Kategoriler

Ameliyatsız Burun Estetiği Burun Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Ameliyatsız Burun Estetiği Burun Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Ameliyatsız burun estetiği burun dolgusu nasıl yapılır? Ameliyatsız burun estetiği n,in faydaları nelerdir? Düşündünüz mü? İnanması zor biliyoruz ancak son yılların yükselişteki tekniklerinden biri olan burun dolgusu sayesinde ameliyatsız burun estetiği yaptırmak, yüzünüzle tamamen uyumlu boyutlarda ve şekilde, kusursuz bir buruna sahip olmak gayet mümkün, üstelik çok da kolay!

Anestezi, neşter, kesi,kan, tampon, göz altı morlukları ve önemlisi ise en ufak bir ağrı sızı olmadan burnunuza estetik yaptırabileceğinizi bir düşünün.

 

burun dolgusu nedir

Hem pratik, hem ekonomik hem de etkili bir burun estetiği çözümü olarak karşımıza çıkan burun dolgu uygulaması ile akla gelen soruların cevaplarını sizler için derlemeye çalıştık;

Burun Dolgusu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Burun dolgusu ne midir?:  “Burun ve çevresindeki şekil bozukluklarını gidermek, asimetrileri eşitlemek, deri ya da kıkırdak dokusundaki çökmeleri doldurarak onarmak ve burunun, yüzün ortasındaki duruş orantısını ve doğrudan kendi şekline bağlı form bozuklukların gidermek amacıyla, çeşitli dolgu malzemeleri ile yapılan bir estetik müdahaledir.”

Burun dolgusu dermal bir uygulamadır ve hiç bir şekilde ameliyat değildir. Klasik cerrahi yöntemlere göre pek çok avantaj sağlayan dolgu uygulaması, kaliteli malzemeler ile doğru eller tarafından uygulanırsa, ameliyatsız estetik çözümü olarak oldukça başarılı sonuçlara imza atan bir tekniktir.

Dolgu işlemi ile Neler Yapılabilir, Burunda Neler Değiştirilebilir?

İhtiyaç duyulan durumlara göre, burun dolgusu uygulaması ile başlıca giderilen sorunlar aşağıdaki gibidir;

 • Burundaki yapısal eğrilikler tümüyle giderilebilir ya da azaltılabilir
 • Mimiklere bağlı burun ucunda oluşan düşüklükler giderilebilir
 • Burnun sağ ya da sol kısmı bölgesel olarak doldurularak asimetriler giderilebilir
 • Daha önce cerrahi işlem görmüş burunlardan elde edilen başarısız sonuçlara müdahale edilebilir.
 • Burun dudak ve burun alın orantısı değiştirilerek, yüzde altın oran görünümüne yaklaşık sonuçlar elde edilebilir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu, diğer yüz dolgusu uygulamaları ile aynı prensiple çalışmaktadır.

İnsülin iğnesi ya da dental enjektör tarzı oldukça ince yapılı bir iğnenin, burun ve çevresindeki doldurulmak istenen alanlara batırılarak deri altına dolgu malzemesi zerk edilmesi ile gerçekleştirilir.

Cerrahi bir müdahale olmamasına rağmen, başarılı sonuçlar elde etmek ve komplikasyon risklerinin minimuma indirilmesi için, çeşitli sertifikalara sahip estetisyenler tarafından değil de, burun estetiği konularında tercübeli bir tıp doktoru ve tercihen plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı bir hekim tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir.

Ortalama olarak 15-20 dakika süren işlem, kesi olmadığı için genel anestezi almadan, ameliyathane şartlarına gerek duymadan ve çoğu kez muayanehane ortamında gerçekleştirilebilen, ehil eller ve tecrübeli hekimler için uygulaması oldukça kolay bir burun estetiği çözümüdür.

Uygulama Ağrılı Mı?

Uygulama öncesi Emla krem ya da Anestol Pomad tarzı lokal anestezik etkili deri uyuşturma kremleri uygulanarak uygulama bölgesinde kısmı uyuşma gerçekleşmesi beklenir.

İğne ile deri altına lokal uyuşturucu madde verilmesi burun dolgusu işlemi öncesinde çok tercih edilen bir uygulama değildir zira sebep olabileceği ödem dolgu yapılarak onarılacak çöküntülü bölgelerde geçici şişliklere yol açabileceğinden yanıltıcı olarak, işlem bitiminde elde etmek istenilen sonucu kötü yönde etkileyebilir.

Ancak lokal anestezik deri üstü kremler, işlem sırasında neredeyse hiç ağrı duyulmamasını sağlamak açısından oldukça yeterlidir.

 Yan Etkileri Nelerdir?

Doğru hekim ve kaliteli malzeme ile yan etki gösterme olasılığı oldukça düşük olmakla beraber

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Ödem
 • Enfeksiyon
 • Morarma
 • Kaşıntı

gibi bir seri yan etkisi riski her zaman mevcuttur ancak olası bir durumda hekiminizin uzman müdahalesi sayesinde kolayca bertaraf edilebilecek bu etkilerden hiç biri hayati tehdit oluşturacak düzeyde tehlikeli değildir.

Ödem ve morluklar sosyal hayatınızı kötü yönde etkileyecek derecede olursa, morluk giderici ve ödem çözücü özellikte, Hirudoid Forte Krem gibi bir harici jeli kullanabilirsiniz.

Burun Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Burun dolgusu işlemi, cerrahi müdahalede olduğu gibi, kemik ve kıkırdak yapısında değişiklik yapılmadan gerçekleştirilen bir işlem olması sebebiyle, ne yazık ki ömür boyu kalıcı değildir.

 • Kullanılan dolgu malzemesinin tipi ve kalitesi
 • Uygulama görecek hastanın genetik cilt yapısı
 • Uygulama yapan hekimin tecrübesi

gibi faktörlerle doğru orantılı bir şekilde 18 aya kadar kalıcılığı olan dolgu işlemi, pratik ve ekonomik bir çözüm olması sebebiyle etkisini yitirmeye başladığı zaman kolay bir şekilde tekrarlanabilir ya da kalıcı sonuçlar için klasik cerrahi yönteme başvurmayı düşünen ancak alacağı sonuçlardan memnun olup olmayacağına emin olamayan hastalar için bir simülasyon işlevi görmek amacıyla yaptırılıp, etkisini yitirdiğince ameliyatla burun estetiği alternatifi değerlendirilebilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği İçin Bir Yaş Sınırı Var Mı?

Cerrahi yöntemle yapılan klasik burun estetiğinde, kişilerin kemik yapılarının tam olarak gelişimini tamamlama sürecinin doldurulması beklenirken, ameliyatsız çözümler için böyle bir durum söz konusu değil ancak ciddi bir şekilde form bozuklukları olmayan çocuk yaştaki kişilere, hiç bir hekim dolgu işlemi uygulamayı kabul etmeyecektir.

Ancak çocuğun psikolojisini etkileyecek düzeyde travmatik bir durumu varsa, aile ile yapılacak hekim görüşmesi sonunda fikir birliğine varılarak işlem yapılabilir.

Bunun dışında 15-16 yaşındaki gençlerde de aile onayı ile işlem yapılabilir.

 Kullanılan Dolgu Malzemeleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Burun dolgusunda ve diğer yüz dolgu işlemlerinde kullanılan malzemeler ilerleyen teknoloji sayesinde güç geçtikte daha etkili bir hal almaktadır. Günümüzde ise içeriğinde, cildi gençleştirme ve nemli tutma işlevlerini başarıyla yerine  hyaluronik asit barındıran dolgu malzemeleri üstün başarı ile kullanılmaktadır.

İyileşme Sürecinde Morluklar ve İstiharat Dönemi

İşlem süresi zaten 15-20 dakika civarında olan burun dolgusunda iyileşme dönemi yok denecek kadar kısadır. Herhangi bir cerrahi kesi, kırma gibi işlemler söz konusu olmadığı için, göz altı morlukları oluşumu da beklenmez.

Uygulama sonrası kişi muayanehaneden çıkıp derhal işinin başına dönebilir. Herhangi bir istihirat süreci gerekmez ve dolgu sonrası ağrı beklenmez. Yalnızca dolgu malzemeleri tam olarak oturana dek hafif bir gerginlik ve doluluk hissiyatına sebep olabilir. Maksimum 2 gün içerisinde tamamen adapte olunacak bu durum ciddi şekilde rahatsızlık verici değildir.

Ağrı beklenmemesine rağmen, psikolojik olarak kendini daha iyi hissedecek hastalar, uygulama sonrası oral yoldan alınan hafif ağrı kesici ilaçlardan kullanabilirler.

 

 

Burun Dolgusunun Botoks ile Kombine Kullanımı:

İlerleyen yaşa ya da konuşurken ve gülerken yüzde çok mimik kullanılmasına bağlı olarak burun ucu bölgesinde düşüklükler sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun dolgusu ile kombine olarak, aynı uygulama içerisinde yapılacak ufak bir botox müdahalesi sayesinde, burun çöküntüleri ve eşitsizlikleri giderilirken, burun ucu da yukarı doğru kaldırılarak, hastanın pratik bir şekilde, tümüyle farklı bir görünüme sahip olması sağlanabilmektedir.

Yüzümüzün merkez bölgesinde çıkıntı halinde bulunan burnumuz, yüz ifademizi doğrudan etkileyen ve görünümümüz üzerinde oldukça fark yaratan bir uzvumuzdur. Başarılı bir kombine botoks ve dolgu uygulaması sayesinde, mükemmel bir buruna sahip olma hayallerinizi kolayca gerçeğe döndürebilirsiniz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Çözümlerinin Cerrahi Müdahaleye Göre Avantajları:

 • Burun dolgusu cerrahi uygulamaya göre daha kolaydır.
 • Ameliyathane ve anestezi uygulaması gerektirmez
 • Daha basit bir işlem olması sebebiyle çok daha ekonomiktir
 • Kalıcı bir uygulama olmaması sebebiyle, sonuçlardan memnuniyetsiz olma riski daha kolay alınabilir
 • Ağrısız bir işlemdir
 • İyileşme süreci ve göz altı morlukları gibi, iş hayatını ya da sosyal hayatın akışını sekteye uğratacak etkileri yoktur
 • Çoğu kez yaş sınırı olmadan yapılabilir
 • 1 cc civarında bir dolgu maddesiyle yapılabildiğinden oldukça klasik burun estetiğinden daha uygun fiyata gelir. Burun dolgusu fiyatları yazımızdan, işlemlerin ortalama maliyetleri, 2018 yılında uygulanan ücretler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Burun Dolgusunun Fonksiyonel Bozukluklar Üstündeki Etkisi Nedir?

Burnun içindeki yapısal bozukluklara bağlı olarak gerçekleşen, nefes almada güçlük çekme gibi durumların tedavisinde ne yazık ki cerrahi yöntem gibi etkili olmayan burun dolgusu, daha çok estetik kaygılar amacıyla yapılmaktadır ancak majör sorunlar için etkili olmasa da basit fonksiyonel bozuklukların etkilerinin dolgu işlemi sayesinde hafifletildiği durumlar da mevcuttur.

Konu hakkında en sağlıklı bilgiyi, kişiye özel hekim görüşmesi ve detaylı muayenesi sonucunda doktorunuzdan almalısınız.

Ameliyatsız Bir Şekilde Estetik Yapılabiliyorsa Burun Estetiği Operasyonları Neden Hala Yapılıyor?

Bu şüphe de pek çok potansiyel hastanın kafasını kurcalayan hususlardan bir tanesi. Anestezi almadan ve hatta ameliyathaneye bile girmeden, burun kemiğine ya da kıkırdağına cerrahi bir müdahale yaptırmadan, ağrısız, sızısız, tamponsuz, göz altı morlukları oluşmadan, nekahat dönemi olmayan alternatif bir çözüm varken, kimler cerrahi müdahaleyi tercih ediyor?

Aslında bu sorunun yanıtı çok komplike olmamakla birlikte, bu kadar yüzeysel de değil. Burnunuzdaki şekil bozuklarının giderilmesinde etkili estetik bir müdahale yaptırmak istediğinizde, sizin için en uygun çözümün hangisi olduğuna doktorunuzun karar vermesine izin vermelisiniz.

Burnunun yüzündeki duruşundan memnun olmayan, asimetrisi olan, hafif burun kemeri dikkat çeken, yağ dokusunda çöküntüler olan pek çok hasta için ameliyatsız burun estetiği son derece pratik ve yerinde bir çözüm olacaksa da, burun dolgusu ile düzeltilemeyecek şekil bozuklukları ya da cerrahi olarak müdahale edilmesi gereken fonksiyonel bozuklukları olan hastalar için klasik yöntem hala etkili bir şekilde kullanılan ve gerekli bir prosedürdür.

Konunun uzmanı ile yapacağınız ücretsiz görüşme sayesinde, ameliyatsız burun estetiği çözümü burun dolgusu uygulamasının sizin için en uygun alternatif olup olmayacağını öğrenebilir ve hatta hekiminizin ve ekibinin müsaitlik durumuna bağlı olarak, aynı gün 15 dakikalık bir işlemle burun dolgunuzu yaptırarak yeni görünümünüze kavuşabilirsiniz.

Bugün kendiniz için bir adım atın ve güzelliğinize güzellik katın. Daha detaylı bilgi için http://www.doctorb.clinic ile hemen bir randevu oluşturun!

Bu yazıyı da okuyun:

Başarısız Burun Estetiği Nasıl Anlaşılır?

Burun Estetiği Burun Dolgusu Videosu:

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ