Kategoriler

Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Gebelikte Vücut Bakımı Nasıl Yapılır?

Hamilelik zamanında, gebelikte vücut bakımı anne adaylarının vücut şekillerinde pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Anne adaylarının çoğu zaman endişe duymasına neden olan bu değişimlerden en az düzeyde etkilenmesi için vücut bakımına dikkat etmek gerekmektedir.

Hamilelikte Vücut Bakımına Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Hamilelik zamanında bir bayanın vücudunda birden çok değişim hızlı bir şekilde yaşanan bir dönemdir. Bu değişiklikler sadece anne adayının kilo alması ve vücut imajının değişmesiyle bitmemektedir. Çeşitli hormonal faktörlerden dolayı bütün vücut etkilenmektedir. Ciltte, tırnaklarda, saçlarda, diş ve diş etlerinde de oldukça değişimler meydana gelmektedir.

Ciltte Meydana Gelen Değişiklikler

En dikkat çeken yer ciltte oluşan değişikliklerdir. Anne adaylarının cildinde kuruluk, karında çatlaklar ve meme de, yüzde gebelik maskesi denilen lekeler, cilt renginin koyu olması, sivilcelerin artması gibi bir çok sorun yaşanabilmektedir.

Peki bu durumda anne adayları ne yapmalıdır?

Bir anne adayı vücudunu iyi koruması için gebelik boyunca hijyene ve vücut bakımına dikkat etmesi gerekmektedir. Ciltte kuruluk yaşayan bir kadın normal sabun kullanmanın yerine cildin nemlenmesini sağlayan gliserin bazlı sabunlar kullanılabilmektedir. Banyo sırasında vücut yağlarının kullanılması ve banyodan çıktıktan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanmanızı öneririz. Kalça, memede ve karın bölgesinde meydana gelecek olan çatlaklar içinse düzenli bir şekilde badem yağı, kakao yağı ya da çatlak kremleri sürüp masaj yapılması oldukça önemlidir.

Cildinizde meydana gelen renk değişikliklerinde ve lekeler de çoğunlukla kalıcı değildirler. Doğumdan sonrada geçmektedir. Bu lekeler gün içerisinde kozmetik ürünler ile kapatılabilmektedir. Akşam yatmadan önce cildin havalanması için makyaj mutlaka temizlenmelidir. Cilt hassaslaştığı zamanlarda yazın güneşe çıkmadan önce ultraviyole ışınlara karşı da yüksek koruyucu faktörlü kremlerin sürülmesi gerekmektedir.

Banyo Yaparken veya Duş Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamile bayanların vücut hijyenini sağlamaları için her gün banyo yapmaları tavsiye edilir. Burada en çok dikkat edilmesi gerekense ıslak zeminde kayıp düşmeyi önleyecek şartları sağlamak gerekmektedir. Olası olabilecek durumlara karşı da banyonun kapısı kilitlenmemelidir. Banyo suyu ne çok ne de çok sıcak olmamalıdır. 36 ila 37 derecelik su sıcaklığı ideal sayılabilmektedir.

Vajinal Hijyen

Hamilelikte en çok şikayet edilen konulardandır. Hamilelik sürecinde vajinanın doğal yapısında ve pH değerlerinde değişikler olan sonucunda akıntı daha fazla olur, enfeksiyon kapma riski daha çok artmaktadır. Eğer fazla miktarlar da sarı ve yeşil renkli, kötü kokulu bir akıntı meydana gelirse acil doktora gitmelisiniz.

Kadın hastalık ve doğum uzmanları tarafından gerekli görüldüğünde ağızdan ilaç ya da vajinal fitiller kullanılması önerilmektedir. Bunlarında dışında ise anne adayları kendilerini daha temiz ve rahat hissetme yönünden günlük pek kullanabilirsiniz.

Bu bölgenin nemli kalmaması için dar pantolonlar, sıkı ve sentetik çamaşırların yerine gebelik için özel hazırlanmış olan jenital ve karın bölgesinde sıklık meydana getirmeyen kıyafetlerle rahat ve pamuklu çamaşırları tercih etmelisiniz. Bununlar beraber hamilelikte sırasında vajinal duşlar önerilmemektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ