Kategoriler

Rahim İçi Araç Spiral Taktırma Fiyatları

Rahim İçi Araç Spiral Taktırma Fiyatları

Etkili bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmasının yanı sıra, adet düzensizliği durumları gibi hormonel bozuklukların da ortadan kaldırılması için zaman zaman doktorlar tarafından takılması tavsiye edilen rahim içi araçların eczanelerde ve hastanelerdeki satış fiyatları ve spiral taktırma maliyetleri ile ilgili derlediğimiz yazımızda, uzun süre etkili ve yüksek güvenirlikli doğum kontrol yöntemi spirali tercih etmeyi düşünen okuyucularımızdan fikri olmayanlar için, doktora danışmadan önce en azından aşağı yukarı fikir edinebilecekleri ortalama bir spiral fiyat listesini dahil ettik..

500-1000 TL gibi düşük maliyetlerden başlayarak, 5000-10000 TL gibi astronomik rakamlara kadar çıkan rahim içi araç taktırma fiyatlarını belirleyen unsurlar nelerdir onlara göz attık!

2023 Yılı Spiral Fiyatları

2018-2019 rahim içi araç fiyatları

Spiral yani rahim içi araçları taktırmak için 2 farklı yol izleyebilirsiniz;

  1. Eczaneden spirali – kendi tercih edeceğiniz ya da doktorunuzun tavsiye ettiği markayı – kendiniz satın alabilir ve anlaşmalı bir kadın doğum uzmanına, vereceği sağlık hizmetinin bedelini ayrıca ödeyebilirsiniz
  2. Spiral taktırma fiyatlarını paket olarak sunan hastane ya da kadın hastalıkları, kadın sağlığı ve doğum kliniklerinden güvenilir olan bir tanesine başvurarak, herhangi bir ek ücret ödemeden tek bir yere size verecekleri paket spiral seti ve takma fiyatının bedelini ödeyerek işlem yaptırabilirsiniz

Eczanelerde Spiral Fiyatları:

Bütçenize uygun ve hekiminizden onaylı bir spiral tipini ve markasını eczanelerden satın alarak, haricen bir doktora hizmet bedeli ödeyerek spiralinizi taktırabilirsiniz. Spiral satın almak için reçeteye ihtiyacınız yoktur. Ücretini ödeyerek istediğiniz zaman istediğiniz yerden temin edebilirsiniz.

  • Mirena Marka Hormonlü Spiral Fiyatı:

Türkiye’de Mirena markası adı altında satılan ve barındırdıkları haznede bulunan progesteron adı verilen hormonu yavaşça salgılayarak gebeliğin oluşmasının önüne geçen, aynı zamanda adet kanamasını neredeyse sıfıra indirme özelliğiyle de pek çok kadın tarafından tercih edilen ve doktorlar tarafından önerilen bir hormonlu spiral olan Mirena’nın eczanelerdeki satış fiyatı 2023 yılı itibariyle KDV dahil 1o adet  330 TL ile 400 tl arasındadır.

  • Bakır Spiral Fiyatları:

Farklı markalara göre fiyatlar değişkenlik göstermekle beraber ortalama olarak 80 TL ile 120 TL arasındadır.

  • Normal Spiral Fiyatları:

Eski teknoloji ve günümüzde pek kullanılmayan, herhangi bir metal içermeyen spirallerin fiyatları ile 30 TL ila 90 TL arasında değişiyor ancak pek çok hekim tarafından artık tavsiye edilmiyor.

Hastanede ya da Klinikte Spiral Taktırma Fiyatları:

Özel hastane ve polikliniklerde spiralinizi kendiniz temin etmek üzere sadece taktırma hizmeti almak isterseniz, hastanenin tanınmışlığına ve kalitesine ya da doktorun medyatikliğine bağlı olmak kaydıyla ücret öderseniz.

Orta sınıf bir hastanede taktırma bedeli olarak ortalama 350 TL ila 500 TL arasında ücretler talep edilirken, A sınıfı bir hastanede bu fiyatları 800-900 TL’lerden başlamakta ve 2000 hatta bazı hastanelerde 3500-4000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Mahalle arası kadın sağlığı poliklinikleri tarzında ufak sağlık merkezlerinde ise taktırma fiyatları 120 TL ile 250 TL bandındadır.

Yukarıda vermiş olduğumuz fiyatlar sadece taktırma maliyetleri olmakla birlikte, spiralin de hastane tarafından temin edilmesini tercih edecek olursanız, seçeceğiniz spiral fiyatına bağlı olarak maliyetlere 200-400 TL daha eklemeniz gerekmektedir.

Ücretsiz Spiral Takan Hastaneler

Eğitim ve araştırma hastaneleri, devlet hastaneleri ve aile sağlığı merkezlerinde, spiral taktıracak kadının evli olması ve 35 yaş üstü olması şartıyla rahim içi araçlar doğum kontrol yöntemi olarak tamamen ücretsiz bir şekilde takılmaktadır. Türkiye’de; İstanbul’dan Bursa’ya, Adana’dan Mersin’e, Ankara’dan İzmir’e, Diyarbakır’dan, Bitlis’e, hemen her ilde, resmi bir şekilde evli olan kadınlar, rahim içi araçlarının ücretlerini kendileri ödeyerek haricen temin etmeleri durumunda, her türlü devlet hastanesinde taktırma işlemini hiç bir bedel ödemeden yaptırabilirler.

Rahim içi Araçların Ücreti SGK Tarafından Ödeniyor mu?

Taktırma ücreti, doğum kontrol yöntemi olarak sadece sağlık ocaklarında SGK tarafından karşılanırken, aşırı kanama sebebiyle hormonlü spiral taktırılması ya da adet düzensizlikleri gibi tıbbi gereklilik arz eden durumlarda taktırma maliyetleri, hemen her devlet hastanesinde, bedeli SGK tarafından karşılanmak üzere ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır.

Aile Sağlığı Merkezlerinde Spiral Taktırabilir miyim?

Ücretsiz olarak hasta bakan sağlık ocaklarının bazılarında, spirali eczaneden ücretli olarak alıp götürmek kaydıyla taktırma işlemine para vermeden uygulama yaptırabilirsiniz ancak pek çok aile sağlık merkezinde, genel sağlık konuları ile ilgilen aile hekimleri hizmet vermekte olduğundan, spiralinizin en ağrısız ve sorunsuz bir şekilde takılması için, uygulamayı uzman bir kadın doğum doktorunun yapması daha uygun olacaktır.

Eğer özel bir hastanede spiral taktıracak maddi güce sahip değilseniz, oldukça uygun fiyatlarla bu işlemi gerçekleştiren kadın sağlığı polikliniklerinin yanı sıra, devlet hastanelerindeki jinekolog doktorların herhangi bir tanesine de yaptırabilirsiniz.

Spiral Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Spiralin yani aracın kendisinin eczanelerdeki satış fiyatını etkileyen en önemli unsur, üretici ve dağıtıcı ilaç firması ve firmanın kalitesi, spiralin özelliği – bakır spiral, hormonlu spiral v.s. – ve faydalarıdır elbette ancak hastane ve kliniklerdeki spiral taktırma fiyatları, çoğu kez uygulanacak işlemin kalitesi ya da doktorun iyi ya da kötü olması ile doğru orantılı olmamakta, daha çok ilgili hastane ya da sağlık merkezinin marka bilinirliği, isim değeri gibi unsurlardan etkilenmektedir.

Kısacası Acıbadem hastanesi, Amerikan Hastanesi, Florance Nightngale Hastanesi, Memorial Hastane’sinde spiral taktırmak için 3000 ila 5000 TL para vermeniz işlemin, 500 TL ila 1000 TL arasına mal olacağı bir mahalle arası hastanede yapılmasından daha sağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Sadece tıbbı uygulama öncesi ve sonrası hastanedeki müşteri ilişkilerinden göreceğiniz ilgi alaka ya da gerekli durumlarda hastanede alacağınız otel hizmeti – konaklama – kalitesi ile spiral taktırma fiyatları doğru orantıda olacaktır.

Kürtaj yaptırma fiyatları – ve vicdani boyutunun bedeli – göz önünde bulundurulduğunda, sadece doğum kontrol yöntemi olarak dahi spiral kullanmak, uzun vadede maddi manevi avantajlı bir durumdur. %90’dan fazla koruyuculuk sağlaması sayesinde tüm dünyada yaygın ve güvenilir bir yöntem olarak kullanılan rahim içi araç fiyatları ve taktırma maliyetleri ülkemizde, pek çok ülkeye göre, özel hastanelerde bile daha uygundur ve doğurganlık yaşında olan ve gebe kalmak istemeyen her kadına şiddetle tavsiye edilen bir yöntemdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ