayrıca sıcak su ile yıkanma sonucunda saçlar matlaşır ve güçsüzleşirler. Bunun dışında duş sonrası yapılan yanlışlıklardan birisi ise saç tarama şeklidir. Saçlar ıslakken taranmaz sözü ise koca bir şehir efsanesidir. Çünkü saçlar kuruduktan sonra daha çok karışır ve sertleşir. Bunun yerine saçların bir havlu ile fazla suyu alındıktan sonra yavaşça ve nazik hareketler ile önce uçlardan daha sonra köklere doğru saçlar açılır ve taranır. Bu şekilde kuruduğunda herhangi bir karışıklık ve kopma da söz konusu olmayacaktır.

 

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Saçlar yalnızca dışarıdan yapılan yanlış uygulamalardan dolayı zarar görmezler. Aksine daha çok yenilip içilen bazı şeylerden de zarar görürler. Bunlardan ilki elbette ki su tüketimine dikkat etmemektir. Günde en az 2 litre su içildiği takdirde saçlar hem çok daha hızlı uzar hem de çok daha sağlıklı ve gür olurlar. Ayrıca tüketilen gıdalar da saç sağlığı için oldukça önemlidir. Özellikle öğrencilerin sıkça yaptığı hatalardan bir tanesi hazır gıdalara olan düşkünlüktür. Sürekli olarak hamurlu, kızarmış ve taze olmayan gıdaları tüketmek başta vücut sağlığı olmak üzere saç sağlığı için de oldukça zararlıdır.

 

Saçları Güçlendirmek İçin Neler Yapabiliriz?

 • B vitamini ile saçlar daha hızlı uzamaya başlar ve saç kökleri beslenerek dökülmenin önüne geçilebilir. Be vitamini aynı zamanda saçların daha yumuşak ve parlak görünmesini sağlarken saç kırıklarını da engeller.
 • C vitamini saç derisinde ki kan dolaşımını hızlandırarak saçların daha gür ve daha canlı görünmesini sağlar.
 • Magnezyum, sülfür, Çinko ve diğer mineralli özellikle içecekler saat sağlığına olumlu etki sağlar.
 • Meyve tüketimi de saç sağlığı için oldukça önemlidir özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin olan limon, mandalina, portakal ve greyfurt tüketimi saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlarken bu besinler ile yapılan saç maskeleri de saçları dıştan onarabilir.
 • Protein yönünden zengin olan yiyecekleri tüketmekten yine saç sağlığı için oldukça önemlidir. Balık, tavuk ve kırmızı et tüketimi vücut için olduğu kadar saç İçinde oldukça faydalıdır.
 • Stresli bir yaşam çoğu zaman saç dökülmelerinin ana kaynağı olabilir. Bu gibi dönemlerden geçtiğinizde saçlarınıza parmak uçlarınız ile masaj yapabilir ve mümkün olduğunca temiz havada spor yapabilirsiniz bu sayede hem stres oranınız azalır hem de vücudunuz için güzel bir aktivite yaparsanız stresiniz de azalabilir.
 • Saçları sıcak suyla yıkamanın saçlar için ne derece zarar olduğunu söylemiştik. Saçlarınızın son durulama suyuna ekleyeceksiniz bir yemek kaşı kadar elma sirkesi ile durularsanız saçlarınız daha parlak daha canlı ve daha yumuşak olacaktır. Ayrıca saçlarınızı en azından son durulama aşamasında daha soğuk suyla durulasanız sıcak suyun zararlı etkisi de bir nebze azaltmış olursunuz.
 • Doğal saç bakımı yağları ile saçlara haftalık maskeler uygulanabilir ve bu sayede saçlar dıştan da olsa yağlı bakım yapılarak beslenir ve parlaklık kazanır.
 • Saçlarınızda dökülmeler başladıysa bir diş sarımsak ezilir ve saç dökülmesi yaşanan yere uygulanır. Bu sayede saçlar daha gür ve daha güçlü çıkacağı için kelliğin de önüne geçilmiş olur.
 • Saç derisi bazı zamanlarda aşırı yağlı yemek tüketimine karşı olarak aşırı yağlanma veya sivilcelenmeler yaşar. Bu durumun önüne de limonlu saç bakım maskeleri ile geçilebilir.

Günlük olarak yapılan alışılmış uygulamaların önüne geçmek sizin elinizde. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra kendinizi bu rutin hataların önüne geçmeye ikna ederseniz saçlarınız çok daha sağlıklı olacaktır. Sağlıklı, canlı, parlak ve yumuşacık saçlarınızın olması dileğiyle…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ