Kategoriler

Üzüm Sirkesi Yapımı, Üzüm Sirkesi ile Cilt Bakımı ve Saç Bakımı

Üzüm Sirkesi Yapımı, Üzüm Sirkesi ile Cilt Bakımı ve Saç Bakımı

Cilt ve saç bakımı için birbirinden önemli bitkisel tarifler olduğunu bilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere üzüm sirkesi cilt ve saç bakım tüm bilgileri sunmayı hedefledik. Milyonlarca kozmetik ürünlerini terk ederek basit ve doğal yöntemler ile daha sağlıklı bir cilt ve saç için yazımızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

 

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır Feridun Kunak ve Oktay Usta

üzüm sirkesi cilt bakım ve saç bakımı

Üzüm Sirkesi

 

Her televizyon kanallarında gördüğümüz ünlü isimler ve doktorlar gün geçmeye görsün ki yeni, faydalı ve doğal bir tarif ile karşımıza çıkmasınlar. Üzüm sirkesi yapımı ile doğal olarak elde edeceğiniz sirke, daha fazla fayda görmenizi mümkün kılacaktır. Doğal yöntemler özellikle son yıllarda doktorların da önermeye başladıkları tedavi yöntemleri haline gelmiştir. Yazımızın bu bölümünde Dr. Feridun Kunak ve Oktay Usta tarafından verilen tarifleri sizlerle buluşturacağız. Üzüm sirkesi nasıl yapılır? Feridun Kunak ve Oktay Usta ağzından sırası ile öğrenelim.

  • Feridun Kunak; Özellikle rahat bir nefes almanıza yardımcı olacak olan, cevizli kara üzüm sirkesi tarifini programında izleyicilerine sundu. Ancak, programı izleyemeyenler, tarifi alamayanlar için biz de yazımızda değinmek istedik.

Malzemeler;

2 su bardağı kara üzüm,

2 su bardağı ceviz içi,

1 çay bardağı sirke,

4 Litre su

Tüm malzemeleri cam bir kavanoz içerisine aldıktan sonra 21 gün beklemeye bırakmanız gerekiyor. Özellikle nefes problemi yaşayanlar, astımı olanlar, nefes darlığı olanlar için etkili sonuçlar getirdiğini söyleyen Dr. Feridun Kunak bu tarif ile daha rahat bir nefes alınabileceğinin müjdesini veriyor.

  • Oktay Usta; Üzüm sirkesi yapımında iki çeşit üzüm sirkesini bir arada kullanmayı tercih eden Oktay Usta tarafından verilen tarif ise şu şekildedir;

Malzemeler;

2 Kg siyah, 2 kg yeşil üzüm,

1 çay bardağı üzüm sirkesi,

1 yemek kaşığı sirke mayası

Tüm malzemeyi cam bir kavanoz içerisine koyuyoruz. Üzümleri koyarken ezerek koymaya özen gösteriyoruz.Kavanozun üzerine temiz bir tülbent ile örtüyoruz. Kapağı sıkmadan üzerine koyuyor ve oda ısısında 3 ay beklemeye alıyoruz. Sirke rengi oluştuktan sonra sirkeyi süzüyoruz. Çıkan posayı atarak, tekrar sirkeyi cam kavanoza alıyoruz.Üzerine temiz bir tülbent koyarak böylece 3 ay daha bekletiyoruz.

Üzüm Sirkesi Biti Öldürür mü?

Okul çağının başlaması ile birlikte çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bit sorunu için doğal çözüm yine sirke ile geliyor. Çocuklardan büyüklere kadar ulaşabilen bu sorunun üstesinden gelmez isteyenlerin merak ettikleri konulardan biri de üzüm sirkesi biti öldürür mü? Konusudur. Bu sorunun cevabı “evet”tir. Sirke dolu bir bardağa tarağı batırarak taranan saçlardan bitlerin kolaylıkla uzaklaşacağına şahit olabilirsiniz.

Üzüm Sirkesi Maskesi

 Cilt için uygulanan sayısız maskeden biri de üzüm sirkesi maskesi olup, bu sirkenin uygulanış şekli oldukça basittir. Bir çay kaşığı üzüm sirkesi ile bir çay kaşığı gerçek zeytin yağını karıştırarak bir maske elde etmeniz mümkündür. Cilt temizleme pedleri ile cildinize bu maskeyi uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekletip ılık su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Üzüm Sirkesi Yüze Sürülür mü?

 Cilt bakımında tavsiye edilen doğal yöntemlerden biri de üzüm sirkesidir. Peki, üzüm sirkesi yüze sürülür mü? Bunun için bir uyarıda bulunmayı uygun görüyoruz. Her cilt tipi, asitik bu doğal yöntemi kabul etmeyeceği için öncelikle cildinizde test ederek uygulamanızı tavsiye ederiz.

Üzüm Sirkesinin Faydaları

-Yaklaşık olarak 7-8 adet anitibiyotik hapından daha güçlü bir antibiyotiktir. Mide ve bağırsak sağlığı üzerinde oldukça fayda sağlayan bir yapısı vardır.

Üzüm sirkesi ile gargara yapmak mucizevi bir şekilde diş ağrılarınızı engelleyecek ve ağrılarınızın dinmesini sağlayacaktır.

-Hepimiz senenin belli gün ve zamanlarında soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalanırız. Üzüm sirkesi bununda üstesinden geliyor. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara yakalanma riskinizi azaltıyor.

-Üzüm sirkesi inüsilin miktarını düşürücü etki sağlayarak uzun süreler tok kalmanızı sağlayıcı bir etki oluşturmaktadır.

-Vücuttaki kötü kolestrolü düşürmekte en etkili silahtır.

-Baş ağrısına da çok iyi gelmektedir. Şöyle ki üzüm sirkesini bir miktar su ile karıştırıp kaynattıktan sonra çıkan buharı solumanız baş ağrınızı dindirecektir.

Üzüm sirkesi ciltte kaşıntı ve tahriş olan bölgeye bir miktar sürmeniz o bölgedeki problemi dindirmeye yetecektir.

-Kepek problemi yaşayanlar. Ne yaptıysam saçlarımdaki kepeği önleyemiyorum diyenler için mükemmel bir şifa kaynağıdır. Duştan çıkarken durulama suyunuza bir miktar üzüm sirkesi koyarak durulanma yapmanız yeterlidir.

-Güneş yanıklardan kaynaklanan sızılar için bölgeye üzüm sirkesi sürmeniz biraz daha acıyı hafifletecektir.

-Yağlı ciltlerin su ile seyreltme işlemi yaptıktan sonra ciltlerine bir pamuk yardımı ile sürmeleri yağ oranını dengeleyecektir. Ayrıca ciltteki lekelerede aynı şekilde uygulanabilir.

-Kemik gelişiminde de etkili bir rol oynamaktadır.

-İçeriğindeki b12 ve folik asit ile kansızlığa çok iyi gelmektedir.

-Varis problemlerinde, selülit ve siğillerde yine etkili bir çözüm sunmaktadır. Sadece günlük olarak kullandığınız kremin içerisine 1 yemek kaşığı sirke ilave edip problemli alanlara sürmeniz yeterli olacaktır.

-Evlerinizde, iş yerlerinizde kısacası temizlik yapmak istediğiniz her yerde mükemmel bir doğal temizleyici olup, kimyasal temizleyicilere karşı, astım ve alerjisi olan kişiler için mükemmel bir temizlik ürünüdür. Su ile kimyasal ürünleri karıştırmak yerine su ile sirkeyi karıştırıp temizlik yapabilirsiniz.

-Yoğun kireç sökücü özelliği bulunmaktadır. Elektrikli ısıtıcılarınızın içerisine koyup kaynatırsanız kirecin söküldüğünü göreceksiniz.

-Sirke ağız yaralarında da etkili bir tedavi yöntemidir.

-Sirke sivilce, akne, çil gibi lekelerin giderilmesinde aktif olarak kullanılır. Su ile seyrelterek pamuk yardımı ile cildinize sürebilirsiniz

Üzüm Sirkesi Saça Nasıl Uygulanır Saça Faydaları

 Saç bakımında önerilen doğal yöntemlerden biri olan üzüm sirkesi için yöneltilen sorulardan biri de üzüm sirkesi saça nasıl uygulanır, saça faydaları nelerdir? Konusudur. Üzüm sirkesini saçınızı yıkadıktan sonra durulayacağınız suyun içerisine ilave ederek, saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saçların daha parlak olmasını, daha sağlıklı uzamasını, mikropların saçlardan uzaklaşmasını sağlaması ise bilinen en önemli faydaları arasında yer almaktadır.

Üzüm Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır Cilde Faydaları

Çeşitli cilt problemleri yaşayanların sorularından biri de üzüm sirkesi cilde nasıl uygulanır cilde faydaları nelerdir? Sorusudur. Sivilce, akne, siyah nokta, cilt lekeleri gibi problemlerle savaşanların ilgi duydukları doğal yöntemlerden biri de sirke tedavisidir. Cilde uygulanacak olan sirke muhakkak sulandırılmalı veya zeytinyağı ilavesi ile tonik şeklinde uygulanmalıdır. Ancak, sirke her cilt için uygun olmayabilir. Cildiniz hassas ise bu durumda dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleri yok etmeye, yaşlanma veya güneş sebebi ile ortaya çıkan lekeleri gidermeye, cildi temizlemeye, cildi beyazlatmaya yarayan bu doğal çözüm için öncelikle cildinizde bir test uygulamanızda yarar bulunmaktadır.

Üzüm Sirkesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Doğal yapıda bulunan üzün sirkesi hakkında merak edilenleri bir kaç soru şeklinde sizlerle paylaşıyor olacağız.

  • Üzüm Sirkesi evde yapılır mı? Üzüm sirkesi evde kolay ve basit yöntemler ile ve daha ekonomik bir şekilde evde yapılabilir.
  • Üzüm Sirkesi cilde zarar mı? Üzüm sirkesini cilt bakımında kullananların farklı yorumları bulunmaktadır. Bazı cilt tiplerinde sivilcelerin tedavisi için kullanılırken, sivilceleri daha da arttırdığı yönünde yorumlar bulunmaktadır.
  • Üzüm sirkesinde alkol var mı? %0,5 oranında alkol içermektedir.
  • Sirkede son kullanma tarihi var mı? Evet, yanlış okumuyorsunuz genelde sirke ambalajlarında son kullanma tarihi bulunmamaktadır. Uzunca bir süre kolaylıkla saklanabilir.

Üzüm Sirkesi Saç Çıkarır mı?

 Saçlar için birçok faydası bulunan üzüm sirkesi için merak edilen bir konuya daha açıklık getireceğiz. Saç çıkarır mı? Diye düşünüyorsanız ve basit bir karışım ile saçlarınızı çıkarmanız mümkündür. Bu karışım ise bir litre üzüm sirkesi, bir yaş maya ve bir baş sarımsaktan oluşmaktadır. Sarımsaklar ve maya iyice ezilerek üzüm sirkesine ilave edilir. İki kadar bekledikten sonra saç diplerine sürülerek iki saat bekledikten sonra durulamak gerekmektedir. Kısa bir süre içerisinde saçlarınızın tekrar çıktığını görebilirsiniz.

Üzüm Sirkesi Zayıflatır mı?

Yazımızın bu bölümü ise zayıflamak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Üzüm sirkesi sabahları aç karnına ılık bir su içerisine bir çorba kaşığı ilave edilerek tüketilmesi halinde zayıflatır mı sorusuna en iyi cevabı vererek kısa bir süre içerisinde kilo vermenizi sağlaması ile bilinmektedir. Tek başına üzüm sirkesinden medet ummak da yanlış olacaktır. Her türlü yiyeceği yedikten sonra sadece sirke tüketimi ile zayıflayacağınızı düşünmeyiniz. Uygun bir diyet ile desteklenmesi halinde iştah kapatıcı etkisi ile sağlıklı bir şekilde zayıflamanızın mümkün olacağını unutmayınız.

Üzüm Sirkesi Sivilceye İyi Gelir mi?

Üzüm sirkesinin cilde olan faydalarına yazımızın önceki bölümlerinde değinmiştik. Sivilceye iyi gelir mi? Konusuna gelince sivilceli ciltlerde dikkatlice kullanılması gerektiğini tekrardan belirtmekte yarar görmekteyiz. Sivilce sorunu yaşayanların doğal yöntemlere başvurmadan önce hekime danışmalarında yarar bulunmaktadır. Cilt tipinizin uygun olmaması yüzünüzde daha büyük sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanılması ile sorununuza tıbbi açıdan çözüm bulmanız daha kalıcı ve etkili olacaktır.

Üzüm Sirkesi Diş Beyazlatır mı Nasıl Kullanılır?

Dişlerimiz bakımlarını kesinlikle ihmal etmemiz gereken sindirim sistemi tamamlayıcılarımızdır. Diş ve diş eti sağlığı ne kadar iyi olur ise vücut sağlığımız da  o oranda iyi olmaktadır. Üzüm sirkesi için diş beyazlatır mı? Nasıl kullanılır? Dediğinizi duyar gibiyim. Öyle ise bu sorunun yanıtını  vererek konumuza devam edelim. Siz de beyaz ve sağlıklı dişleriniz olsun istiyorsanız karbonat, sirke ve tuzdan eşit miktarlarda temiz bir kap içerisine koyun. Bu karışımı diş macunu şeklinde sabah ve akşam diş fırçalama yöntemlerine uygun bir şekilde uygulayın. İlk uygulamadan hemen sonra göreceksiniz ki dişlerinizde gözle görülür bir beyazlama olacaktır. Bu doğal yöntemle hem diş etleriniz hem de dişleriniz temizlenecek ve mikroplardan da arınacaktır.

Üzüm Sirkesi Fiyatı Ne Kadar?

Oldukça değişken fiyatlara sahip olan sirkeler, genel olarak doğallıkları ve içerdiği katkı maddelerine göre fiyatları farklılık göstermektedir. Üzüm sirkesi fiyat olarak piyasada ; 2 TL den başlayıp 50 TL ye kadar bulabilmeniz mümkündür.

Üzüm Sirkesi İçilir mi?

Evet, üzüm sirkesi içimi mümkündür. Fakat asit oranı yüksek olduğu için aç karnına veya fazla alımı mide problemlerine yol açacaktır. Genelde su ile seyreltilerek içimi tercih edilen sirkeyi, sizlerde içimine dikkat etmeniz ve herhangi bir acil durumda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ